• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن الاغ شاه (The Donkey King)

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

3 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

16206 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 8 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
«الاغ شاه» انیمیشنی کمدی است که با روایت داستانی از مشکلات حیوانات آزادشهر و تلاش آن‌ها برای حل مسائل اجتماعی خود، مفهوم «دموکراسی» را تشویق می‌کند. نابرابری و تلاش برای ازبین‌بردن آن موضوع اصلی انیمیشن است. داستان این اثر پیچیده نیست اما حیله‌گری شخصیت‌های پلید و اشتباهات شخصیت‌های مثبت ممکن است تشخیص رفتارهای درست از نادرست را برای کودکان سنین پایین دشوار کند. درگیری‌های فیزیکی و اشتباهاتی مانند ناسزاگفتن در این اثر به‌صورتی طنزآمیز نمایش داده می‌شود. این انیمیشن محصولِ پرفروش کشور پاکستان در سال 2020 است.

ژانر : کمدی ماجراجویی

سال 2020 98 دقیقه جزئیات کامل اثر
34 مناسب خانواده 13 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 7 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان انیمیشن «الاغ شاه» کودکانه است اما مفاهیم بزرگی را در خود جای داده است. حیوانات آزادشهر به وجود نابرابری در شهر خود اعتراض دارند و ابتدا برگزاری انتخابات را راه حل خود می‌دانند اما بعد متوجه می‌شوند، پس از برگزاری انتخابات، مسئولیت‌پذیری سلطان و تشکیل یک دولت مناسب برای حل مشکلات بسیار ضروریست؛ بنابراین مفهوم دموکراسی در این انیمیشن تبلیغ و تشویق می‌شود.

شما می‌توانید برای کودکان در سنین پایین، تاجایی‌که نیاز است مفاهیم مدنظر انیمیشن را توضیح دهید. برای مثال، اهمیت مسئولیت‌پذیری در مسئولان یک کشور نمایش داده شده است که شما می‌توانید به‌طورکلّی درباره‌ی اهمیت مسئولیت‌پذیری با کودک خود صحبت کنید و از او بپرسید که مسئولیت‌های او چه چیزهایی هستند؟

نکته‌ی قابل‌توجه در این انیمیشن این است که هیچ‌یک از شخصیت‌ها قهرمانی تماماً درستکار و بدون‌خطا نیست و پیام‌های داستان از طریق پی‌بردن به اشتباهات و جبران آن‌ها منتقل می‌شود؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید کودک شما در تشخیص رفتار درست از نادرست کمی سردرگم می‌شود، بهتر است به او کمک کنید.

می‌توانید با کودک خود یکبار جریان داستان را مرور کرده و عملکرد شخصیت‌ها را طی گفتگویی ساده با کودک خود بررسی کنید. درباره‌ی مکاربودن روباه و عاقبت او، اشتباهات مانگو و راه جبران خطاهایش و سایر اتفاقات داستان نیز نظر فرزند خود را بپرسید و پاسخ‌های او را تکمیل و تصحیح کنید.

خشونت و ناهنجاری در این اثر اغلب به‌صورت طنز  نمایش داده شده است؛ بنابراین برای کودکان می‌تواند قابل‌تقلید باشد. مشت و لگدزدن، ناسزاگفتن، بیرون‌دادن باد گلو از موارد تقلیدپذیر و طنزآمیز اثر است که لازم است درباره‌ی نادرست‌بودن اینگونه رفتارها کودک خود را توجیه کنید. اگر فکر می‌کنید شخصیت رئیس سیرک یا ماجرای دزدیده‌شدن حیوانات برای کودکان شما ترس‌آور است، با ترس کودک خود همدلی کنید و برای غلبه بر ترس‌هایش به او راهکار ارائه کنید.

خلاصه: داستان انیمیشن «الاغ شاه» کودکانه است اما مفهوم مورد نظر آن، «دموکراسی» و تبلیغ آن است. حیله‌گری شخصیت‌های منفی و اشتباهات شخصیت‌های مثبت ممکن است فهم ماجرا را برای سنین پایین کمی دشوار کند. درگیری‌های فیزیکی و ناسزا گفتن بصورت طنز باعث تقلیدپذیری می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید تا یک بار داستان را برای شما تعریف کند و به‌صورت ساده نتیجه‌ی رفتار شخصیت‌ها را بررسی کند.

مردم آزادشهر به چه چیزی اعتراض داشتند؟ آن‌ها چگونه توانستند بر مشکلات شهر خود غلبه کنند؟

اشتباه مانگو چه بود؟ پدر مانگو چگونه او را راهنمایی کرد؟ مانگو چطور اشتباهات خود را دنبال کرد؟

روباه چگونه شخصیتی بود؟ عاقبت او چه شد؟

درباره‌ی نادرست‌بودن رفتارهای اشتباهی که به‌صورت طنزآمیز انجام می‌شود نیز کودک خود را توجیه کنید.

چرا ناسزاگفتن کار زشتی است؟ چه تأثیری روی دیگران می‌گذارد؟

آیا رفتار مانگو و سایر حیوانات که یکدیگر را به‌سادگی کتک می‌زدند درست بود؟ این اقدام مشکلی را حل می‌کرد؟

خلاصه: از کودک خود بخواهید تا یک بار داستان را برای شما تعریف کند و طی گفت‌وگویی ساده درباره‌ی نتیجه‌ی رفتار شخصیت‌ها با او  صحبت کنید.

داستان اثر

«مانگو» خر جوانی است که مانند هم‌نوعان دیگرش در شهرآزاد به کار رختشویی مشغول است، اما امیدوار است روزی بتواند ثروتمند شود. روزی جناب شیر که سلطان است تصمیم می‌گیرد پسرش را به جای خود، بر تخت سلطنت بنشاند، اما در اوضاعی که حیوانات شهر به وجود نابرابری اعتراض دارند، به‌سلطنت‌رسیدن جوان تجمل‌پرستی مثل «شازاد» باعث اعتراض‌های بیشتر می‌شود. پس یک انتخابات برگزار می‌شود تا مردم خودشان پادشاه بعدی را انتخاب کنند. در این انتخابات، شازاد و مانگو روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند. در این میان، روباه که مشاور دربار است، مخفیانه برای رأی‌آوردن مانگو تلاش می‌کند. نقشه‌های روباه، سخنرانی‌های صادقانه‌ی مانگو و اعتماد حیوانات به خری که از قشر ضعیف است باعث رأی‌آوردن مانگو می‌شود.

اما مانگو خیلی زود گرفتار راحت‌طلبی زندگی درباری می‌شود و زمانی به خودش می‌آید که حیوانات شهر از دزدیده‌شدن عده‌ی زیادی از دوستانشان خبر می‌آورند و روح پدر مانگو نیز به او می‌گوید که باید به درد مردم رسیدگی کند. پس مانگو متنبه شده و شخصاً قضیه‌ی دزدیده‌شدن حیوانات را پیگیری می‌کند. او متوجه می‌شود که روباه، مانگو را بر سر کار آورده تا با استفاده از بی‌کفایتی مانگو، به راحتی بتواند حیوانات را بدزدد و به رئیس سیرک تحویل دهد. مانگو حیوانات دزدیده شده را نجات می‌دهد و در پایان می‌خواهد تاج پادشاهی را به جناب سلطان بازگرداند اما حیوانات به او می‌گویند که تو لایق پادشاهی هستی و درواقع خوب اداره کردن شهر وظیفه‌ی همه‌ی مردم و دولتی است که تعیین می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: Aziz Jindani / عزیز جیندانی

نویسنده: Jesse Janson, Aziz Jindani/ عزیز جیندانی، جسی جانسون

تهیه کننده: Sam Leigh / سم لی

نام بازیگران: افضل خان، هینا دیلپازیر، ادیل هاشمی، گولام مهیودین

شخصیت‌ها:

مانگو: الاغ جوانی که آرزو دارد روزی ثروتمند شود و به‌طور حیرت‌انگیزی در اولین انتخابات شهر آزاد، موفق می‌شود به پادشاهی برسد.

سلطان خان: شیری که سال‌ها پادشاه شهر آزاد بوده و حالا دچار خستگی شده است. او تصمیم می‌گیرد پسرش را به سلطنت برساند.

شازاد: پسر تجمل‌پرست و خوش‌گذران پادشاه شهر آزاد که در یک رقابت انتخاباتی مقابل خری به نام مانگو قرار می‌گیرد و شکست می‌خورد!

فیتنا: روباه مکار دربار پادشاه که به اسم دموکراسی، سعی در فریب پادشاه، مانگو و تمام مردم شهر دارد تا بتواند به اهداف شوم خود برسد.

کشور سازنده: پاکستان

کمپانی سازنده: Janson Media

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : محمد صادق مهقانی

۲۴ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 1 +

سلام محمد صادق مهقانی هستم

بزرگسال

توسط : محمد صادق مهقانی

۲۴ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

خیلی بد و بدتر شوخی می کنم جدی نگیرید شوخی شوخی یک دیدگاه ثبت کردم

بزرگسال

توسط : محمد صادق مهقانی

۲۴ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

عالی آموزنده و کمدی برای بچه ها خوبه

بزرگسال

توسط : فرهاد اکرمی

۲۳ دی ۱۴۰۰

مناسب سن 5 +

خیلی آموزنده ودارای نکته های حرفه ای کلیدی فراترازسن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد الاغ شاه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!