• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مرد آهنی

بررسی تخصصی فیلم Iron man

مرد آهنی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

تونی استارک، مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی سلاح و مهمات است که برای رونمایی از جدیدترین ساخته‌اش به افغانتسان می‌رود. این محصول در سال ۲۰۰۸؛ یعنی در سال‌های اشغال عراق تولید شده است. خشونت و ترس در این محصول رسانه‌ای قابل توجه است.

سال 2008 126 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

انفجار موشک در آزمایش تونی استارک و درگیری‌های مرد آهنی و دشمانش، شلیک گلوله در درگیری‌ها، قتل ازسوی گروه تروریستی در روستاها و غارت آن‌ها، شکنجه تونی استارک در غار و درگیری‌اش با کسانی که او را به‌گروگان گرفتند، صحنه‌های خشونت‌آمیزی است که در این اثر نمایش داده می‌شود. داستان مرکزی فیلم حول درگیری تونی استارک و شریکش، استین، شکل گرفته است.

جزئیات
ترس

تقریباً نمایش ترس در این محصول وجود ندارد. صحنه‌هایی را که در آن رئیس گروه حلقه اقدام به کشتار روستاییان می‌کند یا در حال شکنجه تونی است، می‌توان به‌عنوان نمایش ترس درنظر گرفت.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خوش‌گذرانی‌های استارک در مهمانی‌ها، نمایش رابطه‌ی جنسی، نوشیدن مشروبات الکلی و قماربازی از ناهنجاری‌های اجتماعی این اثر می‌باشند.

جزئیات
پیام مثبت

تونی استارک، شخصیت اصلی داستان، در تمام مراحل سعی بر حفظ صلح جهانی دارد و خود را حامی منافع جهان معرفی می‌کند. از طرفی او یک آمریکایی وطن‌پرست است که حاضر است برای کشورش هرکاری بکند.

جزئیات
الگوی مثبت

تونی استارک شخصیتی خونسرد، فداکار و امیدوار دارد، او با این روحیات با مشکلات مواجه می‌شود. تونی در صحنه‌های مختلف فیلم نشان می‌دهد انسان شوخ‌طبعی است و همیشه آماده‌ی فداکاری برای نجات جان دیگران است. تونی استارک باوجوداینکه بسیار آماده‌به‌خدمت و تیزهوش است، در تصمیم‌گیری‌ها خودرأی و مغرور است و هرگاه تصمیمی می‌گیرد، دیگر مشورت دیگران نمی‌تواند نظر او را عوض کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

شرکت مارول، تولید‌کننده‌ی کمیک‌ها و شخصیت‌های ابرقهرمانی است که امروزه به مجموعه فیلم‌هایی که در همین ژانر ساخته است، شناخته می‌شود. محصولات این شرکت عموماً در ژانر ابرقهرمانی و علمی ـ تخیلی ساخته شده‌اند که در آن‌ها، داستان کلی فیلم بر محور درگیری و جنگ بین دو شخصیت یا دو گروه شکل گرفته است. ازاین‌رو میزان خشونت نمایش‌داده‌شده در این محصولات بالاست که این می‌تواند همراه با تقلیدهای کودکان و نوجوانان همراه باشد. باید به این نکته توجه کرد که میزان تقلیدپذیری در سنین پایین از شخصیت‌های ابرقهرمان مثل «بت‌من»، «مرد عنکبوتی» و... بالاست، ازاین‌رو باید دقت داشت که هیجانات کودک به‌واسطه گفت‌وگوی با او کنترل شود.

شما می‌توانید با کودکان خود درباره‌ی نقش نیروهای فرازمینی در زندگی واقعی صحبت کنید و بگذارید تا آنچه را که حقیقی است در میان گفت‌وگوهایتان درک کنند. سعی کنید تناقض میان مالک‌بودن یک شرکت تولید سلاح و تلاش برای صلح جهانی را برای فرزندانتان شرح دهید.

خلاصه: خشونت نمایش‌داده‌شده در این اثر می‌تواند مورد تقلید کودکان و نوجوانان قرار بگیرد. می‌توانید با گفت‌وگو، شکل‌گیری مفهوم قهرمان را در ذهن فرزندانتان اصلاح کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) اگر او جای تونی بود، چطور با استین برخورد می‌کرد؟

2) اگر او جای مرد آهنی بود، چطور صلح را در جهان برقرار می‌کرد؟

3) چقدر این نیروها واقعی است؟ آیا در زندگی حقیقی می‌توان به این نیروها تکیه کرد؟

خلاصه: چه چیزی از مرد آهنی برای تو جذاب است؟

داستان فیلم

«تونی استارک»، مدیرعامل بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کارخانه‌ی تولید سلاح است. او برای معرفی جدیدترین دستاورد موشکی خود به کشور افغانستان سفر می‌کند و قصد دارد تا قدرت این موشک جدیدی را که توسط شرکت او اختراع شده است، به ارتش آمریکا نمایش بدهد. او وقتی به افغانستان می‌رسد و سلاح جدیدش را رونمایی می‌کند، در مسیرِ رفتن به محل استراحت، به ماشین حمل او حمله و تونی گروگان گرفته می‌شود. وقتی به هوش می‌آید متوجه می‌شود که در یک غار است. کسی که تونی را دستگیر کرده است، می‌خواهد یک موشک مانند همان چیزی که به ارتش آمریکا داده است برای او نیز درست کند. در بدن تونی چندین ترکش است که به سمت قلبش حرکت می‌کنند، او ابتدا یک وسیله می‌سازد که روی سینه‌اش قرار می‌گیرد و می‌تواند جلوی حرکت ترکش‌ها را بگیرد، تونی سعی می‌کند با استفاده از این‌وسیله یک لباس برای خودش درست کند که پرواز می‌کند و سلاح منحصر‌به‌فردی‌ است. تونی می‌تواند با استفاده از همین لباس از آنجا فرار کند. بعد از اینکه به شرکتش بازمی‌گردد تصمیم می‌گیرد دیگر سلاح نسازد؛ چون متوجه می‌شود از سلاح‌هایی که او می‌سازد در راستای کشتار مردم بی‌گناه استفاده می‌شود. تونی پی می‌برد که دشمن اصلی او شریکش در همان کارخانه است که سعی دارد به سلاح‌های فوق‌پیشرفته دست پیدا کند و دنیا را تصاحب نماید، شریک تونی استارک هم برای خودش لباسی مثل لباس مرد آهنی می‌سازد و با او می‌جنگد؛ اما درنهایت مرد آهنی او را شکست می‌دهد

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: جان فاورو

نویسنده/ مترجم: مارک فرگوس هاوک استبی

نام تهیه‌کننده: ـ

نام بازیگران: رابرت داونی جونیور، گوئیت پالترو، ترنس هاوارد، جف بریجز، لسلی بیب، شان طوب

نام شخصیت‌ها: ـ

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: marvel

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه