آنا و سلطان

بررسی تخصصی انیمیشن Anna and the King

آنا و سلطان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن «آنا و سلطان» براساس زندگی واقعی در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است و ژانر ماجراجویی دارد. در گذشته فیلمی با همین نام در کشور آمریکا ساخته شده است. در این انیمیشن سلطان برای آموزش فرزندانش معلمی از کشور انگلیس استخدام می‌کند و ماجراهایی رخ می‌دهد. احترام به فرهنگ‌های مختلف و نژادهای ملیت‌های مختلف از مهم‌ترین پیامدهای آن محسوب می‌شود.

سال 2000 41 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

وقتی معلم به همراه پسرش وارد قصر شد، با سلطان بر سر مکان اقامتش بحث کرد. او تمایل نداشت در کنار خدمت‌گزاران سلطان زندگی کند. شاهزاده هم با پسر خانم‌معلم دشمنی داشت و او را مسخره و کتاب‌هایش را پاره می‌کرد؛ اما بعد متوجه تفکر اشتباهش شد و با هم صمیمی شدند. در این میان دونفر قصد فریب پادشاه را داشتند. شاهزاده به همراه پسر خانم‌معلم با آن‌ها درگیر می‌شوند و برخورد فیزیکی انجام می‌دهند، سرانجام هم توانستند آن‌ها را اسیر کنند، در این میان چند صحنه کمدی هم دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

وقتی معلم به همراه پسرش وارد کشور سیامی می‌شوند، سوار فیل می‌شوند. آن‌ها آموزش سوار بر فیل ندیده بودند، به همین دلیل می‌ترسیدند. چندبار پسر خانم‌معلم نزدیک بود از فیل بیفتد که البته ترس آمیخته با طنز و کمدی بود. آن‌ها وارد قصر می‌شوند. روزی شاهزاده و پسر خانم‌معلم با هم بازی می‌کردند که متوجه می‌شوند دونفر قصد فریب پادشاه را دارند. ازاین‌رو به سراغشان می‌روند و باهم درگیر می‌شوند، برای فرار نیز مجبور می‌شوند از پل چوبی معلق روی رودخانه‌ای که پر از کوسه است رد شوند. آن‌ها بسیار می‌ترسند؛ ولی به کمک میمونِ شاهزاده توانستند نجات پیدا کنند و آن دو نفر را هم دستگیر کنند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شاهزاده وقتی پسر خانم‌معلم را می‌بیند، او را مسخره می‌کند و همدیگر را لوس و خودسر خطاب می‌کنند و به هم توهین می‌کنند. همچنین دو نفر در طول داستان قصد فریب پادشاه را دارند که با کمک شاهزاده و پسر خانم‌معلم دستگیر می‌شوند.

جزئیات
پیام مثبت

شاهزاده و پسر خانم‌‌معلم سعی کردند به‌جای بدبینی و قضاوت نابه‌جا با هم دوست باشند و براساس نژاد و قومیت فکر نکنند. زمانی‌که خانم‌معلم وارد کشور سیام شد، از دست‌ندادن شاهزاده ناراحت نشد و به فرهنگ او احترام گذاشت. دو نفری که قصد فریب پادشاه را داشتند، با کمک شاهزاده و پسر آنا به جزای کار خود رسیدند.

جزئیات
الگوی مثبت

پسر آنا و شاهزاده می‌توانند الگوی خوبی برای کسانی باشند که از ابتدا دید بدی نسبت به هم دارند و براساس نوعیتِ قوم و نژاد به یکدیگر نگاه می‌کنند؛ اما این دو نفر سعی کردند چنین تفکراتی را کنار بزنند و با وجود همه‌ی تفاوت‌ها باهم دوست باشند.

جزئیات
ارزش آموزشی

آشناشدن با فرهنگ‌ها و رسوم شرقی‌ها می‌تواند ارزش آموزشی خوبی داشته باشد؛ به‌عنوان مثال دست‌ندادن شاهزاده با خانم‌معلم، سوار‌شدن بر فیل و معماری خانه‌هایشان.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) از فرزندتان بخواهید خلاصه و سیر داستان را بیان کند.

2) از او بخواهید پیام مهم داستان را بیان کند. با این کار متوجه می‌شوید که آیا برداشت درستی از داستان داشته است یا خیر.

3) از او بپرسید اگر جای پسر آنا بود، در مقابل رفتارهای زشت شاهزاده چه می‌کرد؟ راه درست چیست؟

4) اگر پسر آنا مانند او، او را مسخره می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟ کار درست چیست؟

5) درباره‌ی فریب‌دادن و مفهوم این کار از او سؤال کنید. به‌نظر فرزندتان این کار تا چه حد اشتباه است و چه پیامدهایی به همراه دارد.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید نظرش را در رابطه با رفتار شاهزاده با پسر خانم‌معلم بگوید.

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر فرزندتان نمی‌تواند رابطه‌ی خوبی با دوستانش برقرار کند، تماشای این انیمیشن توصیه می‌شود؛ زیرا پسر آنا و شاهزاده از ابتدا دید خوبی نسبت به هم نداشتند و همدیگر را مسخره می‌کردند؛ اما سعی کردند باهم دوست شوند. حتماً ضمن تماشای این صحنه به فرزندتان توضیح دهید که نباید انسان‌ها را براساس نژاد یا چهره قضاوت و مسخره کرد، بلکه راه درست این است که باوجود تفاوت‌ها بتوان در کنار هم به‌خوبی زندگی کرد. همچنین درباره‌ی دست‌ندادن شاهزاده به خانم‌معلم هم می‌توانید توضیحاتی بدهید که هرکس فرهنگ مخصوص به خود را دارد و مانند آنا باید به فرهنگ‌های مختلف احترام گذاشت. شاهزاده و پسر آنا وقتی باهم دوست صمیمی شدند، از هم عذرخواهی کردند. حتماً به فرزندتان معذرت‌خواهی حین کار اشتباه را یاد بدهید. در صحنه‌ی فریب‌دادن سلطان و اسیرشدنشان توسط بچه‌ها، می‌توانید نکاتی ذیل فریب‌دادن مردم را بیان کنید و از اشتباه‌بودن این کار سخن بگویید. در صحنه‌ای سلطان از فرزندش دربرابر معلم دفاع می‌کند، هنگام تماشای این صحنه به فرزندتان متذکر شوید که رفتار سلطان و کار شاهزاده مبنی بر فرار از کلاس اشتباه بود و هرکس اشتباهی مرتکب شود، باید آن را بپذیرد.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی روابط اجتماعی و تأثیرات مثبت آن در زندگی و روحیه انسان سخن بگویید.

داستان انیمیشن

پادشاه «سیام» برای تعلیم فرزندش معلمی از کشور «انگلستان» استخدام می‌کند. «آنا» به همراه پسرش وارد کشور سیام می‌شود. سلطان دستور می‌دهد در کنار بقیه خدمت‌گزارانش اقامت کنند. همین امر باعث ناراحتی آنا می‌شود. روزی پسر آنا و «شاهزاده» متوجه می‌شوند دونفر با جعل نقاشی «مونالیزا» قصد فریب پادشاه را دارند. به همین دلیل آن‌ها را تعقیب می‌کنند و گیر می‌اندازند. خانم‌معلم که از وضع موجود و بی‌احترامی که به او شده، ناراحت بود تصمیم می‌گیرد به کشورش بازگردد؛ اما شاهزاده و پسرش که تازه باهم دوست شده بودند، تمایل نداشتند از هم دور شوند. ازاین‌رو پسر آنا به شاهزاده «الفبای انگلیسی» می‌آموزد تا خانم‌معلم را مجبور به ماندن کند. او هم می‌پذیرد و آن‌ها در کنار هم می‌مانند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: John Cromwell/ جان کرومول

نویسنده: Roddy LeeRoz Phillips,/ رز فیلیپس، رودی لی

نام تهیه‌کننده: Louis D. Lighton/ لوییس دی لایتن

نام بازیگران: Ric Herbert, Joanna Moore, Lee Perry/ ریک هربرت، جوانا مور، لی پری

نام شخصیت‌ها:

آنا: خانم‌معلمی از کشور انگلستان که برای آموزش فرزندان سلطان راهی کشور سیام می‌شود،

شاهزاده: پسر سلطان و انسان بدسخن و نژادپرستی است که بعد از مدتی متوجه فکر اشتباهش می‌شود و با پسر خانم‌معلم دوست می‌شود،

پسر خانم‌معلم: پسر آناست که برای کمک به مادرش برای تعلیم فرزندان سلطان راهی کشور سیام می‌شود.

کشور سازنده: استرالیا

کمپانی سازنده: Burbank Animation Studios

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09126****63

۹ دی ۱۳۹۹

مناسب سن 9+ گزارش نظر
عکس اشتباه از فیلم

ممنون از زحمات شما و اشنایی خوب با این انیمیشن عکس اخر مربوط به این انیمیشن نمی باشد.عکس ترکیبی از شخصیت بل دیو و دلبر و این انیمیشن است،

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه