• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا

بررسی تخصصی انیمیشن Elcano & Magallanes: First Trip Around the World

الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا» یک ماجراجویی از سفر دریانورد پرتغالی، به‌نام ماژلان است که برای اولین بار از سمت غرب به آسیا سفر کرد و دنیا را دور زد. این انیمیشن یک داستان ماجراجویانه را روایت می‌کند که بر اساس واقعیت شکل گرفته و با داستانی رمانتیک همراه می‌شود. اهمیت کار تیمی، شجاعت، صبر و وفاداری از پیام‌های مثبتی است که در این انیمیشن به نمایش درآمده است.

سال 1398 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در ماجراجویی دریانوردان اسپانیایی، صحنه‌هایی از جنگ (فقط شمشیر زدن یا شلیک کردن بدون نمایش مستقیم کشته شدن یا خونریزی) و درگیری فیزیکی نشان داده می‌شود. در یک صحنه گروهی از مردان با مشت و لگد به یکدیگر ضربه می‌زنند. افراد کشتی برای گرفتن نقشۀ ماژلان، به سمت او و افرادش تفنگ و شمشیر می‌گیرند. یکی از آن‌ها با شمشیر به سمت ماژلان حمله می‌کند اما نمی‌تواند به او ضربه بزند. اسپانیایی‌ها با مردم یک سرزمین جدید درگیر می‌شوند. مردم بومی به سمت آن‌ها نیزه پرت می‌کنند و اسپانیایی‌ها به آن‌ها شلیک می‌کنند. در این جنگ ماژلان روی زمین می‌افتد و بومی‌ها دور او جمع می‌شوند تا با نیزه‌هایشان او را بکشند. صحنۀ مستقیمی از ضربه خوردن نمایش داده نمی‌شود. دو کشتی پرتغالی و اسپانیایی روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند و به سمت هم شلیک می‌کنند. الکانو با شلیک توپ به کشتی پرتغالی، آن را منفجر می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ماجراجویی دریانوردان با خطرات زیادی همراه است که ممکن است هیجان ایجاد کند مانند طوفان‌های شدید و برخورد کشتی‌ها به صخره که باعث وحشت افراد کشتی می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دیناز دختر جوانی است که از یک کاپیتان دزدی می‌کند و ماژلان از او می‌خواهد که پول‌های کاپیتان را پس بدهد و او را به‌خاطر جوان بودن می‌بخشد. صحنه‌ای از مسخره کردن الکانو و مسخره کردن سرباز اسپانیایی که روی زمین افتاده نمایش داده می‌شود. الکانو و افرادش برای جمع کردن آذوقه به پرتغالی‌ها دروغ می‌گویند و از آن‌ها مواد غذایی می‌دزدند. یک صحنۀ کوتاه از مردی که مست شده نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

ویژگی‌هایی که باعث موفقیت یک کار تیمی می‌شود در سفر دریانوردان اسپانیایی به نمایش درمی‌آید. زمانی که بی‌اعتمادی افراد کشتی نسبت به کاپیتان ماژلان و اطاعت نکردن از او باعث غرق شدن یک کشتی می‌شود، افراد کشتی یاد می‌گیرند با پیروی از دستورات کاپیتان و همکاری می‌توانند به موفقیت برسند. آن‌ها برای رقم زدن بزرگترین ماجراجویی و اولین سفر دور دنیا، یاد می‌گیرند در برابر سختی‌ها، صبور و مقاوم باشند. آن‌ها با صبر دربرابر قحطی، سرما و سایر سختی‌ها به موفقیت می‌رسند. الکانو که آرزو داشت کاپیتان بزرگی باشد، متوجه می‌شود که لازم است شجاع باشد تا افرادش را سالم از سختی‌ها عبور دهد و درنهایت با شجاعت می‌تواند جانشین ماژلان شود و سفری را که او شروع کرده به پایان برساند. افراد سرزمین‌های ناشناخته، برخلاف تصور افراد بدبین ماژلان، وحشی نیستند و ماژلان با توصیه به خوش رفتاری با بومیان موفق می‌شود تعامل دوستانه‌ای با آن‌ها برقرار کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

الکانو شخصیت شجاعی است. او با شجاعت خود، کشتی‌ها را از تنگه عبور می‌دهد، کاپیتان کشتی شود و سفر بزرگ و پرخطر ماژلان را به پایان برساند. ماژلان به راهی که انتخاب کرده اعتماد دارد و از سختی‌های راه نمی‌ترسد و هرگز تسلیم نمی‌شود؛ همین ویژگی‌ها باعث می‌شود او بزرگترین ماجراجویی را رقم بزند و اولین سفر دور دنیا را انجام دهد.

جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن براساس اتفاقات واقعی در قرن شانزدهم ساخته شده و داستان دریانورد مشهور پرتغالی را روایت می‌کند که برای اولین بار دور دنیا سفر کرد؛ بنابراین از نظر تاریخی ارزش آموزشی بالایی دارد. سفر اروپایی‌ها به آسیا، رقابت بر سر مناطق آسیایی و نیاز آن‌ها به ادویه، نمایش مکان‌های مختلف جغرافیایی مانند اقیانوس آرام، تنگۀ ماژلان، جزایرۀ ملوک (جزایر ادویه) و... از مواردی است که به نمایش درمی‌آید.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «الکانو و ماژلان» بر اساس واقعیت ساخته شده و به اولین سفر دور دنیا توسط دریانورد مشهوری به‌نام ماژلان پرداخته؛ در نتیجه ارزش آموزشی بالایی برای مخاطبان دارد. اگر فرزندتان به دانستن تاریخ علاقه نشان داد، می‌توانید برای او داستان‌های تاریخی بخوانید. در سفر دریایی ماژلان و الکانو، پیام‌های مثبتی از رفتارهای گروهی و پیروی از دستورات کاپیتان گروه وجود دارد. برای کمک به کودکان در فهم پیام‌های ضمن داستان، می‌توانید دربارۀ عاقبت رفتارها و تصمیمات گروه دریانوردان، از آنان سؤال کنید. اگر کودکان شما در سنی هستند که اعتماد به نفس‌شان کمتر شده، اشاره به تأثیر شجاعت و استقامت در موفقیت دریانوردان اسپانیایی، می‌تواند مؤثر باشد. کودکان می‌توانند در این انیمیشن تأثیر صبر، شجاعت، مقاومت و همکاری را برای رقم زدن کارهای بزرگ تماشا کنند. به کودکان در تشخیص برخی رفتارهای نادرست (دروغ گفتن و دزدی کردن از پرتغالی‌ها) از جانب شخصیت‌های مثبت داستان کمک کنید. ممکن است کودکان پیش‌بینی آینده به وسیلۀ گیاه را باور کنند. به آن‌ها توضیح دهید که این واقعیت ندارد. جنگ و درگیری‌هایی در سفر اسپانیایی‌ها نمایش داده می‌شود که اغلب برای دفاع در برابر دشمنان و بدون نمایش آسیب‌دیدگی و خونریزی است؛ اما نمایش به موفقیت رسیدن از طریق جنگ ممکن است بر کودکان اثر نامناسبی داشته باشد؛ در این مورد با آنان گفت‌وگو کنید. لازم است والدین برای انتخاب نسخۀ مناسب انیمیشن، به نمایش برخی صحنه‌های عاشقانه میان سمر و الکانو و برهنگی افراد بومی سرزمین‌ها دقت کنند.

خلاصه: این انیمیشن به‌دلیل روایت یک داستان واقعی ارزش آموزشی بالایی دارد. گفت‌وگو دربارۀ عوامل موفقیت دریانوردان، به کودکان کمک می‌کند تا پیام‌های ضمن داستان را دریافت کنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چه ویژگی در الکانو باعث شد کاپیتان موفقی شود؟

شورش کاپیتان‌ها علیه ماژلان چه عاقبتی داشت؟ اگر در این سفر طبق دستورهای ماژلان عمل نمی‌کردند عاقبتشان چه می‌شد؟ چرا بعد از غرق شدن کشتی، همه  تصمیم گرفتند به ماژلان اعتماد کنند؟

چه ویژگی‌هایی باعث شد دریانوردان از پس سختی‌های راه بربیایند و به موفقیت برسند؟

رفتار ماژلان و افرادش چه تأثیری در کمک مردم سرزمین‌ها به آن‌ها داشت؟ چرا پادشاه مولوکا حاضر شد از افراد ماژلان دربرابر پرتغالی‌ها حمایت کند؟ (دربارۀ تعامل دوستانه با کشورهای دیگر می‌توانید گفت‌وگو کنید)

خلاصه: چه ویژگی‌هایی باعث شد دریانوردان از پس سختی‌های راه بربیایند و به موفقیت برسند؟

داستان انیمیشن

«ماژلان» یک کاپیتان پرتغالی است که از جانب حکومت اسپانیا، سفری به سمت آسیا را آغاز می‌کند. او به دلیل نارضایتی پرتغالی‌ها از این سفر، مجبور می‌شود از سمت غرب به آسیا برود و دنیا را دور بزند. دریانوردان اسپانیایی، طوفان، قحطی، زمستان سرد و جنگ با قبایل را پشت سر می‌گذارند و بالاخره پس از مدت‌ها موفق می‌شوند به جزیرۀ موردنظرشان یعنی جزیرۀ مولوک برسند و ادویۀ زیادی از آن‌جا بیاورند. در این مسیر کاپیتان ماژلان کشته می‌شود اما این سفر طولانی و پرخطر به دست جوان شجاعی به‌نام الکانو ادامه پیدا می‌کند و او موفق می‌شود دریانوردان را به اسپانیا بازگرداند. به این ترتیب از پنج کشتی ماژلان یک کشتی به همراه ادویه به کشور بازمی‌گردد و سفر به دور دنیا را که ماژلان آغاز کرده بود، الکانو با موفقیت به پایان می‌رساند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Ángel Alonso / آنخل آلانسو

نویسنده: Garbiñe Losana, José Antonio Vitoria / گربیشی لوزانا، خوزه آنتونی ویتریا

نام تهیه کننده: Ricardo Ramón / ریکاردو رامون

نام بازیگران: Kiko Jáuregui, Iñaki Beraetxe, Aintzane Krujeiras / کیکوجورورگی، اینیاکی برتاکس، آینتان کروژیراس

نام شخصیت ها:

ماژلان: دریانورد معروف پرتغالی که یک سفر طولانی و پر خطر را به سمت شرق آغاز می‌کند و مسیرهای جدیدی را کشف می‌کند. او در این سفر کشته می‌شود.

الکانو: دریانورد جوان و شجاعی که سفر پرخطر ماژلان را به پایان می‌رساند.

سمر: دختری از یک جزیرۀ ناشناخته که مدتی با دریانوردان اسپانیایی همراه می‌شود تا آن‌ها را برای رسیدن به مولوک راهنمایی کند. الکانو به سمر علاقه‌مند می‌شود.

کشور سازنده: اسپانیا

کمپانی سازنده: Dibulitoon studio / الکانو دیبولیتون

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه