• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم ماموریت مخفی (secret mission )

author-img

توسط : فاطمه زهرا باقری ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

455 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم سینمایی ماموریت مخفی داستان مبارزه‌ی انجمن زبان کره‌ای برای گردآوری لغات کره‌ای و انتشار یک لغت‌نامه کره‌ای در زمان استعمار ژاپن برای حفظ و نگهداری زبان و فرهنگ کره‌ای را روایت می‌کند. این فیلم در ژانر درام تاریخی در سال ۲۰۱۹ اکران شده و نقدهای مثبتی دریافت کرده است.

ژانر : درام تاریخی

سال 2019 135 دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 3 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 12 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در این فیلم خبری از سکانس‌های جنسی نیست. خشونت نظامی و سرکوبگری استعماری به وفور دیده می‌شود و ترس از به خطر افتادن انجمن زبان کره‌ای و تنبیه اعضای انجمن توسط حکومت ژاپن در طول فیلم وجود دارد. با فرزند خود درباره اهداف مهمی که ارزش جنگیدن و به خطر انداختن جان دارند صحبت کنید و از او راجع به تغییراتی که دوست دارد در دنیا ایجاد کند پیرسید. می‌توانید به بهانه‌ی این فیلم مقایسه‌ای با سرگذشت کشورمان در دوران استعمار انگلیس و روسیه انجام دهید و درباره آن دوران باهم تحقیق کنید.

در این فیلم مصرف مشروبات الکلی وجود دارد که بهتر است با فرزندتان راجع به تفاوت فرهنگی ما و غیرمسلمانان صحبت کنید و توضیح دهید که بعضی رفتارها که در کشورهای دیگر عادی است برای ما ناهنجار تلقی می‌شود. می‌توانید نسخه پالایش‌شده را با فرزندتان تماشا کنید که در آن مصرف الکل حذف شده است.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درباره نکات فیلم صحبت کنید و از او این سوالات را بپرسید:

اگر یک کشور بخواد کشور ما رو اشغال کنه ما باید چکار کنیم؟

ادامه متن

داستان اثر

در سال ۱۹۳۳ زمانی که کشور ژاپن کشور کره را اشغال کرده بود، ژاپنی‌ها آموزش زبان کره‌ای را ممنوع کرده بودند تا روحیه ملی کره را تضعیف کنند. و به جای زبان کره‌ای، زبان ژاپنی در مدارس تدریس می‌شد. جامعه‌ی کره تصمیم گرفت برای نجات زبان کره‌ای یک لغت‌نامه ایجاد کند. این کار بعد از مرگ جو سی‌کیونگ متوقف شد. در سال ۱۹۴۱ ریو‌جونگ‌هوان تصمیم می‌گیرد گرد‌آوری لغت‌نامه را ادامه دهد و با کمک انجمن زبان کره‌ای لغت‌نامه را دور از چشم ژاپنی‌ها کامل کند. یک جیب‌بر به نام کیم‌پان‌سو به عنوان خدمتکار در کتابخانه‌ی انجمن زبان کره‌ای استخدام می‌شود. ریو جونگ‌هوان متوجه می‌شود که پان‌سو بیسواد است و برای او شرط می‌گذارد که باید خواندن و نوشتن یاد بگیرد. انجمن برای پیدا کردن لغات و ریشه کلمات کره‌ای در لهجه‌های شهرهای مختلف (ساتوری) از معلمان زبان کره‌ای آن شهرها درخواست می‌کند که با آنها همکاری کنند و لغات گویش خود را برای آن‌ها بفرستند اما معلمان از ترس مجازات و تنبیه از طرف دولت ژاپن از همکاری با انجمن سر باز می‌زنند. پان‌سو دوستانش را که در زندان با آن‌ها آشنا شده‌ بود را به انجمن می‌آورد و لغات بسیاری از لهجه‌های مختلف در انجمن ثبت می‌شود. پلیس ژاپن از فعالیت انجمن مطلع می‌شود و پیش‌نویس لغاتی که انجمن ده سال برایشان زحمت کشیده بود را مصادره می‌کند. اما استاد چو قبل از این اتفاقات همه اسناد را کمی‌برداری کرده بود و در خانه‌اش مخفی کرده بوده است. انجمن نقشه‌ی جدیدی می‌کشد و معلمان را مخفیانه به سینمای شهر دعوت می‌کند و آنجا به گردآوری لغات مشغول می‌شوند. پلیس پس از مدتی متوجه می‌شود و به سینما یورش می‌برد. ریو جونگ‌هوان و کیم پان‌سو با برگه‌های لغات جمع‌آوری شده فرار می‌کنند. ریو جونگ‌هوان تیر می‌خورد و لغت‌نامه را به پان‌سو می‌سپارد و سفارش می‌کند تا آن‌ را به چاپخانه‌ای در بوسان برساند. پان‌سو پیش‌نویس لغت‌نامه را در یک انبار مخفی می‌کند و از دست ماموران فرار می‌کند. پان‌سو پس از آن به دست ماموران ژاپنی کشته می‌شود. در سال ۱۹۴۵ کره به استقلال می‌رسد و ریو جونگ‌هوان از زندان آزاد می‌شود. پیش‌نویس های لغت‌نامه بعد از چند سال در انبار ایستگاه سئول پیدا می‌شوند و بالاخره لغت‌نامه مال‌موئه بعد از ۱۳ سال تلاش و فداکاری در سال ۱۹۴۷ کامل و چاپ می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Eom Yu-na ایوم یونا

نویسنده/ مترجم: Eom Yu-na ایوم یونا

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Nour He

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

فیلم پیام مثبت بالایی داره واقعا برای انتقال پیام حفظ فرهنگ خیلی تلاش کرده.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ماموریت مخفی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>