• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اسکوبی دو: بازگشت به جزیره زامبی ها

بررسی تخصصی انیمیشن Scooby-Doo: Return to Zombie Island

اسکوبی دو: بازگشت به جزیره زامبی ها

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در این قسمت از ماجراهای اسکوبی‌دو، کاشفان معما برای تعطیلات به جزیره‌ی زامبی‌ها بازمی‌گردند. آنان این‌بار هم معمای زامبی‌ها و آدم‌های گربه‌ای را حل می‌کنند و به گنجِ جزیره می‌رسند. این انیمیشنِ ماجراجویانه، همراه با کمدی و صحنه‌های هیجان‌انگیز است و می‌تواند ترسِ کودک از موجوداتی مثل زامبی را برطرف کند.

سال 2019 ۷۵ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

درگیری‌های گروه قهرمان با آدم‌های گربه‌ای و زامبی‌ها، صحنه‌های خشونت‌آمیزی مثل پرتاب اشیا را نمایش می‌دهد که در جهت دفاع از خود است. به علاوه صحنه‌های کوتاهی از چنگ زدن (از جانب شخصیت‌های منفی) و آتش‌سوزی نیز نمایش داده می‌شود. در یک مورد هم، ولما (یکی از اعضای گروه ماجراجویان) سرش را به دیوار می‌کوبد که کوتاه و گذراست و حالتی طنز دارد.

جزئیات
ترس

در این انیمیشن، گروه ماجراجویان، در پی حل معماهای جزیره زامبی هستند و در آنجا با زامبی‌ها و آدم‌های گربه‌ای مواجه می‌شوند که چهره‌هایی ترسناک دارند. قهرمانان داستان، بارها با گربه‌ها، آدم‌های گربه‌ای و زامبی‌ها زد و خورد و درگیری پیدا می‌کنند و از آن‌ها فرار می‌کنند. این صحنه‌ها همراه با استرس و نگرانی است ولی قهرمانان داستان در نهایت موفق می‌شوند رازهایی را که موجب ترس می‌شدند برملا کنند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

یکی از نکات مثبت این انیمیشن، پایبندی و تعهد افراد نسبت به قولشان است. دافنه، ولما و فِرِد (اعضای گروه ماجراجو و کاشف معماها) با اینکه خلاف میل باطنی‌شان بود، به قولشان پایبند بودند و در پی کشف معما نمی‌رفتند‌. آن‌ها بعد از رضایت شگی و اسکوبی (دو عضو دیگر گروه) به ماجراجویی پرداختند و همه با همکاری و کمک یکدیگر، برای حل معما تلاش می‌کردند. آن‌ها به هم اعتماد دارند و یکدیگر را برای موفق شدن تشویق می‌کنند. نکته مهم دیگر اینکه در انتهای داستان، سه نفر که لباس آدم‌های گربه‌ای را پوشیده بودند تا با ترساندن گروه ماجراجو، به گنج جزیره برسند، در نهایت بازداشت می‌شوند و به سزای اعمالشان که پانزده سال زندان است، می‌رسند. تنها پیام منفی این داستان، در دو جا نمایش داده می‌شود. یکی وقتی آلن (کارگردان فیلم) برای رسیدن به هدفش، مظلوم‌نمایی و گریه می‌کند و بعد از اینکه موفق شد، خطاب به بیننده می‌گوید: «چند قطره اشک همیشه کمک می‌کند." و دیگری زمانی که گروه ماجراجویان از کلانتر خواهش می‌کنند تا به کشف معماها ادامه دهند، و برای راضی کردن او، گریه می‌کنند. در اینجا هم بعد از جلب نطر کلانتر، خطاب به بیننده می‌گویند:"چند قطره اشک همیشه کمک می‌کند.»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ولما، دختری دانشمند و باهوش است که با دقت بالا می‌تواند معماها را کشف کند. او الگوی بسیار خوبی برای دقت و اعتماد به نفس است که می‌تواند ماجراجویی‌ها را به سرانجام برساند. دافنه نیز دوست و همراه او در رمزگشایی از معماهاست. فِرِد پسری فداکار و شجاع است که بارها برای نجات خودش و دیگران، به سمت خطرها می‌رود و مشکل را حل می‌کند. وقتی در هتل آتش‌سوزی رخ می‌دهد، او آتش را خاموش می‌کند و برای نجات همه، ماشین را از کشتیِ در حال سوختن بیرون می‌آورد. یا در جایی برای فرار از آدم‌های گربه‌ای با شجاعت به سمت سطح شیب‌دار می‌رود تا از روی هتل بپرد. هر سه‌ی آن‌ها متعهد و پایبند به قولی هستند که به شگی و اسکوبی داده‌اند و تا قبل از اجازه‌ی آن‌ها معمایی را حل نمی‌کنند. اما آلن، که کارگردان فیلم معماییِ جزیره است و آن‌ها را به جزیره کشانده است، در همه حال خودخواه است و از دیگران استفاده می‌کند تا به اهدافش برسد. در انتهای داستان هم، آلن تمام گنج جزیره را برای خود برمی‌دارد و می‌رود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر فرزندتان به ژانر معمایی و ترسناک علاقه دارد، این انیمیشن می‌تواند به میزان قابل قبولی او را هیجان‌زده کند و بعد با حل معماها، ترس او را رفع کند. اعضای گروه کاشفان معما، به‌خصوص ولما، دافنه و فِرِد، با دقت و خلاقیتی که دارند، می‌توانند الگوهای خوبی برای فرزندتان باشند و توصیه می‌شود ویژگی‌های آنان را برای فرزندتان پررنگ‌تر کنید؛ ویژگی‌هایی مثل پای‌بندی و تعهد به قولی که داده‌اند، حقیقت‌جویی، دقت و خلاقیت. ولما نیز به‌عنوان دختری دانشمند و در پیِ حقیقت، ویژگی‌های قابل توجهی دارد. شگی و اسکوبی هم با روحیه طنزی که دارند، ممکن است تأثیر بیشتری روی فرزندتان داشته باشند. آن دو با یکدیگر صمیمی‌تر از سایرین هستند و درهمه‌حال، برای پرخوری حاضرند؛ اما آلن، کارگردانی که حاضر است از همه استفاده کند تا به اهدافش برسد! او کشتی‌ای را که تنها راه نجات همه بود، ‌سوزاند تا کسی از جزیره خارج نشود و بتواند فیلمش را به پایان برساند. او بعد از اینکه گنج جزیره پیدا می‌شود، همه‌ی آن را برای خود برمی‌دارد و می‌رود. آلن درهمه‌حال هدفش را مهم‌تر از هرچیز دیگری می‌داند و این باعث می‌شود دیگران را در موقعیت‌های خطرناک قرار دهد. توصیه می‌شود والدین عزیز، درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی افراد اثرگذار داستان با فرزند خود صحبت کنند و او را از پیامدهای رفتارها آگاه نمایند.

نکته‌ی قابل توجه دیگر، مظلوم‌نمایی و رسیدن به اهدافمان با گریه است. در دو جا از انیمیشن (یک‌بار آلن برای راضی‌کردن گروه کاشفان معما برای ادامه‌دادن فیلم و یک‌بار دافنه و ولما برای راضی‌کردنِ کلانتر) راه رسیدن به هدف، گریه‌کردن و مظلوم‌نمایی معرفی می‌شود و کسی که از این روش استفاده کرده است، موفق هم می‌شود. این نکته ممکن است برای فرزندتان هم به‌عنوان راه‌حل قلمداد شود و بخواهد این روش را پیاده کند، برای همین به والدین محترم توصیه می‌شود اگر متوجه شدید فرزندتان با تماشای این انیمیشن، راهکار مظلوم‌نمایی را تقلید می‌کند، با او گفت‌وگو کنید و به او بگویید همه متوجه مظلوم‌نمایی می‌شوند و هیچ راهکاری بهتر از گفت‌وگو و قانع‌کردن یکدیگر نیست. به علاوه اگر عنایت داشته باشید که فرزندتان را با روش مظلوم‌نمایی موفق نکنید و با آرامش از او بخواهید تا به‌جای این کار، از راه‌حل دیگری برای قانع‌کردن شما استفاده کند، بهتر و مناسب‌تر است.

خلاصه: برای فرزندتان توضیح دهید که مظلوم‌نمایی برای رسیدن به اهدافش، روش مقبولی نیست. از او بخواهید تا نظرش را درباره‌ی راه‌های رسیدن به اهدافش بگوید. به‌علاوه، پرداختن به ویژگی‌های هرکدام از شخصیت‌ها نیز مؤثر است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید که چه زمانی می‌توانیم قولی را که دادیم بشکنیم؟ به نظرت بهتر نبود کاشفان معما از همان لحظه که به جزیره رسیدند، در پی معما باشند. از او بخواهید درباره شخصیت‌های داستان با شما صحبت کند و بگوید در هر کدام، چه ویژگی‌هایی را می‌پسندید؟ از فرزندتان بخواهید داستان را برایتان تعریف کند و در تکمیل ماجرا به او کمک کنید. با این کار متوجه می‌شوید که کدام بخش انیمیشن بر فرزندتان تاثیر بیشتری داشته و بیشتر برایش مهم بوده؟

 

خلاصه: از فرزندتان بخواهید که ویژگی‌های مثبت و منفی شخصیت‌ها را برایتان بگوید و بگوید کدام ویژگی را بیشتر می‌پسندد؟

داستان انیمیشن

در این قسمت از «اسکوبی‌دو»، گروه ماجراجویان به جزیره‌ی «زامبی‌ها» بازمی‌گردند. این‌بار هم با معماهای هیجان‌انگیزی روبه‌رو می‌شوند. انگار باز هم زامبی‌ها وجود دارند و وقتی که ماه کامل شد، «آدم‌های گربه‌ای» می‌خواهند انرژی وجود آنان را از آنِ خود کنند؛ اما «ولما»، «دافنه» و «فِرِد»، متوجه می‌شوند که در صحنه‌ی نمایشی قرار دارند و مدیر هتل، کارگردان فیلمی است که آنان ناخواسته داشتند در آن بازی می‌کردند. بعد از حل معمای زامبی‌ها که بازیگرانِ گریم‌‌شده بودند، نوبت به معمای آدم‌های گربه‌ای می‌رسد و آن‌ها با همکاری و کمک یکدیگر موفق می‌شوند تا رازِ این معما را نیز فاش کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Cecilia Aranovich, Ethan Spaulding سیسیلیا آرانویچ، ایتان اسپلدینگ

نویسنده: Jeremy Adams جرمی آدامز

نام تهیه کننده: Amy McKenna, Rich Morales امی ام.سی.کنا، ریچ مورالز

نام بازیگران: Frank Welker, Grey Giffin, Matthew Lillard, Kate Micucci, John Michael Higgins

نام شخصیت ها: اسکوبی‌دو: سگ بزرگ و شکمویی است که با شگی راجرز رابطه خوبی دارد و از اعضای تیم ماجراجویی است./ شگی راجرز: یکی از اعضای تیم ماجراجویی است که از حل معما خسته شده و از دوستانش می‌خواهد به تعطیلات بروند و کسی معما حل نکند./ دافنه بلیک: دختر باهوشی است که به قولش پایبند است و عاشق حل معماست./ ولما دینکلی: دختر دانشمند، ماجراجو و باهوشی است که عاشق حل کردن معماهاست و پرده از راز‌های ترسناک برمی‌دارد./ فرد جونز: پسر شجاعی است که با جسارت برای نجات جان دیگران از خودگذشتگی می‌کند و یکی از اعضای تیم ماجراجویی است که عاشق ماشین‌معما است.

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه