اسکوبی دو: بازگشت به جزیره زامبی ها

بررسی تخصصی انیمیشن Scooby-Doo: Return to Zombie Island

اسکوبی دو: بازگشت به جزیره زامبی ها

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

6 روز پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در این قسمت از ماجراهای اسکوبی‌دو، کاشفان معما برای تعطیلات به جزیره‌ی زامبی‌ها بازمی‌گردند. آنان این‌بار هم معمای زامبی‌ها و آدم‌های گربه‌ای را حل می‌کنند و به گنجِ جزیره می‌رسند. این انیمیشنِ ماجراجویانه، همراه با کمدی و صحنه‌های هیجان‌انگیز است و می‌تواند ترسِ کودک از موجوداتی مثل زامبی را برطرف کند.

سال 2019 ۷۵ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

درگیری‌های گروه قهرمان با آدم‌های گربه‌ای و زامبی‌ها، صحنه‌های خشونت‌آمیزی مثل پرتاب اشیا را نمایش می‌دهد که در جهت دفاع از خود است. به علاوه صحنه‌های کوتاهی از چنگ زدن (از جانب شخصیت‌های منفی) و آتش‌سوزی نیز نمایش داده می‌شود. در یک مورد هم، ولما (یکی از اعضای گروه ماجراجویان) سرش را به دیوار می‌کوبد که کوتاه و گذراست و حالتی طنز دارد.

جزئیات
ترس

در این انیمیشن، گروه ماجراجویان، در پی حل معماهای جزیره زامبی هستند و در آنجا با زامبی‌ها و آدم‌های گربه‌ای مواجه می‌شوند که چهره‌هایی ترسناک دارند. قهرمانان داستان، بارها با گربه‌ها، آدم‌های گربه‌ای و زامبی‌ها زد و خورد و درگیری پیدا می‌کنند و از آن‌ها فرار می‌کنند. این صحنه‌ها همراه با استرس و نگرانی است ولی قهرمانان داستان در نهایت موفق می‌شوند رازهایی را که موجب ترس می‌شدند برملا کنند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

یکی از نکات مثبت این انیمیشن، پایبندی و تعهد افراد نسبت به قولشان است. دافنه، ولما و فِرِد (اعضای گروه ماجراجو و کاشف معماها) با اینکه خلاف میل باطنی‌شان بود، به قولشان پایبند بودند و در پی کشف معما نمی‌رفتند‌. آن‌ها بعد از رضایت شگی و اسکوبی (دو عضو دیگر گروه) به ماجراجویی پرداختند و همه با همکاری و کمک یکدیگر، برای حل معما تلاش می‌کردند. آن‌ها به هم اعتماد دارند و یکدیگر را برای موفق شدن تشویق می‌کنند. نکته مهم دیگر اینکه در انتهای داستان، سه نفر که لباس آدم‌های گربه‌ای را پوشیده بودند تا با ترساندن گروه ماجراجو، به گنج جزیره برسند، در نهایت بازداشت می‌شوند و به سزای اعمالشان که پانزده سال زندان است، می‌رسند. تنها پیام منفی این داستان، در دو جا نمایش داده می‌شود. یکی وقتی آلن (کارگردان فیلم) برای رسیدن به هدفش، مظلوم‌نمایی و گریه می‌کند و بعد از اینکه موفق شد، خطاب به بیننده می‌گوید: «چند قطره اشک همیشه کمک می‌کند." و دیگری زمانی که گروه ماجراجویان از کلانتر خواهش می‌کنند تا به کشف معماها ادامه دهند، و برای راضی کردن او، گریه می‌کنند. در اینجا هم بعد از جلب نطر کلانتر، خطاب به بیننده می‌گویند:"چند قطره اشک همیشه کمک می‌کند.»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ولما، دختری دانشمند و باهوش است که با دقت بالا می‌تواند معماها را کشف کند. او الگوی بسیار خوبی برای دقت و اعتماد به نفس است که می‌تواند ماجراجویی‌ها را به سرانجام برساند. دافنه نیز دوست و همراه او در رمزگشایی از معماهاست. فِرِد پسری فداکار و شجاع است که بارها برای نجات خودش و دیگران، به سمت خطرها می‌رود و مشکل را حل می‌کند. وقتی در هتل آتش‌سوزی رخ می‌دهد، او آتش را خاموش می‌کند و برای نجات همه، ماشین را از کشتیِ در حال سوختن بیرون می‌آورد. یا در جایی برای فرار از آدم‌های گربه‌ای با شجاعت به سمت سطح شیب‌دار می‌رود تا از روی هتل بپرد. هر سه‌ی آن‌ها متعهد و پایبند به قولی هستند که به شگی و اسکوبی داده‌اند و تا قبل از اجازه‌ی آن‌ها معمایی را حل نمی‌کنند. اما آلن، که کارگردان فیلم معماییِ جزیره است و آن‌ها را به جزیره کشانده است، در همه حال خودخواه است و از دیگران استفاده می‌کند تا به اهدافش برسد. در انتهای داستان هم، آلن تمام گنج جزیره را برای خود برمی‌دارد و می‌رود.

ادامه متن

از فرزندتان بپرسید که چه زمانی می‌توانیم قولی را که دادیم بشکنیم؟ به نظرت بهتر نبود کاشفان معما از همان لحظه که به جزیره رسیدند، در پی معما باشند. از او بخواهید درباره شخصیت‌های داستان با شما صحبت کند و بگوید در هر کدام، چه ویژگی‌هایی را می‌پسندید؟ از فرزندتان بخواهید داستان را برایتان تعریف کند و در تکمیل ماجرا به او کمک کنید. با این کار متوجه می‌شوید که کدام بخش انیمیشن بر فرزندتان تاثیر بیشتری داشته و بیشتر برایش مهم بوده؟

 

خلاصه: از فرزندتان بخواهید که ویژگی‌های مثبت و منفی شخصیت‌ها را برایتان بگوید و بگوید کدام ویژگی را بیشتر می‌پسندد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه