باب‌اسفنجی: اسفنج درحال فرار

بررسی تخصصی انیمیشن The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

باب‌اسفنجی: اسفنج درحال فرار

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این اثر سومین فیلم از مجموعه فیلم‌های «باب‌اسفنجی» است که براساس انیمیشن سریالی «باب‌اسفنجی شلوارمکعبی» ساخته می‌شود. «باب‌اسفنجی: اسفنج درحال فرار» انیمیشنی لایواکشن و کمدی درباره‌ی دزدیده‌شدن حیوان خانگی محبوب باب‌اسفنجی و تلاش باب‌اسفنجی و پاتریک برای نجات اوست. تأکید اصلی این اثر بر دوستی و مهربانی است. هرچند ناهنجاری‌هایی مانند قمارکردن، نمایش ماهی‌ها و موجودات دریایی با لباس زیر، ابله یا دیوانه خطاب‌کردن دیگران نیز در این انیمیشن وجود دارد. اتفاقات هیجان‌انگیز و خشن ماجرا که با حضور زامبی‌ها یا فردی خبیثی با نام «ال‌دیابلو» رقم می‌خورد، به‌دلیل همراه‌شدن با واکنش‌های ابلهانه و خنده‌دار باب‌اسفنجی و پاتریک، شدت کمتری پیدا می‌کند.

سال 2020 91 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

باب‌اسفنجی پیش از رفتن به آتلانتیس برای پیداکردن حلزون خود، کتابی درباره‌ی این شهر گمشده می‌خواند. در این کتاب توصیف خشن و ترسناکی از شهر آتلانتیس نوشته شده است و اشاره می‌شود که در آنجا مردم شهر ارّه می‌شوند. در شهر گمشده‌ی آتلانتیس، شاه پوسایدن از حلزون‌های مظلوم بیگاری می‌کشد و از آن‌ها برای شاداب‌ماندن پوستش استفاده می‌کند. هنگامی‌که باب‌اسفنجی سعی می‌کند حلزونش را از دست او نجات دهد، ماهی‌های سرباز، باب اسفنجی و پاتریک را زندانی و در یک نمایش حاضر می‌کنند تا ماهی درشت‌هیکلی با شمشیر بزرگش، آن‌ها را اعدام کند. باب‌اسفنجی و دوستانش هنگام فرار از قصر شاه پوسایدن، با ماهی‌های سرباز درگیر می‌شوند و در لباس شوالیه، به آن‌ها ضربه می‌زنند. این اتفاقات در اقیانوس و میان موجودات دریایی به‌صورت کارتونی نمایش داده می‌شود و اغلب با لحظات طنز همراه است. اتفاقاتی مانند منفجرشدن آشپزخانه در رستوران آقای خرچنگ، عصبانی‌شدن ماهی‌ها از تعطیل‌شدن رستوران خرچنگ و کوبیدن آقای خرچنگ به ستون و کتک‌زدن او، پرت‌شدن باب‌اسفنجی و پاتریک در یک بیلبورد، افتادن پلانگتون در روغن داغ، شمشیرخوردن یا استفاده از ارّه در نمایش استعدادها، از اتفاقات خشونت‌آمیز و درعین حال کارتونی و طنز این اثر است؛ اما در این اثر لایواکشن، شخصیت‌های زامبی و ال‌دیابلو، بازیگران واقعی هستند و صحنه‌هایی مانند زندانی‌کردن باب‌اسفنجی و پاتریک و قصد کشتن آن‌ها با آتش چشمان و یک چاقوی تیز که توسط ال‌دیابلو اتفاق می‌افتد، می‌تواند شدت بیشتری داشته باشد. ال‌دیابلو درنهایت زیر نور آفتاب می‌سوزد و بدنش پس از سوختن، پودر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

باب‌اسفنجی و پاتریک در سفر به آتلانتیس برای نجات گری (حلزون باب‌اسفنجی) با اتفاقات عجیب و گاهی ترسناک روبه‌رو می‌شوند. هرچند واکنش‌های ابلهانه و خنده‌دار آن‌دو به ماجراها، از شدت ترس کم می‌کند. در ابتدا آن‌ها توصیفی ترسناک درباره‌ی خطرناک‌بودن شهر آتلانتیس می‌خوانند، در راه وارد خشکی می‌شوند و به کافه‌ای وارد می‌شوند که زامبی‌ها در آن حضور دارند. این صحنه به‌صورت کارتونی نیست و زامبی‌ها بازیگران واقعی هستند؛ اما رقص زامبی‌ها همراه آهنگ، باعث می‌شود ترسناک جلوه نکنند. ال‌دیابلوی تبهکار شخصیتی خشن و ترسناک است که قصد دارد باب‌اسفنجی و پاتریک را بکشد. چشمان آتشین او، حمله‌کردن به باب‌اسفنجی و صحنه‌ی سوختن و پودرشدن او زیر نور آفتاب، می‌تواند ترسناک باشد. در شهر گمشده‌ی آتلانتیس، شاه پوسایدن قصد دارد باب‌اسفنجی را اعدام کند و ماهی درشت‌هیکلی برای اعدام‌کردن او حاضر می‌شود؛ اما کارتونی‌بودن و لحظات طنز و نجاتِ پایانی باب‌اسفنجی، از شدت ترس کم می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای ابلهانه پاتریک و باب‌اسفنجی مانند درآوردن خوراکی از داخل دهان، زننده؛ اما طنزآمیز است. پاتریک و باب‌اسفنجی رفتارهای غیرمعقول و طنزآمیزی دارند که ممکن است صحیح نباشد. آن‌ها با فریاد بلند به هم صبح‌به‌خیر می‌گویند و مزاحم آرامش اختاپوس می‌شوند. در چندصحنه بی‌دلیل با یکدیگر دعوا می‌کنند و یکدیگر را مقصر اشتباهات می‌دانند؛ اما درنهایت دوستان خوبی برای هم هستند و به یکدیگر کمک می‌کنند. شخصیت‌ها به‌صورت مکرر یکدیگر را ابله، دیوانه و... خطاب می‌کنند. در چندصحنه، موجودات دریایی با لباس زیر دیده می‌شوند. باب‌اسفنجی و پاتریک در شهر آتلانتیس با دیدن شهربازی و خوراکی‌ها، دوستشان را فراموش می‌کنند و سرگرم زرق‌وبرق‌ها می‌شوند. آن‌ها مشغول رقص، قمار، هدردادن پول و خوش‌گذرانی می‌شوند. در دو صحنه، خروج باد گلو به‌عنوان صحنه طنزآمیز نمایش داده می‌شود. آقای خرچنگ شخصیتی پول‌دوست است. او غذاهای مانده‌ی هرروز را نگه می‌دارد تا دوباره آن را به مشتریان بفروشد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

با رفتن باب‌اسفنجی به شهر آتلانتیس، او یاد می‌گیرد که شجاعت به سکه شانس بستگی ندارد و شجاعت درون اوست. باب‌اسفنجی باوجود خطرات، بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و موفق می‌شود دوست عزیزش، گری را، نجات دهد. آقای خرچنگ و پلانگتون هم که بر سر دستورپخت همبرگرهای خرچنگی کشمکش داشتند، متوجه می‌شوند راز موفقیت رستوران خرچنگ، در حضور باب‌اسفنجیِ شاداب و مهربان بوده است. پلانگتون که در تمام مدت برای انتقام‌گرفتن از رستوران خرچنگ تلاش می‌کرد، پس از رسیدن به هدفش متوجه می‌شود لذتی در انتقام وجود ندارد. بنابراین به کمک باب‌اسفنجی می‌رود تا در نجات او همکاری کند. بین شخصیت‌های این داستان دوستی عمیقی وجود دارد و افراد برای نجات جان یکدیگر پیوسته تلاش می‌کنند. آن‌ها با کار تیمی موفق می‌شوند باب‌اسفنجی را از دست شاه پوسایدن نجات دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

باب‌اسفنجی شخصیتی شاد و مهربان دارد. او در کودکی به شخصیت‌های زیادی انگیزه داده و با آن‌ها دوست شده است تا تنها نمانند. او شخصیتی خوش‌قلب دارد که در حق پاتریک، اختاپوس، سندی، آقای خرچنگ و حتی پلانگتون مهربان است. او حتی در پایان حاضر می‌شود با شاه پوسایدن که حلزونش را دزدیده بود، دوست شود و به شاه می‌گوید: زیبایی اهمیت ندارد و دوستان نقص‌های یکدیگر را می‌پذیرند. پاتریک درکنار ابله‌بودن و رفتارهای بامزه‌اش، یک دوست خوب است. او باب‌اسفنجی را برای نجات گری تشویق می‌کند و همیشه همراه اوست.

ادامه متن

با پرسش از علت رفتار شخصیت‌ها و نتیجه‌ی هررفتار، به کودکان کمک کنید تا پیام اثر را به‌خوبی دریافت کنند:

چرا باب‌اسفنجی باوجود ترسناک‌بودنِ شهر آتلانتیس به آنجا رفت؟

چرا دوستان باب‌اسفنجی به کمک او رفتند؟

چه عواملی باعث موفقیت باب‌اسفنجی و دوستانش شد؟

آیا پلانگتون از اینکه توانست انتقام بگیرد، احساس خوشحالی کرد؟

چه ویژگی‌های مثبتی در باب‌اسفنجی وجود دارد؟

با کودکان خود درباره‌ی رفتارهای نادرستی که می‌بینند، صحبت و نادرست‌بودن آن را گوشزد کنید.

ناسزاگفتن به دیگران چه تأثیری بر آن‌ها دارد؟

درآوردن غذا از داخل دهان، کار درستی است؟

خلاصه: با کودکان خود درباره‌ی ویژگی‌های مثبت باب‌اسفنجی و دوستانش صحبت و در تشخیص رفتارهای ناهنجار آن‌ها، کودکان را راهنمایی کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه