• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

اسپریت، سوارکار اسب آزاد

بررسی تخصصی انیمیشن Spirit, Riding Free

اسپریت، سوارکار اسب آزاد

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«اسپریت، سوارکار اسب آزاد»، انیمیشنی سریالی با قسمت‌های کوتاه است که در سال ۲۰۱۷ ساخته شده است و در فصل دوم آن به اتفاقات و ماجراهایی که برای لاکی و دوستانش رخ می‌دهد، می‌پردازد. لاکی در این فصل درگیر ازدواج مجدد پدرش نیز می‌شود و این اتفاق در ابتدا برای او غیرقابل پذیرش است. این انیمیشن در ژانر ماجراجویی و خانوادگی ساخته شده است. ماجرای اصلی هرقسمت در کنار یکی از مراسم‌های اصلی و جمعی دهکده مثل کریسمس، هالوین و… روایت شده است و قهرمان اصلی آن دختران نوجوان هستند.

سال 2017 فصل دوم، هفت‌قسمتِ 23 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«مریسلا» در برخورد با دیگران آن‌ها را تحقیر و تمسخر می‌کند که این رفتار ازطرف شخصیت‌های مثبت داستان ناپسند و بد معرفی می‌شود. «اسنیپ»، برادر کوچکِ «ابی‌گیل» نیز با او بدرفتاری می‌کند، فریاد می‌زند و او را تهدید می‌کند. لاکی، ابی‌گیل و «پرو» نیز اسنیپ را طرد می‌کنند تا وارد گروه دوستی آن‌ها نشود و خرابکاری نکند. لاکی گاهی عصبانی می‌شود و فریاد می‌زند؛ اما این اتفاق کوتاه است و در جریان داستان حل می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

پدر لاکی و معلم او، به هم علاقه‌مند شدند و می‌خواهند ازدواج کنند، این اتفاق برای لاکی اضطراب ایجاد کرده است و احساس می‌کند با این ازدواج، پدرش دیگر به او توجه نخواهد کرد و او را فراموش می‌کند. به‌خاطر همین ترس، دیگر با معلمش احساس صمیمیت نمی‌کند؛ اما درنهایت لاکی موفق می‌شود این مسئله را حل کند و از معلمش برای شام کریسمس دعوت کند. یکی از داستان‌ها در زمان جشن هالوین اتفاق می‌افتد و بچه‌ها برای ماجراجویی و هیجان، داستان و ماجرایی ترسناک برای هم تعریف می‌کنند و مسابقه می‌دهند که صورتِ فانتزی دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در یکی از قسمت‌ها، دزدی کیکِ مسابقه، موضوع داستان است و سه‌بار اتفاق می‌افتد؛ اما شخصیت‌های اصلی داستان، لاکی، ابی‌گیل و پرو، موفق می‌شوند راز دزدی را افشا کنند و بچه‌های شکمویی که آن‌ها را دزدیده بودند، سرزنش کردند. اسنیپ، برادر کوچکِ ابی‌گیل، با او بد صحبت می‌کند. «جولیان»، پسرعموی لاکی، برای تعطیلات به خانه‌ی آن‌ها می‌آید و با فریب کودکان دهکده از آن‌ها پول می‌گیرد که درنهایت همه او را به‌خاطر این کار سرزنش می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شخصیت‌های اصلی داستان، لاکی، ابی‌گیل و پرو، در هر قسمت، ماجراجویی جدیدی دارند که برای موفق‌شدن در آن با همکاریِ یکدیگر تلاش می‌کنند و با خلاقیت و پشتکار، موفق می‌شوند که همه‌ی مسائلشان را حل کنند. آن‌ها برای مهربانی‌کردن به دیگران از هیچ‌کاری دریغ نمی‌کنند؛ مثلاً وقتی قطار قبل از جشن کریسمس به دهکده نرسید و در برف ماند، آن‌ها برای خوشحال‌کردن دوستانشان، با هرچیزی که از قبل داشتند برای آن‌ها هدیه‌ی کریسمس تهیه کردند تا آن‌ها را خوشحال کنند. از نکات منفی این انیمیشن، بدرفتاری اسنیپ با خواهرش است که گاهی میان خواهرها و برادرها اتفاق می‌افتد. نکته‌ی دیگر غرور و تکبر، بدرفتاری و خودبرتربینیِ مریسلاست که هردوی این نکات ازجانب شخصیت‌های اصلی داستان، نکوهش می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

لاکی، الگوی خوبی برای تلاش، خلاقیت و مهربانی است. او برای موفق‌شدن در هرزمینه‌ای، از هیچ‌تلاشی فروگذار نمی‌کند و با مهربانی با دیگران برخورد می‌کند. او و دوستانش، پرو و ابی‌گیل، با یکدیگر همکاری و اتحاد دارند و همین باعث می‌شود در هرمسئله‌ای موفق شوند. آن‌ها یکدیگر را در شرایط سخت تشویق می‌کنند و برای اینکه بتوانند از چالش‌های پیش‌روی‌شان عبور کنند، یکدیگر را تشویق و حمایت می‌کنند. مریسلا، با رفتار خودبرتربینانه‌اش و تحقیر و تمسخری که نسبت به دیگران دارد، الگوی دوست‌داشتنی‌ای نیست. اسنیپ نیز با خواهر بزرگترش، ابی‌گیل، بدرفتاری می‌کند که الگوی مناسبی نیست.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

قهرمانان این انیمیشن، دختران نوجوانی هستند که برای موفق‌شدن در چالش‌هایی که برایشان رخ می‌دهد، با کمک و همکاری یکدیگر تلاش می‌کنند و می‌توانند با موفقیت از آن‌ها عبور کنند. هرقسمت این سریال، داستانی در حاشیه یکی از مراسم‌های جمعی شهر یا فرهنگ کشورشان است؛ مثل هالوین، کریسمس، جشن کیک‌خوری دهکده و ... . لازم است والدین بدانند ماجراجویی‌های شخصیت‌ها که در خلال جشن‌ها و مراسم‌های فرهنگ‌های دیگر، در انیمیشن نمایش داده می‌شود، برای کودکان جذاب است. آن‌ها دوست دارند کارهای ویژه‌ای انجام دهند و قهرمان آن باشند. اگر فرزندان صرفاً مراسم‌ها و آداب و رسوم فرهنگ‌های دیگر را ببینند، ممکن است به مرور مراسم‌ها و فرهنگِ خود‌مان را فراموش کنند. توصیه می‌شود والدین، جشن‌ها و آداب و رسوم فرهنگ کشورمان را برای فرزندشان به شکل جذابی رقم بزنند و به او مسئولیت‌هایی برای اجرای آن‌ها بدهند. هرچه مشارکت کودک در برگزاری مراسم‌هایی مثل عید نوروز، شب یلدا و جشن‌های متعدد دیگر بیشتر باشد، هم جذابیت آن‌ها‌ برایش بیشتر می‌شود و هم خاطره‌ی خوبی از آن اتفاق در یادش می‌ماند و سخت‌تر تعلقات فرهنگی‌اش را فراموش می‌کند.

خلاصه: قهرمانان این انیمیشن دختران نوجوانی هستند که در چالش‌ها با همکاری و خلاقیت، تلاش می‌کنند موفق شوند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی ویژگی‌های هریک از شخصیت‌ها با فرزندتان گفت‌وگو کنید و او را در نتیجه‌گیری‌های دقیق‌تر، راهنمایی و کمک کنید.

از فرزندتان بپرسید هرقسمت چه داستانی داشته و او از آن داستان، چه نتیجه‌ای گرفته است؟

درباره‌ی آداب و رسوم فرهنگمان با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید علایقش را برایتان شرح دهد.

از او بپرسید چه مراسم‌هایی را به یاد می‌آورد؟ اشتراکاتی که در جواب‌های او پیدا می‌کنید، نشان می‌دهد ذهنیت او نسبت به آداب و رسوم فرهنگمان چگونه است و این به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌های بهتر و هیجان انگیزتری برای او ترتیب دهید و از او بخواهید در اجرای کارها مشارکت کند. (او دوست دارد قهرمان ماجراهایش باشد)

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های شخصیت‌های داستان با فرزندتان صحبت کنید. درباره‌ی آداب و رسوم فرهنگمان با او به گفت‌وگو بنشینید.

داستان انیمیشن

سریال «اسپریت، سوارکار اسب آزاد» قسمت‌های کوتاهی دارد که هرقسمت درباره‌ی ماجراجوییِ «لاکی» و دوستانش در یک مراسم مشخص مثل «هالوین»، «کریسمس»، «جشنِ کیک‌خوریِ دهکده»، «تعطیلات تابستانه» و... است. در هرقسمت، اتفاقاتی می‌افتد که لاکی و دوستانش برای بهترشدن شرایط و موفق‌شدن در کاری که به آن علاقه دارند، بسیار تلاش می‌کنند و با کار گروهی و حمایت از یکدیگر در همه شرایط، کمک می‌کنند تا مسئله‌ی پیش‌آمده را حل کنند. آن‌ها با تلاش و همکاری یکدیگر، ماجراجویی‌هایشان را با موفقیت پشت‌سر می‌گذارند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Sean Mullen, Beth Sleven / سین مولن، بث سلون

نویسنده: Katherine Nolfi, Laura Sreebny, Robert Taylor / کاترینا نولفی، لورا سریبنی، رابرت تایلور

نام تهیه‌کننده: Eric Vesbit / اریک وسبیت

نام بازیگران: Amber Frank, Bailey Gambertoglio, Sydney Park, Duncan Joiner / امبر فرانک، بیلی گمبرتوگلیو، سیدنی پارک، دانکن جوینر

نام شخصیت‌ها:

لاکی: دختر مهربان سوارکاری که اسم اسبش اسپریت است و با کمک دوستانش موفق می‌شود از ماجراهایی که برایشان رخ می‌دهد، به‌خوبی عبور کند،

ابی‌گیل: دوست لاکی که دوست دارد در روابط اجتماعی‌اش بیشتر موفق باشد و برای همین هم از مریسلا کمک می‌گیرد،

پرو: دختر دورگه‌ای که با لاکی و ابی‌گیل دوست است. او برای موفقیت در ماجراهای هر داستان کمک می‌کند و با خلاقیت و آرامش، دوستانش را حمایت می‌کند،

مریسلا: دختر شهردار که افاده‌ای است و کسی با او دوستی صمیمی ندارد.

کشور سازنده: آمریکا

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه