• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

دورت بگردم ایران

بررسی تخصصی برنامه تلويزيونی

دورت بگردم ایران

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دورت بگردم ایران» مستندی با موضوع ایرانگردی و جاذبه‌های دیدنی شهرها و روستاهای مختلف ایران است. دو خانواده در طی سفر خود از تهران به بوشهر، در هر قسمت از این برنامه، چند شهر را می‌پیمایند و تجربیات مختلفی از فرهنگ و جغرافیای هر شهر کسب می‌کنند.

سال 1397 30 دقیقه(هر قسمت) جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در بعضی از صحنه‌ها، بچه‌ها به اقتضای سنشان شیطنت‌هایی می‌کنند که البته در فضای کلی اثر به چشم نمی‌آید

جزئیات
پیام مثبت

بچه‌ها به پدر و مادرشان احترام می‌گذارند، از آن‌ها تشکر می‌کنند و با همدیگر مهربانند. بیشتر این پیام‌ها حول محور تعامل با خانواده است. اعضای خانواده در کارهای مختلف با هم همکاری می‌کنند. در هر قسمت، آموزش‌هایی حول محور فرهنگ یا بناهای فرهنگی-تاریخی شهر میزبان وجود دارد.

جزئیات
الگوی مثبت

همۀ شخصیت‌های حاضر در این دو خانواده می‌توانند الگوی مثبت تلقی شوند. افرادی که در نقش پدر در خانواده حاضرند با بچه‌ها بازی می‌کنند؛ به سوالات آن‎ها پاسخ می‌دهند و شرایط و امکانات سفر را آماده می‌کنند. بچه‌ها در کارها کمک می‌کنند و به والدین احترام می‌گذارند. مادرها هم حامی و پشتیبان خانواده هستند.

جزئیات
ارزش آموزشی

تماشای این مجموعه می‌تواند نکات آموزشی قابل توجهی برای فرزندان داشته باشد، به‎خصوص اگر فرزندتان کمتر از 12 سال سن داشته باشد. در هر قسمت معنای چند کلمۀ سخت توضیح داده می‌شود. همچنین در این برنامه، دربارۀ هر شهر، آموزش‌های فرهنگی و جغرافیایی خاصی وجود دارد. در بعضی از قسمت‌ها، بچه‌ها با بخشی از تاریخ کشور عزیزمان، ایران، آشنا می‌شوند. این آموزش‌ها می‎تواند در سنین پایین بسیار مؤثر باشد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بپرسید مسافرت چه چیزهایی به آدم‌ها می‌آموزد.

از کودک خود بپرسید در این مجموعه چه فرهنگ‌های مختلفی دیده و هرکدام چه ویژگی‌هایی داشتند.

از کودک خود بپرسید بعد از تماشای این مجموعه چه چیزهایی یاد گرفته است.

خلاصه: از کودک خود بپرسید بعد از تماشای این مجموعه چه چیزهایی یاد گرفته است.

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر کودکتان زیر سن دبستان است، ممکن است به خاطر فعالیت قوّۀ تخیّلش دوست داشته باشد در چنین سفری شرکت کند، پس بهتر است دربارۀ این‎گونه سفرها و اینکه هر خانواده‌ای نمی‌تواند به این شکل سفر کند با او صحبت کنید. همچنین با فرزندتان دربارۀ نحوۀ تعامل در گروه همسالان و تعامل با پدر و مادر صحبت کنید. با او دربارۀ نحوۀ حل‎کردن مسائل بین بچه‌ها و بازی‌هایی که با هم می‌کنند گفت‌وگو کنید. در بعضی از صحنه‌ها بچه‌ها شیطنت‌هایی می‎کنند که البته والدینشان رفتار غلطشان را توضیح می‌دهند‎.

خلاصه: نحوۀ تعامل والدین و فرزندان در طول مسافرت در این اثر دیده می‌شود.

داستان برنامه تلويزيونی

«دورت بگردم ایران» مستندی با موضوع ایرانگردی و جاذبه‌های دیدنی شهرها و روستاهای مختلف ایران است. در اولین فصل از این برنامه، دو خانواده تصمیم می‌گیرند با هم به بوشهر سفر کنند. آن‌ها ابتدا مقدّمات سفر را فراهم می‌کنند و وسایل مورد نیازشان را می‌خرند، سپس در هر قسمت، بخشی از شهرهای بین تهران تا بوشهر را می‌پیمایند و تجربیات مختلفی از فرهنگ و جغرافیای هر شهر کسب می‌کنند. بچه‌ها هم در حد توانشان در کارهای سفر به پدر و مادرشان کمک می‌کنند.

جزئیات برنامه تلويزيونی

ژانر اثر:خانوادگی

کارگردان:حسن حبیب‌زاده

نویسنده:مریم اوجاری

کمپانی ساخت :صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

کشور سازنده:ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه