• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

آستریکس و عمارت فرمانروایان

بررسی تخصصی انیمیشن Asterix and Obelix: Mansion of The god

آستریکس و عمارت فرمانروایان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

آستریکس و عمارت فرمانروایان، داستان نزاع بین رومی‌ها و فرانسوی‌هاست. رومی‌ها که با زورگویی، تمام دهکده‌ها و شهرهای فرانسوی‌ها را تسخیر کرده بودند، در تلاش برای تسخیر تنهادهکده‌ی باقی‌مانده‌‌ از فرانسوی‌ها، وارد جنگ و درگیری با آن‌ها می‌شوند. فرانسوی‌های این دهکده به‌واسطه‌ی حضور جادوگری توانا در دهکده‌ی خود بعد از نوشیدن معجون قدرت، با نیرویی فوق‌بشری در مقابل رومی‌ها می‌ایستند و مانع ازدست‌رفتن دهکده‌ی خود و موجب شکست رومی‌ها می‌شوند. اهمیت کار گروهی و روحیه‌ی میهن‌دوستی از اصلی‌ترین پیام‌های مثبت این انیمیشن است.

سال 2014 78 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

ارتش نظامی زورگوی رومی‌ها، تلاش می‌کنند با ازبین‌بردن حیات جنگل و جایگزین‌کردن خانه و آپارتمان‌ها به‌جای درختان جنگل، دهکده‌ی فرانسوی‌ها را تسخیر کنند که با مقاومت جدی فرانسوی‌ها روبه‌رو می‌شوند و منجر به درگیری‌های پی‌درپی می‌شود. در این درگیری‌ها زدوخورد فیزیکی، پرتاب تیروکمان، استفاده از اسلحه و پرت‌کردن یکدیگر از بلندی به‌وفور دیده می‌شود. اغلب صحنه‌های خشونت‌آمیز فانتزی است و بدون نمایش مستقیم از درگیری‌ها، ارتش‌ها وارد جنگ و دعوا با یکدیگر می‌شوند. معمولاً در این درگیری‌ها آسیب جدی به کسی وارد نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

زندانی‌شدن اوبلیکس و تمام‌شدن معجون جادویی، دقیقاً در زمانی‌که رومی‌ها شهر را تسخیر کردند و آماده‌ی جنگ با فرانسوی‌ها بودند و تنها با حضور اوبلیکس این مشکل حل می‌شود، موجب ترس و نگرانی نظامیان فرانسوی می‌شود. هم‌چنین زندانی‌کردن جادوگر و پسربچه که خانواده‌اش از زندانی‌شدن او بی‌اطلاع بودند، موجب ترس و نگرانی خانواده‌اش شد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بیگاری‌کشیدن از برده‌های رومی، ازبین‌بردن حیات جنگل و قطع‌کردن درختان، هم‌چنین مسابقاتی که در قالب جنگ و زدوخورد فیزیکی اتفاق می‌افتاد و برنده‌ی این مسابقه در قبال شکست حریف خود جایزه دریافت می‌کرد، ازجمله ناهنجاری‌های اجتماعی این اثر به‌شمار می‌آید.

جزئیات
پیام مثبت

کار گروهی یکی از اصلی‌ترین پیام‌های مثبت این اثر است که با تلاش و همکاری همه‌ی اهالی برای شکست رومی‌ها به نمایش درمی‌آید. نظامیان فرانسوی و مشخصاً آستریکس به‌دلیل روحیه‌ی میهن‌دوستی، برای حفظ دهکده‌ی خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. هم‌چنین با وجود جنگ و درگیری با ارتش روم، به شهروندان و مردم عادی رومی هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند. زمانی‌که فرانسوی‌ها با قدرت تمام می‌توانستند با قدرت تمام خانه‌ی رومی‌ها را خراب و آن‌ها را از دهکده بیرون کنند، به علت حضور مردم عادی و احتمال آسیب به آن‌ها از این کار منصرف می‌شوند. حتی در صحنه‌ای دیگر فرانسوی‌ها تا زمانی‌که یک خانواده‌ی رومی هیچ پناه‌گاهی ندارند، به آن‌ها پناه می‌دهند. تلاش فرانسوی‌ها برای جلوگیری از نابودشدن حیات جنگل و قطع درختان و جایگزین‌شدن با خانه‌ها و آپارتمان‌ها، ازدیگر پیام‌های مثبت است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

گال‌ها و ارتش فرانسوی‌ها با وجود جنگ و نزاع جدی با رومی‌ها، در هنگام جنگ به مردم عادی و شهروندها آسیبی نمی‌رسانند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اگر به‌جای آستریکس بودی، چه رفتاری با خانواده‌ی بی‌پناه رومی داشتی؟ چه عاملی باعث پیروزی رومی‌ها شد؟ دوست داشتی به‌جای کدام یک از شخصیت‌های داستان باشی؟

خلاصه: به نظرت عامل پیروزی رومی‌ها چه بود؟

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن آستریکس و عمارت فرمانروایان، نمایش جنگ و اختلاف بین دو ارتش روم و فرانسه است که به‌واسطه‌ی زورگویی‌های رومی‌ها این جنگ و درگیری رخ می‌دهد. «جولیوس سزار»، امپراتور روم، باوجود تسخیر همه‌ی شهرها و دهکده‌های فرانسه با طمع در تلاش است تنهادهکده‌ی باقی‌مانده را تحت سلطه‌ی خود درآورد و همین مسئله موجب شکل‌گیری جنگ بین این دو ارتش می‌شود و اهالی و شهروندان هردو کشور را نیز درگیر می‌کند. البته بااین‌وجود آستریکس هم‌چنان حاضر نمی‌شود به مردم عادی آسیبی برساند.

تمام رفتارها و شخصیت‌های مثبت و منفی به‌وضوح قابل تشخیص است، بنابراین می‌توانید الگوها و پیام‌های مثبت را برای فرزندتان پررنگ کنید و هم‌چنین درباره‌ی رفتارهای هیجانی منفی ازطرف شخصیت‌های مثبت با فرزند خود صحبت کنید و علت بروز چنین رفتارهایی را شرح دهید. رفتارهای هیجانی و قدرت فوق‌بشری که بعد از خوردن معجون اتفاق می‌افتد، ممکن است برای فرزند شما هیجان‌انگیز باشد و احتمال تقلید و الگوبرداری از این رفتارها را داشته باشد، بنابراین توصیه می‌شود رفتارهایی را برای فرزند خود پررنگ کنید که متناسب با فرهنگ خانوادگی‌تان می‌باشد.

خلاصه: سیر داستان و ویژگی‌های مثبت و منفی شخصیت‌های داستان را با فرزند خود مرور کنید.

داستان انیمیشن

«آستریکس و عمارت فرمانروایان» روایت نزاع و درگیری «رومی‌ها» برای تسخیر آخرین‌دهکده‌ی باقی‌مانده از «فرانسوی‌هاست». رومی‌ها که با زورگویی همه‌ی شهرها و دهکده‌های فرانسوی‌ها را تحت سیطره‌ی خود درآوردند، در تلاش برای تسخیر تنهادهکده‌ی باقی‌مانده از آن‌ها تصمیم می‌گیرند با ازبین‌بردن جنگل‌ها و درختان، خانه‌ها و آپارتمان‌هایی را جایگزین کنند تا نمادی از کشور روم باشد. تلاش آن‌ها در ازبین‌بردن درخت‌ها با مقاومت جدی فرانسوی‌ها همراه است. فرانسوی‌ها به‌واسطه‌ی حضور جادوگری ماهر و توانا موفق می‌شوند با کاشت دانه‌های بلوط سحرآمیز که ساخته‌ی دست جادوگر است، درختان جدیدی را جایگزین کنند و جلوی ازبین‌بردن درختان را بگیرند؛ اما درنهایت برده‌های رومی با تلاش بسیار، موفق به ساخت آپارتمانی بزرگ در وسط دهکده می‌شوند.

فرانسوی‌ها به روش‌های متعدد برای بیرون‌کردن رومی‌ها از دهکده تلاش می‌کنند و درنهایت در جنگی تن‌به‌تن، فرانسوی‌ها با نوشیدن معجون قدرتی که توسط جادوگر درست شده بود، با نیرویی چندبرابر موفق می‌شوند رومی‌ها را از دهکده بیرون کنند و آن‌ها را شکست دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Louis Clichy/ لوئیز کلیچی

نویسنده: Louis Clichy, Alexandre Astier / لوئیز کلیچی، الکساندر آستیر

تهیه‌کننده: Natasha Abrahams, Philippe Bony, Thomas Valentin / ناتاشا آبراهامز، فیلیپ بانی، توماس والنتین

نام شخصیت‌ها:

آستریکس: سردسته‌ی ارتش فرانسوی‌ها که با روحیه‌ی میهن‌دوستی از هیچ تلاشی برای حفظ دهکده دریغ نمی‌کند،

اوبلیکس: شخصیت غول‌پیکری که با قدرت فوق‌بشری خود بهترین مهره‌ی فرانسوی‌ها برای مقابله با ارتش روم است.

کشور سازنده: بلژیک و فرانسه

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه