باد برمی‌خیزد

بررسی تخصصی انیمیشن The Wind Rises

باد برمی‌خیزد

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«باد برمی‌خیزد» انیمیشنی از «هایائو میازاکی» در ژانر درام است. این اثر با الهام از زندگی‌نامه‌ی جیرو هوریکوشی، یکی از معروف‌ترین طراحان هواپیماهای جنگی ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده که بخش‌های زیادی از آن، داستانی است و با واقعیت تطابق ندارد؛ اما به‌خوبی وضعیت ژاپن را در زمان جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد. تلاش جیرو برای رسیدن به رؤیای همیشگی‌اش و رسیدن به موفقیت می‌تواند برای مخاطبان الهام‌بخش باشد. این انیمیشن نامزدی اسکار را برای بهترین انیمیشن در کارنامه دارد و صاحب جوایز متعددی شده است.

سال 2013 91 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن مربوط به ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم است. صحنه‌هایی از زلزله، سوختن خانه‌ها، حمله‌ی بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای تکه‌تکه شده‌ی ژاپن نمایش داده می‌شود، البته هیچ صحنه‌ای از آسیب‌دیدن انسان‌ها وجود ندارد. در یک صحنه همسر قهرمان داستان به‌خاطر بیماری سل سرفه می‌کند و از دهانش خون می‌ریزد، او در پایان داستان می‌میرد. در یکی از صحنه‌های ابتدایی فیلم چند پسربچه، پسر کوچک‌تری را اذیت می‌کنند و زمانی‌که جیرو (قهرمان داستان) می‌خواهد به او کمک کند، برای لحظاتی با پسربچه‌ها درگیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

جیرو آرزو دارد که خلبان شود؛ اما به‌خاطر ضعف چشمانش نمی‌تواند این شغل را داشته باشد. او در خواب می‌بیند که سوار هواپیماست و با حمله‌ی بمب‌افکن‌ها هواپیمایش تکه‌تکه شده است و خودش سقوط می‌کند. برخی اتفاقات انیمیشن نیز می‌تواند تاحدودی هیجان یا اضطراب ایجاد کند؛ مانند زلزله‌ای که خانه‌ها را تخریب می‌کند، باعث آتش‌سوزی می‌شود، مردم را وحشت‌زده می‌کند و خطر انفجار قطار را به دنبال دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

به‌جز مردمی که به‌صورت گذرا صحنه‌ای از سیگارکشیدن آن‌ها دیده می‌شود، جیرو هم که قهرمان داستان است، در چند صحنه سیگار می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

یکی از مهم‌ترین پیام‌های این اثر، داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن است. جیرو که قهرمان داستان است، از کودکی رؤیای طراحی هواپیما را در سر می‌پروراند، به دانشگاه می‌رود و به‌عنوان نخبه شناخته می‌شود، او درنهایت با سخت‌کارکردن در شرکت ساخت هواپیماهای جنگی، به موفقیت می‌رسد. جیرو در این مسیر هرگز احساس شکست نمی‌کند و در طول داستان تلاش او برای لذت‌بردن از کار و زندگی‌اش دیده می‌شود. علاوه براین نقش خانواده در داستان پررنگ است. خواهر جیرو دوست دارد با برادرش وقت بگذراند و علاقه‌ی این خواهر و برادر به یکدیگر مشخص است. مادر جیرو زن مهربانی است که رؤیای پسرش را برای طراحی هواپیماها تحسین می‌کند. زمانی‌که جیرو ازدواج می‌کند نیز، حمایت‌های عاطفی او و همسرش از یکدیگر به‌خوبی دیده می‌شود. جیرو بابت بیماری همسرش نگران است و در صحنه‌هایی کارهای مهمش را رها می‌کند و با وجود فاصله‌ی زیاد خودش را به او می‌رساند. همسر او وخیم‌بودن بیماری خودش را پنهان می‌کند و حامی جیرو در رسیدن به اهداف کاری‌اش می‌شود. یکی از مسائلی که در داستان به آن اشاره شده، علاقه‌ی جیرو و قهرمان او، کاپرونی، به ساخت هواپیماهای مسافربری است و اینکه دوست ندارند هواپیماهای جنگی بسازند. با این حساب تاحدودی تقبیح جنگ اتفاق می‌افتد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جیرو رفتارهای خوب زیادی از خودش نشان می‌دهد و به‌عنوان فردی مؤدب، تلاشگر، کمک‌کننده و موفق معرفی می‌شود. او بارها به افراد مختلف کمک می‌کند و برای رسیدن به رؤیایی که از کودکی داشته است، سخت تلاش می‌کند و درنهایت به موفقیت می‌رسد.

جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن با الهام از زندگی یک طراح هواپیمای ژاپنی به‌نام جیرو هوریکوشی ساخته شده و به جز زندگی‌نامه‌ی او، وضعیت ژاپن در جنگ جهانی دوم به‌خوبی نمایش داده شده است. آشنایی با فناوری ژاپن در زمان جنگ، مشکلات اقتصادی آن‌ها و بلایای طبیعی در این کشور؛ مانند زلزله در این اثر مشاهده می‌شود.

آیا تو هم مانند جیرو رؤیایی داری؟ برای رسیدن به این رؤیا باید چه کاری انجام دهی؟

چه ویژگی‌هایی در جیرو باعث موفقیت او شد؟

با دیدن این انیمیشن چه برداشتی از شرایط ژاپن در جنگ جهانی دوم داری؟

باتوجه به شرایط سخت ژاپن که در انیمیشن دیدی، اگر جای جیرو بودی، احتمال می‌دادی موفق شوی؟

پیشرفت‌کردن جامعه چگونه اتفاق می‌افتد؟

چرا سیگارکشیدن یک کار ناپسند محسوب می‌شود؟

خلاصه: با فرزندان خود درباره‌ی پیام اصلی داستان (تلاش برای رسیدن به رؤیاها) گفت‌وگو کنید و از رؤیاهای آن‌ها سؤال کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه