• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

اردک دافی خسیس

اردک دافی خسیس

بررسی تخصصی انیمیشن Bah, Humduck!A Looney Tunes Christmas

author-img

توسط : یاسمن گودرزی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«اردک دافی خسیس» اقتباس ساده و کودکانه‌ای از رمان سرود کریسمس اثر چالز دیکنز است. این انیمیشن که که در ژانر کمدی ساخته شده، داستان اردکی ثروتمند اما بداخلاق و خسیس را روایت می‌کند که کارمندانش را آزار می‌دهد و با بی‌‌رحمی با آن‌ها برخورد می‌کند. او به اخطار‌های باگز بانی درباره‌ی رفتار‌های زشتش بی‌توجهی می‌کند تااینکه شبی ارواح ترسناک کریسمس به سراغش می‌روند تا او را تنبیه و متوجه اعمال زشتش کنند. این اثر در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و محصول کشور آمریکاست که به‌خاطر نمایش ارواح ممکن است همراه با کمی ترس برای کودکان باشد.

سال 2006 43 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

زمانی‌که ارواح به سراغ دافی می‌روند، به‌صورت فانتزی او را کتک می‌زنند. دافی بارها بر سر کارمندانش فریاد می‌زند و به آن‌ها توهین می‌کند.

جزئیات
ترس

آقای داک مکرراً بر سر دیگران فریاد می‌زند. او زمانی‌که در اتاق خود تنهاست، ارواح یکی پس از دیگری بر او ظاهر می‌شوند و او را کتک می‌زنند. زمانی‌که روح آخر در قاب ظاهر می‌شود، ظاهری ترسناک دارد و لباس سیاهی پوشیده است و داک را به قبرستان مخوفی می‌برد تا با سنگ قبر خودش مواجه شود. هرچند خشم از جانب ارواح با خنده و طنز همراه است اما می‌تواند کودکان را بترساند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بدزبانی آقای داک با کارمندانش و دزدی او از پول‌های خیریه آشکارترین ناهنجاری این اثر است.

جزئیات
پیام مثبت

هدف اصلی این انیمیشن بازداری یک فرد ثروتمند از اشتباهاتی است که گاهی افراد متموّل دچارش می‌شوند مانند غرور، حرص و طمع و... . کسانی مانند باگز بانی و یا ارواح کریسمس به این موضوع بی‌اعتنا نیستند و سعی می‌کنند داک را متوجه اشتباهش کنند. پریسیلا و دوستانش برای خیریه پول جمع می‌کردند و این پیام مثبت پررنگی برای کودک است. روح مادربزرگ و توییتی داک را به گذشته‌اش می‌برد و به او یادآوری می‌کند که هیچگاه نباید فراموش کنیم از کجا به کجا رسیده‌ایم و به‌خاطر گذشته‌ی تلخمان دیگران را آزار ندهیم.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آقای داک بعد از دیدن ارواح متوجه اشتباهاتش می‌شود و در جهت جبران آن‌ها حرکت می‌کند. همچنین پدر پریسیلا رابطه‌ی خوبی با او دارد و برای خوشحال‌کردن او و ماندن در کنارش در شب کریسمس تلاش می‌کند. باگز بانی هم خرگوش مهربانی‌ است که سعی می‌کند دافی را متوجه اشتباهش کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

 آقای داک فردی بدزبان، بی‌ادب‌ و ظالم است و با بی‌رحمی کارمندانش را تحقیر می‌کند و این ویژگی‌ها در طول انیمیشن مکرراً با طنز و شوخی نمایش داده می‌شود. درباره‌ی شخصیت دافی با فرزندتان صحبت کنید و نظر او را درباره‌ی رفتار­های بد او بپرسید.

سه روحی که ابتدا با دافی مواجه می‌­شوند ظاهری فانتزی دارند اما روح چهارم کمی ترسناک است و باوجوداینکه در ادامه، شوخی و طنز در این کاراکتر نمایان می‌شود، اما ممکن است در ابتدا کودک شما را بترساند. هنگام تماشای اثر فرزندتان را همراهی کنید و درصورت‌لزوم فانتزی‌بودن انیمیشن را یادآوری کنید.

کارمندان داک هرگز شکایتی از نحوه‌ی برخورد او نمی‌کنند. کودک شما لازم است درباره‌ی حفظ عزّت‌نفس آگاهی یابد و بداند به رفتار خودخواهانه‌ی افراد ظالم باید اعتراض کرد‌.

خلاصه: کودک خود را درباره‌ی دنیای ارواح و ویژگی‌های بد شخصیت آقای داک آگاه کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی بدزبانی‌ها و تحقیر‌های آقای داک که گاهی با طنز و کمدی همراه است با کودک خود صحبت کنید. به فرزندتان بگویید هیچکس با آدم‌های بی‌ادب دوستی نمی‌کند.

درباره‌ی دنیای ارواح به کودک توضیح دهید. به او بگویید آن‌ها هرگز نمی‌توانند وارد زندگی ما شوند و ما را مورد آزار قرار دهند. از او درباره‌ی حقوق زیردستان آقای داک بپرسید و برایش تبیین کنید که سکوت آن‌ها دربرابر بی‌احترامی‌های آقای داک اشتباه است.

معاون آقای داک سعی داشت او را درباره‌ی نارضایتی کارکنانش آگاه کند اما داک توجهی نکرد. به فرزند خود درباره‌ی عواقب بی‌توجهی به انتقادات دیگران بگویید. از کودک خود بپرسید آقای داک باید برای جبران اشتباهاتش چه می‌کرد؟

آیا پریسیلا کار درستی کرد که بعد از مرگ آقای داک برای او شیرینی درست کرد و او را تنها نگذاشت؟ درباره‌ی اهمیت کار پریسیلا و دوستانش (جمع‌کردن پول برای خیریه) و لزوم خوش‌اخلاقی با اطرافیان با کودک صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی زشتی تحقیرکردن، اهانت‌کردن، حریص‌بودن و انتقادناپذیربودن با فرزندتان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

آقای «دافی داک» یک اردک ثروتمند است که صاحب یک فروشگاه بزرگ است. او شخصیتی ظالم و نامهربان دارد و کارمندانش را بسیار آزار می‌دهد‌. روزی یکی از مشتری‌هایش که باگز بانی نام دارد به او می‌گوید که اگر به همین روند ادامه دهد، غول‌های کریسمس به سراغش می‌آیند.

آقای داک حرف او را جدّی نمی‌گیرد، تااینکه روح‌ها یکی پس از دیگری ظاهر می‌شوند تا او را متوجه اعمال زشتش کنند. روح اول به داک می‌گوید که او هم روزی گربه‌ای ثروتمند و ظالم بوده اما عاقبت می‌میرد و همه‌چیز را از دست می‌دهد. روح دوم داک را به گذشته می‌برد تا کودکی‌اش را برای او مرور کند. آقای داک به خاطر می‌آورد که سال‌های زیادی را تنها در یتیم‌خانه سپری کرده بود.

او با یادآوری گذشته احساساتش کمی برانگیخته می‌شود، اما تغییری در رفتارش به وجود نمی‌آید. روح بعد پیرمردی ا‌ست که به داک کمک می‌کند تا نامرئی شده و به خانه‌ی کارمندانش برود تا با سختی و رنج آنان مواجه شود. آقای داک دلش برای آن‌ها می‌سوزد اما به‌محض بازگشت به دنیای واقعی، دوباره رفتار‌های اشتباه قبلی‌اش را از سر می‌گیرد.

روح آخر که از باقی روح‌ها ترسناک‌تر است آقای داک را به آینده، یعنی کریسمس سال بعد می‌برد و به او سنگ قبرش را نشان می‌دهد. داک وحشت‌زده می‌شود و می‌فهمد هیچکس از مردن او غمگین نمی‌شود، بلکه همه بعد از او زندگی خوب و خوشی خواهند داشت.

داک این بار متأثر می‌شود و به‌محض بازگشت به دنیای واقعی تصمیم می‌گیرد دیگر مثل گذشته رفتار نکند. او برای جشن سال نو همه‌ی کارمندانش را جمع می‌کند تا کنار هم شاد باشند و سال جدید را آغاز کنند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Charles Visser

نویسنده: Rey De Laurentis

نام تهیه کننده: Dorinda Marticorena, Frank Molieri

نام بازیگران: Joe Alaskey, Bob Bergen, Billy West

شخصیت‌ها:

دافی داک: او یک اردک ثروتمند است که صاحب فروشگاهی بزرگ است. آقای داک فرد بداخلاق و خسیسی‌ است که در طول ماجرا بعد از دیدن ارواح و راهنمایی‌های آن‌ها به خود می‌آید و سعی می‌کند رفتارش را اصلاح کند.

باگز بانی: او یکی از مشتریان فروشگاه است که بعد از دیدن رفتارهای ناشایست آقای داک سعی می‌کند او را متوجه اشتباهاتش کند.

پورکی پیگ: معاون آقای داک است. او به همراه دخترش زندگی سختی را می‌گذراند. آقای داک نه‌تنها حقوق کافی به او نمی‌دهد بلکه اجازه نمی‌دهد شب‌های کریسمس را کنار دخترش بگذراند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros Company

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد