• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

مرد‌ پولادین

مرد‌ پولادین

بررسی تخصصی فیلم Man of Steel

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«مرد پولادین» داستان یکی از ابرقهرمانان دی‌سی کمیک به نام «سوپرمن» است. این فیلم اکشن داستان پسربچه‌ای است که متوجه می‌شود اهل زمین نیست و با ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد می‌خواهد بفهمد از کجا آمده و چه هدفی را باید در زندگی دنبال کند.

سال 2013 165 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این فیلم به تناسب ژانر اکشن، صحنه‌های بسیاری از درگیری و جنگ و استفاده از سلاح‌های مختلف وجود دارد. یک سیاره منفجر می‌شود. اما هیچ صحنه‌ی مستقیمی از آسیب جدّی وجود ندارد. ساختمان‌ها فرو می‌ریزند. انفجار‌ها و تخریب‌های گسترده‌ای در شهر اتفاق می‌افتد، اما آسیبی که به مردم وارد می‌شود در صحنه‌هایی سریع، کوتاه و بدون خونریزی است. یکی از شخصیت‌ها زیر آوار گیر می‌کند، اما لحظه‌ی آخر نجات پیدا می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از نابودی یک سیاره به نام کریپتون و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این سیاره، مثل تولّد مصنوعی فرزندان، ممکن است ترسناک باشد. کلارک به دلیل ویژگی‌های خاصش انسان‌ها را با اسکلت‌بندی‌هایشان می‌بیند و در کودکی موجب وحشت او می‌شود. ژنرال زاد نشان می‌دهد که برای احیای کریپتون لازم است که انسان‌ها کشته شوند و کلارک در دریایی از جمجمه‌های انسان غرق می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه‌ی بدون‌سانسور، در ابتدای فیلم صحنه‌ای از زایمان طبیعی وجود دارد که البته هیچ‌گونه برهنگی در آن دیده نمی‌شود. یک صحنه از نوشیدنی‌های الکی وجود دارد. همچنین در نسخه‌ی بدون‌سانسور، شخصیت‌های اصلی همدیگر را می‌بوسند.

جزئیات
پیام مثبت

کلارک به‌دنبال معنایی برای زندگی خود است و در این راه نمی‌تواند نسبت به انسان‌ها بی‌تفاوت باشد؛ حتی بااینکه با افشای هویّتش بار‌ها به او صدمه زدند و به نظر می‌رسد انسان‌ها قصد پذیرش او را در میان خود ندارد، اما او نمی‌تواند آن‌ها را نجات ندهد. همچنین کلارک با مادر خود رابطه‌ای صمیمی و پر از احترام دارد و همه‌ی تلاشش را می‌کند تا از خانواده‌ی خود محافظت کند. او در یک سفر تلاش می‌کند خودش را بشناسد و درنهایت با پذیرش قدرت خود و مسئولیتش در قبال آدم‌ها به محافظت از زمین دربرابر همخون‌های خودش (کریپتونی‌ها) می‌پردازد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سوپرمن همیشه فداکاری‌های زیادی انجام می‌دهد و با از‌خود‌گذشتگی انسان‌های زیادی را نجات می‌دهد. رابطه‌ای سرشار از صمیمیت و احترام با مادر خود دارد و خانواده‌ای که او را به فرزندی قبول کرده‌اند برایش بسیار پر‌اهمیت است؛ حتی وقتی متوجه هویّت واقعی خود می‌شود. لوئیس یک خبرنگار شجاع و باپشتکار است و سعی می‌کند در کار خود بهترین باشد. او با شجاعت به کلارک کمک می‌کند و تلاش می‌کند از کلارک و آدم‌های اطرافش محافظت کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«مرد پولادین» محصول سال 2013 در ژانر ابرقهرمانی و اولین فیلم از مجموعه فیلم‌های دی‌سی کمیک است که به داستان زندگی سوپرمن، یکی از ابرقهرمانان محبوب می‌پردازد.

کلارک پسربچه‌ای است که از یک سیاره‌ی درحال انقراض به زمین فرستاده می‌شود. او در خانواده‌ای کشاورز بزرگ می‌شود. این خانواده تلاش می‌کنند او را درمقابل خطر‌های احتمالی (عدم‌پذیرش انسان‌ها، آزمایش‌های غیرانسانی بر روی فرازمینی‌ها و...) محافظت کنند.

کلارک از همان کودکی نمی‌تواند نسبت به جان آدم‌ها بی‌تفاوت باشد. او بااینکه به‌عنوان فردی با ویژگی‌های ناشناخته طرد می‌شود، بازهم دست از نجات انسان‌ها برنمی‌دارد. کلارک بعد از مرگ پدرش، تلاش می‌کند بفهمد از کجا آمده و هدفش از زندگی در این سیاره را پیدا کند.

به تناسب ژانر اکشن و ماجراجویانه‌ی فیلم، صحنه‌های بسیاری از تخریب‌های گسترده‌ی شهر‌ها و فروریختن ساختمان‌ها ودرگیری‌های تن‌به‌تن را شاهد هستیم. اما حتی در معدود صحنه‌هایی که افراد کشته می‌شوند خونریزی وجود ندارد.

کلارک ذره‌ذره توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوت خود را پیدا می‌کند و سعی می‌کند از آن‌ها برای نجات بشریت استفاده کند. برخلاف فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر که شخصیت‌های مثبت و منفی از همان ابتدا برای قهرمانان مشخص هستندف کلارک به زاد (ضدقهرمان) مهلت می‌دهد و از انگیزه‌های واقعی او با‌خبر می‌شود.

همچنین شخصیت‌های منفی مانند باقی فیلم‌های ابرقهرمانی قیافه‌ای هیولا‌گونه ندارند. زاد درست مانند باقی انسان‌هاست و حتی ایمان دارد که کارش درست است و قصد نجات نسل و سیاره‌ی خود را دارد.

خلاصه: شخصیت اصلی فیلم در طی یک سفر به‌دنبال هدف زندگی خود است و در این راه توانایی‌های خاص خود را کشف می‌کند. همچنین او به شخصیت منفی اجازه می‌دهد تا انگیزه‌های خود را آشکار کند و پس از اطمینان از این انگیزه‌ها به مبارزه با وی می‌پردازد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درباره‌ی هدف‌های زندگی‌اش حرف بزنید.

از فرزند خود بپرسید اگر کلارک در خانه می‌ماند و از توانایی‌های خودش هیچ استفاده‌ای نمی‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟

در‌مورد ایمان‌داشتن به انجام کار درست در شخصیت‌های منفی فیلم و همچنین در جامعه‌ی واقعی با فرزند خود صحبت کنید.

انگیزه‌های انسان‌ها در جامعه‌ی واقعی برای جنگ را بررسی کنید.

از فرزند خود بپرسید چرا انسان‌ها از کلارک باوجوداینکه آن‌ها را نجات داده بود می ترسیدند؟

خلاصه: درمورد ایمان‌داشتن به انجام کار درست در شخصیت‌های منفی فیلم و همچنین در جامعه‌ی واقعی با فرزند خود صحبت کنید.

داستان فیلم

«کلارک» یا همان «کال ال» در بدو تولّد، توسط پدرش از یک سیاره‌ی درحال انقراض به نام «کریپتون» به زمین فرستاده می‌شود. کلارک در زمین بین خانواده‌ای کشاورز بزرگ می‌شود و مادر و پدرش تلاش می‌کنند تا به او کمک کنند تا با قدرت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود کنار بیاید و از باقی انسان‌ها مخفی شود.

اما طولی نمی‌کشد که در حوادث مختلف کلارک نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و مجبور به نجات آدم‌ها می‌شود و مردم از ویژگی‌های منحصربه‌فرد او وحشت می‌کنند. پس کلارک سعی بیشتری در مخفی‌کردن هویّت خودش می‌کند. اما یک خبرنگار متوجه حضور او می‌شود و با اصرار داستان او را در اینترنت پخش می‌کند. زاد، ژنرال کریپتونی، به انسان‌ها هشدار می‌دهد که کلارک را تحویل بدهند. مردم نمی‌دانند که می‌توانند به او اعتماد بکنند یا نه.

جزئیات فیلم

کارگردان: زک اسنایدر/Zack Snyder

نویسنده: دیوید اس. گویر/ David S. Goyer

تهیه‌کننده: چارلز روون/Charles Roven

بازیگران: هنری کاویل، امی آدامز، مایکل شانونHenry Cavill, Amy Adams, Michael / Shannon

شخصیت‌ها:

کلارک: پسری با ویژگی‌های ماورایی که سعی در پنهان‌کردن قابلیت‌های خود دارد اما نمی‌تواند آدم‌ها را نجات ندهد.

لوئیس: خبرنگاری که متوجه کلارک می‌شود و درباره‌ی او می‌نویسد.

زاد: ژنرال اهل سیاره‌ی کریپتون است که قصد بازسازی نژاد خودش را بر روی زمین دارد.

کشور سازنده: آمریکا- انگلیس

کمپانی سازنده: Warner Bros. Pictures

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد