• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

اژدهای آرزو‌ها

اژدهای آرزو‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Wish Dragon‎

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی کمدی و ساخته‌ی جدید «سونی پیکچرز» است که تهیه‌کنندگی آن را «جکی چان» برعهده دارد. داستان این انیمیشن درباره‌ی «دین»، پسر جوانی است که خود را برای رویارویی با دوست قدیمی‌اش، «لینا»، آماده می‌کند. او به‌طوراتفاقی با قوری و اژدهای جادویی مواجه می‌شود. این اژدها قادر است سه آرزوی او را برآورده سازد. این انیمیشن درکنار فضا‌ی فانتزی، پیام‌های مثبتی ازجمله اهمیت معنای زندگی و توجه به خانواده و دوستان به مخاطب آموزش می‌دهد.

سال 2021 102 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در صحنه‌هایی از انیمیشن، مادر دین که به درس و پیشرفت پسرش اهمیت زیادی می‌دهد سر او داد می‌زند و او را با کتاب کتک می‌زند. اما زود از کار خود پشیمان می‌شود و از او عذرخواهی می‌کند. پرت‌شدن دین و پدر لینا از بالای ساختمان از دیگر صحنه‌های خشونت‌آمیز انیمیشن است که در صحنه‌ای کوتاه و گذرا نمایش داده می‌شود. درگیری و زدوخورد دین با مردانی که به دنبال قوری هستند و نمایش حرکات کنگ‌فو هم به‌صورت فانتزی و طنز نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در صحنه‌ای که پدر لینا به دنبال قوری دین است موسیقی دلهره‌آوری پخش می‌شود و زیردستان او با دین درگیر می‌شوند تا قوری را از او پس بگیرند. آن‌ها برای دزدیدن قوری، دین و پدر لینا را از بلندی ساختمان به پایین پرت می‌کنند که این اتفاق باعث صدمه‌زدن به پدر لینا و مرگ او می‌شود اما درنهایت با آرزوی دین نجات پیدا می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌ای که از مهمانی تولد لینا پخش می‌شود، لینا با مهمانان می‌رقصد و به آن‌ها خوشامد می‌گوید. در صحنه‌ی کوتاهی هم یکی از مهمانان لانگ را که به شکل یک زن خدمتکار درآمده است می‌بوسد.

جزئیات
پیام مثبت

دین درمقابل پیشنهاد آرزوی سکه و طلا به لانگ این پاسخ را می‌دهد: «ارزش دوست و خانواده بیشتر از طلا و سکه است.». لانگ که پادشاه چین باستان بوده است و به جمع‌آوری ثروت و کشور‌گشایی عادت داشته، بعد از اینکه با آرزوی نزدیک‌شدن دین به دوستش، لینا و تجدید دوستی قدیمی‌شان مواجه می‌شود، جا می‌خورد و تازه متوجه می‌شود که معنای زندگی در اهمیت به خانواده و دوستان و خوش‌گذراندن با آن‌هاست، نه صرفاً ثروتمندبودن.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دین پسر خوش‌قلبی است که داشتن رابطه‌ی خوب با خانواده و دوستانش را به ثروت زیاد و طلا و سکه ترجیح می‌دهد. او برای خوشحال‌کردن لینا حاضر می‌شود از آخرین آرزویش بگذرد و سلامتی پدر لینا را آرزو کند و او را از مرگ نجات دهد. لانگ هم که به اژدهای آرزوها معروف است بعد از آشنایی با دین به معنای زندگی پی می‌برد و به‌خاطراینکه دین برای او تبدیل به دوست خوبی شده است، از خدا خواهش می‌کند تا دوباره به زمین برگردد و آخرین آرزوی دین را برآورده کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «اژدهای آرزو‌ها» با ژانر کمدی و فانتزی به موضوع اهمیت معنای زندگی و روند زندگی و آرزوهای انسان‌ها توجه دارد. این اثر می‌تواند هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان آموزنده و جذّاب باشد.

در این انیمیشن، شخصیت اصلی داستان که پسری به نام «دین» است، حق انتخاب سه آرزو و برآوردن آن‌ها را دارد. «لانگ» که اژدهای آرزوهاست به او پیشنهاد طلا، سکه، خانه‌های بزرگ و... می‌دهد. اما دین تنها یک آرزو دارد و آن این است که بتواند دوباره دوست قدیمی خود را ببیند و باهم مثل دوران کودکی صمیمی شوند.

در طول داستان لانگ که پادشاه مال‌اندوزی است متوجه می‌شود که کل عمرش را فقط صرف جمع‌آوری ثروت کرده است و توجهی به خانواده و مردم سرزمینش نداشته است.

بعد از تماشای انیمیشن با فرزندتان درباره‌ی آرزو‌هایش، دلیل انتخاب و اولویت‌بندی او صحبت کنید و از او درباره شخصیت‌هایی مانند دین، لینا و لانگ و ویژگی‌هایی که داشتند بپرسید تا کامل متوجه پیام‌های مثبت انیمیشن بشود.

در صحنه‌های کوتاهی از مهمانی تولد لینا، رقص او با مهمانان و بوسیدن به نمایش گذاشته می‌شود که این مورد در نسخه‌ی پیشنهادی کدومو اصلاح و حذف شده است و می‌توانید انیمیشن را با خیال راحت با فرزندتان مشاهده کنید.

خلاصه: انیمیشن به موضوع اهمیت معنای زندگی و آرزوی انسان‌ها در زندگی پرداخته است که لازم است دراین‌باره با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بپرسید چه آرزویی دارد. علّت انتخاب آن آرزو چیست؟

از او بپرسید به نظرت برای رسیدن به آرزویت باید چه کار‌هایی انجام بدهی؟

نظرت درباره‌ی آرزوهای دین چیست؟ آیا انتخاب‌های درستی داشت؟

چرا آروزی آخرش را سلامتی پدر لینا انتخاب کرد؟

علّت اژدهاشدن لانگ چیست؟

چرا لانگ باوجوداینکه برای رفتن به بهشت عجله داشت، اما بعد از برآورده‌کردن آرزوی دین، دوباره به زمین برگشت؟

دین و لینا چه ویژگی‌های مثبتی داشتند؟

خلاصه: از کودک خود درباره‌ی آرزویش بپرسید.

داستان انیمیشن

«دین» پسر جوانی که در تلاش است تا به مهمانی تولد «لینا» برود و بعد از ده سال دوست صمیمی‌اش را ببیند. بااینکه حالا لینا فرد ثروتمندی شده است اما دین فکر می‌کند که لینا به ثروت و موقعیت دین توجه نمی‌کند و او را همچنان دوست خود می‌داند.

زمانی که او خود را برای مهمانی و معرفی خود به لینا آماده می‌کند با قوری عجیبی مواجهه می‌شود. در آن قوری اژدهایی افسانه‌ای به نام «لانگ» زندگی می‌کند که قادر است سه آرزوی اربابش را برآورده کند.

لانگ هزاران سال پیش پادشاه چین بوده است و به‌خاطراینکه تنها هدفش در زندگی جمع‌آوری ثروت و کشورگشایی بوده، بعد از مرگ به اژدها تبدیل می‌شود تا اهمیت و معنای زندگی را بفهمد. دین هم که حالا ارباب لانگ شده است از او درخواست می‌کند تا او را شبیه به افراد ثروتمند کند تا بتواند در مهمانی توجه لینا را به خود جلب کند.

در همان زمان، سه نفر دیگر به دستور رئیسشان به دنبال همان قوری هستند و بعد از اینکه متوجه می‌شوند قوری دست دین است، او را تعقیب می‌کنند. دین بعد از روبه‌روشدن با لینا تصمیم می‌گیرد که خود را «دن» معرفی کند و به پدر لینا بگوید که صاحب رستوران زنجیره‌ای است. اما  اتفاقات به‌گونه‌ای رخ می‌دهد که لینا متوجه می‌شود آن فرد دین است و به او دروغ گفته است.

دین بعد از توضیح دلیل دروغ‌گفتنش، همراه با لینا به محلّه‌ی قدیمی رفته و با مادرش و همسایه‌ها ساعات خوشی را سپری می‌کنند. اما در آخر شب لینا به دین می‌گوید که سبک زندگی او تغییر کرده است و پدرش از او انتظارات دیگری دارد و نمی‌تواند همیشه پیش دین باشد.

بعد از رفتن لینا، دین که احساس شکست کرده است به لانگ می‌گوید که حرف‌های تو درست بود و باید پول و ثروت آرزو کنم تا بتوانم پدر لینا را راضی کنم. اما لانگ که معنای زندگی را در دوستی و اهمیت‌دادن به دیگران دیده است به دین می‌گوید که او هم در گذشته اشتباه کرده است و باید در تصمیمش برای آخرین آرزو بیشتر فکر کند.

لینا هم که در بازگشت از گفته خود ناراحت شده است پیش پدرش می‌رود تا با او صحبت کند و دین را به او معرفی کند. اما پدر لینا که در حالت ورشکستگی است بعد از اینکه متوجه می‌شود دین همان پسری است که صاحب قوری است، به زیردستانش می‌گوید تا او را به پیش دین ببرند. اما بعد از رویارویی پدر لینا با دین، یکی از زیردستان پدر لینا را هم فریب می‌دهد و با پرت‌کردن او از بالای ساختمان، قوری را می‌دزدد. اما دین قوری را پس می‌گیرد و سلامتی پدر لینا را برای آخرین آرزویش انتخاب می‌کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Chris Appelhans

نویسنده: Xiaocao Liu - Chris Appelhans

تهیه‌کننده: Jackie Chan- Aron Warner - Chris Bremble

بازیگران: John Cho - Jimmy Wong - Natasha Liu Bordizzo - Constance Wu

شخصیت‌ها:

دین: پسر خوش‌قلب و مهربانی که در تلاش است تا دوست قدیمی خود، لینا را بعد از ده سال دوری ببیند.

لینا: دوست قدیمی دین که به‌خاطر پیشرفت شغلی پدرش از محلّه‌ی زندگی کودکی‌شان می‌روند و به خانواده‌ای ثروتمند تبدیل می‌شوند. اما لینا همچنان دلتنگ آن محلّه است و علاقه‌ای به زندگی تجمّلی ندارد.

لانگ: اژدهای آرزوها که هزاران سال پیش پادشاه چین باستان بوده است و به جمع‌آوری ثروت و کشور‌گشایی عادت داشته و به‌همین‌خاطر بعد از مرگ به اژدها تبدیل می‌شود تا معنای زندگی را بفهمد.

کشور سازنده: آمریکا، چین، کانادا

کمپانی سازنده: Sony Pictures

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

بزرگسال

توسط : حسین حق پناه

۱۰ تیر ۱۴۰۰

مناسب سن 15+ گزارش نظر
آموزش دوست دختر و پسری!

تمام داستان فضای دختر و پسری داشت و البته صحنه های رقص و بوسه اش در نسخه فیلیمو تا حد امکان حذف شده بود. خشونت و درگیری خیلی زیادی هم داشت

هیچ نظری وجود ندارد