الفکین‌ها: یک پخت‌و‌پز متفاوت

بررسی تخصصی انیمیشن

الفکین‌ها: یک پخت‌و‌پز متفاوت

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«الف‌ها» موجودات سخت‌کوشی هستند که به دور از انسان‌ها زندگی می‌کنند و رابطه‌ی خوبی با انسان‌ها ندارند؛ اما در این بین «الفی» می‌خواهد سر از دنیای انسان‌ها دربیاورد و با آن‌ها دوست شود. «الفی» با ورودش به دنیای انسان‌ها با مرد قنادی به نام «تئو» آشنا می‌شود و به او در سرپانگه‌داشتن مغازه‌اش و آشتی با برادرش کمک می‌کند. «الفی» باعث می‌شود بار دیگر رابطه‌ی الف‌ها و انسان‌ها دوستانه شود.

سال 2019 77 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در صحنه‌های اولیه ورود «الف‌ها» به دنیای انسان‌ها، بین آن‌ها تعقیب‌وگریزی صورت می‌گیرد و یک صحنه از زدوخورد بین تئو و برادرش نیز وجود دارد؛ اما همه‌ی این صحنه‌ها به‌طور فانتزی و کمدی نمایش داده می‌شوند که از شدت آن‌ها می‌کاهد و نمی‌توان گفت که شاخص خشونت این انیمیشن را بالا می‌برند.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی وجود دارد که می‌توانست شاخص ترس را در این انیمیشن بالا ببرد؛ اما این صحنه‌ها فانتزی و گاه به‌صورت کمدی طراحی شدند و این موضوع از شدت آن کاسته است. صحنه‌هایی مانند سقوط تئو از پله‌ها، تعقیب‌وگریز الف‌ها و سگ کوچکی که آن‌ها را دنبال می‌کرد یا صحنه گروگان‌گرفته‌شدن الف‌ها توسط ‌برادر تئو و تلاش او برای نجات الف‌ها.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«الفی» و دوستانش برای کمک به تئو برای راه‌اندازی دوباره‌ی مغازه‌ی قنادی‌اش، از فروشگاه اجناسی برمی‌دارند؛ اما پولی را در ازای آن پرداخت نمی‌کنند و این به‌نوعی سرقت محسوب می‌شود که با هیچ‌گونه تنبیهی مواجه نمی‌شود و ازسوی شخصیت مثبت داستان نیز انجام می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

شرح کلی معیار: «الفی» کسی است که می‌خواهد دشمنی‌های بین الف‌ها و انسان‌ها را از بین ببرد و با آن‌ها دوست شود. او و دوستانش با ورود به دنیای انسان‌ها با مرد قناد یا همان تئو، آشنا می‌شوند و به او کمک می‌کنند تا باز قنادی‌اش را راه‌اندازی کند. در آخر هم تئو و برادرش با یکدیگر آشتی می‌کنند. در این انیمیشن از مفاهیم مثبتی مانند دوستی و آشتی بین اعضای خانواده صحبت می‌شود. الف‌ها با همکاری هم، به مرد قناد کمک می‌کنند و باردیگر به او که تنها و بدخلق شده بود، دوست‌داشتنی‌بودن و کمک به یکدیگر را یادآوری می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«الفی» شخصیتی سخت‌کوش، صمیمی و مهربان دارد. او در پی ازبین‌بردن دشمنی بین الف‌ها و انسان‌هاست که از طریق افسانه‌ها به الف‌ها القا شده است. او می‌گوید همه‌ی انسان‌ها بد نیستند و می‌توانند با انسان‌ها دوست باشند. «الفی» علاوه بر دوستی‌کردن با تئو، به او بسیار کمک کرد و به او انگیزه‌ای دوباره برای اداره‌ی مغازه‌ی قنادی‌اش داد. روحیه سرزنده و سخت‌کوش او می‌تواند الگوی مناسبی باشد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

تو دوست داشتی به‌جای کدام یک از شخصیت‌های داستان باشی؟ چرا؟

چرا «الف‌ها» نمی‌خواستند با انسان‌ها دوست باشند؟

تصمیم «الفی» برای کمک به تئو درست بود یا باید به حرف بقیه گوش می‌داد؟

نتیجه‌ای که از داستان می‌گیری چیست؟

به‌هم زدن رابطه‌ی برادری به‌خاطر حسادت کار درستی است؟

خلاصه: درباره‌ی مفاهیم مطرح‌شده در داستان با کودک خود گفت‌وگو کنید و از او بخواهید نتیجه‌گیری خودش را از داستان برای شما بازگو کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان انیمیشن ساده، روان و شیرین است و درباره‌ی موضوعاتی مانند دوستی، مهربانی و امیدواری صحبت می‌کند. بهتر است شما نیز درباره‌ی مفاهیم کلی که در داستان مطرح می‌شود، با کودک خود صحبت کنید. قسمتی در داستان وجود دارد که شخصیت‌های مثبت با هدفی مثبت دست به کاری ناهنجار می‌زنند که به‌طور مفصل در قسمت ناهنجاری اجتماعی به آن پرداخته شد، ابتدا از کودک خود سؤال کنید و سپس رفتار درست در آن موقعیت را برای او شرح دهید یا از کودکان بزرگتر خود بخواهید که درباره‌ی راه درست در موقعیت‌های مختلف فکر کنند. اگر نکته‌ای در انیمیشن و شخصیت‌ها وجود دارد که شما می‌خواهید آن را در کودک خود نهادینه کنید، بهتر است درباره‌ی آن با کودک خود صحبت کنید و لازم است بعضی نکات را در موقعیت‌های مختلف به او یاد‌آوری نمایید.

خلاصه: داستان انیمیشن ساده، روان و شیرین است و درباره‌ی موضوعاتی مانند دوستی، مهربانی و امیدواری صحبت می‌کند. بهتر است شما نیز درباره‌ی مفاهیم کلی که در داستان مطرح می‌شود، با کودک خود صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«اِلف‌ها» موجوداتی هستند که در زیر زمین و به دور از انسان‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها براساس افسانه‌هایی که از قدیم و نسل‌به‌نسل برایشان نقل شده است، از انسان‌ها بیزار و فراری‌اند؛ اما در این بین «الفی» که یک الف جوان و سختکوش است، نظر متفاوتی دارد؛ او می‌خواهد با انسان‌ها دوست شود و به‌نظرش انسان‌ها آنقدر هم بدجنس و از خودراضی نیستند. «الفی» در دنیای خودشان هیچ‌وقت ‌موفق نشده است؛ اما از این بابت ناامید نمی‌شود و همیشه تلاش می‌کند. این‌بار تصمیم می‌گیرد با یکی از دوستانش به دنیای انسان‌ها برود. او و دوستانش وارد دنیای انسان‌ها می‌شوند و در آنجا با مرد قناد کج‌خلقی آشنا می‌شود که قنادی ورشکست‌شده‌ای دارد. آن‌ها می‌فهمند برادر آقای قناد به‌خاطر حسادت به موفقیت‌های برادرش، از او جدا شده و قنادی خودش را راه انداخته است و حالا هم می‌خواهد مغازه‌ی برادرش را خراب کند تا دیگر رقیبی نداشته باشد. «الفی» و دوستانش برای سرپاشدن قنادی مرد قناد که «تئو» نام دارد، تلاش می‌کنند و به او کمک می‌کنند تا از خراب‌شدن مغازه‌اش جلوگیری کند. «الفی» با این کارش به همه‌ی «الف‌ها» ثابت می‌کند انسان‌ها همه بدجنس و ظالم نیستند و موفق می‌شود دوستی از میان انسان‌ها داشته باشد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Ute von Münchow-Pohl / یوتی وان مانچوپل نویسنده / مترجم: Jan Strathmann / جان استراسمن نام تهیه‌کننده: Ute von Münchow-Pohl / یوتی وان مانچوپل نام شخصیت‌ها:

الفی: الف جوانی که برخلاف بقیه الف‌ها دوست دارد با انسان‌ها دوست شود،

تئو: مرد قناد بدخلقی که کسب‌وکارش ورشکسته شده است،

                 باک و کیپ: دوستان الفی هستند که با او وارد دنیای انسان‌ها می‌شوند.

کشور سازنده: آلمان، انگلستان

کمپانی سازنده: Akkord Film Production

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه