• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

بابالنگ‌دراز

بابالنگ‌دراز

بررسی تخصصی انیمیشن Dady Long Legs

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  سریال انیمیشن «بابالنگ‌دراز» بر اساس رمانی به همین نام، نوشته‌ی جین وبستر ساخته شده است. جودی ابوت، دختری که برای رفتن به دبیرستان انتخاب شده است، برای بابالنگ‌دراز، قیّم قانونی‌اش، نامه می‌نویسد و ماجراهایی که برایش رخ داده را برای آقای جان اسمیت تعریف می‌کند. او دختری خلاق و باانگیزه است که با ذوق، تجربه‌های جدید را می‌پذیرد. این داستان، الگو و پیام مثبت قابل توجهی دارد.

سال 1990 40 قسمت، میانگین هر قسمت 22 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این انیمیشن با روایت طنز، از شدت خشونت‌هایی مثل فریاد زدن مدیر نوانخانه و مدیر خوابگاه کم می‌کند. صرفا در مواردی، تحقیر و مورد تمسخر واقع شدن جودی در شرایط سخت زندگی‌اش وجود دارد که همراه با غم است و این احساس کاملا به مخاطب القا می‌شود و درک متقابل مخاطب را برمی‌انگیزد. مسخره شدن جودی به خاطر نداشتن لباس و کفش نو، پوشیدن لباس‌هایی که از صندوق اعانه به او داده شده بود، تحقیرها و تمسخرهای جولیا، جودی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و مخاطب هم در درک این احساس همراه می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مهمترین ترسی که در این انیمیشن روایت می‌شود، ترس و غمِ ناشی از تنهایی جودی ابوت در شرایط مختلف است. باقی ترس‌ها، ترس‌های فانتزی و طنز است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مواردی مثل حسادت سادی (یکی از نوجوانان نوانخانه) و حسادت جولیا به جودی، از ناهنجاری‌های این انیمیشن است که عموما حل می‌شوند. در یک مورد نیز جودی از اینکه انشایش درباره‌ی خانواده‌اش را با دروغ تکمیل کرده، نمایش داده می‌شود که خودش نیز از این کار پشیمان می‌شود. باقی موارد، بدجنسی‌های جولیا است که به عنوان یک شخصیت مغرور و منفی نمایش داده‌می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن سریالی، تلاش جودی ابوت برای قدردانی از بابالنگ‌دراز را به خوبی نشان می‌دهد. جودی در مواجهه با مسائل زندگی تلاش می‌کند تا شاد باشد و با کوچکترین چیزها، لذت شادی را برای خود بسازد. او با مهربانی و خلاقیت به دنیای اطرافش نگاه می‌کند و دوست‌دارد در جهان، همه از آرامش و شادی برخوردار باشند. او با انگیزه‌ی بسیار برای موفقیتش تلاش می‌کند تا بتواند از گذشته‌ای که به آن علاقه ندارد جدا شود و به عنوان فردی مستقل و جدید شناخته شود. او هدفمند زندگی می‌کند و به دیگران نیز در شاد بودن و موفق شدن کمک می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جودی ابوت، الگوی خوبی برای تلاش در جهت رسیدن به هدف و ساختن آینده‌ی خود است. او در هر شرایطی سعی می‌کند از زندگی لذت ببرد و متوجه جزئیات باشد. شکرگزاری و قدردانی او از دیگران، کمک کردن به آن‌ها و درک حالِ دیگران، او را برای همه دوست‌داشتنی کرده است. او با نگاه خلاقی که دارد، بهترین روایت از هرجیزی را ارائه می‌کند و دیگران و مخاطب را سر ذوق می‌آورد. او پرانرژی است و به اصطلاح یک جا بند نمی‌شود. سالی مک برایت نیز دوست و هم اتاقی اوست که با مهربانی، به او کمک می‌کند و در شرایط سخت جودی را درک می‌کند. اما جولیا پندلتون که یکی دیگر از هم‌اتاقی‌های جودی است، دختری از خانواده‌ی ثروتمند پندلتون است و مغرور. او با فخرفروشی خود را در معرض دید دیگران قرار می‌دهد و با بدجنسی می‌خواهد راز جودی را بفهمد. جولیا از اینکه نمی‌تواند همانند جودی خوشحال باشد و ... به جودی حسادت می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

زمانی که کلاس‌های دبیرستان آغاز می‌شود، درباره نویسندگان و آثار آن‌ها بحث می‌شود که می‌تواند برای مخاطب آموزنده باشد. مثلا اینکه رمان زنان کوچک، یکی از مشهورترین آثار والکات است که درباره‌ی زندگی خودشان نوشته است.

آنچه لازم است والدین بدانند

جودی ابوت به انتخاب بابالنگ‌دراز برای رفتن به دبیرستان انتخاب می‌شود و نوانخانه را به مقصد دبیرستان ترک می‌کند. هر قسمت بر اساس نامه‌ای که جودی برای بابالنگ‌دراز نوشته، پیش می‌رود. این سریال انیمیشن از روی کتابی به همین نام از جین وبستر ساخته شده است. توصیه می‌شود قبل از تماشای این سریال، فرزندتان را به خواندن داستان «بابالنگ‌دراز»، که نامه‌های جودی به آقای اسمیت است، ترغیب کنید؛ زیرا پیش از دیدن فیلم و سریال آن، فرزندتان بهتر می‌تواند تخیل کند و با خلاقیت خودش فضای داستانی را تصور کند. و بعد از مطالعه‌اش اگر انیمیشن آن را دید، تخیلاتش را با اثر تصویریِ ساخته شده تطابق دهد.

این سریال انیمیشن، الگو و پیام مثبت قابل توجهی دارد که می‌تواند برای فرزندتان مفید باشد و به او برای هدفمند شدن در زندگی، قدردان بودن از دیگران و شاد بودن در هر شرایطی کمک کند. می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید همانگونه که جودی هر از گاهی برای بابالنگ‌دراز، نامه‌ای می‌فرستاد و از اوضاعش به او خبر می‌داد، او هم گاهی احساسات و خاطراتش را بنویسد تا هم نسبت به احساساتش آگاهی بیشتری پیدا کند و رفتارش را در هر شرایطی بازبینی کند. این کار به فرزندتان کمک می‌کند تا بتواند بهتر از قبل مسائلش را شناسایی کند، نوشتارش را تقویت کند و یک آرشیو ارزشمند از روزهای زندگی‌اش داشته باشد. توجه داشته باشید که محدوده‌ی شخصی فرزندتان را به رسمیت بشناسید و تا خودش از شما نخواسته، داستان‌هایش را نخوانید. اعتماد فرزندتان با این به‌رسمیت‌شناختن تقویت می‌شود و این مهمترین دارایی است.

نکته قابل توجه این داستان این است که تنهایی و شرایط سختی که برای جودی ایجاد می‌شود، همراه با غم و احساس‌های غم‌انگیز است. البته حل شدن مسئله و پیدا کردن راه حل مواجهه با موضوع، این حس را کمرنگ می‌کند و روایت طنز این انیمیشن، از شدت غم آن می‌کاهد؛ اما در هر حال توصیه می‌شود در کنار فرزندتان باشید و بگذارید احساس غم‌ش را از درک احساسِ جودی برایتان شرح دهد. این کار کمک می‌کند تا بتواند درباره‌ی غم‌های خودش نیز با شما گفتگو کند. در شنیدن صحبت‌ها و احساسات فرزندتان صبور و فعال باشید تا مثل همیشه برایش نقطه اتکای امنی باشید.

خلاصه: الگو و پیام مثبت این داستان قابل توجه است و فرصت خوبی برای گفتگو با فرزندتان را برایتان ایجاد می‌کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید نسبت به کسانی که به هر دلیلی در نوانخانه زندگی می‌کنند چه احساسی دارد؟ آیا آن‌ها را متفاوت از خودش می‌بیند یا دوست دارد تا با آن‌ها دوست باشد؟ آیا می‌تواند شرایط آن‌ها را درک کند؟ درباره‌ی مسائلی که در هر قسمت برای جودی ایجاد می‌شود با فرزندتان گفتگو کنید. از او بخواهید به کسی که او را نمی‌شناسد نامه بنویسد. آیا می‌تواند تصور کند برای کسی که تا به حال او را ندیده نامه بنویسد؟ درباره رفتار جودی، جولیا و سالی با فرزندتان گفتگو کنید و از او بخواهید نظرش را درباره رفتار آن‌ها بگوید.

خلاصه: درباره موضوعات و مسائل جدیدی که برای جودی ایجاد می‌شود با فرزندتان گفتگو کنید.

داستان انیمیشن

بابالنگ‌دراز، «جودی ابوت» را برای رفتن به دبیرستان انتخاب می‌کند. جودی که دختری مهربان، خلاق، باانگیزه و قدردان است، از نوانخانه به مدرسه شبانه‌روزی می‌رود و با قیّم قانونی‌اش (آقای جان اسمیت یا همان بابالنگ‌دراز) با نامه ارتباط برقرار می‌کند. در هر قسمت که رواتگر یک نامه‌ی جودی به بابالنگ‌دراز است، ماجرای جدیدی اتفاق می‌افتد و جودی سعی می‌کند از پسِ تغییر کردن و بزرگ شدن، به خوبی برآید. او با دیگران مهربان است و اشتباهاتش را می‌پذیرد و سعی می‌کند تا آن‌ها را جبران کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: کازوشی یوکوتا، شین ایچی ماتسومی

 Kazuyoshi Yokota, Shin'ichi Matsumi

نویسنده: جین وبستر Jean Webster/ نوبویوکی فوجیموتو  Nobuyuki Fujimoto

نام تهیه کننده:

نام بازیگران: میتسوکو هوریه، شیه ساتو Mitsuko Horie, Chie Sato

نام شخصیت ها: جودی ابوت؛ دختری یتیم که در نوانخانه جان‌گرییر زندگی می‌کند و به واسطه‌ی اعترافی که برای مدیر نوانخانه می‌نویسد، رئیس حامیان نوانخانه، او را برای فرستادن به دبیرستان انتخاب می‌کند. او دختری پرشور، مهربان، باانگیزه و خلاق است که باید برای بابالنگ‌دراز (قیّم‌اش) نامه بنویسد.

سالی مک برایت؛ یکی از هم‌اتاقی‌های جودی در دبیرستان سالی است که دختری آرام و مهربان است و دوست دارد همه چیز در آرامش رقم بخورد.

جولیا پندلتون؛ یکی دیگر از هم‌اتاقی‌های جودی که دختری ثروتمند و مغرور است و با فخرفروشی دیگران را معذب می‌کند.

جان اسمیت (جرویس پندلتون)؛ قیّم قانونی جودی ابوت که جودی باید برایش نامه بنویسد. او که خودش را به اسم مستعار جان اسمیت به جودی معرفی کرده است، همان جرویس پندلتون است که عموی جولیا است؛ اما رفتارش با باقی ثروتمندان فرق می‌کند و همانند آنان خودش را از دیگران جدا نمی‌داند. جودی او را در نامه‌هایش «بابالنگ‌دراز» خطاب می‌کند. 

کشور سازنده: ژاپن

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه