اژدها‌سواران

بررسی تخصصی انیمیشن Dragons

اژدها‌سواران

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هیکاپ نوجوانی است که با هوش و استعداد خود توانسته است با اژدهایان جزیره که سال‌ها با آن‌ها دشمن بوده‌اند، صلح کرده و به سال‌ها دشمنی با آن‌ها پایان دهد؛ اما او با چالش‌های جدیدی در زندگی کنار اژدهایان روبه‌رو می‌شود و سعی می‌کند به کمک دوستان اژدها‌سوارش آن‌ها را حل کند. سریال اژدها‌سواران در ادامۀ انیمیشن سینمایی «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟» ساخته شده و با استقبال خوبی روبه‌رو شده است

سال 2012 : فصل اول/ بیست‌قسمت بیست‌دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت‌های به نمایش‌درآمده در این سریال عموماً فانتزی و یا از روی طنز است. شوخی‌های فیزیکی دوقلوها با یکدیگر، یا برخوردهای اژدهایان عموماً به شکل طنز به نمایش گذاشته می‌شود. تنها در برخی از صحنه‌ها که در مقابل دشمن و برای دفاع از جزیره برمی‌خیزند، خشونت‌هایی به نمایش گذاشته می‌شود که البته خشونت آن صحنه‌ها نیز بسیار پایین است و خون‌ریزی، یا قطع عضو مشاهده نمی‌شود. صحنه‌های درگیری با آلوین خیانت‌کار از جمله صحنه‌های دارای خشونت نسبتاً بالایی است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در سریال اژدها‌سواران ترس به‌صورت جدی و سطح بالا دیده نمی‌شود. ترس از دیدن اژدهایان فانتزی، یا ترس از برخورد با دشمن که بسیار کوتاه به نمایش گذاشته شده است، تولید هیجان نمی‌کند. نمونه‌های ترس در غالب سقوط از ارتفاع یا افتادن از روی اژدهای در‌حال پرواز، یا برخورد با اژدهایان جدید است. صحنۀ حملۀ شبانۀ آلوین و غافل‌گیری فیش لگز، هم‌چنین نمایش پیدا‌شدن مادر بچه‌اژدهای جدید از جمله صحنه‌های نسبتاً ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی مشاهده‌شده در این اثر در چند نمونه مانند طعنه‌های جنسی اسنوتلات به استرید در برخی صحنه‌های کوتاه و گذراست؛ اما رابطۀ دوستی بین استرید و هیکاپ در طول این فیلم به وضوح مشخص است. دوستان هیکاپ نیز مانند اسنوتلات و دوقلوهای تافلات و رافلات نیز رفتارهای قابل تأیید ندارند؛ دوقلوها مدام با یکدیگر دعوا می‌کنند، یکدیگر را تمسخر می‌کنند، اما این رفتارها در روایت جزئی به نمایش درمی‌آید.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

کارِ گروهی در این اثر بسیار پررنگ است؛ چنان‌که هیکاپ سعی می‌کند در تمام اتفاقات از کمک دوستان اژدها‌سوارش استفاده کند، در جنگیدن با دشمنان، در کشف نقشۀ گنج، یا تربیت اژدهایان از هم‌فکری و کمک آنان بهره می‌برد. هم‌چنین در این اثر احترام به بزرگ‌تر تاحدودی قابل قبول است، نمونه‌هایی مانند احترام هیکاپ به پدرش قابل ذکر است. اگرچه بارها پدر هیکاپ با او مخالفت می‌کند؛ اما او سعی می‌کند احترام پدرش را حفظ کند. هم‌چنین مسئولیت‌پذیری در این اثر در ‌قالب شخصیت‌های مختلف به نمایش درمی‌آید. از شخصیت اصلی سریال، هیکاپ تا دوستانش، هم‌چنین گابر در انجام وظیفۀ خود تلاش می‌کنند. خشونت در بین شخصیت‌ها فانتزی است و سطح بالایی از خشونت را در این اثر مشاهده نمی‌کنیم. مشاوره و هم‌فکری با دوستان و بزرگ‌ترها نیز در این اثر مشاهده می‌شود که از نکات مثبت آن است. هیکاپ سعی می‌کند از استعداد و توان ذهنی خود برای پیشبرد اهدافش کمک کند، او ناامید نمی‌شود و سعی می‌کند از قدرت تفکر خود بیش از زور بازو استفاده کند، از این‌رو در هیچ‌کاری مأیوس نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان و دوستانش سعی می‌کنند کارها را با کمک یکدیگر انجام دهند. هیکاپ در اتفاقات پیش‌آمده از کمک و هم‌فکری همۀ دوستانش استفاده می‌کند. دوستانش نیز اگرچه هوش و ذکاوت سرشاری مانند هیکاپ ندارند؛ ولی از کمک به او دریغ نمی‌کنند. هم‌چنین هیکاپ سعی می‌کند با پدرش که رئیس جزیره است، با احترام برخورد کند و در مواردی که مخالف نظر اوست، از او اطاعت کند. هیکاپ و دوستانش سعی می‌کنند برای تربیت اژدهایان تمام تلاش خود را بگذارند، از این جهت در انجام مسئولیتی که قبول کردند، متعهدانه عمل می‌کنند. اگرچه گاهی رابطۀ دوستانه بین اژدها‌سوارها با مایه‌هایی از طنز و شوخی و طعنه همراه است؛ اما در مواقع حساس سعی در هم‌دلی و کمک به یکدیگر دارند. در صحنه‌هایی از حملۀ دشمنان به جزیره نیز افراد جزیره و دوستان هیکاپ، اتحاد و هماهنگی و اطاعت‌پذیری خود را به نمایش می‌گذارند.

ادامه متن

هیکاپ در برخورد با میدوو چگونه عمل کرد؟

زمانی که اژدهایان برای مردم مشکل ایجاد کردند، راه‌کار هیکاپ برای حل این مشکلات چه بود؟

چرا هیکاپ از نقاشی خود راضی نبود؟

نقشۀ گنجی که دوستان هیکاپ پیدا کردند، در نهایت به کجا رسید؟

دربارۀ واقعی‌بودن موجوداتی مانند اژدهایان با کودکان خود صحبت کنید. کودکان باید دلیل نحوۀ عملکرد هیکاپ در برابر شخصیت‌های دیگر را بدانند. راه‌کارهایی که کودک به آن دست پیدا می‌کند، می‌تواند موضوع گفت‌وگو قرار بگیرد. هر داستان نیز یک نتیجۀ منحصربه‌فرد دارد که می‌تواند موضوع بحث با کودکان باشد..

خلاصه: در مورد نکات مثبت اثر که در هر قسمت نمایش داده شده است، با کودک خود گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه