• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

فقط رحمت

بررسی تخصصی فیلم Just mercy

فقط رحمت

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

برایان یک وکیل جوان که قصد دارد به افراد بی‌بضاعتی که به‌خاطر فقر توانایی گرفتن وکیل ندارند، کمک کند تا بتوانند بی‌گناهی خود را اثبات کنند. او در این راه با تبعیض‌ها و سختی‌هایی مواجه می‌شود؛ ولی بااین‌حال ناامید نمی‌شود. این فیلم تلاش خستگی‌ناپذیر یک جوان برای اثبات بی‌گناهی یک انسان را نشان می‌دهد و می‌تواند الهام‌بخش حس نوع‌دوستی و عدالت‌طلبی باشد.

سال 2019 137دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این فیلم دارای کمترین صحنه‌ی خشونت‌آمیز است. به‌غیراز چندصحنه‌ی کوتاه از برخورد پلیس و نگهبانان زندان که می‌تواند مصداق خشونت و درگیری فیزیکی عادی باشد، بقیه لحظه‌های فیلم عاری از خشونت فیزیکی و کلامی است.

جزئیات
ترس

ترس در این فیلم به غیر از لحظات آماده‌کردن اعدامی برای اعدام با صندلی الکتریکی دیگر قابل مشاهده نیست. در آن صحنه نیز لحظه‌ی اجرای حکم اعدام به نمایش درنمی‌آید.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این فیلم از صحنه‌های ناهنجاری اجتماعی مانند برهنگی یا صحنه‌های جنسی عاری است. الفاظ رکیک و نامناسب در آن شنیده نمی‌شود. تنها در دو صحنه که آنا درحال سیگارکشیدن است و برایان با همسر آنا درحال خوردن مشروب هستند، دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این فیلم در مذمت نژادپرستی و بی‌عدالتی موجود در نظام قضایی آمریکاست. در این فیلم که از یک داستان واقعی اقتباس شده است، این مسئله نمایش داده می‌شود که چگونه افراد بی‌گناه سیاه‌پوست با کوچک‌ترین مدارک و اسناد، شدیدترین مجازات‌ها را متحمل می‌شوند. این فیلم توانسته است نشان دهد که اقلیت سیاه‌پوست آمریکا دربرابر ناعدالتی‌ها و تبعیض‌ها بسیار آسیب‌پذیر هستند و نمی‌توانند از خود به‌راحتی دفاع کنند. فردی مانند برایان باید به سختی تلاش کند تا بتواند رأی دادگاه را تغییر دهد و جان یک بی‌گناه را نجات دهد. در این فیلم هدف ارزشمند برایان برای نجات افراد بی‌بضاعت و ‌انگیزه‌ی او می‌تواند الهام‌بخش باشد و مخاطب را نسبت به بی‌عدالتی حساس کند. مسئولیت‌پذیری و تعهد به انجام وظیفه در شخصیت اصلی فیلم مشاهده می‌شود. او سعی می‌کند تا دربرابر تهدیدهای موجود شجاع و بی‌باک باشد. پیام مثبت فیلم مقابله و مبارزه دربرابر تبعیض نژادی و نابرابری در برخورداری از عدالت قضایی است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

برایان جوانی باانگیزه است که سعی دارد به بی‌گناهان بی‌بضاعتی که در بند زندان‌های آمریکا اسیرند کمک کند؛ اما فضای تبعیض‌آمیز نظام قضایی آمریکا کار را برای او سخت کرده است. البته برایان جوانی نیست که به همین راحتی شانه خالی کند و خسته شود. او وقتی یقین پیدا می‌کند که موکلش بی‌گناه است، از تلاش برای رهایی او دریغ نمی‌کند و از هر راهی برای نجات او استفاده می‌کند. برای او سیاه و سفید تفاوتی ندارد؛ اما بیشتر بی‌گناهان زندانی از سیاه‌پوستان است. بااین‌حال قانون‌مداری را فراموش نمی‌کند و تمام کارها را از طریق قانون پیگیری می‌کند. برایان از آنجایی‌که در یک خانواده‌ی فقیر بزرگ شده است، دربرخورد با افراد بی‌بضاعت بی‌تفاوت نیست و روحیه حمایت‌گری و نوع‌دوستی را از آنجا به یاد دارد. با اینکه تهدیدشدن ازطرف سفیدپوست‌ها و تحقیرها برای او سخت است؛ اما از راهی که آن را آغاز کرده است، منصرف نمی‌شود. او که راه سختی را درپیش گرفته است به کمک آنا، همکارش، بالاخره توانست والتر را از یک قدمی اعدام نجات دهد و بی‌گناهی‌اش را اثبات کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

هدف برایان از تحمل سختی‌های کار وکالت چه بود؟ با این سؤال درباره‌ی هدف برایان با فرزند خود صحبت کنید.

چرا افراد بی‌گناه نمی‌توانستند به‌راحتی بی‌گناهی خود را اثبات کنند؟ با کودک خود از فضای نابرابری و بی‌عدالتی قضایی صحبت کنید.

دلیل بی‌احترامی سفیدپوستان به برایان چه بود؟ با زبانی ساده با کودک خود درباره‌ی مفهوم نژادپرستی گفت‌وگو کنید و مذمت آن را در قالب بیان داستان فیلم توضیح دهید.

خلاصه: درباره‌ی این اثر با کودک خود صحبت کنید و از مفاهیمی مانند نوع‌دوستی و عدالت گفت‌وگو کنید. نژادپرستی را برای کودک خود توضیح دهید و دلیل زشتی این صفت را برای او شرح دهید. ارزش کار برای افراد بی‌بضاعت و بی‌گناه را از طریق بازتعریف داستان فیلم برای کودک خود تبیین کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند در قسمتی از فیلم یک زندانی را برای اعدام به‌وسیله‌ی صندلی الکتریکی آماده می‌کنند. این صحنه‌ها ممکن است برای کودکان ناخوشایند به‌نظر برسد. هم‌چنین در قسمتی از فیلم نگهبان زندان از برایان می‌خواهد تا تمام لباس‌هایش را برای تفتیش بدنی از تن خارج کند. اگرچه در این صحنه بدن برهنه برایان به‌طور کامل نمایش داده نمی‌شود؛ اما می‌تواند تصور نامناسبی را در ذهن مخاطبان کودک ایجاد کند. درگیری‌های فیزیکی در این فیلم بسیارمحدود و با شدت بسیارپایین است. تنها در یک صحنه آنا در کنار برایان درحال سیگارکشیدن است که در نمایی دور به تصویر کشیده می‌شود. به علاوه این فیلم دارای بحث‌های قضایی و حقوقی است که برای مخاطبان کم‌سن خسته‌کننده است. زمان فیلم نیز بیش از دو ساعت است و همین باعث بی‌رغبتی کودکان به این اثر است.

خلاصه: صحنه‌های آماده‌سازی اعدام، برهنه‌شدن برایان برای تفتیش، سیگارکشیدن آنا در کنار برایان، درگیری‌های فیزیکی با شدت پایین، طولانی‌بودن زمان فیلم، بحث‌های قضایی و حقوقی.

داستان فیلم

داستان فیلم در شهرستان «مونروی ایالت آلاباما» در سال ۱۹۸۷ میلادی آغاز می‌شود. مکانی که زمانی از ناامن‌ترین نقاط آمریکا برای رنگین‌پوستان بوده است و دوره‌ای که به ادعای سیاست‌مداران دیگر ردی از تبعیض‌های نژادی گسترده و هدفمند در این کشور دیده نمی‌شود. صاحب یک کارگاه کوچک تولید چوب به نام والتر مک‌ میلیان، با بازی «جیمی فاکس» به اتهام قتل جوان سفیدپوستی به نام «راندا موریسون» به اشدِّ مجازات و اعدام با صندلی الکتریکی محکوم می‌شود. درآن‌سوی ماجرا، برایان استیونسون، با نقش‌آفرینی «مایکل بی جردن» قرار دارد. وکیلی جوان که به‌تازگی از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده و سرشار از انگیزه است تا در دنیا تغییری ایجاد کند و به کمک افرادی بشتابد که صدایشان کمتر شنیده می‌شود. خاطرات دوران کارآموزی و انگیزه‌ی استیونسون جوان، او را برای دفاع از زندانیان محکوم به اعدام، به ایالت آلاباما می‌کشاند. این زنجیره‌ی اتفاقات استیونسون را با «جانی دی» روبه‌رو می‌کند. وکیل جوان بعد از مطالعه‌ی پرونده‌ی ناقص و متناقض جانی دی تصمیم می‌گیرد به دفاع از او دربرابر حکم ناعادلانه‌ای که برایش بریده شده است، بپردازد. بعد از تلاش‌ها و سرسختی‌های بسیار موفق می‌شود حکم آزادی والتر را به‌دست بیارورد.

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: Destin Daniel Cretton/ دستین دنیل کرتون

نویسنده/ مترجم: Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham/ دستین دنیل کرتون، اندرو لنهام. براساس کتاب برایان استیونسون

نام تهیه‌کننده: Gil Netter / گیل نتر

نام بازیگران: Michael B. Jordan, Jamie Foxx, Rob Morgan, Tim Blake Nelson, Rafe Spall, BrieLarson / میکائیل بی جوردن، جیمی فاکس، راب مورگان، تیم بلیک نیلسون، ریف اسپال، بری لارسون.

نام شخصیت‌ها:

برایان استیونسون: یک وکیل جوان سیاه‌پوست که در خانواده‌ی فقیری بزرگ شده است و قصد دارد بعد از پایان تحصیلاتش در هاروارد به زندانیان محکوم به اعدام کمک کند،

والتر مک میلیان: یک سیاه‌پوست آمریکایی که صاحب یک کارگاه کوچک چوب است، او با شهادت دروغ رالف مایرز مبنی بر قتل یک دختر جوان سفیدپوست، به اعدام محکوم می‌شود،

اوا انسلی: شریک و همکار برایان در یک دفتر خدمات حقوقی است که کمک می‌کند تا افراد بی‌گناه را که به ناحق محکوم شده‌اند، نجات دهند،

رالف مایرز: شاهدی که به اجبار شهادت می‌دهد والتر مک میلیان قاتل دختر سفیدپوست بوده است،

هربرت ریچاردسون: یکی از محکومین به اعدام که طبق نظر برایان استیونسون بی‌گناه بوده است؛ اما فرصت اثبات بی‌گناهی او را پیدا نمی‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Endeavor Content, One Community, Participant Media, Macro Media / انداور کانتنت، وان کامیونیتی، پارتیسیپنت مدیا، مارکو مدیا

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه