• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پیکی بلایندرز (فصل اول)

پیکی بلایندرز (فصل اول)

بررسی تخصصی سریال peaky blinders season 1

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در سال ۱۹۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول، پیکی بلایندرز یک گروه خانوادگی مستقر در بیرمنگام انگلستان است. داستان بر روی گروه رومانیایی پیکی بلایندرز و بلندپروازی‌ها و رئیسشان، تامی شلبی متمرکز است. کارآگاه ویژه چستر کمپل به دستور نیروی شهربانی سلطنتی از بلفست به بیرمنگام فرستاده می‌شود تا شهر را از وجود ارتش جمهوری‌خواه ایرلند، کمونیست‌ها، گروه‌های خرابکار و جنایتکاران پاک کند. در این مسیر وجود پیکی بلایندرز نظرش را جلب می‌کند. وینستون چرچیل ، کمپل را مأمور رسیدگی به اغتشاشات بیرمنگام و بازیابی مهمات جنگی می‌کند که قرار بود به لیبی منتقل شود.

سال 2013 6 قسمت 60 دقیقه ای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در اکثر قسمت های این سریال، خشونت های کلامی و توهین و ناسزا (استفاده از کلمات رکیک و f words)، استفاده از آلات قتل سرد و گرم و تیراندازی و زد و خورد فیزیکی و مشت و لگد و شکنجه کردن به چشم میخورد. حتی در برخی صحنه ها، خشونت های جنسی(تجاوز و تکه کلام جنسی) مثل صحنه ای که در آن، توماس، گریس را برای بهره کشی جنسی به کیمبر قرض داد و کیمبر نیز سعی داشت به او تجاوز کند، وجود دارد.

جزئیات
ترس

قتل(قتل نمایندگان ارتش جمهوری خواه ایرلند به دست تام و گریس، قتل یک نفر به دست دنی، با چاقو و دیگر صحنه های قتل)، زد و خورد و مشت و لگد، مانند آنچه در کلوپ بوکس زیرزمینی بین آرتور و پدرش اتفاق افتاد یا صحنه حمله پیکی بلایندرز به یکی از اعضای خانواده لی، کابوس های شبانه تام و یک مورد حمله سگ، از جمله صحنه های ترسناک این سریال هستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

قمار، که یکی از بنمایه های روایت این سریال است، شرب خمر و استعمال دخانیات توسط همه شخصیت های اصلی و فرعی داستان، استفاده از ناسزاهای رکیک، دزدی، مانند دزدی اسلحه ها به دست پیکی بلایندرز یا دزدی آرتور از صندوق خانوادگی، بدعهدی و دوز و کلک، که عمدتا از طرف تام اتفاق می افتد، خودکشی آرتور و چند مورد پرتاب آب دهن بر زمین و دستشویی در کنار خیابان، از جمله صحنه های ناهنجاری اجتماعی این سریال هستند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در روایت جزئی این داستان، در یک صحنه، توسط یکی از اعضای پیکی بلایندرز، تاکید میشود که در پیشگاه خدا، فقیر و غنی فرقی ندارند و خدا بر همه چیز تواناست. همچنین در برخی موارد، ضرورت اتحاد اعضای خانواده نیز، به صورت جزئی به نمایش گذاشته میشود. از سویی، اهمیت خانواده، از جانب تام و پاول، شخصیت های محوری داستان، در برخی صحنه ها، گوشزد میشود. همچنین، در چند مورد، ارجحیت برخورد منطقی با مسائل، از جانب پاول، نمایش داده میشود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پاول، یکی از اعضای مهم پیکی بلایندرز، شخصیتی مهربان و دلسوز دارد که سعی میکند، مسائل را با آرامش و اعتدال حل کند. همچنین فردی، برای خانواده و همسرش، اهمیت زیادی قائل است و خود را برای آنها به خطر می اندازد.

آنچه لازم است والدین بدانند

پیکی بلایندرز، یک داستان گانگستری در انگلستان پس از جنگ است. در این فیلم، گروه های گانگستر مختلفی، بر سر انحصار قمار قانونی با یکدیگر به رقابت میپردازند. بسیاری از نماهای فیلم در میخانه ها تصویربرداری شده است و شرب خمر، قمار و استعمال دخانیات، از جمله مواردی است که به عنوان یک هنجار و به شکلی طبیعی، نشان داده میشوند. همچنین صحنه هایی طولانی و نسبتا عریان از رابطه جنسی نیز در این فیلم وجود دارد. خشونت و قتل، بر قسمت عمده ای از داستان، سایه انداخته است. ناسزا، به نحوی بی پرده و پرتکرار و در اکثر مواقع، رکیک، بخش قابل توجهی از مکالمات شخصیت های اصلی فیلم را به خود اختصاص میدهد. ممکن است بعضی از صحنه های این فیلم برای نوجوانان کاملا اغواکننده باشد. درباره ی مضرات این کارها و پیامدهای آنها با نوجوانان صحبت کنید. رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگری های این فیلم، ممکن است برای نوجوانان جذاب باشد و در ساخت هویت آنان اثرگذار باشد. گفتگوی منطقی و انتقادی درباره رفتارهای خطرناک، قتل، قمار و دزدی، مفید خواهد بود.

خلاصه:شرب خمر، قمار و استعمال دخانیات، از جمله مواردی است که به عنوان یک هنجار و به شکلی طبیعی، نشان داده میشود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

شیوه مواجهه تامی با مشکلات چگونه بود؟

آیا خشونت ورزی و دوز و کلک، آنگونه که تامی انجام میداد، راه هایی درست برای حل مشکلات هستند؟

آیا برای پیش برد اهداف و خواسته های خود، هرچند صحیح، میتوان دست به روش هایی غلط زد؟

عشق گریس به تامی را چگونه میتوان توجیه کرد؟ آیا میتوان به یک جنایتکار عشق ورزید؟

در دنیای واقعی، پیامدهای رفتارهای خلاف قانون مثل زورگویی، قمار و قتل، چیست؟

خلاصه:آیا خشونت ورزی و دوز و کلک، آنگونه که تامی انجام میداد، راه هایی درست برای حل مشکلات هستند؟

داستان سریال

در سال ۱۹۱۹ و بعد از جنگ جهانی اول، پیکی بلایندرز یک گروه خانوادگی مستقر در بیرمنگام انگلستان است. داستان بر روی گروه رومانیایی پیکی بلایندرز و بلندپروازی‌ها و رئیسشان، تامی شلبی متمرکز است. کارآگاه ویژه چستر کمپل به دستور نیروی شهربانی سلطنتی از بلفست به بیرمنگام فرستاده می‌شود تا شهر را از وجود ارتش جمهوری‌خواه ایرلند، کمونیست‌ها، گروه‌های خرابکار و جنایتکاران پاک کند. در این مسیر وجود پیکی بلایندرز نظرش را جلب می‌کند. وینستون چرچیل ، کمپل را مأمور رسیدگی به اغتشاشات بیرمنگام و بازیابی مهمات جنگی می‌کند که قرار بود به لیبی منتقل شود. محموله مهمات، اشتباها توسط پیکی بلایندرز دزدیده شده بود و حالا از نظر توماس، فرصتی عالی برای امتیاز گرفتن از رقبا است.

بازرس کمپل، گریس، دختر دوستش را که به دست ایرلندی ها کشته شده بود، به عنوان جاسوس، به میخانه آتور شلبی میفرستد تا با نزدیک شدن به توماس شلبی، اطلاعات مربوط به محل اختفای اسلحه ها را پیدا کند. از سوی دیگر، آیدی شلبی، خواهر توماس، با فردی تورن، یکی از کمونیست های به نام شهر بیرمنگام ازدواج میکند. فردی، در فرانسه، همراه تام جنگیده اما حالا با پیوستن به کمونیست ها، دشمن تام محسوب میشود. کمپل، با دستگیر کردن فردی، سعی میکند بر خانواده شلبی فشار بیاورد.

گریس، که به خوبی توانسته اعتماد توماس شلبی را به دست بیاورد، به توماس علاقه‌مند میشود. از سویی دیگر، تحت نظارت و فشار بازرس کمپل است. گریس در نهایت از محل اختفای مهمات آگاه میشود و آن را به کمپل اطلاع میدهد، اما از سوی دیگر، توماس شلبی را فرار میدهد تا کمپل نتواند او را دستگیر کند. بازرس کمپل که عاشق گریس شده بود و از او خواستگاری کرده بود و جواب رد شنیده بود، حالا کینه گریس و توماس را توأمان به دل دارد و به دنبال انتقام از آنهاست. گریس از شغلش استعفا داده و به توماس گفته است که او پیش از آن جاسوس کمپل بوده است. در نهایت گریس به امریکا میگریزد و به توماس نیز میگوید همراه او بیاید. اما توماس ماندن در بیرمنگام و هدایت پیکی بلایندرز را ترجیح میدهد. گریس در ایستگاه راه آهن با بازرس کمپل مواجه میشود که میخواهد به سمت او شلیک کند. فصل یک با صدای شلیک گلوله به پایان میرسد.

ادامه متن

جزئیات سریال

ژانر اثر:جنایی

کارگردان:استیون نایت

بازیگران:کیلین مورفی- آنابل والیس- تام هاردی- وفی راندل- جو کول- ند دونهی- شارلوت رایلی

نویسنده:استیون نایت

کمپانی ساخت :اندمول انگلستان

کشور سازنده: انگلستان

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد