• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی

بررسی تخصصی انیمیشن Cloudy with a Chance of Meatballs

ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی.

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی» ماجرای پسری است که آرزوی مخترع‌شدن دارد؛ اما کسی جز خودش او را نابغه نمی‌داند. دیدن این انیمیشن می‌تواند کودکان را بخنداند، اهمیت تلاش، امید و کار تیمی را به آن‌ها یاد دهد و صحنه‌های خطرناک بارش غذاهای غول‌پیکر، ممکن است باعث ترس آن‌ها شود. کودکان در این انیمیشن پدران مهربانی را تماشا می‌کنند که به سبک‌های مختلف پسرشان را دوست دارند و اهمیت خانواده و دوست را در ماجرای فلینت لاکوود متوجه می‌شوند.

سال 2009 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن کمدی صحنه‌هایی از ضربه‌خوردن شدید به نمایش درمی‌آید که جنبۀ طنز دارد؛ مانند برخورد محکم فلینت به میله، یا برخورد پای سم به چشم او. در یک صحنۀ طنزآمیز، فلینت تازه برف‌بازی را یاد گرفته است و گلوله‌های بستنی را با شدت به‌صورت مردم پرت می‌کند که باعث خندۀ آن‌ها می‌شود. اختراع فلینت لاکوود، غذاهای غول‌پیکری تولید می‌کند که از میان ابرها روی زمین می‌ریزد و با شدت به مردم یا وسایل برخورد می‌کنند؛ اما صحنه‌ای از آسیب‌دیدگی شخصیت‌ها وجود ندارد. فلینت و دوستانش برای خاموش‌کردن دستگاه تلاش می‌کنند و در این راه جانشان به‌خطر می‌افتد. «بیبی برد» با مرغ‌های بریان زنده و میمونِ فلینت با پاستیل‌های خرسی درگیر می‌شوند؛ اما همه جان سالم به‌درمی‌برند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن کمدی است و پایان خوشی دارد؛ اما صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای از سرزنش‌شدن یا مسخره‌شدن فلینت لاکوود به‌خاطر شکست‌خوردن اختراعاتش در آن دیده می‌شود. در دوران کودکی هم‌کلاسی‌های او به اختراعاتش می‌خندند. زمانی‌ که جوان شده است، اختراع جدیدش مراسم بزرگ جزیره را به‌هم می‌ریزد. مردم او را سرزنش می‌کنند و پدرش از او ناامید می‌شود. زمانی‌که اختراع فلینت غذاهای غول‌پیکر تولید می‌کند، بارش این غذاها مردم را به‌خطر می‌اندازد و مردم تمام دنیا از این اتفاق وحشت می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

اختراعات فلینت چندان مورد اعتماد پدرش نیست. برای همین مجبور است دور از چشم او اختراعش را امتحان کند. او به دروغ به پدرش می‌گوید که در مغازه می‌ماند؛ اما سراغ دستگاه جدیدش می‌رود. فلینت لاکوود که به‌خاطر اختراع دستگاه غذاساز و بارش غذاهای خوشمزه محبوب شده است، وقتی متوجه خطر دستگاهش می‌شود، آن را خاموش نمی‌کند تا محبوبیتش را از دست ندهد. او با پدرش و دوستش سم اسپارکس که سعی می‌کنند خطر اختراعش را به او گوشزد کنند، بد حرف می‌زند و آن‌ها را ناراحت می‌کند. این خودخواهی فلینت، مردم را به‌خطر می‌اندازد؛ اما درنهایت فلینت از این کار پشیمان می‌شود و جبران می‌کند. در چند صحنه از انیمیشن، از شخصیت‌ها ناسزا می‌شنویم.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن داستان خانواده‌های صمیمی را به تصویر می‌کشد. مادر مهربان فلینت به پسرش امید می‌دهد تا برای رسیدن به رؤیایش (مخترع‌شدن) تلاش کند. او اعتقاد دارد فلینت یک روز مخترع بزرگی می‌شود. پدر فلینت هم کمابیش همین اعتقاد را دربارۀ پسرش دارد؛ اما نمی‌تواند حرف‌هایش را راحت به پسرش بگوید. هرچند فلینت فکر نمی‌کند پدرش او را درک کند؛ اما زمانی‌که شدیداً ناامید شده است، انگیزه‌دادن پدرش فلینت را برای تلاش‌کردن در راه درست راهنمایی می‌کند. پلیس شهر هم یک پدر مهربان است که برای امنیت و شادی پسرش تلاش می‌کند. در صحنه‌های متعددی محبت‌کردن او به پسرش نمایش داده می‌شود. ماجرای مخترع‌شدن فلینت لاکوود به‌خوبی اهمیت تلاش و امید برای رسیدن به موفقیت را نمایش می‌دهد. فلینت لاکوود از کودکی برای اختراع‌کردن تلاش می‌کند. اختراعات او دردسر‌ساز می‌شوند و هم‌کلاسی‌هایش او را مسخره می‌کنند؛ اما او با انگیزه‌ای که از مادرش می‌گیرد، تلاش خود را ادامه می‌دهد، تا‌زمانی‌که بزرگ می‌شود و اختراعی می‌کند که می‌تواند اوضاع جزیره‌شان را بهتر کند. این اختراع چندین‌بار دردسرساز می‌شود و فلینت را رو به ناامیدی می‌برد؛ اما درنهایت فلینت با تلاش‌ خود موفق می‌شود طی یک اقدام قهرمانانه مردم را از دردسر اختراعش نجات دهد. فلینت از محبوب‌شدن به‌خاطر اختراع جدیدش لذت می‌برد. پدر فلینت و دوست جدید او، تلاش می‌کنند خطرناک‌بودن اختراعش را به او گوشزد کنند؛ اما فلینت که نمی‌خواهد با خاموش‌کردن دستگاه، محبوبیت خود را از دست بدهد، با آن‌ها بد صحبت می‌کند. البته بعداً از این خودخواهی پشیمان می‌شود و برای جبران اشتباهش جان خودش را به خطر می‌اندازد تا اختراع خطرناکش را از بین ببرد و مردم را نجات دهد. تلاش و امید تنها عوامل موفقیت فلینت نیستند، بلکه در این راه دوستانی پیدا می‌کند که او را تنها نمی‌گذارند و برای رفتن به میان ابرها و خاموش‌کردن دستگاه، به فلینت کمک می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فلینت پسر تنها؛ اما پر از انگیزه برای مخترع‌شدن است. او بارها با سختی و شکست روبه‌رو می‌شود؛ اما هرگز ناامید نمی‌شود و با تلاش زیاد به موفقیت می‌رسد. فلینت برای محبوب‌شدن فریبِ شهردار را می‌خورد و پدر و دوستش را که به او هشدار می‌دهند ناراحت می‌کند، البته وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، از همه عذرخواهی می‌کند و برای جبران اشتباهش خودش را به‌خطر می‌اندازد. پدر فلینت یک پدر مهربان است، او پسرش را درک نمی‌کند و نمی‌تواند رابطۀ صمیمی با او داشته باشد؛ اما همیشه دوستش دارد، در مواقع حساس به او کمک می‌کند و حامی او می‌شود، در پایان پسرش را در آغوش می‌گیرد و به‌خاطر موفقیتش به او افتخار می‌کند. مادر فلینت تا زمانی‌که زنده است به فلینت امید می‌دهد و او را برای تبدیل‌شدن به یک مخترع بزرگ تشویق می‌کند. پلیس جزیره همیشه مراقب است تا کسی خراب‌کاری نکند. او درعین حال یک پدر مهربان است که پسرش را دوست دارد. به او ابراز محبت می‌کند و تلاش می‌کند تا از او محافظت کند. سم اسپارکس دختر مهربانی است، او اولین‌دوست فلینت است که او را درک می‌کند و باوجود اشتباه فلینت، او را می‌بخشد و کمک می‌کند تا بتواند اشتباهش را جبران کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی»، داستان زندگی فلینت لاکوود و فراز‌و‌نشیب‌های زندگی او برای رسیدن به آرزوی همیشگی‌اش؛ یعنی مخترع‌شدن است. این انیمیشن به‌خوبی به کودکان می‌آموزد که برای رسیدن به موفقیت باید تلاش کنند و هنگام شکست، ناامید نشوند. دوستی سم اسپارکس با فلینت، انگیزه‌گرفتن فلینت از حضور او و همکاری فلینت و دوستانش برای نجات دنیا، اهمیت دوستی و کار تیمی را به کودکان می‌آموزد. برای کمک به کودکان در فهم روند داستان و پیام‌های آن، پیوسته دربارۀ اتفاقات صحبت کنید و از کودکان دربارۀ علت وقایع و تصمیم شخصیت‌ها سؤال بپرسید. فلینت لاکوود قهرمان داستان است؛ اما یک تصمیم اشتباه می‌گیرد و پدر و دوستش را ناراحت می‌کند. کودکان را برای فهم پشیمانی فلینت راهنمایی کنید و دربارۀ علت اشتباه او و راه جبران اشتباهش از آن‌ها سؤال بپرسید.

ممکن است صحنه‌هایی از وحشت مردم به‌خاطر بارش غذاهای غول‌پیکر یا تصور مرگ فلینت، کودکان را بترساند. با کودکانتان هم‌دلی کنید و از آن‌ها بخواهید انیمیشن را تا پایان تماشا کنند. می‌توانید برای آرامش کودکان آن‌ها را در آغوش بگیرید یا راه‌کار عملی به آن‌ها ارائه دهید.

در چند صحنه از انیمیشن ناسزا‌ شنیده می‌شود، بهتر است کودکان را دربارۀ نادرست‌بودن این الفاظ راهنمایی کنیم تا این کلمات را تکرار نکنند.

اختراع فلینت و بارش غذاهای غول‌پیکر و زنده ممکن است باعث تخیلاتی در کودکان شود. به کودکان در تشخیص قسمت‌های تخیلی داستان از واقعیت کمک کنید. یکی از ماجراهای این انیمیشن، علاقۀ فلینت و سم اسپارکس به یکدیگر است و در نسخۀ اصلی صحنه‌ای از روابط عاشقانۀ آن‌ها وجود دارد که ممکن است برای کودکان خود نپسندید. در این‌صورت از نسخه‌های سانسور‌شدۀ انیمیشن استفاده کنید.

خلاصه: کودکان را برای فهم رفتارهای درست و نادرست شخصیت‌ها راهنمایی کنید. صحنه‌هایی ممکن است کودکان را بترساند یا به تخیل کودکان دامن بزند، در این‌صورت به کودکان کمک کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چه ویژگی‌هایی در فلینت لاکوود باعث موفقیت او شد؟

اگر به‌جای فلینت بودی و به‌خاطر اختراعت سرزنش می‌شدی، باز هم به کار خودت ادامه می‌دادی؟

اشتباه فلینت چه بود؟ چرا سم اسپارکس و پدرش از او ناراحت شدند؟

فلینت برای جبران اشتباهش چه‌کاری کرد؟

چرا دستگاه فلینت خراب شد؟ شهردار چه نقشی در این ماجرا داشت؟ (می‌توانید کودکان را دربارۀ طمع‌کردن و عاقبت این طمع راهنمایی کنید)

پدر فلینت چطور او را راهنمایی کرد؟ (به انگیزه‌گرفتن فلینت از پدرش اشاره کنید و کودکان را متوجه علاقۀ پدر فلینت به پسرش کنید)

خلاصه: چه عواملی باعث موفقیت فلینت لاکوود شد؟ او چه اشتباهاتی داشت؟

داستان انیمیشن

فلینت لاکوود پسر کوچولویی‌ است که آرزوی مخترع‌شدن دارد. مادر او تنها‌کسی است که به او امید می‌دهد. زمانی‌که فلینت به سن جوانی می‌رسد، بعد از اختراعات دردسرسازش بالاخره دستگاهی اختراع می‌کند که آب را به غذا تبدیل کند. این اختراع به‌طور اتفاقی به آسمان می‌رود و میان ابرها پنهان می‌شود. فلینت کنترل دستگاهش را از راه دور به‌دست می‌گیرد و هرروز باعث بارش غذاهای مورد‌علاقۀ مردم از میان ابرها می‌شود. مردم در ابتدا از این اتفاق خوشحالند و فلینت برای اولین‌بار در زندگی، بین مردم محبوب می‌شود، البته تا‌زمانی‌که کار‌کشیدن زیاد از دستگاه باعث می‌شود غذاها بزرگ و بزرگ‌تر شوند و غذاهای غول‌پیکر بر سر مردم دنیا می‌بارد. حالا فلینت باید قهرمانانه میان ابرها برود و از میان غذاهای غول‌پیکر و خطرناک عبور کند و اختراعش را از کار بیندازد. او با انگیزه‌ای که از پدرش گرفته، همکاری دوستانش و اختراع دوران کودکی‌اش (کفش اسپریی) این مأموریت را با موفقیت انجام می‌دهد.

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: Phil Lord, Christopher Miller / فیل لرد، کریستوفر میلر.
  2. نویسنده: Phil Lord, Christopher Miller / فیل لرد، کریستوفر میلر.
  3. نام تهیه‌کننده: Pam Marsden / پام مارسدن.
  4. نام بازیگران: Anna Faris, Bill Hader, Bruce Campbell, Andy Samberg, James Caan / آنا فاریس، بیل هیدر، بروس کمپل، اندی سمبرگ، جیمز کان.
  5. نام شخصیت‌ها: فلینت لاکوود: او از بچگی رؤیای مخترع‌شدن دارد و برای این آرزو تلاش می‌کند. کسی او را جدی نمی‌گیرد تا اینکه با اختراع یک دستگاه خاص ماجراهای جدیدی به‌وجود می‌آورد. سم اسپارکس: دختر باهوشی که برای گزارش آب‌و‌هوا به محل زندگی فلینت رفته است، به‌نظر می‌رسد او تنها کسی است که فلینت لاکوود را درک می‌کند و بهترین دوست فلینت می‌شود. تیم لاکوود: پدر فلینت لاکوود. او پسرش را خیلی درک نمی‌کند؛ اما او را دوست دارد و در موقعیت حساس زندگی  فلینت، به او انگیزه می‌دهد و او را راهنمایی می‌کند. شهردار شلبورن: شهردار طمع‌کاری که برای جذب گردش‌گر و ثروت‌مند‌شدن، از اختراع فلینت لاکوود سوء‌استفاده می‌کند و جان همه را به‌خطر می‌اندازد.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: Sony Pictures Animation / سونی پیکچرز.
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه