• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

احضار

احضار

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

داستان دو دختر با اعتقادات متفاوت که درگیر داستان‌های ماورایی می‌شوند که باید آنها را حل و فصل کنند.  

سال 1400 40 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ترس

یکی از مسائلی که کارگردان سعی داشته‌است به آن گریزی بزند صحنه‌های ترسناک است. صحنه‌های ترسناک بی‌ربطی در چند قسمت از فیلم دیده می‌شود. دیدن روح در قسمت اول، ظهور روح کامرانی در اتاق احضار و خواب‌های آشفته‌ی مینو که در آن چشمی را می‌دید که در زمین اتاقش رشده کرده است، مثال‌هایی از صحنه‌های ترسناک این فیلم است. که البته با استفاده از رنگ قرمز و تعلیق بیش از اندازه و موسیقی ترسناک سعی شده است که این صحنه‌ها ترسناک جلوه داده‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«مینو» شغلی غیرقانونی دارد و دستیارش نیز با استفاده از هک کردن اطلاعات شخصی افراد را می‌دزدد. همچنین دستیار مینو یک سایت شرط‌بندی را اداره می‌کند و از طریق آن امرار معاش می‌کند. «فرهاد» معتاد است و علیرغم اینکه می‌خواهد با مائده ازدواج کند، با دختر دیگری نیز در ارتباط است.

جزئیات
پیام مثبت

فیلم سعی دارد مراجعه به فالگیرها را نکوهش کند و در این بین گفتگوهایی نسبتا طولانی در فیلم بین «زهره و مائده» صورت می‌گیرد. از طرفی با نمایش توضیحات پدر زهره، می‌توان گفت فیلم درپی ارائه یک توجیه منطقی و دینی مسائل حول محور روح است.

جزئیات
الگوی مثبت

«زهره» دختری نسبتا منطقی است که سعی دارد کارهایی را انجام دهد که با اعتقادات و منطقش در یک راستا باشد. از طرفی در ادامه‌ی سریال می‌بینیم که برخلاف ابتدای سریال، او به خانواده‌اش تحت هیچ شرایطی دروغ نمی‌گوید.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم هدفی خوبی برای دنبال کردن داشته است اما به خوبی نمی‌تواند آن را به مخاطب منتقل کند. در اولین قسمت‌ها گاهی علامت محدودیت سنی را برای این فیلم می‌بینیم اما در اواسط آن، داستان به مسیر دیگری کشیده می‌شود و دیگر خبری از روح و احضار در فیلم نیست. می‌توان گفت شخصیت‌های اصلی داستان دو دختر جوان دانشگاهی هستند که درگیر اتفاقات ناگواری شده‌اند اما درباره هیچکدام از اینها با خانوادهایشان صحبت نمی‌کنند. به نوعی پنهان‌کاری در این فیلم بسیار دیده می‌شود. فیلم سعی درپی نکوهش روش‌هایی مانند احضار روح و دعانویسی و فال‌گیری است و دلایل آن از طریق پدر زهره که استاد دانشگاه است، با استدلال دینی بیان می‌شود. فیلم به دلیل داشتن صحنه‌های ترسناک، مناسب کودکان زیر چهارده سال نیست و بهتر است از دیدن آن خودداری شود.

خلاصه: فیلم به دلیل داشتن صحنه‌های ترسناک، مناسب کودکان زیر چهارده سال نیست.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اگر از اول سعی می‌کردند با گفتگو و کمک خانواد‌هایشان مشکلات را حل کنند، چه اتفاقی می‌افتاد؟

نظرتو درباره این فعالیت‌های فالگیری و احضار و... چیست؟

ویژگی‌های منفی مائده و زهره چیست؟

اگر خودت را به جای آن‌ها بگذاری کدام تصمیم را تغییر می‌دهی؟

نظرت در مورد روح چیست؟

چرا روح کامرانی با مینو ارتباط می‌گیرد؟ آیا او یک روح خبیث است؟

وجود ارواح سرگردان حقیقت دارد؟

خلاصه: با فرزندتان درباره ویژگی‌های شخصیت‌های فیلم و تصمیماتشان و همینطور بحث روح صحبت کنید.

داستان سریال

«مائده» دوستانش را با خود به جنگلی می‌برد تا در زیر درختی که روستائیان می‌گویند مستجاب الدعوه است، برای رابطه‌اش با «محسن کامرانی» دعا کند. غافل از اینکه کامرانی خواستگار دختردایی‌اش، زهره، است. در این بین «محسن کامرانی» برای دیدن زهره به شمال می‌آید. در کل‌کل بین مائده و کامرانی، در جاده پر پیچ و خم، کامرانی به دره سقوط می‌کند و می‌میرد. پس مائده و زهره برای کم کردن عذاب وجدانشان هرکدام راهی را انتخاب می‌کنند. زهره به خانواده کامرانی سر می‌زند و از آنها دلجویی می‌کند. اما مائده از طریق یکی از دوستانش نزد یک فالگیر و احضارگر روح می‌رود تا شخصاً از روح کامرانی عذربخواهد. داستان با مخالفت‌های زهره با امر احضار روح و پافشاری‌های مائده به این کار ادامه پیدا می‌کند. در ادامه مائده با فرهاد آشنا می‌شود ولی او نیز با دروغ سعی در فریب مائده دارد. زهره با اینکه اکثراً با تصمیمات دخترعمه‌اش مخالف است اما همیشه برای کمک به او آماده است. روح کامرانی نیز بر ظاهر شدن و افشای حقیقت مرگش اسرار دارد. بنابراین سعی می‌کند با مینو ارتباط بگیرد.

جزئیات سریال

کارگردان/ مولف: علیرضا افخمی

نویسنده/ مترجم: علیرضا افخمی

نام تهیه کننده: محمودرضا تخشید

نام بازیگران: آرش مجیدی / آدرینا صادقی / مینو آذرمگین/ میلاد رضایی / افسانه چهره‌آزاد

نام شخصیت ها:

مائده: دختری که داستان با او و پسری که با او رابطه داشته است شروع می‌شود.

زهره: دختردایی مورداعتماد مائده است که همیشه سعی می‌کند به او راه درست و عقلانی برای حل مسائل را نشان دهد.

فرهاد: خواستگار مائده است که سعی دارد با دروغ او را فریب دهد.

مینو: فالگیری است که احضار روح می‌کند.

محسن کامرانی: او پسری است که با مائده در رابطه بوده اما بعد به زهره علاقه‌مند شده و در این حین می‌میرد.

شیده: زن راننده‌ای که زهره در تعقیب فرهاد کمک می‌کند.

مهرداد: پسر شیده است که مادرش سعی دارد او را به زهره برای ازدواج معرفی کند.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: سیما فیلم

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه