• امروز : 3 اسفند 1402
logo

نقد و بررسی انیمیشن آرزو (Wish)

author-img

توسط : فرناز بنانی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

18769 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 6 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

آرزو( Wish) روایت‌گر دختر نوجوانی به نام آشا است که قصد دارد شاگرد پادشاه جادوگر سرزمینش بشود تا بتواند آرزوی پدربزرگش را برآورده کند. اما با پی بردن به ماهیت شرور پادشاه، برای کمک به آرزوهای مردم سرزمینش به مقابله با پادشاه می‌پردازد.

ژانر : کمدی ماجراجویی

سال 2023 95 دقیقه جزئیات کامل اثر
12 مناسب خانواده 4 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 9 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

 انیمیشن آرزو در قالبی دخترانه، بیانگر رویاها، احساسات، و همچنین هیجانات یک دختر نوجوان 17 ساله است که با تلاش و ریسک‌ پذیری بسیار سعی می‌کند خانواده کوچکش را خوشحال کند. این انیمیشن نیز مانند بسیاری از انیمیشن های دیگر ساخته شده در کمپانی دیزنی، به محتوای مبتنی بر جادو و جادوگری اشاره می‌کند. از فرزندتان بخواهید که آشا را به عنوان یک دختر تلاشگر ببیند نه به عنوان دختری که تنها به واسطه جادو می‌تواند به اهدافش برسد.

مسئله آرزو کردن و رویا داشتن در این انیمیشن پایه و اساس محتوای اثر را تشکیل داده است. در این اثر آشا به واسطه جادو به آرزوهای خودش می‌رسد و پادشاه نیز با جادوگری آرزوهای مردم را می‌بیند، زندانی می‌کند و یا آنها را برآورده می‌کند. برای فرزندتان توضیح بدهید که این اتفاق در دنیای واقعی وجود خارجی ندارد و هرگز جادویی وجود ندارد که بتوان به وسیله آن آرزوهای دیگران را دید و یا آنها را برآورده کرد. هیچ ستاره ای به زمین نمی‌آید و هیچ چوب جادویی در دنیای واقعی وجود ندارد.

این انیمیشن ممکن است در باور فرزند شما این تصور اشتباه را به وجود بیاورد که اگر جادویی باشد ما می‌توانیم به آرزوهایمان برسیم و اگر نباشد قطعا باید ستاره ای از آسمان بیاید تا به ما کمک کند. و این امر غیر ممکن است. پس لازم است که با فرزندتان در خصوص اینکه آرزوهای ما را فقط خداوند می‌تواند برآورده کند با آرامش کامل صحبت کنید. به او بگویید که ما باید از خالق قلب‌هایمان بخواهیم تا آنچه را که در دل داریم به ما بدهد زیرا تنها اوست که از اسرار درون قلب‌ها باخبر است. و نیز ما باید برای رسیدن به خواسته‌ های خود تلاش کنیم و به خداوند خود اعتماد کنیم.

آشا برای پدربزرگ و مادرش ارزش زیادی قائل است و حاضر است به خاطر آنها هرکاری انجام بدهد. با فرزندتان در خصوص لزوم مهربانی با اعضای خانواده صحبت کنید و ارزش بزرگترها را برای او یادآور شوید.

سایمون برای منفعت شخصی خودش باعث شد آشا گرفتار بشود. برای فرزندتان در این خصوص توضیح بدهید که هیچکس با نابود کردن دیگران نمی‌تواند به مقام و جایگاهی مرتفع برسد و در نهایت مجبور است از کسانی که به آنها ظلم کرده و صدمه زده معذرت خواهی کند.

آرزوها و رویاهای ما از اهمیت زیادی برخوردارند، اما رسیدن به آنها غیرممکن نیست. ما باید برای رسیدن به رویاهایمان به خدای خود، به رویاها و به توانایی هایمان ایمان داشته باشیم. و تنها در این صورت است که می‌توانیم به بهتر از آنچه که آرزو کرده بودیم دست پیدا کنیم.

خلاصه: آنچه که به دست می‌آوریم نتیجه تلاش‌های ما و لطف خداوند به ماست. زمانی که به آرزوهایمان رسیدیم نباید فراموش کنیم که چه اتفاقاتی را پشت سر گذاشته ایم و چقدر زحمت کشیده ایم. زمانی که انسان رویایی در سر دارد باید تمام تلاشش را برای رسیدن به آن رویا بکند و نیز همواره بداند که خانواده ارزشمند ترین دارایی آدمیست. و هرچقدر که برای خوشحال کردن این ثروت عظیم تلاش کنیم ارزشش را دارد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر آشا با پادشاه مخالفت نمی‌کرد و مطیع پادشاه می‌شد آیا می‌توانست آرزوهای مردم را نجات بدهد؟

اگر ستاره ای از آسمان به زمین نیاید و چوب جادویی نداشته باشیم، آیا باید رسیدن به آرزوهایمان را غیر ممکن بدانیم؟

اگر فرزند شما یک ستاره جادویی داشته باشد با آن چه کارهایی را انجام می‌دهد؟

انگیزه تلاش آشا، نجات آرزوی پدربزرگ و مادرش بود. اما اگر قرار باشد فرزند شما کار بزرگی مانند آشا انجام بدهد، انگیزه او چه چیزی می‌تواند باشد؟

خلاصه:

در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، رسیدن به آرزوها چگونه رقم می‌خورند؟

داستان اثر

قلمرویی به نام روزاس تحت قدرت پادشاه جادوگری به نام مگنیفیکو است که در سالیان دور به همراه همسرش این سرزمین را پیدا کرده و آن را تبدیل به پادشاهی خود کرده است. در این سرزمین مردمان و اقوام مختلف در کنار یکدیگر با صلح و دوستی زندگی می‌کنند. آشا یک دختر 17 ساله است که در کودکی پدرش را از دست داده و با پدربزرگ و مادرش در پادشاهی روزاس زندگی می‌کند. مگنیفیکو پادشاه روزاس یک جادوگر است که مردم از ماهیت درونی او مطلع نیستند. او که به مردم وعده داده که با جادوگری آرزوهای آنها را برآورده می‌کند، آرزوهای مردم را در قصر خود حبس کرده و به این واسطه برای تداوم پادشاهی اش مردم را مجبور به اطلاعت از خودش می‌کند. مردم نیز برای قدردانی از محافظتشان آرزوهایشان را در اختیار او قرار داده اند و او را دوست دارند. آشا که به دنبال یادگیری جادوگری از پادشاه است در ملاقاتی که در روز جشن آرزوها با پادشاه دارد متوجه ماهیت پلید او میشود. پادشاه مگنیفیکو در روز جشن، آشا را از برآورده شدن آرزوی پدربزرگش ناامید می‌کند و همین باعث می‌شود آشا با اندک امیدی که برای او باقی مانده از ستاره ها کمک بخواهد. در جریان آرزوی آشا، یک ستاره کوچک و جادویی از آسمان به زندگی آشا وارد می‌شود و به او کمک می‌کند تا وارد قصر مگنیفیکو بشود و آرزوهای محبوس شده مردم را نجات بدهد و زندگی و آینده مردم سرزمین روساس را از چنگ این پادشاه شرور نجات بدهد. این ستاره، جادویی را بر حیوانات پیاده می‌کند که باعث می‌شود حیوانات به زبان انسانها سخن بگویند و ولنتینو بز کوچک آشا نیز که توان سخن گفتن پیدا کرده به او در این راه کمک می‌کند. آشا در صدد است که با نجات رویاهای مردم آنها را به واقعیت تبدیل کند و نجات رویای پدربزرگ و مادرش تنها انگیزه او برای این اقدام است. پس از فرود ستاره نزد آشا، نوری در سرزمین ساطع میشود که همه مردم و مگنیفیکو را متحییر می‌کند. او که به وجود یک نیروی جادویی قوی در سرزمین شک کرده احساس می‌کند کسی می‌خواهد قدرتش را از او بگیرد. دوستان آشا که از وجود ستاره خبردار شده اند به آشا قول میدهند که رازش را نگه داری کنند و به او در این مسیر کمک کنند اما یکی از آنها که در سودای دیده شدن و شوالیه شدن است، راز آشا را نزد پادشاه افشا می‌کند. پادشاه به دنبال آشا می‌رود تا ستاره را از او بگیرد اما آشا با پدربزرگ و مادرش فرار می‌کند. پادشاه که شرارتش در حال عیان شدن است از یک جادوی ممنوعه خطرناک استفاده می‌کند و به وسیله آن آرزوهای مردم را نابود می‌کند. اما آشا تصمیم می‌گیرد به قصر برود و آرزوها را نجات بدهد و سرنوشت مردم سرزمینش را به بهترین شکل رقم بزند. ملکه همسر پادشاه که زنی مهربان و خوش قلب است به آشا در این مسیر کمک می‌کند و در نهایت آشا با قدرت امید و امیدواری و با همراهی دوستانش موفق می‌شود مگنیفیکو را شکست بدهد و آرزوهای مردم را زنده کند به صاحبانشان برگرداند. مردم که تا پیش از این تصور میکردند که فقط مگنیفیکو قادر است آرزوهای آنها را برآورده کند، به کمک آشا متوجه میشوند که باید ایستادگی کنند تا آرزوهای اسیر شده شان را با نیروی امید و خودباوری از چنگ پادشاه ظالم نجات بدهند و خودشان آنها را برآورده کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: Chris Buck

نویسنده: Jennifer Lee

تهیه کننده: Peter Del Vecho

بازیگران: Ariana DeBose /Christopher Whitelaw /Alan Tudyk / Angelique Cabral 

شخصیت‌ها:

آشا : دختری 17 ساله که به شرور بودن پادشاه جادوگر پی می‌برد و برای آزاد کردن آرزوی پدربزرگش از ستاره ها کمک می‌خواهد. در جریان این ماجرا یک ستاره کوچک وارد زندگی او می‌شود تا او را به سمت موفقیت ببرد.

 

مگنیفیکو : پادشاه جادوگر سرزمین روزاس که آرزوهای مردم را در قصر خود زندانی کرده و با محبت ظاهری به مردم آنها وادار به اطاعت از خودش می‌کند. او برای حفظ پادشاهی اش به نبرد با آشا می‌رود.

 

ملکه : همسر پادشاه است ولی برخلاف پادشاه قلبی مهربان و رئوف دارد. او که به دنبال عدالت و آرامش مردم سرزمینش است در راه نجات آرزوهای مردم به آشا و دوستانش کمک می‌کند.

 

ستاره جادویی : یک ستاره که در جریان آرزو کردن آشا وارد زندگی او می‌شود و به او در راه هدفش کمک می‌کند.

 

سابا : پدربزرگ صدساله آشا که آرزو دارد روزی یک نوازنده تاثیرگذار بشود. بعد از مرگ پدر آشا، او از آشا و مادرش مراقبت کرده است.

 

دالیا : دوست وفادار آشا که در جریان نجات آرزوها با آشا همکاری می‌کند. او در دربار پادشاه شیرینی می‌پزد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی (Walt Disney Animation Studios)

جوایز و افتخارات: نامرد جایزه بهترین موسیقی هالیوود در سال 2023

مخاطب اثر: کودک و نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : علی اسماعیلی

۵ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

از همون ابتدای داستان ظاهر و نژاد مردم به شدت با سرزمین اورشلیم و آرمان‌شهری که یهودیان برای خودشان در نظر دارند مطابقت دارد. قومی که توسط راهزن‌ها مورد تجاوز قرار گرفته و برای بقای خودشون به جزیره‌ای دور افتاده پناه میبرند. وقتی که آشا به سه زبان عربی، عبری و انگلیسی به مردم تازه وارد سلام میکنه، نماد ستاره ( بعد از نشون دادن خودش با نخ‌ به شکل ستاره داود) که تنها امید مردم اون جزیره میشه، بز که برای حیوان خانگی بودن واقعا جای تعجب داره و... همگی نشانه‌های تبلیغ و مظلوم نمایی دوباره یهود در عرصه جهانیه. از طرفی دیگه "یکی از قطب‌های تاثیرگذار نظام سرمایه‌داری (دیزنی و هالیوود) حالا دارد گستاخانه علیه آن مرثیه‌سرایی می‌کند؟" به نظرم اگر دقیق تر نگاه کنیم به راحتی میشه همدردی و ادای احترام دست‌های پشت پرده رسانه‌های جهانی رو با یهودیان صهیون در این اثر مشاهده کرد

بزرگسال

توسط : مهدی رستم زاد

۴ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 7 +

این انیمیشن هیچ مفهوم خاصی نداره و حتی نمیتونه دنیای خودش رو درست و حسابی بسازه که واقعیت پذیر بشه . کل داستان آشفته و قابل پیش بینی هست . آهنگ ها گوش خراش هستن و هیچ کاری جز پر کردن فیلم نکردن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد آرزو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!