الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا

بررسی تخصصی انیمیشن Elcano & Magallanes: First Trip Around the World

الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «الکانو و ماژلان: اولین سفر دور دنیا» یک ماجراجویی از سفر دریانورد پرتغالی، به‌نام ماژلان است که برای اولین بار از سمت غرب به آسیا سفر کرد و دنیا را دور زد. این انیمیشن یک داستان ماجراجویانه را روایت می‌کند که بر اساس واقعیت شکل گرفته و با داستانی رمانتیک همراه می‌شود. اهمیت کار تیمی، شجاعت، صبر و وفاداری از پیام‌های مثبتی است که در این انیمیشن به نمایش درآمده است.

سال 1398 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در ماجراجویی دریانوردان اسپانیایی، صحنه‌هایی از جنگ (فقط شمشیر زدن یا شلیک کردن بدون نمایش مستقیم کشته شدن یا خونریزی) و درگیری فیزیکی نشان داده می‌شود. در یک صحنه گروهی از مردان با مشت و لگد به یکدیگر ضربه می‌زنند. افراد کشتی برای گرفتن نقشۀ ماژلان، به سمت او و افرادش تفنگ و شمشیر می‌گیرند. یکی از آن‌ها با شمشیر به سمت ماژلان حمله می‌کند اما نمی‌تواند به او ضربه بزند. اسپانیایی‌ها با مردم یک سرزمین جدید درگیر می‌شوند. مردم بومی به سمت آن‌ها نیزه پرت می‌کنند و اسپانیایی‌ها به آن‌ها شلیک می‌کنند. در این جنگ ماژلان روی زمین می‌افتد و بومی‌ها دور او جمع می‌شوند تا با نیزه‌هایشان او را بکشند. صحنۀ مستقیمی از ضربه خوردن نمایش داده نمی‌شود. دو کشتی پرتغالی و اسپانیایی روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند و به سمت هم شلیک می‌کنند. الکانو با شلیک توپ به کشتی پرتغالی، آن را منفجر می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ماجراجویی دریانوردان با خطرات زیادی همراه است که ممکن است هیجان ایجاد کند مانند طوفان‌های شدید و برخورد کشتی‌ها به صخره که باعث وحشت افراد کشتی می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دیناز دختر جوانی است که از یک کاپیتان دزدی می‌کند و ماژلان از او می‌خواهد که پول‌های کاپیتان را پس بدهد و او را به‌خاطر جوان بودن می‌بخشد. صحنه‌ای از مسخره کردن الکانو و مسخره کردن سرباز اسپانیایی که روی زمین افتاده نمایش داده می‌شود. الکانو و افرادش برای جمع کردن آذوقه به پرتغالی‌ها دروغ می‌گویند و از آن‌ها مواد غذایی می‌دزدند. یک صحنۀ کوتاه از مردی که مست شده نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

ویژگی‌هایی که باعث موفقیت یک کار تیمی می‌شود در سفر دریانوردان اسپانیایی به نمایش درمی‌آید. زمانی که بی‌اعتمادی افراد کشتی نسبت به کاپیتان ماژلان و اطاعت نکردن از او باعث غرق شدن یک کشتی می‌شود، افراد کشتی یاد می‌گیرند با پیروی از دستورات کاپیتان و همکاری می‌توانند به موفقیت برسند. آن‌ها برای رقم زدن بزرگترین ماجراجویی و اولین سفر دور دنیا، یاد می‌گیرند در برابر سختی‌ها، صبور و مقاوم باشند. آن‌ها با صبر دربرابر قحطی، سرما و سایر سختی‌ها به موفقیت می‌رسند. الکانو که آرزو داشت کاپیتان بزرگی باشد، متوجه می‌شود که لازم است شجاع باشد تا افرادش را سالم از سختی‌ها عبور دهد و درنهایت با شجاعت می‌تواند جانشین ماژلان شود و سفری را که او شروع کرده به پایان برساند. افراد سرزمین‌های ناشناخته، برخلاف تصور افراد بدبین ماژلان، وحشی نیستند و ماژلان با توصیه به خوش رفتاری با بومیان موفق می‌شود تعامل دوستانه‌ای با آن‌ها برقرار کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

الکانو شخصیت شجاعی است. او با شجاعت خود، کشتی‌ها را از تنگه عبور می‌دهد، کاپیتان کشتی شود و سفر بزرگ و پرخطر ماژلان را به پایان برساند. ماژلان به راهی که انتخاب کرده اعتماد دارد و از سختی‌های راه نمی‌ترسد و هرگز تسلیم نمی‌شود؛ همین ویژگی‌ها باعث می‌شود او بزرگترین ماجراجویی را رقم بزند و اولین سفر دور دنیا را انجام دهد.

جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن براساس اتفاقات واقعی در قرن شانزدهم ساخته شده و داستان دریانورد مشهور پرتغالی را روایت می‌کند که برای اولین بار دور دنیا سفر کرد؛ بنابراین از نظر تاریخی ارزش آموزشی بالایی دارد. سفر اروپایی‌ها به آسیا، رقابت بر سر مناطق آسیایی و نیاز آن‌ها به ادویه، نمایش مکان‌های مختلف جغرافیایی مانند اقیانوس آرام، تنگۀ ماژلان، جزایرۀ ملوک (جزایر ادویه) و... از مواردی است که به نمایش درمی‌آید.

ادامه متن

چه ویژگی در الکانو باعث شد کاپیتان موفقی شود؟

شورش کاپیتان‌ها علیه ماژلان چه عاقبتی داشت؟ اگر در این سفر طبق دستورهای ماژلان عمل نمی‌کردند عاقبتشان چه می‌شد؟ چرا بعد از غرق شدن کشتی، همه  تصمیم گرفتند به ماژلان اعتماد کنند؟

چه ویژگی‌هایی باعث شد دریانوردان از پس سختی‌های راه بربیایند و به موفقیت برسند؟

رفتار ماژلان و افرادش چه تأثیری در کمک مردم سرزمین‌ها به آن‌ها داشت؟ چرا پادشاه مولوکا حاضر شد از افراد ماژلان دربرابر پرتغالی‌ها حمایت کند؟ (دربارۀ تعامل دوستانه با کشورهای دیگر می‌توانید گفت‌وگو کنید)

خلاصه: چه ویژگی‌هایی باعث شد دریانوردان از پس سختی‌های راه بربیایند و به موفقیت برسند؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه