• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

اسکوب

اسکوب

بررسی تخصصی انیمیشن SCOOB

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دوستی با سگی به نام اسکوبی، باعث شده تا دیگر شگی احساس تنهایی نکند. با خطراتی که برای اسکوبی ایجاد می‌شود، شگی و دوستانش تلاش می‌کنند تا او را نجات دهند. این انیمیشن کار گروهی و دوستی را به فرزند شما آموزش می‌دهد. اسکوبی محصول کشور آمریکا و سال 2020 است

سال 2020 94 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در ابتدای فیلم، چند پسر نوجوان با قلدری، به «شگی» و «اسکوبی» آسیب می‌رسانند. شگی و دوستانش در یک خانة قدیمی با یک روح ترسناک (غیرواقعی) روبه‌رو می‌شوند، امّا در نهایت متوجه می‌شوند که او شخصی است که خود را به شکل روح درآورده است. در یکی از صحنه‌ها که ربات‌های «دسترلی» تغییر شکل داده و حالت ترسناکی به خود گرفته‌اند، شگی و اسکوبی را تعقیب می‌کنند و با آن‌ها درگیر می‌شوند. در چالش‌ها و کشمکش‌هایی که بین دسترلی و «فالکن» رخ می‌دهد، اتفاقاتی چون تصادف و سقوط و... دیده می‌شود. در هیچ‌کدام از این صحنه‌ها، خون‌ریزی، جراحت و یا دردکشیدن دیده نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«شگی» و دوستانش برای پیداکردن آبنبات، مجبور می‌شوند به خانه‌ای متروکه و ترسناک وارد شوند. در آنجا یک روح ترسناک به آن‌ها حمله می‌کند، امّا آن‌ها با شجاعت با او درگیر شده و متوجه می‌شوند که او یک تبهکار است که خود را به شکل روح درآورده است. صحنه‌های تعقیب‌وگریز شگی و ربات‌های «دسترلی» نیز می‌تواند برخی مخاطبان را بترساند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

انیمیشن با نمایش «اسکوبی» و «شگی» در ساحل آغاز می‌شود که در برخی از نماها افرادی برهنه دیده می‌شوند. «دسترلی» برای پیداکردن شگی و اسکوبی، با تغییر قیافه، خود را به شکل یک زن درمی‌آورد و به‌سراغ دوستان شگی می‌رود. «فرد» که محو زیبایی آن زن شده است، به او خیره شده و با دید جنسی به آن زن نگاه می‌کند. در انتهای انیمیشن، شگی و دوستانش پس از موفقیت، جشنی برگزار می‌کنند که در آن، برخی شخصیت‌ها در حال رقص دیده می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی انیمیشن نمایش اهمیت دوستی است. «شگی» به خاطر دوستی با «اسکوبی»، حاضر می‌شود کارهایی شجاعانه‌ انجام دهد. دوستان شگی متوجه اهمیت حضور او و اسکوبی در گروه خود می‌شوند و می‌فهمند اخراج آن‌ها از گروه اشتباه بوده است و تلاش می‌کنند با نجات آن‌ها از دست «دسترلی» اشتباه خود را جبران کنند. کار گروهی شگی و دوستانش همراه با تیم «فالکون آبی» باعث پیروزی آن‌ها بر دسترلی تبهکار می‌شود. شجاعت نیز از دیگر عوامل پیروزی شگی و دوستانش بر دسترلی است، به‌طوری‌که فالکون آبی که تا قبل از این فردی ترسو بود، در انتهای انیمیشن رفتارهایی شجاعانه از خود نشان می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«شگی» و «فالکون آبی» در طول داستان تغییر کرده و رشد می‌کنند. این دو در ابتدای سریال، افرادی ترسو هستند، امّا با گذشت زمان، شجاع شده و دوستان خود را نجات می‌دهند. شگی در انتهای انیمیشن متوجه اهمیت دوستی خود با «اسکوبی» می‌شود و برای حفظ دوستیش با او هر خطری را می‌پذیرد.

آنچه لازم است والدین بدانند

 این انیمیشن دارای صحنه‌های زیادی از تعقیب‌وگریز و درگیری است که در هیچ‌کدام از آن‌ها خون‌ریزی یا جراحتی دیده نمی‌شود. مواردی چون نمایش یک روح و ربات‌های ترسناک، از مضامین خشن و ترسناک این انیمیشن هستند. خشونت موجود در این اثر، فانتزی و دور از واقعیت است و تنها در رفتارهای شخصیت منفی (دسترلی) دیده می‌شود. «فرد»، یکی از دوستان «شگی» به یک زن خیره می‌شود. (نگاه جنسی) در برخی از صحنه‌ها، به صورت بسیار معدودی شاهد برهنگی و رقص هستیم. جدایی و دوری موقّت شگی و «اسکوبی» از هم، می‌تواند برای کودکان، رنج‌آور و غم‌بار باشد. در این اثر، خانواده هیچ نقشی در داستان و یا تأثیری بر شخصیت‌ها ندارد. داستان بدون پیچیدگی خاص و تعلیق، روایت می‌شود و دنبال‌کردن آن برای کودکان آسان خواهد‌بود. پیام اصلی انیمیشن اهمیت دوستی و کار گروهی است که به‌صورتی جذّاب، برای کودکان و نوجوانان به نمایش در‌آمده‌است. والدین می‌توانند در مورد اهمیت دوستی شگی و دوستانش و رفتارهای آنان برای حفظ این دوستی، با کودک خود صحبت کنند. همکاری و کار گروهی شگی و دوستانش نیز از جمله مسائلی است که والدین می‌توانند با تأکید بر آن، توجّه فرزندان خود را بدان معطوف کنند. گفتنی است، وجود شخصیت اسکوبی به عنوان سگی که با انسان دوست شده است، می‌تواند فرزندان شما را به داشتن حیوان خانگی ترغیب کند. در این مورد، می‌توانید آن‌گونه که خودتان درست می‌دانید، تصمیم گرفته و با کودکان خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: شگی برای حفظ دوستی خود با اسکوبی، رفتارهای شجاعانه‌ای انجام می‌دهد. در مورد تغییرات شگی در طول داستان با فرزندان خود صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

فرزند شما کدام شخصیت انیمیشن را بیشتر دوست دارد؟ این سوال نحوۀ الگوپذیری کودک شما را مشخص می‌کند. تغییرات «شگی» و «فالکون آبی» چه دلایلی دارد؟ با این سوال می‌توانید در مورد اهمیت دوستی و شجاعت، بیشتر با کودک خود گفت‌وگو کنید. از کودک خود بخواهید ویژگی‌های «دسترلی» را بیان کند. با این سؤال، می‌توانید ویژگی های منفی این شخصیت را برای کودک خود مشخص‌تر کنید.

خلاصه: تغییرات شگی و فالکون آبی چه دلایلی دارد؟

داستان انیمیشن

«شگی» پسری نوجوان و تنهاست که هیچ دوستی صمیمانه‌ای ندارد. او به‌صورت اتفاقی با سگی رو‌به‌رو می‌شود که به‌خاطر دزدیدن تکه‌ای گوشت از یک مغازه، در قسمتی از ساحل مخفی شده است. شگی پس از نجات‌دادن آن سگ، با او دوست می‌شود و نام سگ را «اسکوبیدو» می‌گذارد. پس از میهمانی هالووین، «ولما»، «دافنه» و «فرد» با شگی واسکوبی دوست می‌شوند و گروهی برای پی‌بردن‌ به رازهای عجیب‌وغریب تشکیل می‌دهند. شگی و اسکوبی برخلاف سایر افراد گروه، باهوش و شجاع به نظر نمی‌آیند و بیشتر به فکر حاشیه‌هایی چون غذاخوردن و... هستند. پس از گذشت یک دهه و شهرت‌پیداکردن گروه آنان، فردی به نام «سایمون» برای گسترش گروه،‌ پیشنهاد سرمایه‌گذاری می‌دهد. شرط سایمون برای سرمایه‌گذاری، نبود شگی و اسکوبی در گروه است. شگی که احساس می‌کند در گروه اضافی است و حضورش باعث ضرر به دوستانش می‌شود، همراه با اسکوبی گروه را ترک می‌کند. در همین زمان فرد تبهکاری به نام «دسترلی دیک» متوجه می‌شود برای دست‌یابی به یک گنج قدیمی (آثار باستانی) نیاز به آخرین سگ زنده از یک نژاد خاص دارد. او پس از جستجوهای فراوان متوجه می‌شود که آن سگ، اسکوبی است و هر‌طور‌شده باید آن را بدزدد. «فالکون آبی» (ابرقهرمان) که همراه گروهش در تعقیب دسترلی هستند، شگی و اسکوبی را نجات می‌دهند و با همکاری با آن‌ها، مانع از عملی شدن نقشه‌های شوم او می‌شوند. فرد و دوستانش که متوجه درخطربودن شگی و اسکوبی می‌شوند نیز تلاش می‌کنند تا آن‌ها را نجات دهند. در این مدت آن‌ها متوجه اشتباهات خود می‌شوند و تاثیرِ نبودن شگی و اسکوبی را در گروه خود حس می‌کنند. همکاری شگی، اسکوبی، فالکون و دوستان شگی باعث نجات‌یافتن اسکوبی شده و دسترلی نیز از رسیدن به هدفش بازمی‌ماند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

 1. ژانر اثر: ماجراجویی
 2. کارگردان/ مؤلف: Tony Cervone / تونی کروون
 3. نویسنده/ مترجم: Adam Sztykiel / آدام استیکل
 4. نام تهیه‌کننده: Warner Animation Group / کمپانی برداران وارنر
 5. نام بازیگران: Will Forte / Mark Wahlberg/ Jason Isaacs/ Gina Rodriguez/ Zac Efron / ویل فورت، مارک والبرگ، جیسون ایزک، زک افرون
 6. نام شخصیت‌ها:
 7. شگی: پسری تنهاست که پس از دوستی با سگی به نام «اسکوبی»، برای پی‌بردن به رازهایی، وارد یک گروه می‌شود. روابط او بسیار صمیمانه است.
 8. اسکوبی: آخرین سگ زنده از یک نژاد خاص است و به‌همین‌دلیل تبهکاری به نام «دسترلی» تلاشمی‌کند تا او را به دست آورد. او دوست شگی است.
 9. دسترلی: او یک تبهکار بزرگ است که به‌دنبال یافتن گنجی قدیمی است، بنابراین باید با دست‌یافتن به اسکوبی، قفل گنجینه را باز کند. او دشمن «فالکون آبی» است.
 10. فالکون آبی: او فرزند یک ابرقهرمان است، امّا شجاعت لازم را برای ابرقهرمان‌بودن ندارد، امّا در‌نهایت رفتارهای شجاعانه‌ای از خود نشان می‌دهد. فالکون آبی شگی و اسکوبی را از دست دسترلی نجات می‌دهد.
 11. کشور سازنده: آمریکا
 12. کمپانی سازنده: Warner Animation Group
 13. جوایز و افتخارات: ندارد
 14. مخاطب اثر: کودکان
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه