• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

آلوین و سنجاب‌ها ۲

آلوین و سنجاب‌ها ۲

بررسی تخصصی انیمیشن (2009) Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

author-img

توسط : محمدعلی عبداللهی ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

یک لایو اکشن کودکانه درمورد یک سنجاب کوچک که خواننده‌ی معروفی است. این اثر کمدی، ماجراجویانه و سرگرم‌کننده است و می‌تواند آموزنده هم باشد. خشونت و دلهره در آن وجود دارد، ولی اغلب برای کودکان آزاردهنده نیست. این فیلم یک سبک زندگی را به‌صورت پررنگ به نمایش می‌گذارد که در آن مشهور شدن یک ویژگی مثبت و خوشایند است. همچنین رابطه‌ی منفی میان دخترها و پسرها توأم با کلیشه‌های منفی از دخترها در نسخه‌ی اصلاح‌نشده به‌صورت چشمگیر وجود دارد. در نسخه‌ی اصلاح‌شده هم این موضوع تا حدی دیده می‌شود. در نسخه‌ی اصلاح‌نشده، رقص و آواز و پوشیدن لباس‌های نامناسب از بخش‌های اصلی فیلم است. نسخه‌ی اصلاح‌نشده‌ی این فیلم در پلتفرم‌های اشتراک فیلم به‌راحتی در دسترس است.

سال 2009 88دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌های قلدری و اعمال زور علیه دیگران در این فیلم به‌صورت برجسته وجود دارد. سایمون، برادر آلوین و توبی در مدرسه مورد خشونت همکلاسی‌هایشان قرار می‌گیرند و سر آن‌ها داخل توالت فرنگی (تمیز) فرو می‌رود. سایمون برادر آلوین توسط همکلاسی‌ها به سطل آشغال پرتاب می‌شود. سه سنجاب دختر در قفس اسیر می‌شوند و با آن‌ها بدرفتاری می‌شود و حتی به کباب‌شدن تهدید می‌شوند. سنجاب‌ها در کلاس ورزش با توپ بسکتبال صدمه می‌بینند. در برخی موراد نیز خشونت و آسیب در فضای طنز اتفاق می‌افتد. مانند انفجار برق و آسیب‌دیدن دیو و حتی آسیب‌دیدن دوباره‌ی او در بیمارستان، تزریق آمپول بیهوشی به آلوین. افتادن عمه جکی از پله‌ها با ویلچر، برخورد موتور با یک مرد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در یک فلاش‌بک، به توبی در مدرسه زورگویی می‌شود و این صحنه دلهره‌آور است. همچنین صحنه‌های دست‌و‌پاچلفتی‌بودن توبی، تعقیب‌وگریز سنجاب‌ها و مرد بد فیلم و رفتن تئودور به قفس عقاب هم کمی دلهره‌آور است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این فیلم نام‌های تجاری فدکس و اپل تقریبا تبلیغ می‌شوند. کلیشه‌ی نادرستی از دخترها وجود دارد و آن‌ها معمولاً نقش فعّالی ندارند و از ارتباط با پسرها هیجان‌زده می‌شوند؛ در مسابقه‌ی ورزشی تشویق‌کننده هستند و در برخی صحنه‌ها، به‌خصوص در نسخه‌ی اصلاح‌نشده، جذّابیت‌های جنسیتی آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. شهرت بسیار مثبت پنداشته می‌شود و آلوین خودخواه است؛ چون مشهور است. رقص و آواز و پوشش نامناسب در نسخه‌ی اصلاح‌نشده به‌فراوانی دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آلوین بااینکه گاهی اوقات با برادرانش خودخواهانه برخورد می‌کند، اما درمقابل آن‌ها احساس مسئولیت می‌کند. سنجاب‌های دختر برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنند. توبی هم سعی می‌کند عملکرد خوبی داشته باشد و بر دست‌وپاچلفتی‌بودنش غلبه کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

«آلوین و سنجاب‌ها» فیلمی مؤثر در معرفی «سبک زندگی» است و به‌خاطر موارد زیاد ناهنجاری، دیدن آن توصیه نمی‌شود. به‌خصوص دیدن نسخه‌ی اصلاح‌نشده که در پلتفرم‌های اشتراک ویدئو به‌راحتی در دسترس است. در این فیلم مطلوب‌بودن شهرت و کلیشه‌های نادرستی مانند این وجود دارد. اگر آن را همراه با کودکان خود دیدید، سعی کنید با گفت‌وگو، موراد نادرست شکل‌گرفته در ذهن کودک را اصلاح نمایید.

خلاصه: یک لایو اکشن ماجراجویانه درمورد سنجاب‌های مشهور و سنجاب‌خانم‌هایی که می‌خواهند مشهور شوند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بپرسید به نظرت چرا الوین خودخواه شده بود و در کدام بخش‌های فیلم خودخواهی او مشخص بود؟

شهرت خوب است یا بد؟ اگر کسی مشهور شد رفتارش با نزدیکانش عوض می‌شود؟ آیا باید عوض بشود؟

اگر جای آلوین بودی آیا با کسانی که برادرانت را اذیت می‌کردند دوست می‌شدی یا از برادرت دفاع می‌کردی؟ آلوین چطور می‌‎توانست این کار را بکند؟

داستان انیمیشن

آلوین یک سنجاب خواننده‌ی معروف است که با دو برادرش کار و زندگی می‌کند. در این قسمت، «دیو»، سرپرست آن‌ها، دچار حادثه شد و به‌همین‌دلیل او را به خانه‌ی «عمه جکی» فرستاد. عمه جکی هم دچار حادثه می‌شود و درنتیجه، سنجاب‌ها با «توبی»، برادرزاده‌ی عمه جکی زندگی می‌کنند.

آن‌ها به مدرسه‌ی جدیدی می‌روند و در این مدرسه کمی با همکلاسی‌ها به مشکل بر‌می‌خورند، اما تقریباً سنجاب‌ها موفق می‌شوند توجه همه را به خود جلب کنند. ازطرف‌دیگر، سه سنجاب دختر به این مدرسه می‌آیند که به‌نوعی رقیب آلوین و برادرانش به حساب می‌آیند. اما این رقابت هم پایان خوبی دارد و باعث دوستی سنجاب‌ها با هم می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: بتی توماس Betty Thomas

نویسنده: جان ویتی، جاناتان ایبل Jon VittiJonathan Aibel

تهیه‌کننده: جینس کارمن، روز باجداسارین Janice Karman

Ross Bagdasarian

بازیگران:  Jason LeeZachary LeviDavid Cross

شخصیت‌ها:

آلوین: سنجاب کوچکی که خواننده‌ی معروفی است و به همراه دو برادرش یک گروه موسیقی تشکیل می‌دهند.

تئودور: کوچک‌ترین برادر آلوین که معمولاً نیاز به حمایت و کمک دو برادر دیگرش دارد

سایمون: برادر آلوین که باهوش است و معمولاً برای مسئله‌ها راه‌حل خودش را دارد.

دیو: کشی که سرپرست و مراقب سنجاب‌هاست و در این قسمت دچار حادثه شده.

توبی: برادرزاده‌ی عمه جکی که در این فیلم مراقبت از سنجاب‌ها بر عهده‌ی اوست.

یان: شخصیت منفی فیلم که فقط به سود خود فکر می‌کند و به دنبال کسب درآمد از سنجاب‌هاست.

بریتنی، ژانت و النور: سنجاب‌های خانم

کشور سازنده: : آمریکا

کمپانی سازنده: فاکس، رجنسی اینترپرایس Fox 2000 Pictures, Regency Enterprises

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد