• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

روشن

روشن

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم «روشن» به نویسندگی و کارگردانی روح­‌الله حجازی داستان مردی است که علاقه‌ی زیادی به بازیگری دارد و همسرش به‌خاطر فقر و نداشتن شغل ثابت از او جدا می‌شود و برای امرارِمعاش و گرفتن حضانت دخترش، مجبور به تن­‌فروشی می‌­شود. این فیلم میزان بالایی از خشونت و ناهنجاری اجتماعی را به نمایش می­‌گذارد.

سال 1398 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

«روشن» بعد از اینکه می‌فهمد دوستش با همسر سابقش رابطه داشته است در صحنه‌ای که تصورات اوست، با چاقو دوستش را می‌کشد. «روشن» برای راضی‌کردن همسرش به ادامه‌ی زندگی مشترک و جلوگیری از فروپاشی خانواده‌اش به دنبال خانه‌ی ثبت‌نامی‌اش است، اما بعد از اینکه مسئولین تحویل خانه‌ها را به تعویق می‌اندازند، بنزین روی خودش می‌ریزد و خود را آتش می‌زند.

جزئیات
ترس

در برخی از سکانس‌های فیلم روشن به‌خاطر فشار‌هایی که روی اوست چاقو را برمی‌دارد تا با آن به خودش آسیب بزند و همزمان با نمایش آن صحنه، موسیقی دلهره‌آوری پخش می‌شود. او در انتهای فیلم که امیدش را از دست می‌دهد با بنزین خودش را آتش می‌زند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

زمانی که «روشن» برای حل مشکلاتش پیش دوستش، «سعید» می‌رود، «سعید» را به کشیدن مواد مخدر تشویق می‌کند و صحنه‌ی کشیدن سیگار و استفاده از مواد مخدر توسط او به‌صورتی جذاب و هوس‌برانگیز نمایش داده می‌شود. «مریم»، همسر روشن، بعد از طلاق از او مجبور می‌شود تن‌فروشی کند تا بتواند خرج زندگی‌اش را دربیاورد.

جزئیات
الگوی مثبت

«روشن» باوجود اینکه الگوی مثبتی برای فیلم نیست، اما زمانی که متوجه می‌شود همسرش بعد از طلاق از چه راهی پول درمی‌آورد، با صحبت با او، او را به برگشتن و ادامه‌ی زندگی تشویق می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

«روشن» مرد ساده‌­لوحی است و به‌راحتی بعد از تشویق دوستش به کشیدن مواد مخدر این کار را انجام می‌­دهد و این صحنه به‌صورتی جذاب نشان داده می­‌شود. زمانی که متوجه می­‌شود همسرش مجبور به تن­‌فروشی شده است هیچ‌کاری انجام نمی‌­دهد و درنهایت خودش را آتش می­‌زند.

این فیلم یک درام اجتماعی است که روی موضوع فقر و تن­‌فروشی کار کرده است به‌همین‌خاطر تماشای آن برای کودکان زیر 17 سال مناسب نیست و میزان بالایی از خشونت و ناهنجاری اجتماعی را به نمایش می­‌گذارد.

درصورتی‌که فرزند نوجوان شما فیلم را دیده است، با او درباره‌ی انفعال «روشن» دربرابر اتفاقات زندگی‌اش، انتخاب بدترین راه توسط «مریم» برای گذارن زندگی و سیاه‌نمایی موجود در اثر صحبت کنید.

خلاصه: تماشای فیلم به‌خاطر پرداختن به موضوعاتی مانند تن‌­فروشی و خودسوزی تنها مناسب افراد بالای 17 سال است.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درصو رتی‌که فرزند نوجوان شما فیلم را دیده است می‌توانید این سوالات را از او بپرسید:

به نظرت «روشن» بعد از اینکه متوجه شد همسرش چه شغلی دارد باید چیکار می­‌کرد؟

نظرت درباره‌ی شخصیت «روشن» و «سعید» چه بود؟

آیا خودسوزی «روشن» کار درستی بود؟ چرا او دربرابر اتفاقات زندگی منفعل بود؟

به نظرت نقش سینما در به‌تصویرکشیدن سیاهی‌هاست یا نمایش قهرمان‌ها و آرمان‌شهر؟

به نظرت چرا این فیلم این‌قدر سیاه‌‌نمایی داشت؟

خلاصه: درصورتی‌که فرزند نوجوان شما فیلم را دیده است، درباره‌ی سیاه‌نمایی اثر با او گفت‌وگو کنید. مثلاً بپرسید شخصیت «روشن» چه ویژگی­‌های مثبت و منفی داشت؟

داستان فیلم

«روشن» مرد میانسالی است که به بازیگری و سینما علاقه‌ی زیادی دارد و باوجود وضع مالی بد و تهدیدهای صاحب‌خانه‌­اش، به دنبال یک شغل ثابت نمی‌­گردد و نمی­‌تواند خانه‌ی­ ثبت‌نامی­‌اش را تحویل بگیرد.

همسر او، «مریم» که از این شرایط خسته شده است از او طلاق می­‌گیرد. او که هنوز به مریم علاقه دارد پیش «سعید» می­‌رود تا با وساطت او مریم به خانه برگردد و باهم زندگی کنند. «سعید» از فامیل­‌های مریم است و سال‌­ها قبل از همسرش جدا شده و در خانه‌­اش  قمار و شرط‌بندی می­‌کند.

وقتی «روشن» پیش سعید می­‌رود، سعید او را به کشیدن مواد مخدر تشویق می‌کند و بعد از آن به او می­‌گوید که امکان برگشتن «مریم» به زندگی کم است و به دنبال گرفتن حضانت دخترش است.

«روشن» که بعد از صحبت­‌های «سعید» ناامید شده است از صحبت­‌های دخترش متوجه می­‌شود که مریم شب‌ها برای نگهداری سگ‌ها به سر کار می­‌رود و کنجکاو می­‌شود تا بفهمد شغل او چیست. او بعد از تعقیب مریم متوجه می‌­شود که او شب­‌ها به خانه‌ی سعید می‌­رود و برای به‌دست‌آوردن پول تن­‌فروشی می‌­کند.

«روشن» که از این اتفاق ناراحت است صبح همان روز به دیدن مریم می‌­رود و از او می­‌خواهد تا این کار را ترک کند و باهم زندگی کنند، اما مریم که امیدی به شغل و خانه‌ی او ندارد پیشنهادش را قبول نمی­‌کند. روشن هم که تلاش می‌­کند تا خانه را هرچه سریع‌­تر تحویل بگیرد بعد از به‌تعویق‌افتادن تحویل خانه توسط مسئولین، خود را با بنزین آتش می‌­زند.

جزئیات فیلم

کارگردان: روح الله حجازی

نویسنده: روح الله حجازی

تهیه‌کننده: روح الله حجازی- جواد نوروزبیگی

نام بازیگران: رضا عطاران-سیامک انصاری-سارا بهرامی-مهدی حسینی نیا- مسعود میرطاهری

شخصیت‌ها:

سعید: از فامیل‌­های مریم است و سال­‌ها قبل از همسرش جدا شده و در خانه‌­اش قمار و شرط‌بندی می‌کند.

روشن: مرد ساده‌لوحی است که به بازیگری علاقه دارد و زندگی‌اش به‌خاطر نداشتن شغل و خانه درحال فروپاشی است.

 مریم: همسر روشن که به‌خاطر وضع مالی بد همسرش از او جدا شده و برای امرارِمعاش تن‌فروشی می‌کند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه