• امروز : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

غلامرضا تختی

بررسی تخصصی فیلم Gholamreza Takhti

غلامرضا تختی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

12 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم داستان زندگی غلامرضا تختی از دوره کودکی که در زاغه‌های اطراف تهران بوده تا دوره اوج او در کشتی و بعد از آن خودکشی‌اش است. در فیلم ابعاد مختلف زندگی تختی و روابطش با هم‌تیمی‌ها، خانواده، همسر،مربی و مردم نشان داده می‌شود

سال 1397 105 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت فیزیکی به شکل فراگیر در فیلم دیده نمی‌شود و فقط در چند صحنه در سطوح پایین دیده می‌شود.در دقایق ابتدایی فیلم تختی در کودکی به علت مسخره شدن توسط بچه‌ها با آنها درگیر می‌شود. در بعضی از مسابقه‌ها در حین مسابقه زخمی می‌شود و کمی خونریزی دارد و در یک صحنه هم بین اعضای تیم ملی درگیری ایجاد می‌شود. که البته این درگیری در حد یقه گرفتن و هول دادن است. خشونت روانی در نیمه پایانی فیلم به شکل فراگیر وجود دارد و منجر به منزوی شدن تختی می‌شود.دوستان تختی می‌ترسند با او تمرین یا همکاری کنند و تختی اجازه تمرین پیش از مسابقات را ندارد

ادامه متن
جزئیات
ترس

جز صحنه‌ای که تختی در آب‌ سیاه افتاده و ممکن است خفه شود فیلم صحنه‌ی ترسناک دیگری ندارد

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه مصرف سیگار دیده می‌شود البته مصرف سیگار توسط شخصیت‌های اصلی داستان نیست در یک صحنه کوتاه هم قهوه‌خانه و مصرف قلیان دیده می‌شود. در یکی از جشن‌های پیروزی تختی هم‌تیمی‌هایش نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند که تختی از نوشیدن سر باز می‌زند. استفاده از الفاظ رکیک هم به شکل بسیار محدود در چند صحنه دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

در صحنه‌ای در نیمه‌ی پایانی فیلم جوانی برای تختی توضیح می‌دهد که در ایران نمی‌تواند پیشرفت کند و هر وقت بتواند از ایران می‌رود و تختی در جواب او توضیح می‌دهد که مملکت مثل مادر و پدر می‌ماند و نمی‌توان آن را رها کرد.

جزئیات
الگوی مثبت

تختی به عنوان شخصیت اصلی فیلم در هر لحظه‌ای که بتواند به کسانی که نیاز دارند کمک می‌کند در چند صحنه به کسانی که نیاز به کمک مالی دارد پول و یا حتی کت خود را می‌دهد. کسانی که در حق او بدی کردند را می‌بخشد و با محبت با آنها برخورد می‌کند حتی اگر خودش نیازمند باشد از کمک به بقیه دریغ نمی‌کند. در زلزله بوئین‌زهرا به کمک مردم می‌رود. او فردی پر تلاش است و بعد از رد شدن در تمرین کشتی در نوجوانی ناامید نمی‌شود و به تلاش کردن ادامه می‌دهد. همچنین او به پدر و مادر خود بسیار احترام می‌گذارد و به خانواده خود هم کمک می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

غلامرضا تختی از بسیاری از جهات می‌تواند الگوی مناسبی برای فرزندتان باشد. او به پدر و مادر خود بسیار احترام می‌گذارد از کسانی که به او پشت کردند یا حسادت ورزیدند می‌گذرد و دست کسانی که به کمک او نیاز دارند را می‌گیرد از طرف دیگر او فردی بسیار پرتلاش است و با شکست‌های کوچک ناامید نمی‌شود. اما باید توجه داشته باشید که او پس از منزوی شدن و بسته شدن راه‌ها دست به خودکشی می‌زند و لازم است درباره این موضوع با فرزندتان صحبت کنید به خصوص در سنین نوجوانی که در حال هویت یابی هستند و شکست‌های قهرمان این فیلم می‌تواند بر شکل گیری هویتشان تاثیر منفی بگذارد. با فرزند خود درباره ی راه های جایگزین پیش پای غلامرضا تختی صحبت کنید و علت شکست های او را بپرسید.

خلاصه: غلامرضا تختی از بسیاری از جهات می‌تواند الگوی مناسبی برای فرزندتان باشد

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درباره دلایل محبوبیت تختی صحبت کنید

از فرزند خود بپرسید چه چیزی باعث موفقیت تختی شد

با فرزند خود درباره درست یا غلط بودن مدل کمک کردن تختی به مردم صحبت کنید.

از فرزند خود بپرسید تختی چه کارهای دیگری می‌توانست برای رهایی از مشکلات انجام دهد. آیا راه حل او درست بود؟

خلاصه: با فرزند خود درباره دلایل محبوبیت تختی صحبت کنید

داستان فیلم

داستان با وصیتنامه تختی شروع می‌شود و بعد از آن سیر زندگی او از کودکی تا مرگش را می‌بینیم. در ابتدا ما کودکی او را می‌بینیم که در سختی و فقر زندگی می‌کند. پدرش بدهکار شده و بچه‌ها او را مسخره می‌کنند. در نوجوانی سخت کار می‌کند و کم‌کم به سمت کشتی می‌رود. ابتدا موفق به حضور در کلاس‌های کشتی نمی‌شود بعد از آن با کمک حاج فعلی وارد باشگاه می‌شود و سیر پیروزی و محبوبیتش آغاز می‌شود. او در اوج محبوبیت تا جایی که می‌تواند به مردم کمک می‌کند و هوای خانواده خود را نیز دارد.  بعد از رسیدن به دوران اوج با حسادت دوستانش و فشار حکومت رو به انزوا می‌رود و از ازدواجش هم نتیجه‌ای نمی‌گیرد و اوضاع برایش سخت تر می‌شود تا اینکه در 38 سالگی دست به خودکشی می‌زند

جزئیات فیلم

ژانر اثر:بیوگرافی

کارگردان:بهرام توکلی

بازیگران:ماهور الوند

حمیدرضا آذرنگ

فرهاد آئیش

شاهرخ شهبازی

نویسنده:سعید ملکان_بهرام توکلی

کمپانی ساخت :سیمای مهر

کشور سازنده:ایران

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : مهدی بابازاده

۲۵ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 14+ گزارش نظر
تحریف تختی

با دیدن این فیلم احتمالاً برای شما اهمیت و بزرگی و بزرگواری تختی جلوه کند احتمالا معنای پهلوانی را بهتر درک کنید و همین روحیه پهلوانی است که باعث پشت کردن تختی به استبداد می‌شود اما همه اینها اگر تختی را آدمی صرفا خوبِ سکولار نشان دهد و به احتمال خودکشی او دامن بزند جفا به حال بزرگمردی چون تختی هست

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه