• امروز : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

افسانه نگهبانان: جغدهای گاهول

بررسی تخصصی انیمیشن The owls of Gahoole LEGEND OF THE GUARDIANS:

افسانه نگهبانان: جغدهای گاهول

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن «افسانه نگهبانان: جغد­های گاهول» داستان نبرد و پیروزی خیر بر شر است. جغد شجاعی به نام سورن با همراهی دوستانش شروع به ماجراجویی می­کند تا نگهبانان گاهول را پیدا کند و با کمک آن­ها به نبرد تایتوی بزرگ، جغدی شروری که قصد فرمانروایی بر دیگر جغد­ها را دارد، برود. میزان خشونت و ترس نمایش داده‌شده در جنگ جغد­ها بالاست.

 

سال 2010 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

کلاد، برادر سورن، جغد بدذاتی است که بعد از عضویت در لشکر تایتوی بزرگ، با سورن درگیر می شود تا او را به قتل برساند؛ اما به‌خاطر آسیب‌دیدن بال هایش، درون آتش می افتد. نگهبانان گاهول در جنگ با لشکر تایتوی بزرگ از چنگال و منقار آهنین استفاده می کنند و خشونت بالایی را به‌نمایش می گذارند.

جزئیات
ترس

زمانی‌که سورن و برادرش، کلاد، درحال تمرین پرواز بودند، سربازان تایتوی بزرگ، جغد شرور، آن¬ها را زندانی می‌کنند و به قلعه شان میبرند. سورن هم برای نجات خود و فرارکردن از قلعه مجبور می شود با سربازان تایتو مبارزه کند. نمایش فرارکردن و درگیری سورن با سربازان تایتو باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان می شود.

جزئیات
پیام مثبت

پیروزی خیر بر شر و صلح‌طلبی از پیام های مثبت انیمیشن است. تایتو جغد ظالمی است که به‌دنبال قدرت زیاد و فرمانروایی بر جغدهاست؛ اما سورن که جغد صلح‌طلب و شجاعی است، با همکاری و کمک نگهبانان گاهول به قلعه تایتو حمله می کنند و او را شکست می دهند. همچنین کودکان می‌آموزند گوش‌دادن به داستان‌های تاریخی اهمیت دارد و می‌تواند برای انتخاب راه درست به ما کمک کند. در این انیمیشن اطاعت از مقامات و رهبران مشکوک زیر سؤال می‌رود، بنابراین کودکان ممکن است متوجه شوند بعضی اوقات اقدامات خلاف قانون، درست و اخلاقی است. (برای مطالعه‌ی توضیحات بیشتر دراین‌باره به قسمت "آنچه والدین باید بدانند" مراجعه کنید)

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سورن جغد باهوش و شجاعی است که برای ایجاد صلح و شکست تایتو، جان خود را در خطر می اندازد. تایتو جغد ظالم و شروری است که برای به‌دست‌آوردن قدرت زیاد و حکمرانی بر تمام حیوانات، بچه‌جغدها را اسیر و آنها را مجبور به اطاعت می کند. کلاد، برادر سورن که جغد بدذاتی است، با وعده‌ی به‌دست‌آوردن قدرت از طریق دزدیدن بچه‌جغدها برای تایتو، با او همکاری می کند؛ اما سورن با شجاعت با تایتو می¬جنگد و بعد از شکست او، موفق می شود بچه‌جغدها را آزاد کند و یکی از نگهبانان گاهول شود.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

کودکان احتمالاً نکاتی درباره‌ی زندگی جغد‌ها می‌آموزند. (شب‌زنده‌داری، دفع غذای هضم نشده و...)

آنچه لازم است والدین بدانند

کودکان در این سن وارد دوره‌ی نوجوانی می­شوند و هویت مهم‌ترین مسئله در این دوره است. تشکیل هویت عبارت است از مشخص‌کردن اینکه چه کسی هستید، برای چه چیزی ارزش قائلید و در چه مسیری می­خواهید زندگی کنید. انیمیشن «افسانه نگهبانان: جغد­های گاهول» نمایش‌دهنده‌ی شخصیت­های مثبت و منفی با اهداف گوناگون است. با فرزندتان درباره‌ی شخصیت­هایی مانند سورن، کلاد و تایتو، اهدافشان و روششان برای رسیدن به آن صحبت کنید. سپس این گفت‌وگو را با صحبت درباره‌ی هویت فرزندتان ادامه دهید و از او درباره‌ی ویژگی­ها، اهدافش و مسیری که باید برای رسیدن به اهدافش طی کند، سؤال کنید. در این انیمیشن درباره‌ی قانون‌شکنی درصورت صلاحیت‌نداشتن مقامات صحبت می‌شود. می‌توانید درباره‌ی اهمیت قدرتِ تشخیص برای تفکیک این موقعیت‌های خاص از قانون‌شکنی‌هایی که هرج‌ومرج به بار می‌آورد، با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: درباره‌ی اهداف و ویژگی­های شخصیت­های انیمیشن با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

سورن چه ویژگی­هایی داشت؟

هدف او از رفتن به پیش نگهبانان گاهول چه بود؟

علت موفقیت او در شکست‌دادن تایتو چه بود؟

کلاد چه ویژگی­هایی داشت؟

آیا روش کلاد و تایتو در رسیدن به قدرت درست بود؟

نظرت درباره‌ی آثاری که نبرد خیر و شر را به تصویر می‌کشند، چیست؟

چه آثار مشابهی را سراغ داری؟

خلاصه: شخصیت­هایی مانند سورن و کلاد چه ویژگی­هایی داشتند؟

داستان انیمیشن

«سورن» جغد باهوش و مهربانی است که به همراه خانواده­اش زندگی می­کند. پدر سورن برای او، خواهر و برادرش افسانه «نگهبانان گاهول» را تعریف کرده است و سورن به‌خاطر علاقه به آن نگهبانان تلاش می­کند تا جغد شجاعی باشد. در یکی از روز­هایی که سورن و برادرش، «کلاد»، درحال تمرین پرواز بودند، توسط سربازان جغد شروری به نام «تایتو» زندانی می­شوند. تایتو جغد ظالمی است که با اسیرکردن و استفاده از بچه‌جغدها تلاش می­کند تا صاحب قدرت زیاد و فرمانروای حیوانات شود. سورن که جغد باهوشی است، تلاش می­کند تا از قلعه تایتو فرار کند؛ اما کلاد که جغد بدذاتی است حاضر می‌شود برای به‌دست‌آوردن قدرت زیاد، برای تایتو کار کند. سورن بعد از فرار از قلعه تایتو، مسیر­های سخت و دشواری را می­گذراند تا به نگهبانان گاهول برسد و با کمک آن­ها به جنگ تایتو برود. نگهبانان گاهول بعد صحبت با سورن به قلعه تایتو حمله می­کنند و موفق می‌شوند با شکست‌دادن تایتو، بچه‌جغد­ها را آزاد کنند. سورن هم برای نجات برادرش به دیدار او می­رود؛ اما کلاد که مجذوب قدرت تایتو شده است، با سورن درگیر می­شود و درنهایت درون آتش می­افتد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Zack Snyder / زاک اسنایدر

نویسنده / مترجم: John Orloff / جان اورلوف

نام تهیه‌کننده: Zare Nalbandian/ زاری نالبندیان

نام شخصیت‌ها:

سورن: جغد باهوش و شجاعی که برای ایجاد صلح و شکست تایتو، جان خود را در خطر می­اندازد،

کلاد: برادر سورن، جغد بدذاتی است که با وعده‌ی به‌دست‌آوردن قدرت از طریق دزدیدن بچه‌جغد­ها برای تایتو، با او همکاری می­کند،

تایتو: جغد ظالم و شروری است که برای به‌دست‌آوردن قدرت زیاد و حکمرانی بر تمام حیوانات، بچه‌جغد­ها را اسیر و آن­ها را مجبور به اطاعت می­کند.

کشور سازنده: آمریکا، استرالیا

کمپانی سازنده: ویلچ رودشو پیکجرز

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه