• امروز : 12 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی سریال قبله عالم

author-img

توسط : عاطفه تاریها ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

503 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«قبله‌عالم» سریالی کمدی-تاریخی و محصول سال 1400 است .این سریال در شبکه خانگی و از پلتفرم اختصاصی فیلیمو پخش می‌شود. سریال قبله عالم با وام گرفتن از نام ناصرالدین شاه و آداب و رسوم دوره قاجار، داستانی خیالی را روایت می‌کند.این سریال طنز داستان ناصرالدین شاه و نزدیکانش است که از طریق دروازه‌ای در کاخ به آینده می‌روند. شوخی‌های جنسی بسیار در فیلم باعث شده که این سریال به یک محصول نامناسب تبدیل شود.

ژانر : تاریخی عاشقانه کمدی

سال 1400 این سریال در 15 قسمت 50 دقیقه‌ای ساخته شده است. جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال قبله‌عالم داستان سلطنت ناصرالدین شاه بعد از قتل امیرکبیر و دوران صدرات ظل‌الدوله است. زمانی که وضعیت کشور آشفته و شاه نیز همچنان به فکر عیش و نوش است.این سریال کمدی-تاریخی با کلی حواشی، در خصوص تحریف تاریخ ایران همراه است.

سوال اصلی این است که چرا مطالعه وقایع گذشته برای ما مهم و پر اهمیت است و چرا نباید آن را تحریف کرد؟ در وهله اول سریال قبله عالم با شوخی‌های جنسی و مبتذل می‌خواهد شما را وادار به خنده کند اما خندیدن به چه قیمتی؟

 احتمالا کدومو، بدیلیل ناهنجاری‌های بسیار و تحریف تاریخ در محصول حاضر، تماشای این محصول را به نوجوان و خانواده توصیه نمی‌کند. اگر این محصول در سبد رسانه‌ای فرزند شما وجود دارد، باید ذهنیت او را به جنبه‌ی تاریخی برده و به همراه نوجوانتان به نقد بکشید.

در سطحی دیگر مدلی از زنانگی را در اثر شاهد هستیم. مهد‌علیا، مادر ناصرالدین‌شاه، زن پرنفوذی در امور کشور بود. تصویر تاریخ از او بعنوان قاتل امیرکبیر برای ما مطرح است. خوب است شخصیت او در بستر زمانی خودش به تحلیل گذاشته شود. در دورانی که به زن نگاه تک‌بعدی وجود داشت، اقدام او قابل توجه است‌. او به زبان عربی تسلط داشت و شعر می‌سرود اما در فیلم او تنها زنی است که به دنبال همسر می‌گردد. امیرکبیر نیز جز شخصیت هایی است که به عنوان الگو در تاریخ ایران مطرح است اما این سریال با نام طنز، شخصیت و منش او را زیر سوال برده است.

برای اینکه به صحنه‌های مفرح این سریال بخندید لازم است به بلوغ فکری و جنسی رسیده باشید.اگر فرزندتان به بلوغ‌فکری و جنسی نرسیده است ممکن است گیج شود و اینکه او نمی تواند نکات طنز فیلم  را درک کند. و این درک نکردن برای او آزاردهنده خواهد بود. می‌توانید به همراه فرزندتان در مورد طنز فیلم قضاوت کنید.

خلاصه: سعی کنید ناهنجاری های دوران قاجار را با نگاهی علمی و تاریخی بررسی کنید و در خصوص نکات مثبت و منفی ناصرالدین شاه با فرزندتان بحث و گفتگو کنید

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

قبل از تماشای سریال چه دیدگاهی نسبت به ناصرالدین شاه و مادرش داشتی؟ بعد از آن نظرت چه تغییری کرد؟

از اقدامات مثبت و منفی ناصرالدین شاه چه می‌دانی؟

چه چیزی این سریال را به یک محصول طنز تبدیل می‌کند؟ از کدام قسمت این سریال بیشتر خوشت آمد؟

آفت اصلی خاندان قاجار در فیلم چه چیزی نشان داده شده‌است؟

آیا ژانر طنز می‌تواند مجوز هرگونه ورود و تصرف در تاریخ را صادر کند؟

خلاصه: آیا سریال قبله عالم باعث شده است که در اطلاعات تاریخی‌ات تجدید نظر کنید؟

داستان اثر

بعد از قتل امیرکبیر، «ظل‌الدوله» به صدرات رسیده و بدلی برای شاه انتخاب کرده است که با ناصرالدین شاه مو نمی‌زند. ظل‌الدوله بدل را آموزش می‌دهد تا در مواقع حساس از او استفاده کند. مهد‌علیا، مادر ناصرالدین شاه که درگیر عشق ظل‌الدوله است به همراه دوزن شاه که یکی از آنها فرنگی است از طریق دروازه‌ای وارد آینده می‌شوند.

جزئیات اثر

کارگردان: حامد محمدی

نویسنده: حامد محمدی

نام تهیه کننده: منوچهر محمدی

نام بازیگران: حامد کمیلی-هادی کاظمی-شقایق دهقان-سام درخشانی

نام شخصیت ها: ناصرالدین شاه: او چهارمین شاه از سلسله قاجار است. شخصیت ناصرالدین شاه در این فیلم تحریف شده است.

ظل الدوله:او صدراعظم بعد از امیرکبیر است که در تمامی امور همراه ناصرالدین شاه است. او در این فیلم شخصی دغل باز معرفی می‌شود.

ناصر:او بدل ناصرالدین شاه است.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد قبله عالم

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!