اوگی و سوسک‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Oggy and the Cockroaches

اوگی و سوسک‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن اوگی و سوسک‌ها ماجراجویی گربه‌ای آبی‌رنگ و سه سوسک به نام‌های «جویی»، «دی‌دی» و «مارکی» است. این سه سوسک پیوسته درحال آزار و اذیت اوگی هستند و اوگی نیز سعی می‌کند که با آن‌ها مقابله کند. این انیمیشن تنهافیلم سینمایی اوگی است و بقیه ماجراجویی‌های اوگی و سوسک‌ها در قالب سریال به نمایش درآمده است. این انیمیشن به داستان تکامل انسان و جهان می‌پردازد که اوگی و سوسک‌ها در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

سال 2013 75 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در سراسر فیلم، اوگی و سوسک‌ها در حال مبارزه و تعقیب‌وگریز با یکدیگر هستند. آن‌ها وسایلی را به‌سمت هم پرت می‌کنند و این نوع مبارزه براساس دوره‌هایی که در فیلم وجود دارد، متغیر است. در دوره‌ی نخست با سنگ و چوب مبارزه می‌کنند، در دوره‌ی سلطنتی با شمشیر و در دوره‌ی انقلاب صنعتی به بعد با اسلحه به سمت یکدیگر شلیک می‌کنند. به‌طور کلی در فیلم بسیار اتفاق می‌افتد که شی‌ای را به سروصورت یکدیگر پرت می‌کنند. اوگی و سوسک‌ها معمولاً در حال تعقیب‌وگریز با یکدیگر هستند. در بیشتر مواقع اوگی با یک مگس‌کش به جنگ با سوسک‌ها می‌رود، البته درنهایت آسیبی به آن‌ها نمی‌رسد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

اوگی و سوسک‌ها بیشتر در حال جنگ با یکدیگر هستند و تعقیب‌وگریز رکن اصلی این انیمیشن است. در انیمیشن شخصیت‌های اصلی بسیار در خطر سقوط‌کردن از جایی قرار دارند؛ اما اگر هم پرت شوند، اتفاقی برای آن‌ها نمی‌افتد. اوگی و سوسک‌ها آتش می‌گیرند؛ اما مدتی بعد دوباره به حالت اول برمی‌گردند. همچنین حیواناتی پای اوگی را گاز می‌گیرند؛ اما اتفاقی برای او نمی‌افتد. معمولاً خطراتی که برای اوگی و دوستانش رخ می‌دهد، با طنز همراه هستند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سوسک‌ها همیشه در حال آزار و اذیت اوگی هستند. همچنین آن‌ها گاهی دست به دزدی می‌زنند؛ مثلاً یک‌بار گربه‌ی سفید و بار دیگر کلید ساعت را از مغازه ربودند. در یک صحنه اوگیِ کارآگاه درحالی‌که با ذره‌بین زمین را می‌دید، متوجه سینه‌ی گربه‌ی سفید می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

داستان اوگی همیشه با مزاحمت سوسک‌ها روبه‌روست. آن‌ها نمی‌گذارند اوگی به اهدافش برسد؛ اما اوگی پیوسته در حال مقابله با آن‌هاست و تلاش می‌کند به اهدافش برسد.

جزئیات
الگوی مثبت

اوگی و سوسک‌ها پیوسته در حال جدال هستند. اوگی همیشه در تلاش است تا به اهدافش برسد. «جک» همیشه همراه اوگی است و او را تنها نمی‌گذارد. گربه‌ی سفید نیز همیشه طرفدار حق است، او حامی حقوق حیوانات است و نمی‌گذارد کسی به آن‌ها آسیب برساند، او زرنگ و باهوش است و برای مشکلات چاره‌ای دارد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودکتان بپرسید زمانی‌که عصبانی می‌شود، چه کاری انجام می‌دهد و سعی کنید اعمال منفی‌اش را اصلاح کنید.

درباره‌ی خطرات پرت‌کردن اشیاء به سمت یکدیگر با کودکتان صحبت کنید.

درباره‌ی حکمت‌داشتنِ آفرینش موجودات مختلف، با کودکتان خود صحبت کنید.

خلاصه: با کودک خود درباره‌ی رفتار مناسب در هنگام عصبانیت صحبت کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن اوگی و سوسک‌ها از جهاتی مانند «تام و جری» است با همان ماجراجویی‌ها و خشونت‌های فانتزی؛ به‌عنوان مثال در فیلم یک تنه‌ی چوب روی جک فرود می‌آید و چکشی سوسک‌ها را له می‌کند؛ اما آن‌ها دوباره بلند می‌شوند. در این حال باید درنظر گرفت خشونت فانتزی تأثیر بیشتری بر کودک دارد، به‌خصوص اگر در سن پنج تا هفت سالگی قرار داشته باشد، ممکن است اذیت‌های بی‌هنگام سوسک‌ها فرزند شما را عصبانی کند. بهتر است با او صحبت کنید و در برابر این اتفاق از او راه‌حل بخواهید.

به کودکان گوشزد کنید مبارزه و پرت‌کردن اشیاء (که در این انیمیشن بسیار رایج است) راهکاری برای حل مشکل نیست و باید مشکلات را به‌گونه‌ای دیگر حل کنند. غلو و بزرگ‌نمایی در داستان‌ها همیشه وجود دارد؛ یکی از این نمونه‌ها گل‌های گوشت‌خوار هستند، بهتر است درباره‌ی این گیاه اطلاعات صحیحی را در اختیار کودکان قرار دهید و درباره‌ی ضرورت وجودش صحبت کنید.

انیمیشن به طرحِ موضوع خوبی پرداخته است و داستان تکامل بشریت را بازگو می‌کند، بهتر است فرصت را غنیمت بشمارید و درباره‌ی تکامل انسان‌ها با کودکان صحبت کنید و پاسخ‌گوی سؤالات احتمالی آن‌ها باشید.

سوسک‌ها معمولاً برای مقابله با اوگی اشیاء باارزش او را می‌دزدند، درباره‌ی این کار با کودکان خود صحبت کنید و بگویید هرچیزی را که از داشتن آن محروم هستید، نباید بی‌اجازه‌‌ی صاحبِ مال، برای خودتان کنید. درمجموع خشونت انیمیشن کم نیست، باید برای کم‌کردن اثر این خشونت با کودکان صحبت شود.

داستان انیمیشن

انیمیشن «اوگی و سوسک‌ها» داستان گربه‌ای آبی‌رنگ و شاد به نام «اوگی» است که در دریچه‌ کولر خانه‌ی او سه «سوسک» زندگی می‌کنند و همیشه در حال ماجراجویی و رقابت با اوگی هستند. این انیمیشن از چهار دوره تشکیل شده است که در دوره‌ی اول انسانِ نخستین و آتش‌پرستی را به نمایش می‌گذارد. اوگی در این دوره نقش نگهبان آتش را برعهده دارد. در دوره‌ی دوم سلطنت‌ها و پادشاهی‌ها به نمایش کشیده می‌شود و اوگی در آن شاهزاده‌ای اهل هنر است. در دوره‌ی سوم به سال 1900 می‌رود که در آن اوگی کارآگاه است و باید با «دزدهای کلید» که سوسک‌ها هستند، مقابله کند. در دوره‌ی آخر نیز اوگی و سوسک‌ها در فضا هستند و با وسایل نوین‌ باهم در حال ماجراجویی هستند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: olivier jean marie / اولیور جین ماری

نویسنده / مترجم: jean yves raimbaud, olivier jean marie / اولیور جین ماری، جین وِیز رمبود

نام تهیه‌کننده: Marc du Pontavice/ مارک دو پونتاویس

نام شخصیت‌ها:

اوگی: گربه‌ای شاد و آبی‌رنگ که در حال ماجراجویی و تلاش برای رسیدن به اهدافش است،

جویی: سردسته‌ی سوسک‌ها و مغز متفکر گروه است و دستوراتی صادر می‌کند. او همه تلاشش را می‌کند تا اوگی را آزار دهد،

دی‌دی: سوسکی چاق و تنبل که همیشه در گرسنگی به سر می‌برد،

مارکی: یکی از افراد گروه سوسک‌ها. او از دی‌دی عاقل‌تر است و سعی می‌کند دستورات را به خوبی انجام دهد،

جک: گربه‌ای سبزرنگ و عبوس. او همراه اوگی در ماجراجویی و مشکلات است. جک نیز از گزند سوسک‌ها درامان نیست.

کشور سازنده: فرانسه

کمپانی سازنده: Xilam

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه