• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نون خ

نون خ

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال نوروزی «نون خ» داستان زندگی مردی از اهالی کرمانشاه است و ماجراهای او را در زمینه کار و زندگی خانوادگی به صورت طنز به تصویر می‌کشد. این مجموعه در سه فصل ساخته شده و نخستین بار در نوروز سال 1398 از شبکه یک پخش شده است. در این سریال، ویژگی‌های فرهنگی اقوام کرد، مناظر طبیعی کرمانشاه و موسیقی سنتی این نواحی نمایش داده شده‌است. به علاوه بسیاری از مسائل اقتصادی اجتماعی روز ایران و جهان، مانند ویروس کرونا، نرخ دلار، مطالبه از مسئولین و توریسم در قالب کمدی بیان شده است.

سال 1399 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این مجموعه، شامل صحنه‌هایی از درگیری گروهی است که به صورت دست به یقه شدن، هل دادن و فریاد زدن نمایش داده شده است. به طور معمول درگیری‌های فیزیکی، منجر به جراحت و آسیب جسمی نمی‌شود و در صورتی که با آسیب جسمی همراه باشد، صحنه مستقیمی از آن نشان داده نشده است و تنها آثار ضرب و شتم نمایان است.

جزئیات
ترس

در چند قسمت اول، هنگام جست‌وجو برای فریبرز، نماهای تاریک و ترس به صورت لحظه‌ای و ناگهانی وجود دارد. برخورد ناگهانی و البته غیر منطقی صاعقه با فریبرز نمایش داده شده است که باعث سوختگی او می‌شود. وقوع زلزله نیز در این اثر به تصویر کشیده شده‌است. در قسمت پایانی، احتمال ریزش معدن به علت ورود جریان آب و غرق شدن شخصیت‌ها وجود دارد اما در نهایت همگی نجات پیدا می‌کنند. در این صحنه، افراد بیرون معدن به خاطر احتمال از دست دادن عزیزانشان، بی‌قرار اند و گریه می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت مهیار که یک تور لیدر است؛ به دروغ و فریب سعی می‌کند که از توریست‌هایش دلار بگیرد. این کار او مورد شماتت نورالدین قرار می‌گیرد. در قسمتی از مجموعه، میان شخصیت‌ها گفت‌وگویی در مورد گیاهان مخدر شکل می‌گیرد.

جزئیات
پیام مثبت

این اثر برای کار و تلاش جمعی، ارزش قائل است و مردمانی را نمایش می‌دهد که با وجود مشکلات اقتصادی، برای کسب روزی حلال از هیچ تلاشی فرو نمی‌گذراند. در میان اهالی محل، همدلی و اتحاد وجود دارد و همگی سعی می‌کنند مشکلات را با کمک و مشارکت هم حل کنند. مهمان‌نوازی، جایگاه و اهمیت خانواده و پدر و مادر، احترام به بزرگتر و پیشگیری از انتقال ویروس کرونا نیز از پیام‌های مثبت این اثر است.

جزئیات
الگوی مثبت

نورالدین، مرد خانواده دوستی است که محافظت و حمایت از خانواده برایش الویت دارد. او مورد اعتماد مردم است و سعی دارد میان دیگران صلح و دوستی برقرار کند. همچنین او با گذشت و فداکار است و به خاطر دیگران حاضر است از جان خود بگذرد. اکثر افراد و شخصیت‌ها همگی اهل کار و تلاش هستند و شخصیت‌هایی که چنین ویژگی را ندارند، مورد سرزنش قرار می‌گیرند.

آنچه لازم است والدین بدانند

 این اثر در معرفی عناصر فرهنگی استان کرمانشاه و اقوام کرد، نقش پررنگی داشته است. مناظر طبیعی، زبان و لهجه و نوع پوشش از جمله مواردی است که در این اثر به خوبی به تصویر کشیده شده‌است. این عناصر موقعیت خوبی را برای گفت‌وگو در مورد تفاوت‌های فرهنگی ایجاد می‌کند که می‌تواند سبب شود دیدگاه مثبتی نسبت به سایر اقوام در فرزندتان شکل گیرد. هر چند که معیارهای خشونت و ترس این اثر برای کودکان مناسب است، اما دنبال کردن این داستان و فهم دیالوگ‌ها برای نوجوانان راحت‌تر می‌باشد. در این سریال، مرگ شخصیت‌ها را مشاهده می‌کنیم اما صحنه مرگ شخصیت به صورت مستقیم به نمایش در نیامده و تنها بی‌قراری و گریه اطرافیان را مشاهده می‌کنیم. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر 10 سال این صحنه‌ها را نبینند. چنانچه این صحنه‌ها توسط کودکان مشاهده شد و در آنها احساس ناراحتی و غم برانگیخت، لازم است والدین در مرود احساساتشان با آنها صحبت کنند. در این اثر با بسیاری از مسائل اجتماعی و اقتصادی حال حاضر ایران و جهان شوخی ‌شود. هر کدام از این مسائل می‌تواند زمینه ساز گفت‌وگو با نوجوانان باشد و تفکر انتقادی را در آنها پرورش دهد.

خلاصه: پیشنهاد می‌شود والدین همراه با فرزندان خود با دقت نظر ویژگی‌های فرهنگی اقوام کرد را مشاهده کرده و سپس با فرزند خود گفت‌وگو کنند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید از فرزند خود بخواهید به ویژگی‌های فرهنگی اقوام کرد دقت کند و تفاوت‌های فرهنگی را پیدا کند. از فرزند خود بخواهید ویژگی‌ها و نقاط قوت فرهنگی را مشاهده و بیان کند. در این سریال، هر شخصیت نقاط مثبت و نقاط ضعفی دارد که با کمی دقت آشکار می‌شود؛ والدین می‌توانند از نقاط قوت و ضعف شخصیت‌ها و تغییراتی که در طی ماجرا در آنها به وجود آمده، از فرزند خود سوال کنند.  از آنجا که برخی مسائل روز با زبان طنز بیان شده‌است، ممکن درک آنها برای فرزندتان دشوار باشد. لازم است برای فهم بهتر مسئله با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: والدین می‌توانند در مورد برخی مسائل اجتماعی مطرح شده در سریال از فرزند خود سوال کنند.

داستان سریال

نورالدین خانزاده، مردی روستایی از اهالی کرمانشاه است. او در فصل سوم سریال، کسب و کار جدیدی را آغاز کرده است و به همراه اهالی محل، به کاشت و برداشت گیاهان دارویی در مراتع مشغول است. شیرین، دختر نورالدین، در شرف ازدواج است اما شب عروسی داماد ناپدید می‌شود. داماد نورالدین (فریبرز) به طرز مبالغه‌آمیزی بدشانس است و اتفاقات ناگوار زیادی برایش پیش می‌آید. در حین جست‌وجو برای فریبرز، بهادر یک معدن طلا را پیدا می‌کند و شغل جدیدی برای اهالی منطقه به وجود می‌آید. در ادامه داستان زلزله‌ای در منطقه رخ ‌می‌دهد و ماجراهای فراوان دیگری پدید می‌آید. در حین این ماجراها، مسائلی مانند نرخ دلار، کرونا و مشکلات اقتصادی و مدیریتی به شکل طنز بیان شده است.

جزئیات سریال

کارگردان/ مولف: سعید آقاخانی

 نویسنده/ مترجم: امیر وفایی

نام تهیه کننده: مهدی فرجی

نام بازیگران: سعید آقاخانی، حمیدرضا آذرنگ، علی صادقی، شقایق دهقان، شیرین مرادی، سیروس میمنت، سید علی صالحی

نام شخصیت ها:

نورالدین خانزاده: شخصیت اصلی این مجموعه است که تمام سریال ماجراهای او را روایت می‌کند. در فصل 3 سریال، او مشغول کاشت و برداشت گیاهان دارویی در  مراتع کرمانشاه است.

شیرین: کوچکترین دختر نورالدین است که در شرف ازدواج است.

فریبرز: داماد نورالدین که در شب عروسی ناپدید می‌شود.

بهادر: شوهر خواهر نورالدین و دلاک محله است. او در این فصل معدن طلا را می‌یابد.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: شبکه یک صدا و سیما جهموری اسلامی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه