• امروز : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

اگون و دونچی

اگون و دونچی

بررسی تخصصی انیمیشن Egom&donci

author-img

توسط : عاطفه تاریها ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «اگون و دونچی» یک انیمیشن صامت در ژانر کمدی است.«اگون» مردی ستاره‌شناش است که همراه با گربه‌اش «دونچی» در یک سیاره‌ی دور‌افتاده به‌تنهایی زندگی می‌کند. اگون و دونچی با فضاپیمایی که اگون می‌سازد به فضا می‌روند و با سیاره‌ها آشنا می‌شوند. وجود گربه‌ی اگون، یعنی دونچی و دردسرهایش صحنه‌های کمدی این فیلم را به ارمغان می‌آورد.

سال 2007 ۷۶ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ترس

فضای کلّی داستان فضایی با رنگ‌های تیره است و عموم اتفاقات در شب اتفاق می‌افتد. گربه‌ی «اگون»، یعنی «دونچی»، زمانی‌که به بالای پشت‌بام می‌رود تا ببیند اگون مشغول چه کاری است، از بالا به پایین پرتاب می‌شود، اما مشکلی برایش پیش نمی‌آید. در سیاره‌ای که اگون و دونچی فرود می‌آیند اسکلت حیوانی را می‌بینند که دونچی با دیدنش غش می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«اگون» در سفینه‌ی خود به حمام می‌رود و بدن برهنه‌ی او مشخص می‌شود، اما اندام جنسی او مشخص نیست.

جزئیات
پیام مثبت

انیمیشن «اگون و دونچی» یک نوع داستان فانتزی است که پر از تصویر‌های گویاست که می‌تواند برای شما‌ و فرزندتان آموزنده باشد. این فیلم درکنار نشان‌دادنِ ویژگی سیاره‌ها و امکان حیات در آن‌ها و با استفاده از تصاویر، مفاهیمی مانند صلح و جنگ، شادی و غم، تکنولوژی، تخریب، مهربانی، ظلم و... را نشان می‌دهد تا به «اگون» بفهماند که درکنار زیبایی‌های این سیاره چه مصائبی وجود دارد.

جزئیات
الگوی مثبت

«اگون» نمونه‌ی یک فرد توانا و ثابت‌قدم است. او زمانی‌که تصمیم می‌گیرد به سیارات دیگر سفر کند، فوراً دست‌به‌کار می‌شود و با ساختن یک فضاپیما‌، رویایش را به واقعیت تبدیل می‌کند. همچنین در سیاره‌ای که «اگون‌» و «دونچی» در آن فرود می‌آیند، مردی مهربان به آن‌ها کمک می‌کند و به آن‌ها آب و غذا می‌دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

فضای انیمیشن «اگون و دونچی» فضایی با رنگ‌های شاد و سرزنده نیست. بلکه بیشتر اتفاقات در شب و زمان گرگ‌ومیش اتفاق می‌افتد.

«اگون» درحال یافتن سیاره‌ای است که در آن حیات باشد. اینجا فرصت مناسبی است تا درمورد ویژگی سیارات دیگر و امکان زندگی در آن‌ها با فرزندتان صحبت کنید. می‌توانید با این سوال شروع کنید که انسان‌ها برای زنده‌ماندن بر روی زمین به چه چیزهایی نیاز دارند.

در ابتدای این انیمیشن، زمانی‌که «اگون» یک سی‌دی که «دونچی» به خانه آورده بود را مشاهده می‌کند، تصاویر زیبایی از سیاره‌ی زمین می‌بیند؛ تصاویری از طبیعت و عظمت تکنولوژی در زمین. اما زمانی‌که به خود سیاره‌ی زمین فرود می‌آید، یک سی‌دی دیگر درباره‌ی ظلم، فقر، جنگ و... نیز مشاهده می‌کند. می‌توانید در‌باره‌ی این موضوعات با فرزندتان صحبت کنید.

خلاصه: درمورد ویژگی دیگر سیارات و حیات در آن‌ها و همچنین وجود تضادهای مفهومی در کره‌ی زمین مثل خوبی و بدی و صلح و جنگ با کودکتان صحبت کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درمورد دیگر سیارات و شرایط حیات در آن‌ها با کودکتان صحبت کنید. حتی می‌توانید درخصوص اینکه فضانوردان چگونه به فضا سفر می‌کنند هم باهم گفت‌وگو کنید. می‌توانید درخصوص تضاد‌های مفهومی فیلم که در زمین اتفاق می‌افتد نیز سخن بگویید؛ تضادهایی مانند جنگ و صلح، خوبی و بدی، فقر و ثروت.

خلاصه: درمورد تصویر زمین در انیمیشن از کودک خود سوال کنید:«زمین چجور جاییست؟»

داستان انیمیشن

در یکسیاره‌‌ی دورافتاده، «اگون» که مردی ستاره‌شناس است همراه با گربه‌اش، «دونچی»، زندگی می‌کند. دونچی در یک خرابه، یک حلقه سی‌دی می‌بیند و آن را به خانه می‌آورد. در این سی‌دی، تصاویری از ساختمان‌های زیبا، انسان‌ها، آسمان زیبا و... نشان داده می‌شود و اگون را مشتاق می‌کند که به سیاره‌های دیگر سفر کند تا بتواند آن تصاویر را از نزدیک ببیند.

اگون فضاپیمایی می‌سازد و با همراهی دونچی به فضا سفر می‌کند و همه‌ی سیاره‌ها را می‌گردند، اما نشانه‌ای از حیات نمی‌یابند. تااینکه به سیاره‌ی زمین می‌رسند. در این سیاره با مردی آشنا می‌شوند که سی‌دی دیگری نیز به آن‌ها نشان می‎‌دهد. در این سی‌دی، تصاویری از جنگ، خرابی، فقر و... نشان داده می‌شود تا اگون به وجه دیگر حیات در این زندگی پی ببرد. اگون و دونچی بعد از جداشدن از آن مرد، به سیاره‌ی خود بازمی‌گردند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان:Adam Margyar -ادام مگیار

نویسنده: Elemer Margyar -المر مگیار

نام تهیه کننده: Elicza Andrea -الیزا اندرا

نام بازیگران: گابور بالاز-پترسوهاجاد-Gabor balazs-Prter Sohajad

شخصیت‌ها:

اگون: مردی ستاره‌شناس و خلّاق است. او زمانی که می‌فهمد در سیاره‌ای حیات وجود دارد، به سیارات مختلف سفر می‌کند.

دونچی: گربه‌ی اگون که بسیار بازیگوش است.

کشور سازنده: فنلاند

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه