• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

بچه‌محل

بچه‌محل

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این برنامه داستان ثابتی ندارد. هرسه یا چهارقسمت، داستان عوض می‌شود؛ اما همه‌ی داستان‌ها با محوریت اعضای محله است و آن‌ها در آن نقش دارند. شاخص‌های ترس و خشونت در این اثر خیلی کم و نزدیک به صفر است. این برنامه بیشتر سعی دارد با فراهم‌کردن فضایی شاد پیام‌هایی را که مدِّنظر دارد، منتقل کند.

سال 2019 40ـ50 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«عمو پورنگ» به‌عنوان نقش اصلی، همچنین بقیه شخصیت‌ها ادبیات خوبی در مکالماتشان با یکدیگر ندارند. آن‌ها از ادبیات ناشایست استفاده می‌کنند و گاه یکدیگر را مسخره می‌کنند. «عمو پورنگ» با خانواده‌اش با احترام برخورد نمی‌کند، حتی گاهی به آن‌ها حاضرجوابی می‌کند. براین‌اساس باتوجه به اینکه «عمو پورنگ» شخصیت اصلی داستان است و کودکان برنامه را با نام او می‌شناسند، ممکن است از این رفتار او الگوبرداری شود. گاهی می‌بینیم شخصیت‌ها به‌خاطر اینکه به دردسر افتاده‌اند، دروغ می‌گویند. گاهی‌اوقات از اهالی محل رفتارهایی را می‌بینیم که در آخر داستان اصلاح می‌شوند و برای روند داستان لازم هستند؛ اما طرز صحبت‌کردن اهالی محل با یکدیگر که زیاد هم مناسب نیست، ادامه دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این برنامه نکات و پیام‌های مثبت زیادی در قالب داستان مطرح می‌شود؛ مثلاً بر به‌جای‌آوردن شکر خداوند برای نعمت‌هایش تأکید می‌شود یا «بلبل‌خان» و «گلدون‌خان» در یکی از قسمت‌ها به این اشاره می‌کنند که باید قدر لحظه‌لحظه‌ی زندگی‌مان را بدانیم؛ زیرا نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. یکی از اصلی‌ترین پیام‌های مثبتِ جدایی‌ناپذیر از این مجموعه، پیام‌هایی درباره‌ی «حفاظت از محیط‌زیست» است. آن‌ها درباره‌ی استفاده از وسایل بازیافتی یا زباله‌های رهاشده در طبیعت صحبت می‌کنند و شعر می‌خوانند. در این مجموعه درباره‌ی اینکه بعضی چیزها فقط مختص زنان و بعضی چیزها فقط مختص به مردان نیست، صحبت می‌شود؛ به‌عنوان مثال در یکی از قسمت‌ها وقتی «عمو پورنگ» نامه‌ای سرشار از احساسات را که نویسنده‌ی آن ناشناس است، در جمع خانواده می‌خواند، مادرش معتقد است این همه احساس در یک نوشته فقط می‌تواند کار یک خانم باشد؛ اما دیالوگ‌ها با آمیزه‌ای از طنز این مفهوم را منتقل می‌کند که ابراز احساسات فقط مختصِ خانم‌ها نیست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هریک از همسایه‌ها در این محله نقشی را ایفا می‌کند. آن‌ها انسان‌های عادی هستند که نکات مثبت و منفی‌شان آشکار است؛ مانند انیمیشن‌ها یا برخی فیلم‌ها ابرقهرمان نداریم. (کسی که کاملاً مثبت باشد و دیگران را هدایت کند) اعضای محله مشکلاتشان را با کمک یکدیگر حل می‌کنند و اشتباهاتشان را به یکدیگر یادآوری می‌کنند. گاهی ممکن است حتی از یک اشتباه یک فرصت بسازند تا آن را به نفع همه استفاده کنند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

برنامه تلوزیونی «بچه‌محل» ادامه فصل‌های قبل از برنامه «محله‌ی گل‌وبلبل» است. هر چندقسمت به یک مسئله می‌پردازد و سعی می‌کند آن را برای کودکان جا بیاندازد، آن‌ها را قانع کند و آن پیام مثبتی را که درصددِ انتقال است، به مخاطبانش القا کند. نانواهای محل، خانواده‌ی عمو پورنگ، گلدون‌خان و بلبل‌خان، داداش‌جان و اختراعاتش، همگی در کنار هم در این محله زندگی می‌کنند. علاوه بر مطرح‌شدن نکات و پیام‌های مثبت، ما شاهد نکات منفی مانند مؤدبانه‌نبودن طرزِ برخورد اعضای محله باهم را نیز شاهد هستیم که بهتر است با فرزندتان درباره‌ی آن‌ها گفت‌وگو کنید و بگویید این حرف‌ها و رفتار‌ها مورد تأیید نیست و از فرزند خود بخواهید به رفتار‌های مناسبی که از شخصیت‌ها انتظار می‌رود فکر کند.

در قسمت‌هایی در اواسط این برنامه به مسائل مربوط به ازدواج و خواستگاری پرداخته می‌شود که ممکن است برای فرزندان شما سؤال ایجاد کند یا از آن‌ها در بازی‌هایشان تقلید کنند و از مکالماتی که در برنامه شنیده‌اند، در بازی‌هایشان استفاده کنند. در این مجموعه به مدیریتِ استفاده از فضای مجازی، همچنین راه‌هایی که می‌توان از فضای مجازی استفاده‌ی مفید کرد، اشاره می‌شود. اگر شما با فرزنتان درگیر این چالش هستید، تماشای این محصول می‌تواند به شما برای حل این چالش کمک کند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

کدام‌یک از شخصیت‌های محله را دوست داری؟ چرا؟

چه ویژگی در آن شخصیت باعث شده است آن را دوست داشته باشی؟

به‌نظرت طرز صحبت‌کردن اعضای محله باهم چگونه است؟

آن‌ها باهم با احترام برخورد می‌کنند؟ شیوه‌ی درست چیست؟

مناسب یا نامناسب‌بودنِ تصمیمات هرشخصیت در هرقسمت را، با کمک فرزندتان بررسی کنید.

از فرزند خود بخواهید خودش را در آن موقعیت قرار دهد و راه‌حل خودش را با شما در میان بگذارد.

خلاصه: بهتر است درباره‌ی ویژگی شخصیت‌ها و تصمیماتی که آن‌ها در طول هرقسمت می‌گیرند، با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

داستان سریال

داستان تمام قسمت‌ها در محله‌ی «گل‌وبلبل» و بین اهالی محل اتفاق می‌افتد. در محله‌ی «گل‌وبلبل» «کرونا» سال‌هاست که ریشه‌کن شده است؛ اما همچنان ردپای آن دیده می‌شود. مردم دستانشان را همچنان ضدعفونی می‌کنند و هرچیز غیرعادی را نشانه‌ای از برگشت کرونا می‌دانند. ترس از کرونا همچنان ادامه دارد. هر چندقسمت، داستان جداگانه‌ای دارد و در هرداستان اهالی محل با یک مسئله‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شوند. درکنار داستان اصلی هرقسمت، سعی می‌شود به نکات مفیدی درباره‌ی حفاظت از محیط‌زیست، رعایت بهداشت، ورزش‌کردن و سبک زندگی خوب و... اشاره شود. همان‌طور که در قسمت ژانر اثر اشاره شد، این برنامه، برنامه‌ای موزیکال است، هرکس در محله‌ی خودش شغلش را با آواز معرفی می‌کند. «داداش‌جان» با اختراعاتش هربار محله را تحت تأثیر قرار می‌دهد و داستان‌هایی را ایجاد می‌کند؛ اما همیشه او شروع‌کننده‌ی داستان‌ها و اتفاقات محله نیست. برنامه لحظات شاد و کمدی زیادی دارد.

جزئیات سریال

کارگردان / مؤلف: احمد درویشعلی‌پور

نویسنده / مترجم: محمد درویشعلی‌پور

نام تهیه‌کننده: مسلم آقاجان‌زاده

نام بازیگران: داریوش فرضیایی، نعیمه نظام‌دوست، کمند امیرسلیمانی، ابراهیم شفیعی، امیرمحمد متقیان

نام شخصیت‌ها:        

عموپورنگ: شخصیت اصلی و قهرمان داستان‌هاست که ایفای نقشش برعهده داریوش فرضیایی است،

بابا ایاز و مامان نیاز: پدر و مادر عموپورنگ هستند که با او در محله گل‌وبلبل زندگی می‌کنند،

گیل‌خان: پدربزرگ عموپورنگ است و شغل او مغازه‌داری است،

پوپک: خواهر عموپورنگ است که از لحاظ تحصیلات از بقیه بالاتر است و بعد از مدتی به برنامه اضافه می‌شود و با بقیه در محله گل‌وبلبل زندگی می‌کند،

آقای خوشحال و نون‌خالی‌خور: نانواهای محله هستند،

داداش‌جان: برادر یکی از نانواهاست و شغلش عروسک‌سازی است. شخصیت‌های «سربالا و بالابالا» را او ساخته است،

گلدون‌خان و بلبل‌خان: آن‌ها نگهبانان محله هستند که رستوران محل را نیز با کمک خانواده‌شان اداره می‌کنند.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد