ارنست و سلستین

بررسی تخصصی انیمیشن Ernest and celestine

ارنست و سلستین

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن دوبُعدی «ارنست و سلستین» درواقع اقتباسی از مجموعه کتاب‌هایی به زبان فرانسوی با همین عنوان به نوشته‌ی «گابریل ونسان» است که داستان دوستی موشی کوچک با یک خرس را، با وجود دشمنی‌هایی که بین جامعه‌ی موش‌ها و خرس‌ها وجود دارد، به تصویر می‌کشد. ارنست و سلستین با مهربانی و کمک به دیگران، آن‌ها را مجاب می‌کنند که این دوستی غیرممکن نیست. این انیمیشن در سال ۲۰۱۴ نامزد بهترین انیمیشن در جشنواره‌ی اسکار شد.

سال 2012 ۷۸ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

موش‌ها و خرس‌ها با عصبانیت به دنبال سلستین و ارنست می‌گردند و فریاد می‌زنند. وقتی ارنست در ابتدا سلستین را می‌بیند، سعی می‌کند او را بخورد؛ اما سلستین او را قانع می‌کند نباید چنین کاری انجام دهد. ارنست و سلستین هردو دستگیر می‌شوند و به زندان می‌افتند. کشیدن و کندن دست‌وپای یک خرس عروسکی بزرگ به‌صورت تهدیدآمیز به ارنست نشان داده می‌شود. وسایل موسیقی ارنست به زور از او گرفته می‌شود و پلیس‌ها او را جریمه می‌کنند. سلستین توسط خرسی عصبانی از پنجره به درون سطل آشغال پرت می‌شود. قاضی موش‌ها و قاضی خرس‌هاً دائما سر ارنست و سلستین داد می‌زنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در اولین صحنه‌ی انیمیشن، موشی که سرپرست یتیم‌خانه است، برای بچه‌ها داستانی از خشونت‌ خرس‌ها تعریف می‌کند و هم‌زمان سایه‌هایی ترسناک روی دیوار نقش می‌بندد. ارنست و سلستین هر‌دو کابوس‌هایی ترسناک می‌بینند. دادگاه موش‌ها و خرس‌ها در آتش می‌سوزد که البته همه فرار می‌کنند و کسی آسیب نمی‌بیند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ارنست و سلستین هردو اقدام به دزدی می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

پر‌رنگ‌ترین پیام داستان این است که هیچ‌چیزی نمی‌تواند مانع دوستی و صمیمیت باشد. انیمیشن با نمایش تلاش ارنست برای پول‌در‌آوردن از طریق آهنگ‌زدن، نشان می‌دهد اگر نسبت به چنین افراد نیازمندی که در حال تلاش هستند بی‌توجه باشیم، درواقع در گرسنگی و فقر آن‌ها مقصر هستیم. از داستان سلستین یاد می‌گیریم که بهتر است حرفه‌ی مورد علاقه‌مان را دنبال کنیم و به خاطر خواست جامعه، علایقمان را نا‌دیده نگیریم. پیام دیگر انیمیشن این است که با مهربانی و مراقبت از یک‌دیگر می‌توانیم دوستان خوبی برای هم باشیم.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سلستین موشی خوش‌بین است و بی‌دلیل نسبت به خرس‌ها بدگمان نیست. او با ارنست بسیار مهربان برخورد می‌کند و از او مراقبت می‌کند. ارنست هم با سلستین مهربان است و به او کمک می‌کند تا به حرفه‌ی مورد علاقه‌اش، نقاشی، بپردازد. ارنست و سلستین هر‌دو افرادی را از خطر مرگ نجات می‌دهند و به دیگران ثابت می‌کنند که کلیشه‌ها نمی‌تواند مانع دوستی آن‌ها شود.

جزئیات
ارزش آموزشی

در انیمیشن گفته می‌شود اگر بچه‌ها شیرینی و شکلات زیادی بخورند، ممکن است دندان‌هایشان آسیب ببیند.

درباره‌ی پیامد‌های کار ارنست، همچنین سلستین (دزدی از مغازه‌ی شیرینی‌فروشی) با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید احتمالات دیگر در داستان را در نظر بگیرد و درباره‌ی آن صحبت کند.

برای مثال اگر ارنست می‌توانست از آهنگ‌زدن خود درآمدی کسب کند، آیا باز هم برای سیرکردن خود به دزدی احتیاج داشت؟

در هرصورت دزدی ارنست از قنادی، کار درستی بود؟

به‌نظرت چرا موش‌ها از خرس‌ها تصور بدی داشتند؟ چرا از خرس‌ها می‌ترسیدند؟ به‌نظرت این ترس منطقی است یا نه؟

به‌نظرت چه چیز‌هایی باعث شد تا ارنست و سلستین بفهمند که دوست‌های خوبی برای یکدیگر هستند؟

خلاصه: اگر ارنست می‌توانست از آهنگ‌زدن خود درآمد کسب کند، آیا باز هم برای سیرکردن خود به دزدی احتیاج داشت؟ در هرصورت دزدیِ ارنست از قنادی، کار درستی بود؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه