آقای فاکس شگفت‌انگیز

بررسی تخصصی انیمیشن Fantastic Mr. Fox

آقای فاکس شگفت‌انگیز

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

آقای فاکس، روباهی است که انگار خیلی هم شگفت‌انگیز نیست. او که پیش از تولد فرزندش، اَش، یک دزد بیش نبود، حالا باید درنتیجه‌ی قولی که به همسرش داده است، از زور بازویش برای مدیریت خانواده استفاده کند؛ اما گویا فاکسِ وحشی دزد، ول‌کن فاکسِ متشخص نویسنده نیست. چه چیزی بهتر از اینکه در مجاورت سه مزرعه‌دار بزرگ زندگی کنی و چه بدتر از اینکه در جریان دزدی از یکی از آن‌ها، گیر بیفتی و مجبور شوی از دزدی دست بکشی؛ اما گویا این گیرافتادن لازم بود تا آقای فاکس دزد، به فاکس شگفت‌انگیز تبدیل شود.

سال 2009 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

به جهت ژانر اکشن انیمیشن، وجود صحنه‌های خشن قابل انتظار است و البته آمیختگی خشونت با موسیقی جذاب و طنز داستان، از اثرش می‌کاهد. از تهدیدکردن و صحبت از کشتن تا استفاده‌ی سه مزرعه‌دار از ابزارهای قتل و جنگ، (با تفنگ، بمب و...) خفه‌کردن حیوانات با آب‌سیب، زندانی‌کردن، گروگان‌گرفتن کریستوفرسان، زخمی‌کردن فاکس، کراوات‌کردن دمش و درنهایت شکار مرغ‌ها و کشتن موش کارگاه آقای بانس. در یک کلام، آزار حیوانات از صحنه‌های صریح خشونت است که آمیخته با کمدی است؛ اما بی‌تأثیر هم نیست. ضمن اینکه همه‌ی این موارد خلاصه می‌شود در یک روایت درام با لبخند تلخ.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در انیمیشن فاکس شگفت‌انگیز، هراسی وجود ندارد. هرچه هست، مبارزه است و نشاط؛ اما تک‌صحنه‌هایی مثل سگ هارِ بی‌گِل و خطر مرگ فاکس توسط سگ یا تعقیب‌وگریز فاکس در جریان مبارزه، می‌تواند بنابه سن مخاطب ترسناک باشد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هرچند که داستان در پی ستایش هویت وحشی و طبیعی حیوانات است؛ اما شکارهای فاکس نه به‌عنوان شکار طبیعی و غریزه‌ی حیوانی، بلکه بیشتر شبیه دزدی‌های انسانی دیده می‌شود؛ چون فضای حیوانات، کمتر حیوانی و بیشتر انسانی است و این انسانی‌بودن، شکار را دزدی جلوه می‌دهد. حتی حفاری زمین و غذاخوردن حیوانی شخصیت‌ها، تصور مخاطب را تغییر نمی‌دهد. ازطرف دیگر با اینکه درنهایت فاکس زندگی حیوانی را به زندگی دزدانه‌ی انسانی ترجیح می‌دهد؛ اما شیرینی دستبردها هنوز برای مخاطب باقی است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

نکته‌ی‌ بارز این است که حیوانات، همه باهم به این نکته رسیده‌اند که باید به اصل خود بازگشت. درست است که زندگی آن‌ها دقیقاً منطبق بر آداب انسانی است، همه‌ی امکانات انسانی را دارا هستند، آشپز، مقاله‌نویس، بنگاه‌دار، ورزشکار، معلم و... در میانشان پیدا می‌شود، کت‌وشلوار می‌پوشند و از تلویزیون و رادیو استفاده می‌کنند و حتی دزدیشان نه شبیه شکار حیوانی، بلکه شبیه دستبردهای انسانی است؛ اما درانتها همه به این حقیقت می‌رسند که هرکس باید منطبق بر ذاتش باشد. هم‌چنین هرکس در نوع خودش خاص است. کریستوفرسان، متمرکز، قدبلند و قوی است و اَش، کوچک و چابک و باهوش است و هرکدام از این خصلت‌ها در نوع خود خاص و با ارزش است. رسیدن به یک باور درست، در بستر یک جمع و خانواده، مهم‌ترین رهاورد انیمیشن است. ناگفته نماند در داستان‌های حیوانات، تصور عمومی درباره‌ی انسان، موجودی است که همواره درصدد برهم‌زدن نظم طبیعی است که تاحدودی درست است؛ اما احتمالاً در داستان آقای فاکس شگفت‌انگیز، قدری غیرمنصفانه است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

قطعاً پیام حامل بازگشت به خودِ آقای فاکس شگفت‌انگیز است؛ اما هیچ‌گاه قهرمانان تنها نیستند. باید تشکری کنیم از خانم فاکس که همواره دزدی‌نکردن را به همسرش گوشزد می‌کند، همسرش را خوب می‌شناسد و حتی در شرایطی که داستان به اوج شکست حیوانات می‌رسد، این خانم فاکس است که درعین به‌رسمیت‌شناختن جایگاه همسر، او را متوجه اشتباهش می‌سازد و در این راه خالصانه کمک می‌کند: «همه می‌میریم، مگر اینکه تو عوض بشی.» او حتی تصورات فرزندش از خودش را درهم می‌ریزد و پدر و پسر را به این نتیجه می‌رساند که هرکس در نوع خود خاص است و باید این خاص‌بودن را پاس داشت.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت دلیل بدرفتاری ‌َاَش (پسر آقای روباه) با کریستوفرسان چیست؟ آقای فاکس غیر از دزدی از مزرعه‌دارها، از چه راه دیگری می‌توانست غذا تهیه کند؟ معنی زندگی روباهی در انیمیشن چیست؟ می‌شود با وسایل زندگی انسان‌ها، همچنان زندگی روباهی داشت؟ خلاصه: آدم‌ها چگونه می‌توانند مانند سه مزرعه‌دار نباشند؟

آنچه لازم است والدین بدانند

بن‌مایه‌ی اصلی داستان، احترام به حقوق حیوانات است. شرایط در انیمیشن به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که حیوانات، خود اقدام به احقاق حقوق می‌کنند و این هشداری است به دنیای انسان‌ها. با فرزندتان درباره‌ی حقوق پایمال‌شده‌ی حیوانات و وظایف انسان‌ها صحبت کنید و تصویر انسان را در انیمیشن برای او تعدیل نمایید.

صحنه‌های خشن و حقایقی هم‌چون مرگ و بلایی مانند ویران‌شدن خانه‌ها و گروگان‌گیری، با طنز و موسیقی درآمیخته است و ممکن است در ناخودآگاه کودک اثرگذار باشد. سعی نکنید مرگ و خشونت را در انیمیشن انکار کنید؛ اما می‌توانید ذهن کودک را به‌سمت پیام‌های اصیل داستان ببرید. درنهایت اینکه، کودک را با شخصیت هم‌سنش؛ یعنی اَش، همراه کنید و از او بخواهید کارهای اَش را ارزیابی و قضاوت کند. نکته‌ی بسیار ظریفی نیز وجود دارد و ممکن است کودک متوجه آن نشود، اینکه آقای فاکس از سور و سات عروسی صحبت می‌کند، درحالی‌که همسرش باردار است.

خلاصه: از کودک بخواهید از زاویه‌ی یک انسان (نه آقای فاکس) به داستان فکر کند.

داستان انیمیشن

«آقای فاکس» آرزوهای زیادی دارد. او که همیشه میان دنیای حیوانیت وحشی و دنیای متشخصِ آقای فاکس درحال رفت‌وآمد است، در آرزوی رسیدن به یک زندگی لاکچری است. تا پیش از تولد پسرش، «اَش»، در زندگی روباهی خودش، دل‌خوش به دستبردهای حرفه‌ای بود، حالا باید به امر عیالش، «خانم فاکس»، در تدارک یک زندگی آبرومندانه باشد. زندگی‌ای که بی‌شباهت به دنیای انسان‌ها نیست. پس از دوازده سال روباهی، می‌بینیم که آقای فاکس، یک مرد خانواده است. لباس مرتب می‌پوشد، کراوات می‌زند و با مقالاتش در روزنامه، حسابی معروف شده است؛ اما انگار نمی‌خواهد زندگی کوچک و آرامشش، در همین سطح باقی بماند، او همیشه به فکر پیشرفت زندگی است و طی یک هماهنگی با آقای «بَجِر»، بنگاه‌دار جنگل، اقدام به خرید خانه‌ای جدید، بزرگ و شیک واقع در یک درخت بزرگ می‌کند؛ اما انگار خرج زندگی بیشتر از این حرف‌هاست و قرار نیست رؤیاهای آقای فاکس محقق شود.

با این حال آقای فاکس خیلی هم بدشانس نیست. در همسایگی او، سه مزرعه‌دار ثروتمند زندگی می‌گنند. «والت باگیسِ مرغ‌دار»، «بیک بانس»، پرورش‌دهنده‌ی اردک و غاز و آقای «بین» که دارنده‌ی بهترین کارگاه آب‌سیب و پرورش بوقلمون است. آقای فاکس، برای گذران زندگی بدش نمی‌آید که به دوران روباهی بازگردد. برنامه‌ریزی فاکس، همزمان است با آمدن «کریستوفرسان»، برادرزاده‌ی خانم فاکس، که بسیار خاص و برازنده است و نقطه‌ی مقابل اَش می‌باشد. فاکس، از سرگرمی خانواده استفاده می‌کند و عهدش را با همسرش می‌شکند و باهمکاری «کایلی»، به عملی‌کردن یک پروژه‌ی دزدی کلان اقدام می‌کند. او که دزدی از مزرعه‌ها حسابی زیر زبانش مزه کرده بود، حالا در جریان دزدی آب‌سیب از کارگاه بزرگ آقای بانس، شناخته می‌شود. اکنون نوبت مبارزه فرارسیده است. آقای بانس که بسیار شبیه به گانگسترهای تفنگ‌دار آمریکایی است، نمی‌گذارد فاکس به همراه حیوانات زیرزمینی قصر فرار کند. این مبارزه باید فرصتی باشد برای یک پاسخ کوبنده‌ به انسانی که دنیای حیوانات را تهدید می‌کند. فرصتی برای برگشتن به هویت زیبای حیوانی و تبدیل‌شدن یک دزد بلندپرواز به یک روباه شگفت‌انگیز و شرافتمند و هم‌چنین تبدیل‌شدن اَشِ جاه‌طلب به یک بچه‌روباه چابک و شجاع و نوع‌دوست.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Wes Anderson / ویز اندرسون

نویسنده / مترجم:  Noah Baumbach, Wes Anderson/

نام تهیه‌کننده: Allison Abbate. Scott Rudin. Wes Anderson / آلیسون ابات، اِسکات رادین، ویز اندرسون.

نام شخصیت‌ها:

آقای فاکس: دزد دیروز است که در جریان گرفتن حق حیوانات جنگل با مزرعه‌داران مبارزه می‌کند،

خانم فاکس: همسر آقای فاکس که نقش پررنگی در قهرمان‌شدن همسرش دارد،

اَش: پسر جویای نام آقای فاکس که می‌خواهد خود را به خانواده ثابت کند و درنهایت، پس از اشتباهات خاص خود، به نتیجه‌ی درست می‌رسد،

کریستوفرسان: برادرزاده‌ی خانم فاکس است، او پسری قوی و بااستعداد؛ اما کم‌روست و اَش او را رقیب خود می‌داند،

والت بانس: یکی از مزرعه‌داران و صاحب بزرگ‌ترین مرغ‌داری که خوراکش فقط مرغ است،

بانس: پرورش‌دهنده‌ی غاز و اردک،

بین: پرورش‌دهنده‌ی بوقلمون و دارنده‌ی بزرگ‌ترین کارگاه آب‌سیب و اصلی‌ترین حریف فاکس.

کشور سازنده: آمریکا، انگلیس

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه