• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

بائو

بررسی تخصصی انیمیشن Bao

بائو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«بائو» انیمیشنی کوتاه و فانتزی است که داستان یک مادر چینی را روایت می‌کند. این مادر از دوری پسرش رنج می‌برد و زمانی‌که در خانه تنهاست، غذایش را مانند فرزندش می‌بیند. او داستان بزرگ‌شدن و جدایی پسرش را در این غذا تصور می‌کند. در پایان پسر او که بدون توجه به احساسات مادرش خانه را ترک کرده بود، به خانه بازمی‌گردد و سعی می‌کند اشتباهش را جبران کند. این انیمیشن خانوادگی برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن کوتاه در سال ۲۰۱۹ است.

سال 2018 8 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

بی‌توجهی عاطفی فرزند خانواده نسبت به مادرش در این انیمیشن نمایش داده می‌شود. این پسر در را به روی مادرش می‌بندد و در مسیر مستقل‌شدن مادرش را نادیده می‌گیرد. او با رفتارهایش دل مادرش را می‌شکند و او را ترک می‌کند؛ اما در نهایت پشیمان می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فرزند خانواده زمانی‌که تصمیم می‌گیرد دوستان جدیدی پیدا کند و مستقل شود، مادرش را سد راه خود می‌بیند، ازاین‌رو بدون توجه به احساسات مادر، خانه را ترک می‌کند. او در صحنه‌های مختلف با مادرش بدرفتار است و در صحنه‌هایی به او بی‌توجهی می‌کند یا در را به روی او می‌بندد. در پایان داستان، پسر از رفتارش پشیمان می‌شود و برای جبران آن تلاش می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده و توجه‌کردن به احساسات اعضای خانواده در تصمیم‌گیری‌ها، مهم‌ترین پیام این انیمیشن است. طی این داستان، زحمت‌های یک مادر برای فرزندش نمایش داده می‌شود، سپس نشان داده می‌شود که چگونه فرزند خانواده بزرگ‌تر شده، نسبت به مادرش بی‌توجه می‌شود و دل او را می‌شکند. مادر خانواده از دوری پسرش رنج می‌برد؛ اما سرانجام پسر خانواده از رفتاری که داشته است پشیمان می‌شود و سعی می‌کند گذشته را جبران کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

مهم‌ترین ویژگی انیمیشن کوتاه «بائو» موضوعیت‌داشتن خانواده است. در این انیمیشن پس از زحمات زیاد یک مادر برای پسرش، پسر به احساسات مادر بی‌توجهی می‌کند و تصمیم می‌گیرد او را تنها بگذارد. روند داستان، رنج و غم مادر را نشان می‌دهد؛ اما سرانجام پسر به خانه بازمی‌گردد تا اشتباهش را جبران کند. تماشای این انیمیشن در کنار خانواده می‌تواند مفید باشد و فرصتی ایجاد می‌کند تا اعضای خانواده درباره‌ی مشکلات عاطفی خود با یکدیگر گفت‌وگو کنند. اگر فرزند شما نوجوان است، خوب است درباره‌ی رفتار درست برای مستقل‌شدن و عدم بی‌احترامی به والدین در زمان انتخاب‌های شخصی صحبت کنید. از او بپرسید که افراد تا چه حد آزادی دارند و وظیفه‌ی آنان در قبال والدین و احساسات خانواده چیست. موقع صحبت با نوجوانانتان به‌خاطر بسپارید که گوش‌دادن به نظرات آن‌ها و عدم پیش‌بردن صحبت‌ها به‌سمت موعظه مفیدتر است.

می‌توانید از فرزند خود درباره‌ی درست یا نادرست‌بودن رفتار پسر داستان سؤال کنید و نظر او را برای یک راه‌حل جایگزین بپرسید. با سؤالات ساده، زحمات مادر را به فرزندان یادآوری کنید و اهمیت قدردانی را به آنان گوشزد کنید. اگر احساس می‌کنید فانتزی‌های ذهن مادر و دیدن فرزندش در قالب یک غذا برای کودکان شما گیج‌کننده است، سعی کنید ماجرا را به او توضیح دهید.

خلاصه: تماشای این انیمیشن خانوادگی، فرصتی را برای صحبت پیرامون وظایف اعضای خانواده در قبال یکدیگر فراهم می‌کند و اهمیت‌دادن به عواطف اعضای خانواده را گوشزد می‌کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا مادر، غذایش را به شکل فرزندش دید؟ (درباره‌ی منظور داستان و علت خیال‌پردازی‌های مادر سؤال کنید تا موضوع برای کودکان شفاف شود)

نظرت درباره‌ی رفتار پسر چیست؟ به‌نظرت چه رفتار بهتری را می‌توانست جایگزین رفتارش کند؟

اگر روزی باعث ناراحتی خانواده شوی، چگونه آن را جبران می‌کنی؟

درباره‌ی تجربه‌های شخصی فرزندان و احساساتشان در موقعیت‌های مشابه انیمیشن نیز می‌توانید سؤال کنید.

خلاصه: درباره‌ی تجربه‌های شخصی فرزندان و احساساتشان در موقعیت‌های مشابه انیمیشن سؤال کنید.

داستان انیمیشن

ماجرا از جایی شروع می‌شود که یک خانم «چینی» غذایش را به شکل یک بچه می‌بیند و تصمیم می‌گیرد او را مانند پسرش بزرگ کند. این مادر برای غذا زحمت می‌کشد و او را مانند فرزندش بزرگ می‌کند؛ اما روزی فرا می‌رسد که غذای کوچولوی او بزرگ‌تر شده است و می‌خواهد مستقل باشد. او به دنبال دوستان جدید می‌رود و زمان کمتری را با مادرش می‌گذراند. مادر او از این فاصله‌ای که بینشان افتاده است، رنج می‌برد. یک روز پسر او با یک دختر به خانه می‌آید و اعلام می‌کند که ازدواج کرده است و قصد دارد خانه را ترک کند. مادر که تحمل جدایی از پسرش را ندارد، ناراحت می‌شود و سعی می‌کند جلوی پسرش را بگیرد. پسرش به احساسات او بی‌توجهی می‌کند و سرانجام مادر، او را به‌عنوان غذا قورت می‌دهد. در ادامه مشخص می‌شود که فانتزی‌های ذهن مادر به‌دلیل اتفاقاتی بوده که در واقعیت میان او و پسرش رخ داده است. در پایان پسر واقعی او به خانه بازمی‌گردد و درحالی‌که از رفتار گذشته‌اش پشیمان است، سعی می‌کند اشتباهش را جبران کند و رابطه‌ی بهتری با مادرش برقرار کند. مادر پسرش را می‌بخشد و آن‌ها دوباره مانند یک خانواده دور هم جمع می‌شوند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Domee Shi / دومی شی

نویسنده: Domee Shi / دومی شی

نام تهیه‌کننده: Becky Neiman / بکی نیمن

نام بازیگران: Sindy Lau, Daniel Kai Lin, Tim Zhang / سیندی لائو، دانیل کای لین، تیم ژانگ

نام شخصیت‌ها:

مادر: یک مادر چینی که پسرش او را ترک کرده است، این مادر از نبودن فرزندش رنج می‌برد و یک روز تصور می‌کند که غذای او به پسرش تبدیل شده است،

پسر: پسر جوانی که بدون توجه به احساسات مادرش خانه را ترک کرده است؛ اما درنهایت پشیمان می‌شود و برای دیدن مادرش به خانه بازمی‌گردد.

کشور سازنده: آمریکا، کانادا

کمپانی سازنده: Pixar Animation Studios / پیکسار

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09389****58

۲۳ مهر ۱۳۹۹

مناسب سن 12+ گزارش نظر
انیمیشن می تونه برای فرزندان مناسب باشه

موضوع استقلال بچه ها از والدین می تونه برای بچه ها جذاب و آموزنده باشه... به نظرم این انیمیشن می تون توی سبد مصرفی خانواده ها قرار بگیره و با کمک این سایت بتونن با فرزند خودشون درباره این موضوع صحبت بکنن

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه