• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

استارداگ و توربوکت

بررسی تخصصی انیمیشن StarDog and TurboCat

استارداگ و توربوکت

author-img

توسط : فاطمه جعفرپور ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی کمدی و فانتزی که ابرقهرمانان آن یک سگ و یک گربه هستند. این انیمیشن روابط حیوانات و انسان‌ها را روایت می‌کند. سگی که سال‌ها پیش به فضا رفته است، به زمین برمی‌گردد و متوجه می‌شود در این مدت انسان‌ها و حیوانات نسب به‌هم احساس خطر پیدا کرده‌اند. او به گروهی از حیوانات ملحق می‌شود و با همکاری آن‌ها انسان‌ها را از خطر یک دستگاه نجات می‌دهد، درنتیجه نظر انسان‌ها به حیوانات تغییر می‌کند. روابط سازگارانه و کارگروهی از پیام‌های مثبت این انیمیشن است.

سال 2019 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

زدوخوردهای زیادی بین بادی و فیلیکس وجود دارد. تعقیب‌و‌گریزهای همراه با اتفاقات ناگوار نیز دیده می‌شود. استفاده از سلاح‌های برقی، شوک برقی و پرتاب طناب در این اثر قابل مشاهده است. فیلیکس شخصیتی شبیه بتمن است که سلاح‌های بسیاری را جهت مراقبت از خود و حمله به دیگران دارد. شخصیت‌های انیمیشن تقریباً همگی مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گیرند. خوردن به زمین با صورت و بیهوش‌شدن با اسلحه می‌تواند از صحنه‌های خشونت‌آمیز این انیمیشن باشد. صحبت‌های میان حیوانات و متلک‌هایشان می‌تواند کمی آزاردهنده باشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

سقوط ماشین در دره و یا استفاده از اسلحه‌ی شوک برقی و درگیری‌ها میان شخصیت‌ها می‌تواند برای کودکان شما کمی ترسناک باشد. فیلیکس گربه در این انیمیشن با استفاده از ظاهر بتمن خود را به‌عنوان قهرمان معرفی می‌کند و سلاح‌های کشنده‌ای در اختیار دارد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

استفاده از الفاظ نامناسب مانند گند زدی، احمق، کوفت و... می‌تواند برای کودکان شما نامناسب باشد. روحیه‌ی انتقام‌گیری و درگیری‌های کلامی بین شخصیت‌ها نمایش داده می‌شود. شخصیت‌ها با تخریب یکدیگر و بی‌توجهی به‌هم، کارها را پیش می‌برند. البته بین بادی و فیلیکس کار جمعی صورت می‌گیرد و تلاش می‌کنند که به انسان‌ها زیستن مسالمت‌آمیز را یادآوری کنند.

جزئیات
پیام مثبت

زندگی مسالمت‌آمیز انسان‌ها و حیوانات می‌تواند یک چالش فراگیر در این انیمیشن باشد. بادی با اعتمادی که به صاحب خود، «دیوید» داشت، به دنبال یافتن او بود. غلبه بر نگاه‌های متعصبانه چه در انسان‌ها و چه در شخصیت‌هایی مثل فیلیکس و کسیدی، یکی دیگر از پیام‌های مثبت است. کار جمعی میان حیوانات به‌ویژه بادی و فیلیکس و کمک به هم برای رسیدن به هدف، می‌تواند برای کودکان شما پیامی مثبت باشد.

جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های این انیمیشن یاد می‌گیرند که حیوانات و انسان‌ها می‌توانند زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشند. فیلیکس و بادی اختلاف‌نظرهای زیادی باهم دارند؛ اما به‌تدریج بر اختلافات خود غلبه و به هم کمک می‌کنند. فیلیکس با نمایش ظاهری شبیه بتمن سعی دارد خود را قهرمان جلوه دهد و بادی هم به‌خاطر رفتن به فضا خود را قهرمان معرفی می‌کند؛ اما در پایان متوجه می‌شوند که قهرمانی به تلاش برای نجات جان موجودات دیگر است. بادی سگ مهربانی ا‌ست و با مهربانی خود سعی دارد روابط خصمانه میان انسان‌ها و حیوانات را به زندگی مسالمت‌آمیز تبدیل کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر، یک انیمیشن سگ و گربه‌ای ابرقهرمانی است که یاد می‌گیرند کار جمعی و تیمی انجام دهند و در کشاکش ماجراها و اختلافات پی می‌برند باید به یکدیگر کمک کنند. خشونت‌های زدوخوردی و تصادف و برق‌گرفتگی چندین‌باره در این انیمیشن، می‌تواند برای کودکان شما آزاردهنده باشد. الفاظ زشت به‌کاررفته و نیز روابط خصمانه میان شخصیت‌های انیمیشن نیز باید مورد توجه باشد. این رفتارها که مخصوصاً از جانب شخصیت‌های اصلی و قهرمان داستان است، می‌تواند مورد تقلید کودکان قرار بگیرد و روی رفتار آن‌ها اثرگذار باشد. می‌توانید درباره‌ی رفتارهای غلط بادی و فیلیکس و حتی انسان‌ها، با فرزند خود صحبت کنید.

تظاهر به شخصیت بتمن در شخصیت گربه (فیلیکس) و تمسک به امکانات و سلاح‌ها برای قهرمان‌دانستن خود در آخر به جان‌فشانی برای یکدیگر تبدیل می‌شود و این یک قهرمان‌سازی مناسبی را طراحی می‌کند. با فرزندان خود درباره‌ی این قهرمان‌سازی صحبت و سعی کنید ویژگی‌های اخلاقی و ارزشمند را به‌عنوان نماد قهرمانی شخصیت‌ها معرفی کنید.

این انیمیشن در یک نمایی از روابط زندگی انسان‌ها به نمایش گذاشته شده است که آن‌ها را در محیطی ساکت، مشغول به‌خود و کم‌توجه به اطرافیان نشان می‌دهد. این نوع نمایش از انسان‌ها برای کودکان شما موجب تعجب می‌شود. غلبه بر اختلافات و تعصباتی که در میان شخصیت‌ها وجود دارد، می‌تواند برای فرزندان شما مناسب باشد.

خلاصه: وجود خشونت و الفاظ زشت و خصومت‌های میان شخصیت‌ها می‌تواند برای والدین مهم باشد. قهرمان‌بودن واقعی در این انیمیشن به تظاهر و امکانات نیست، بلکه به جان‌فشانی برای انسان‌هاست. کار جمعی و تیمی و حل اختلافات برای رسیدن به هدف می‌تواند اثر را مناسب کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزندانتان درباره‌ی شخصیت‌های بادی و فیلکیس صحبت کنید، نحوه‌ی زندگی مسالمت‌آمیز با حیوانات را از زبان بچه‌ها بشنوید.

با وجود اینکه شخصیت‌های داستان با هم دوست می‌شوند؛ اما با هم اختلاف دارند، از فرزندتان بپرسید که آن‌ها چگونه می‌توانند ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند؟

درباره‌ی قهرمان این انیمیشن با کودک خود صحبت کنید. آیا قهرمان‌بودن بادی، به‌دلیل رفتن به فضا بود؟

فیلیکس قهرمانی خود را مدیون تظاهرسازی به بتمن بود یا امکانات و سلاح یا جان‌فشانی؟

خلاصه: با کودکان درباره‌ی اختلافات میان دوستان و زندگی مسالمت‌آمیز و ویژگی جان‌فشانی قهرمانان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«بادی» سگ قهرمانی است که صاحبش، «دیوید»، او را به فضا پرتاب کرده است و پس از پنجاه سال به زمین برمی‌گردد. او در شهری فرود می‌آید که انسان‌ها از وجود حیوانات احساس خطر می‌کنند و مأموری به‌نام «پک» حیوانات را در قفس و دور از چشم مردم شهر نگهداری می‌کند. بادی که در تلاش است سفینه‌اش را پیدا کند تا از این طریق به صاحبش برسد، با گروهی از حیوانات آشنا می‌شود. این گروه سعی دارند دربرابر انسان‌ها از خودشان محافظت کنند و لباس بزرگ و آهنینی برای خودشان طراحی کرده‌اند که برای تکمیل و قدرت‌مند‌شدن آن به سوخت «لیتیوم» نیاز دارند، دقیقاً همان سوختی که در سفینه‌ی بادی وجود دارد. بادی با این گروه از حیوانات همراه می‌شود تا با کمک هم سفینه را پیدا کنند. در این مسیر آشناشدن با دختر مأمور جمع‌آوری حیوانات، باعث می‌شود که دوستان بادی متوجه شوند همه انسان‌ها بد نیستند. پس از پیداکردن سفینه، یکی از حیوانات گروه به نام «تاد» تصمیم می‌گیرد با سوخت لیتیومی، همه انسان‌ها را تحت خدمت خودش دربیاورد و انتقام تمام این سال‌ها را بگیرد؛ اما دوستان تاد با این کار موافق نیستند. آن‌ها می‌دانند که اگر مردم را نجات دهند و خوبی خود را ثابت کنند، می‌توانند دوستانه در کنار آن‌ها زندگی کنند. پس بادی با کمک دوستش، «فیلیکس» و بقیه گروه همکاری می‌کنند و تاد را شکست می‌دهند و سوخت لیتیومی را در هوا منفجر می‌کنند. با نجات‌یافتن جان مردم شهر به دست حیوانات، یک‌بار دیگر رابطه‌ی انسان‌ها و حیوانات خوب می‌شود و بادی هم موفق می‌شود صاحبش را پیدا کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Ben Smith / بن اسمیت

نویسنده: Ben Smith / بن اسمیت

نام تهیه‌کننده: Jan Rogowski ،Ben Smith / بن اسمیت، جان روگوسکی

نام بازیگران: Luke Evans, Nick Frost, Gemma Arterton / لاکی ایوانس، نیک فراست، جما آرتِرون

نام شخصیت‌ها:

بادی: سگی که به فضا می‌رود و بعد از آمدن به زمین به دنبال صاحب خود می‌گردد،

فیلیکس: گربه‌ای شبیه بتمن که خود را قهرمان حیوانات و محافظ آن‌ها می‌داند،

کسیدی: خرگوشی که قبل از تغییر انسان‌ها به حیوانات، در خدمت شعبده‌باز بود،

تاد: گربه‌ی محققی که در تلاش برای رفتن به فضا با بادی رقابت می‌کند و خواهان محافظت از حیوانات است. او در آخر داستان می‌خواهد از انسان‌ها انتقام بگیرد.

کشور سازنده: انگلستان

کمپانی سازنده: Head Gear Films

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه