• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پرندگان شکاری

پرندگان شکاری

بررسی تخصصی فیلم Birds of Prey

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«پرندگان شکاری» فیلمی در ژانر اکشن و ابرقهرمانی و یک اسپین‌اف از فیلم «جوخه‌ی انتحار» محسوب می‌شود. این فیلم داستان گروهی از زنانی است که می‌خواهند روی پای خود بایستند. شخصیت اصلی فیلم «هارلی کوئین»، دوست‌دختر دیوانه‌ی «جوکر» است که به‌تازگی از جوکر جدا شده و می‌خواهد روی پای خودش بایستد.

سال 2020 109 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

هارلی کوئین در پیست اسکیت همه را وحشیانه هل می‌دهد و کتک می‌زند و مورد تشویق قرار می‌گیرد. او در یک بار، روی پای یک مرد می‌پرد و پاهایش را می‌شکند. خانواده‌ی برتینلی هدف رگبار گلوله قرار می‌گیرند و در صحنه‌ی مستقیم کودک و زن و مرد کشته می‌شوند. رومن سایونس برای تزئین خانه‌اش از سر آدمک‌هایی استفاده کرده است و تعریف می‌کند که در یک قبیله، سر آدم‌ها را به‌قدری جوشانده‌اند که به این میزان کوچک شده‌اند. رومن سایونس پوست صورت قربانی خود را می‌کند. هارلی کوئین ریش‌های یک مرد را آتش می‌زند. به ایستگاه پلیس حمله می‌کند. با مردان زیادی درگیر می‌شود. به کفتار خود می‌گوید که به یک مرد حمله کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هارلی کوئین راه‌های نا‌مناسبی برای رهایی از غمِ جداشدن از جوکر پیدا می‌کند. در یک صحنه، او چند شات نوشیدنی می‌خورد و مست می‌کند و روی میله‌ی بار می‌رقصد. دختر‌بچه‌ی نوجوان کیف‌قاپی می‌کند. در نسخه‌ی بدون‌سانسور، مونتویا یک لباس با جمله‌ای زننده می‌پوشد. فحش‌های رکیک زیادی در نسخه‌ی زبان اصلی وجود دارد. قناری سیاه و هارلی کوئین لباس‌های بسیار کوتاه و تنگ می‌پوشند. یک مرد خارج از بار تلاش می‌کند که هارلی کوئین را که مست است با خودش ببرد و او را بغل می‌کند و قصد سوءاستفاده از او را دارد. هارلی و دختر نوجوان از فروشگاه دزدی می‌کنند. رومن سایونس یک مرد را مجبور می‌کند لباس یک زن را پاره کند و از زن می‌خواهد که برقصد. درگیری‌های تن‌به‌تن زیادی بین شخصیت‌های زن و مردان تبهکار اتفاق می‌افتد. درنهایت همه در یک بار جمع می‌شوند ونوشیدنی مارتینی می‌خورند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

درنهایت، این فیلم تلاش دارد گروهی از زنان را نشان دهد که به‌خاطر وابستگی به مرد‌ها، در حقشان ظلم شده و نتوانسته‌اند حق خود را بگیرند. بنابراین تصمیم می‌گیرند قوی باشند و مستقل عمل کنند. این فیلم داستان خودکفاشدن زنان را نشان می‌دهد که حتی درکنارِهم با کار گروهی می‌توانند بسیار قوی‌تر از تعداد زیادی از مردان باشند و آن‌ها را شکست می‌دهند. اما خود این زن‌ها هم به یکدیگر خیانت می‌کنند و دروغ می‌گویند. لباس‌های تنگ و کوتاه می‌پوشند و به‌عنوان شخصیت اصلی جذّابیت‌های بصری و رفتاری هیجان‌انگیزی خصوصاً برای نوجوانان دارند. آن‌ها رفتار‌های بد خود را در قالب آدم بد بودن توجیه می‌کنند؛ دزدی می‌کنند و به اداره‌ی پلیس حمله می‌کنند و ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی به نمایش می‌گذارند. اما درنهایت جلوی بیشترشدن حجم خشونت را می‌گیرند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هارلی کوئین شخصیت دوست‌داشتنی و جذّابی است که تلاش می‌کند راه زندگی خود را پیدا کند و بعد از شکست عشقی‌ای که خورده است روی پاهای خود بایستد. لباس‌های کوتاه و رنگارنگ می‌پوشد. رفتارهای ناهنجار هیجان‌انگیز و جذّابی دارد. مثلا با گلوله‌های رنگ به اداره‌ی پلیس حمله می‌کند و به یک نوجوان دزدی‌کردن و پنهان‌شدن را آموزش می‌دهد. به او می‌گوید برای اینکه جدّی گرفته شوی لازم است خشن باشی. نوجوان هم بسیار تحت تأثیر او قرار می‌گیرد و هارلی برایش نقش الگویی پررنگی دارد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«پرندگان شکاری» محصول سال 2020 در ژانر ابرقهرمانی و اکشن است. این فیلم داستان ماجراجویانه‌ی گروهی از زنان را تعریف می‌کند که می‌خواهند روی پای خود بایستند. هارلی کوئین، دوست‌دختر دیوانه‌ی جوکر، بعد از تمام‌کردن رابطه‌اش با جوکر، داستان اتفاقاتی که برایش افتاده است را روایت می‌کند. این روایت پیچیدگی‌های داستانی خود را دارد و به سبک فانتزیِ مخصوص هارلی کوئین، داستان جدایی گروهی از زنان را مطرح می‌کند که با کار تیمی می‌توانند جلوی مردان ستمگر بایستند و آن‌ها را شکست بدهند. این زنان با قومیت‌ها و شکل‌های متفاوت، زنانی باهوش، قوی و شجاع هستند که با مردان ظالم و بدذات یا ناامیدکننده می‌جنگند. این فیلم سرشار از خشونت است و شخصیت منفی فیلم پوست صورت قربانیان خود را می‌کند. در یک صحنه، تمام یک خانواده جلوی چشم یک دختربچه با تفنگ کشته می‌شوند و جسد‌های خونین نمایش داده می‌شود. در نسخه‌ی بدون‌سانسور، رومن سایونس بعد از عصبانیت دستور می‌دهد یک زن لباس خود را در بیاورد و برقصد. هارلی کوئین تحت تأثیر کوکائین قرار می‌گیرد و اعتماد‌به‌نفس می‌گیرد. لباس‌های زنان کوتاه است و در نسخه‌ی بدون‌سانسور از کلمات رکیک زیادی استفاده می‌شود. به‌طورکلّی این فیلم شبیه به نسخه‌ی زنانه‌ی ددپول است و شخصیت هارلی کوئین با جذّابیت‌های رفتاری و زیبایی‌های بصری، می‌تواند نقش الگویی برای نوجوانان داشته باشد؛ کمااینکه خود شخصیت نوجوان داستان هم تحت تأثیر او قرار می‌گیرد و می‌خواهد مثل او باشد. فیلم‌هایی که با محوریت داستان‌های ضد قهرمانان ساخته می‌شوند عموماً ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی را به تصویر می‌کشند و شخصیت‌ها با این توجیه که شخصیت بدی هستند رفتارهای نادرست خود را نادیده می‌گیرند و از آن‌ها به‌راحتی عبور می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، در این فیلم صحنه‌های بامزه‌ای از دزدی‌کردن از فروشگاه وجود دارد. با توجه به اینکه در سنین نوجوانی ارزش‌ها و ضد‌ارزش‌های افراد درحال شکل‌گیری است، تماشای این فیلم بدون راهنمایی والدین و بدون صحبت درمورد آن ممکن است تأثیرات مخربی بر ارزش‌های نوجوانان بگذارد. این دست از فیلم‌ها می‌تواند کارهای بد شخصیت‌ها را زیر سایه‌ی معدود کارهای خوبشان توجیه کند و به‌راحتی از ناهنجاری‌ها عبور کنند. خلاصه: این فیلم درجه‌ی بالایی از خشونت و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد. تماشای این فیلم بدون راهنمایی والدین می‌تواند تأثیرات مخربی بر روی ارزش‌های نوجوانان بگذارد و باعث نگاهی سهل‌انگارانه به ناهنجاری‌ها شود.
ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

صحنه‌های خشن این فیلم با موسیقی‌های هیجان‌انگیز و صحنه‌هایی پررنگ‌ولعاب می‌تواند باعث جذّاب‌شدن خشونت شود. آیا این دست از فیلم‌ها می‌تواند از حساسیت ما نسبت به خشونت کم کند؟

فرض اولیه‌ی داستان بر پایه‌ی منفی‌بودن شخصیت‌ها‌ست و نوعی مبارزه بین بد و بدتر وجود دارد. آیا شخصیت اصلی قرارگرفتن ضد‌قهرمان‌ها باعث جذّابیت و تبلیغ ناهنجاری‌ها نمی‌شود؟

درمورد شخصیت‌های زن این فیلم و وابستگی‌های ابتدایی آن‌ها به مردان و فرایند روی پای خود ایستادن و مبارزه با ظالمان با فرزند خود صحبت کنید.

احساس فرزند خود را درمورد شخصیت اصلی فیلم، یعنی هارلی کوئین بپرسید؟ آیا این ضد‌قهرمان با به‌تصویرکشیدن داستان خود تبدیل به قهرمان می‌شود؟

از فرزند خود بپرسید چه چیز‌هایی در شخصیت هارلی کوئین برایش جذّابیت دارد؟

درمورد پیام عدالت‌خواهی این فیلم با فرزند خود صحبت کنید. آیا کشتن کسی که دیگران را می‌کشد درست است؟

نظر فرزند خود را درمورد رفتارهای سادیستیک و بیمارگونه‌ی شخصیت رومن سایونس بپرسید. آیا متوجه اختلال در او شده است؟ آیا این رفتار‌ها ممکن است از آدم‌های عادی سر بزند؟

خلاصه: نظر فرزند خود را درمورد شخصیت اصلی فیلم، یعنی هارلی کوئین بپرسید؟ آیا این ضد‌قهرمان با به‌تصویرکشیدن داستان خود تبدیل به قهرمان می‌شود؟ از فرزند خود بپرسید چه چیزهایی در شخصیت هارلی کوئین برایش جذّابیت دارد؟

داستان فیلم

هارلی کوئین پس از جدایی از جوکر تلاش می‌کند که روی پای‌ خود بایستد و خطرات زیادی او را تهدید می‌کند. او به یک خلافکار قول می‌دهد الماسی را که یک دختربچه دزدیده پیدا کند. اما بعد از پیداکردن آن دختر تصمیم می‌گیرد به همراه دیگر زنان از این دختربچه درمقابل خلافکاران زیادی که دنبال او هستند محافظت کند.

جزئیات فیلم

کارگردان: کتی یان/Cathy Yan

نویسنده: کریستینا هادسون/Christina Hodson

تهیه‌کننده: مارگو رابی/Margot Robbie

بازیگران: مارگو رابی، جرنی اسمالت، مری الیزابت وینستد، رزی پرز/ Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez

شخصیت‌ها:

هارلی کوئین: دوست‌دختر دیوانه‌ی جوکر که به‌تازگی از جوکر جدا شده است.

بلک کنیری: یک ابرقهرمان با قدرت صوتی.

رنی مونتویا: عضو اداره‌ی پلیس گاتهام سیتی.

رومن سایونس: شخصیت منفی داستان که یک گانگستر خشن است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros. Pictures

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد