• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

می‌خواهم زنده بمانم

می‌خواهم زنده بمانم

بررسی تخصصی سریال I Want To Live

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال «می‌خواهم زنده بمانم»، از اسفند 99 در پلتفرم فیلیمو نمایش داده شده است. داستان این سریال روایتی از دهه شصت است و در ژانر عاشقانه، خانوادگی و ماجراجویی است. همایون، پدر هما، در شب تولدش ناگهان توسط ماموران دستگیر می‌شود و درگیر پرونده‌ی قاچاقی می‌شود که خودش از آن بی‌خبر است. هما به همراه نادر تلاش می‌کند تا راهی برای نجات پدرش پیدا کند.

سال 1399 میانگین هر قسمت: 50 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

نمایش به قتل رساندنِ یکی از خلافکاران توسط فتاح (سرکرده‌ی قاچاقچیان) همراه با خونریزی، خودسوزی و خودزنی به شکل بی‌پردهاز موارد خشونت‌آمیز این سریال است. مشاجره‌ی لفظی همایون و فخری (پدر و مادر هما)، هما و فخری (مادر و دختر)، کاوه و پدرش نیز از مواردی است که در خانواده بروز می‌کند. مامورین کمیته و رئیس کلانتری (حاجی دشتی) نیز با خشونت‌های کلامی و رفتاری همانند توهین، تحقیر و فریاد زدن با متهمان برخورد می‌کنند. نکته قابل توجهی که در ادامه داستان بیشتر نمایش داده می‌شود، نگاه‌های با سوءنیت به هما است که شدت خشونت و احساس ناامنی را بیشتر می‌کند. نادر هم بر سر مسائل خانوادگی و به‌اصطلاح ناموسی با امیر شایگان، به طور فیزیکی درگیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

نمایش بی‌پرده قتل که همراه با خونریزی است می‌تواند برای مخاطب همراه با ترس باشد؛ به‌علاوه، لحظاتی که کاوه با فتاح (سرکرده‌ی قاچاقچیان) بحث می‌کند تا وقت بیشتری بخرد، به شکلی فیلم‌برداری شده که می‌تواند به مخاطب استرس بیشتری منتقل کند. فرار کاوه از دست آدم‌های فتاح و تصادف شایگان نیز ممکن است استرس کمی برای بیننده داشته باشد. در مواردی که امیر شایگان به شکل متفاوتی با هما برخورد می‌کند، و هم صحبت‌های کاوه با شیوا درباره شخصیت و عادت‌های او، حس ناامنی برای شخصیت‌ها (هما و شیوا) ایجاد می‌کند که این حس ممکن است به مخاطب هم منتقل شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سریال با دروغ‌گویی هما و نادر درباره ازدواج کردنشان شروع می‌شود که به خاطر رها شدن از دست ماموران کمیته، برای مخاطب ناهنجاری‌ای مجاز روایت می‌شود. مصرف تریاک در مهمانی تولد همایون و دستگیری همایون به خاطر قاچاق مواد مخدر نیز از ناهنجاری‌هایی است که نمایش داده می‌شود. نمایش بدزبانی‌ها و توهین‌ها نیز از موارد قابل توجه است. در جایی از سریال، کاوه برای نزول گرفتن، به کسی مراجعه می‌کند که لحن ناهنجاری در گفتارش دارد و قلیان می‌کشد. کاوه نیز در مواقعی که اضطراب بیشتری دارد، سیگار می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این داستان ارتباط اعضای خانواده با بستگان و مهر و محبت میان اعضای خانواده نمایش داده می‌شود. حمایت یکدیگر در شرایط سخت و حضور دلگرم‌کننده در آن شرایط، از پیام‌های مثبت این سریال است.

جزئیات
الگوی مثبت

هما برای نجات پدرش تمام تلاشش را می‌کند تا راهی پیدا کند. نادر در مواقع سخت نیز همراه هما می‌ماند، از او محافظت می‌کند و برای نجات پدر هما تلاش می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

هما و نادر، تصمیم به ازدواج دارند و با موانعی که پیش آمده، تاکنون نتوانسته‌اند عقدشان را رسمی کنند. در این سریال، مدام ماموران حکومتی و کسانی که به قدرت متصل هستند، اصرار و تاکید دارند که هما و نادر با هم محرم باشند. تکرار و تاکید بر این موضوع، ممکن است برای فرزندتان حساسیت ایجاد کند؛ توصیه می‌شود درباره‌ی رسوم خانوادگی‌تان با فرزندتان گفتگو کنید و از او بخواهید نظرش را درباره‌ی تشکیل خانواده با شما در میان بگذارد. در صورت وجود اختلاف فکری، تفاوت‌هایتان را با گفتگوی آرام، منطقی و سازنده روشن کنید و سعی کنید با آرامش، نوجوان را بفهمید و با دلایل منطقی با فرزندتان مواجه شوید و به او توضیحات لازم را بدهید. نوجوان شما، در دوره‌ی رشد تفکر منطقی و استدلالی است و هرچه بیشتر به چالش کشیدنِ منطقِ او، او را در این روند رشدی کمک می‌کند. درباره‌ی داستان و گره‌هایی که به نظرتان جذاب آمده، با یکدیگر صحبت کنید و سعی کنید ادامه‌ی داستان را با فرزندتان پیش ببرید تا خلاقیت او را فعال‌تر کنید.

مواردی از خشونت‌هایی مثل خودسوزی، خودزنی و قتل به شکل بی‌پرده نمایش داده می‌شود که این اثر را برای افراد کم‌سن مناسب نمی‌کند. خشونت‌های روانی و ناهنجاری‌هایی مثل پیشنهاد جایگزین شایگان برای پیگیری روند پرونده‌ی پدر هما (اینکه نادر او را رها کند تا شایگان با هما ازدواج کند)، نیز این اثر را برای نوجوان نامناسب می‌کند. نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که در این سریال، اتفاقات به شکلی روایت می‌شود که می‌تواند برای مخاطب کلیشه‌هایی نسبت به گروه‌هایی از جامعه ایجاد کند و احساس ناامیدی از آینده برای مخاطب داشته باشد و برای مخاطب، احساس تعلق به جامعه را کمرنگ کند. توصیه می‌شود با گفتگو، این کلیشه‌ها را حل کنید و نسبت به هم‌نوعانش در جامعه، او را همدل‌تر کنید. سعی کنید با گفتگو، ترس‌های او از آینده را بفهمید و در آرام شدن ترس‌هایش به او کمک کنید. به او یادآوری کنید که مردم با هر عقیده‌ای می‌توانند با هم مهربان و هم‌دل باشند و تفاوت‌ها را با درک متقابل بفهمند؛ و همین درک متقابل و همدلی، در اصلاح شرایط بیشتر از هر چیز دیگری به ما کمک می‌کند. اگر مردم جامعه با هم قهر باشند، هیچ وقت مشکلاتمان حل نمی‌شود.

خلاصه: تکرار و تاکید بر مسئله‌ی محرمیت نادر و هما می‌تواند سوالاتی در ذهن فرزندتان ایجاد کند که توصیه می‌شود درباره‌ی رسوم خانوادگی‌تان با او صحبت کنید. سعی کنید با گفتگو با فرزندتان، کلیشه‌هایی که در ذهن او ایجاد می‌شود را حل کنید و سعی کنید با گفتگو، او را نسبت به جامعه و هم‌نوعانش همدل کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید چرا کاوه دست به این کار زد و جان عمویش را به خطر انداخت؟ اگر او بتواند از عهده‌ی هزینه‌ای که باید بپردازد، برآید، می‌تواند خود را از خلاف بیرون بکشد؟ سرنوشت انسان‌هایی که وارد خلاف و قاچاق می‌شوند چیست؟ آیا راه فراری برای بیرون آمدن از آن را دارند؟ از فرزندتان بپرسید به نظر او داستان چگونه ادامه پیدا می‌کند؟ شغل اصلی شایگان چیست و چگونه می‌تواند پرونده‌های حقوقی را به سرنوشت مطلوبشان برساند؟ با فرزندتان درباره‌ی نگرشش نسبت به آینده و احساس تعلقش نسبت به جامعه گفتگو کنید.

خلاصه:درباره الگوها و پیام‌های مثبت این داستان با فرزندتان گفتگو کنید. درباره نگرشش نسبت به جامعه، آینده، کسانی که با او متفاوت هستند با فرزندتان صحبت کنید و از او بخواهید استدلال‌هایش را با شما درمیان بگذارد و با گفتگو سعی کنید او را نسبت به آینده، واقع‌گرایانه اما امیدوار کنید.

داستان سریال

در شب تولد همایون، ماموران او را به جرم حمل مواد مخدر دستگیر می‌کنند. هما و نادر که تصمیم داشتند به زودی با یکدیگر ازدواج کنند، درگیر این موضوع می‌شوند. ماموران نیز در هر مرحله اصرار دارند که هما و نادر با هم محرم شوند. در داستان، برای مخاطب مشخص می‌شود که کاوه، برادرزاده‌ی همایون، مواد مخدر را در تریلی عمویش جاساز کرده و باید تا چهارده روز آینده، پول مواد و سودش را به فتاح، سرکرده‌ی قاچاقچیان، برگرداند. فکر فرار به سر کاوه میفتد اما وقتی متوجه می‌شود که عمویش به خاطر کاری که او کرده، حکم اعدام گرفته، تصمیم می‌گیرد که خودش را به پلیس معرفی کند اما خلافکاران مانع می‌شوند.

جزئیات سریال

کارگردان: شهرام شاه‌حسینی

نویسنده: پویا سعیدی، پوریا کاکاوند

نام تهیه کننده: محمد شایسته

نام بازیگران: حامد بهداد، سحر دولتشاهی، پدرام شریفی، علی شادمان، مهران احمدی، آزاده صمدی، امیر نوروزی و...

نام شخصیت ها: امیر شایگان (حامد بهداد)؛ فرد با نفوذ و دقیقی است که پرونده‌های حقوقی را به‌عنوان «کار خیر» دست می‌گیرد و به سرانجام مطلوب می‌رساند و هما و نادر برای پرونده پدر هما از او کمک می‌خواهند. او فرد بانفوذی است که برخلاف ظاهر مقتدرش، شخصیتی ترسو دارد. / هما حقی (سحر دولتشاهی)؛ دختر همایون حقی و نامزد نادر که می‌خواهند به‌زودی با یکدیگر ازدواج کنند./ نادر سرمد (پدرام شریفی)؛ نامزد هما که خانواده‌اش شیراز هستند و منتظر فرصتی است که به خواستگاری هما برود و همه‌چیز را رسمی کنند./ همایون حقی؛ پدر هما که راننده یک هجده‌چرخ است و شب تولدش به جرم حمل مواد مخدر دستگیر می‌شود. / کاوه (علی شادمان)؛ برادرزاده‌ی همایون حقی که مواد مخدر را در تریلی عمویش جاساز کرده بود. / حاجی دشتی (مهران احمدی)؛ رئیس کلانتری که قبل از انقلاب عضو ساواک بوده و حالا برای پرونده‌ی پدر هما، هما و نادر را به امیر شایگان ارجاع می‌دهد.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه