بچه‌محل

بررسی تخصصی سریال

بچه‌محل

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این برنامه داستان ثابتی ندارد. هرسه یا چهارقسمت، داستان عوض می‌شود؛ اما همه‌ی داستان‌ها با محوریت اعضای محله است و آن‌ها در آن نقش دارند. شاخص‌های ترس و خشونت در این اثر خیلی کم و نزدیک به صفر است. این برنامه بیشتر سعی دارد با فراهم‌کردن فضایی شاد پیام‌هایی را که مدِّنظر دارد، منتقل کند.

سال 2019 40ـ50 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«عمو پورنگ» به‌عنوان نقش اصلی، همچنین بقیه شخصیت‌ها ادبیات خوبی در مکالماتشان با یکدیگر ندارند. آن‌ها از ادبیات ناشایست استفاده می‌کنند و گاه یکدیگر را مسخره می‌کنند. «عمو پورنگ» با خانواده‌اش با احترام برخورد نمی‌کند، حتی گاهی به آن‌ها حاضرجوابی می‌کند. براین‌اساس باتوجه به اینکه «عمو پورنگ» شخصیت اصلی داستان است و کودکان برنامه را با نام او می‌شناسند، ممکن است از این رفتار او الگوبرداری شود. گاهی می‌بینیم شخصیت‌ها به‌خاطر اینکه به دردسر افتاده‌اند، دروغ می‌گویند. گاهی‌اوقات از اهالی محل رفتارهایی را می‌بینیم که در آخر داستان اصلاح می‌شوند و برای روند داستان لازم هستند؛ اما طرز صحبت‌کردن اهالی محل با یکدیگر که زیاد هم مناسب نیست، ادامه دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این برنامه نکات و پیام‌های مثبت زیادی در قالب داستان مطرح می‌شود؛ مثلاً بر به‌جای‌آوردن شکر خداوند برای نعمت‌هایش تأکید می‌شود یا «بلبل‌خان» و «گلدون‌خان» در یکی از قسمت‌ها به این اشاره می‌کنند که باید قدر لحظه‌لحظه‌ی زندگی‌مان را بدانیم؛ زیرا نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. یکی از اصلی‌ترین پیام‌های مثبتِ جدایی‌ناپذیر از این مجموعه، پیام‌هایی درباره‌ی «حفاظت از محیط‌زیست» است. آن‌ها درباره‌ی استفاده از وسایل بازیافتی یا زباله‌های رهاشده در طبیعت صحبت می‌کنند و شعر می‌خوانند. در این مجموعه درباره‌ی اینکه بعضی چیزها فقط مختص زنان و بعضی چیزها فقط مختص به مردان نیست، صحبت می‌شود؛ به‌عنوان مثال در یکی از قسمت‌ها وقتی «عمو پورنگ» نامه‌ای سرشار از احساسات را که نویسنده‌ی آن ناشناس است، در جمع خانواده می‌خواند، مادرش معتقد است این همه احساس در یک نوشته فقط می‌تواند کار یک خانم باشد؛ اما دیالوگ‌ها با آمیزه‌ای از طنز این مفهوم را منتقل می‌کند که ابراز احساسات فقط مختصِ خانم‌ها نیست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هریک از همسایه‌ها در این محله نقشی را ایفا می‌کند. آن‌ها انسان‌های عادی هستند که نکات مثبت و منفی‌شان آشکار است؛ مانند انیمیشن‌ها یا برخی فیلم‌ها ابرقهرمان نداریم. (کسی که کاملاً مثبت باشد و دیگران را هدایت کند) اعضای محله مشکلاتشان را با کمک یکدیگر حل می‌کنند و اشتباهاتشان را به یکدیگر یادآوری می‌کنند. گاهی ممکن است حتی از یک اشتباه یک فرصت بسازند تا آن را به نفع همه استفاده کنند.

ادامه متن

کدام‌یک از شخصیت‌های محله را دوست داری؟ چرا؟

چه ویژگی در آن شخصیت باعث شده است آن را دوست داشته باشی؟

به‌نظرت طرز صحبت‌کردن اعضای محله باهم چگونه است؟

آن‌ها باهم با احترام برخورد می‌کنند؟ شیوه‌ی درست چیست؟

مناسب یا نامناسب‌بودنِ تصمیمات هرشخصیت در هرقسمت را، با کمک فرزندتان بررسی کنید.

از فرزند خود بخواهید خودش را در آن موقعیت قرار دهد و راه‌حل خودش را با شما در میان بگذارد.

خلاصه: بهتر است درباره‌ی ویژگی شخصیت‌ها و تصمیماتی که آن‌ها در طول هرقسمت می‌گیرند، با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه