• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

اسکوبی دو، نبرد نهایی شگی

بررسی تخصصی انیمیشن ‏Scooby-Doo, Shaggy's Showdown

اسکوبی دو، نبرد نهایی شگی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

اسکوبی‌دو و دوستانش، این‌بار بعد از ورود به شهر سورگام، با بحران عجیبی مواجه می‌شوند. روح جک زرنگه، جد شگی، برگشته و درحال نابودکردن شهر است. گروه اسکوبی‌دو، درتلاش است که تا به واقعیت ماجرا پی ببرد و شهر سورگام را از نابودی نجات دهد. در این انیمیشن، کار گروهی و فداکاری به‌خوبی نمایش داده می‌شود.

سال 2017 77 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های حمله‌ی جک زرنگه به مردم شهر و تیراندازی و به‌آتش‌کشیدن، عمده‌صحنه‌های خشونت‌آمیز این انیمیشن است. علاوه بر این موارد، در یک صحنه ریف از کلمه‌ی «کله‌پوک» استفاده می‌کند و دبی، یکی از شخصیت‌های فرعی داستان، چندبار سر مادرش فریاد می‌کشد.

جزئیات
ترس

جک زرنگه، روح شرور و پلیدی که می‌خواهد کریزی‌کیو را نابود کند، چهره و صدایی ترسناک دارد. هم‌چنین اسب‌ها و گاوهای وحشی و رویارویی آن‌ها با شخصیت‌های مثبت فیلم، می‌تواند ترسناک و دلهره‌آور باشد. علاوه بر این‌ها در صحنه‌ای شگی و اسکوبی‌دو درحین فرار از جک زرنگه، چندین‌بار از ارتفاعات بلند سقوط می‌کنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌ای اسکوبی‌دو با شگی برای خوردن یک تکه‌غذای باقی‌مانده، باهم بازیِ «سنگ، کاغذ، قیچی» می‌کنند؛ اما اسکوبی‌دو قبل از مشخص‌شدن نتیجه، غذا را با تقلب می‌بلعد. کایل و ریف، چندبار به دفنه، که دختری زیبا و اهل مد است، تکه می‌اندازند. اسکوبی‌دو و شگی، شخصیت‌هایی پرخور و ترسویی هستند که چندبار درباره‌ی شجاعت خود لاف‌زنی می‌کنند. هم‌چنین ریف درانتها، جایزه‌ی ده‌هزار دلاری شگی را می دزدد و فرار می‌کند. شگی، چندبار با ادبیاتی نامناسب و شبیه به اوباش صحبت می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

گروه اسکوبی‌دو، برای حل مشکل در تمام موقعیت‌ها با یکدیگر همکاری تیمی دارند. اسکوبی دو و شگی، برای نجات جان ولما و دفنه، ایثارگری می‌کنند و خود را به‌خطر می‌اندازند. در انتهای فیلم، شگی و بادی بر ترس‌های خود غلبه می‌کنند، هم‌چنین نشان داده می‌شود که ریزبینی ولما، اهمیت زیادی در دستگیری ریف خلاف‌کار دارد. در بخشی از داستان نیز شگی می‌گوید: موقع غذاخوردن حرف نمی‌زنم.

جزئیات
الگوی مثبت

‎اسکوبی‌دو و شگی، شخصیت‌های اصلی فیلم، بسیار پرخور و ترسو هستند. البته این‌دو در انتها بر ترس خود غلبه و با جک زرنگه مبارزه می‌کنند. ولما، فردی ریزبین و نکته‌سنج است و با استفاده از همین ریزبینی، ریف را به دام می‌اندازد. شگی، برای کمک به دخترعموی خود ریسک می‌کند و در مسابقه‌ی سوارکاری اسب‌های وحشی شرکت می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان این انیمیشن، حکایت مبارزه با روح فردی مرده است که اکنون بازگشته و درحال نابودی شهر است. روح شرور، جک زرنگه، جد بزرگ شگی، یکی از شخصیت‌های اصلی داستان است.

جک زرنگه، چهره‌ای ترسناک دارد که در نمای نزدیک و به‌صورت متعدد نمایش داده می‌شود. کودکان ممکن است تصویر ترسناک جک زرنگه را تا مدت‌ها به‌خاطر بسپارند و از آن بترسند. این نکته حائز اهمیت است که سرو‌کله‌ی جک زرنگه شب‌ها پیدا می‌شود و همین مسئله می‌تواند منجر به ترس کودکان از شب شود. البته درنهایت معلوم می‌شود که روح جک زرنگه، چیز غیرواقعی بوده است که کایل و ریف به‌خاطر کسب سود، از آن سوءاستفاده می‌کردند. خوب است انتهای داستان را برای کودکان خود یادآوری کنید و به آن‌ها بگویید که روح جک زرنگه غیرواقعی بوده است و برخاستن روح مردگان و شرارت از جانب آن‌ها در واقعیت اتفاق نمی‌افتد.

ازطرفی اسکوبی‌دو و شگی، شخصیت‌های اصلی داستان بسیار پرخور، ترسو و تنبل هستند؛ اما هیچ‌گاه از این رفتارها دست برنمی‌دارند و پشیمان نمی‌شوند. همین ویژگی‌های شخصیتی، صحنه‌های خنده‌داری می‌سازد که می‌تواند در ذهن کودکان اثرگذار باشد. بنابراین باتوجه به شناختتان از کودک خود، با او درباره‌ی مضرات پرخوری، تنبلی و ترسوبودن صحبت کنید.

خلاصه: انتهای داستان را برای کودکان خود یادآوری کنید و به آن‌ها یادآوری کنید که روح جک زرنگه غیرواقعی بوده است و برخاستن روح مردگان و شرارت از جانب آن‌ها در واقعیت اتفاق نمی‌افتد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا در واقعیت امکان دارد که ارواح مردگان به دنیای زندگان ورود کنند و با شرارت، دست به نابودی آن بزنند؟

عواقب پرخوری و تنبلی چیست؟ اسکوبی‌دو و شگی با وجود این دو ویژگی شخصیتی، با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند؟

کار ریف و کایل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ سودجویی بی‌حدوحصر، چه عواقبی دارد؟

آیا امکان نداشت کلانتر بدون توطئه علیه جک زرنگه، به شخصیتی محبوب نزد مردم بدل شود؟ اگر در مدرسه یا جمعِ دوستی، فردی از ما محبوب‌تر باشد، چگونه باید رفتار کنیم؟

خلاصه: آیا امکان نداشت کلانتر بدون توطئه علیه جک زرنگه، به شخصیتی محبوب نزد مردم بدل شود؟ اگر در مدرسه یا جمعِ دوستی، فردی از ما محبوب‌تر باشد، چگونه باید رفتار کنیم؟

داستان انیمیشن

«اسکوبی‌دو»، سلسله انیمیشن‌های محبوب و قدیمی است که گاه به‌صورت سریالی و گاهی به‌صورت فیلم، منتشر شده است. شخصیت اصلی داستان، سگی شکمو به نام «اسکوبی‌دو» است که به همراه صاحبش، «شگی»، «دفنه»، «ولما» و «فرد» داستان‌ها و دردسرهای متعددی را تجربه می‌کنند. در «اسکوبی‌دو، نبرد نهایی شگی»، گروه به دعوت دخترعموی شگی، «تانی»، به شهر «سورگام» می‌روند. آن‌ها در ابتدای ورود به سورگام، متوجه می‌شوند که مدتی است روح «جک زرنگه»، جد شگی، که بسیار به او شبیه است، به شهر بازگشته است و مردم را می ترساند. آن‌ها در «کریزی‌کیو»، مزرعه‌ی تانی، با «لری»، «کایل»، «ریف»، «دیو» و «دیوید» آشنا می‌شوند، دیو و دیوید دو کارگردان هستند و کایل و ریف، خدمتکاران مزرعه. از طرفی آن‌ها متوجه می‌شوند که شرکتی به نام «بلک‌راتلر»، درحال خریدن خانه‌های شهر است. آن‌ها متوجه می‌شوند که جک زرنگه، فردی خلافکار بوده که به دست کلانتر شهر کشته شده است. شگی و دوستانش شب‌ها با روح جک زرنگه که از اسلحه‌اش، آتش سبز شلیک می‌کند، درگیر می‌شوند و هربار از دست او فرار می‌کنند. به‌خاطرهمین، تصمیم می‌گیرند درباره‌ی جک زرنگه و زندگی او تحقیق کنند. آن‌ها بعد از تحقیقات خود به این نتیجه می‌رسند که روح جک زرنگه واقعاً به شهر بازنگشته است و عده‌ای دنبال ترساندن مردم هستند. درنهایت گروه، درحین مسابقه‌ی سوارکاری «اسب‌های وحشی» با جک زرنگه درگیر و متوجه می‌شوند که کایل و ریف که صاحبان بلک‌راتلر هستند، سعی داشتند با ترساندن مردم، تمام زمین‌ها و مزارع شهر را بخرند. بنابراین این دو را دستگیر می‌کنند و بعد از پیداکردن دفترچه خاطرات کلانتر، متوجه می‌شوند که جک زرنگه، درواقع فردی نیکوکار و قهرمان شهر بوده است که کلانتر به‌خاطر حسادت به او، علیه او توطئه کرده و درنهایت او را کشته است، نامش را نیز به‌عنوان فردی شرور در اذهان مردم ثبت کرده است.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: مت پیترز

نویسنده/ مترجم: ویلیام‌ هانا، کندی لانگدال، داگ لانگدال

نام تهیه‌کننده: برندون ویتی

نام بازیگران: فرانک ولکر، گری گریفین، متیو لیلارد، کیت میسوکی

نام شخصیت‌ها:

شگی: او نواده‌ی جک راجرز، پسری شکمو، شلخته و ترسوست که بسیار به جدش شباهت دارد،

اسکوبی‌دو: سگ شگی است که مثل او بسیار پرخور و ترسوست،

ولما: دختری تیزبین است که به جزئیات، مثل فونت نوشته‌ها، بسیار حساس است،

جک راجرز: جد شگی است که افسانه‌ها درباره‌ی او می‌گویند انسانی بسیار شروری بوده که درنهایت توسط کلانتر شهر کشته شده و حالا روحش به شهر بازگشته است،

دفنه: دختری دست‌وپاچلفتی، علاقه‌مند به مد و زیرک که یکی از اعضای اصلی گروه است،

تانی: دخترعموی شگی و صاحب مزرعه کریزی‌کیوست،

فرد: رئیس گروه است که تورها و تله‌های متعددی دارد که برای گیرانداختن جک راجرز، از آن‌ها استفاده می‌کند.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: برادران وارنر

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه