• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

جمشیدیه

جمشیدیه

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  «جمشیدیه» یک درام اجتماعی است که از یک حادثه شروع می‌شود. نزاع و درگیری پرتکرارِ جامعه بر سر مسائل رانندگی، خشم و بدزبانی افراد، مسئله اصلی این داستان است. خشونتی که در روزمره برایمان عادی شده، این بار مسئله‌آفرین می‌شود و استدلال اخلاقی و وجدان مخاطب را به چالش می‌کشد. این فیلم ساخته‌ی یلدا جبلی است که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است.  

سال 1397 91 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت در این اثر بیشتر به شکل درگیری زبانی و فیزیکی نمایش داده می‌شود. دعواهای زبانی در خانواده، گروه دوستی و برای دفاع از خود در این اثر دیده می‌شود. ستار (پسر راننده تاکسی) بارها با امیر (همسر ترانه) درگیر می‌شود و توهین می‌کند. اصلی‌ترین خشونتی که موضوع این فیلم است، توهین و نزاع‌های خیابانی بر سر کوچک‌ترین مسائل و منجر شدنِ این اتفاقات ساده به قتل و خشونت‌های بسیار بزرگ است، که در داستان، رفتارهای از روی خشم، مورد نکوهش قرار می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ستار (پسر راننده تاکسی) به‌راحتی به دیگران توهین می‌کند، ناسزا می‌گوید و درگیری را شروع می‌کند. در جایی از فیلم نیز به نزول گرفتن ستار برای کارهایش اشاره می‌شود. در مواردی نیز سیگار کشیدن امیر و ستار نمایش داده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

وجدان اخلاقیِ ترانه مهم‌ترین نکته‌ای است که ماجرای فیلم «جمشیدیه» را پیش می‌برد. او به دلیل اینکه نمی‌توانست وجدانش را آرام کند، به کلانتری می‌رود و اعتراف می‌کند. از پیام‌های قابل توجه، می‌توان به نمایش آسیب‌های زندگی شهری و لزوم رعایت حقوق شهروندان اشاره کرد. در زندگی شهری ناهنجاری‌هایی وجود دارد که اگر برای حل آن تلاشی نشود، ممکن است آسیب‌هایی جدی‌ را رقم بزند؛ مثل بدزبانی و توهین‌های شهروندان در طول روز که می‌تواند مثل داستان ترانه و امیر، اتفاقات بدتری را رقم بزند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

امیر، آقای حکمت (پدر ترانه)، پدر امیر، بابک و... الگوهای بسیار خوبی برای حمایت و همراهی اعضای خانواده و دوستان در هر شرایطی هستند. شخصیت‌های داستان، چه خانواده امیر و ترانه و چه خانواده آقای چارک‌چی (راننده‌ی تاکسی)، به اعضای خانواده‌شان عشق و علاقه دارند و برای حفاظت از آن‌ها و احقاق حق‌شان، تلاش می‌کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

«جمشیدیه» نقدی اجتماعی است که رفتار روزمره شهروندان را زیر ذره‌بین قرار داده و موضوع نزاع‌های خیابانی و توهین‌های شهروندان به یکدیگر که حالا گویی امری عادی شده را پررنگ می‌کند. امیر و ترانه طی یک اتفاق با یکی از راننده‌ها در جمشیدیه برخورد می‌کنند و توهین راننده، ماجرایی را شروع می‌کند که هیچ‌کدامشان حتی تصورش را هم نمی‌کردند. دو روز بعد ترانه و امیر متوجه می‌شوند آقای چارک‌چی در همان روز از دنیا رفته است و این شروع عذاب‌وجدان ترانه است. او می‌ترسد که مبادا به‌خاطر ضرباتی که او به گردن آقای چارک‌چی زده بوده، این اتفاق افتاده باشد؛ برای همین خود را به مراجع قانونی می‌رساند و تسلیم می‌شود. بعد از تحقیقات پزشکی قانونی و رسیدگی به پرونده، مشخص می‌شود ضرباتی که ترانه به گردن آقای چارک‌چی زده بود، این اتفاق برای او افتاده بوده و باعث شده او از دنیا برود.

آنچه لازم است والدین عزیز به آن توجه کنند این است که نوجوانان برای اینکه بتوانند از منظر اخلاقی و منطقی رشد داشته باشند، نیاز دارند تا با آن‌ها گفتگو کنید. اهمیت گفتگو در سنین نوجوانی بسیار زیاد است و می‌تواند فرزندتان را به رشد قابل اعتنایی برساند و او را در انتخاب‌هایش کمک کند. این فیلم در کنار نقدهایی که به جامعه دارد، پیامد رفتارهایی که ممکن است به‌ظاهر خیلی ساده و عادی باشند را نشان می‌دهد و ممکن است بازدارندگی‌ خوبی برای مخاطب داشته باشد. بهتر است به‌جای اینکه به این نکته تاکید کنید که «آیا ترانه اشتباه کرد که به کلانتری رفت یا نه؟» تمرکز گفتگو را بر روی پیامدهای جبران‌ناپذیر رفتارهای ناگهانی که ناشی از کنترل نداشتن بر روی رفتارها و احساساتمان است بگذارید. ترانه در دفاعیه آخرش در دادگاه، واقعیت‌هایی را می‌گوید که می‌توانید درباره آن با فرزندتان صحبت کنید. در جایی می‌گوید که ترس‌ها و خشم‌ها، رفتارهایی را ایجاد می‌کند که می‌تواند فجایع بزرگی را به‌بار آورد و سرنوشت انسان‌ها را تغییر دهد.

نکته مهم دیگر این است که فرزند شما در سنین نوجوانی، در دوران رشد تفکر منطقی، استدلالی و اخلاقی است. هر چه بیشتر با او درباره موضوعات مختلف صحبت کنید، در روند رشدی او تاثیر بهتری خواهید داشت و کمک می‌کنید تا تفکر اخلاقی و منطقی او به شکل بهتری پرورش یابد. نیازی نیست چند دقیقه بعد از تمام شدن فیلم، گفتگو را با او شروع کنید و بعد از دقایقی به گفتگو پایان دهید. می‌توانید گاهی سوالات کلی و عمومی را موضوع بحث قرار دهید و با ارجاع دادن به مسائلی که در فیلم آن را دیده‌اید، روند بحث را برای فرزندتان قابل‌فهم‌تر کنید. از او درباره‌ی شخصیت‌ها، پیام‌های مثبت فیلم، کیفیت روابط افراد با یکدیگر و ... بپرسید و سعی کنید با گفتگو، ارتباطتان با با فرزندتان محکم و باکیفیت کنید.

خلاصه: در مورد مسائلی که در فیلم نمایش داده می‌شود با فرزندتان گفتگو کنید و از او بخواهید استدلال‌هایش را برایتان شرح دهد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید نظرش را درباره‌ی سیر داستان بگوید و ارزیابی‌اش از عملکرد هر کدام از شخصیت‌ها را با شما درمیان بگذارد.

با او درباره‌ی پیامدهای غیرمنتظره کارها صحبت کنید.

درباره‌ی احساس خشم، ترس، غم و شادی با فرزندتان صحبت کنید و از او بپرسید اگر شدت هر کدام از این احساسات بیشتر شود، چه پیامدهایی دارد؟ اگر نتوانستیم روی این احساسات کنترل داشته باشیم، باید چه کار کنیم و چگونه می‌توانیم خشم و ترس‌هایمان را کنترل کنیم؟ از نظر او کسی که برای حل مشکلاتش و توانایی کنترل احساساتش نزد روانشناس و متخصص می‌رود، چگونه آدمی است؟

چه اتفاقاتی می‌تواند در روزمره هرکسی اتفاق بیفتد که پیامد آسیب‌زایی داشته باشد؟

اگر ترانه نزد پلیس نمی‌رفت و تنهایی سعی می‌کرد با عذاب‌وجدانش سر کند، آیا گناهکار نبود؟

خلاصه: درباره‌ی احساسات و توانایی کنترل احساساتی مثل خشم، غم، ترس و شادی با فرزندتان گفتگو کنید.

ادامه متن

داستان فیلم

ترانه و امیر در شب تولد امیر، با راننده تاکسی‌ای برخورد می‌کنند که به آن‌ها توهین می‌کند. توهین کردنِ آقای چارک‌چی به ترانه و امیر، شروع اتفاقی است که انتهایش برای هیچ‌یک از آن‌ها قابل حدس نیست. آقای چارک‌چی همان روز بر اثر سکته از دنیا می‌رود. دو روز بعد که ترانه متوجه می‌شود، وجدانش او را مورد سوال قرار می‌دهد که مبادا به‌خاطر ضرباتی که او به گردنِ آقای چارک‌چی زده، از دنیا رفته است. برای اینکه همه‌چیز برای خودش مشخص شود، به کلانتری می‌رود و این احتمال را مطرح می‌کند و این اتفاق تازه شروع راهی طولانی است.

جزئیات فیلم

کارگردان: یلدا جبلی

نویسنده: فردین خلعتبری، یلدا جبلی

نام تهیه کننده: محمد صادق آذین

نام بازیگران: سارا بهرامی، حامد کمیلی، پانته‌آ پناهی‌ها، سعید چنگیزیان، ستاره پسیانی، ندا جبرائیلی

نام شخصیت ها: ترانه: همسر امیر که با شنیدن خبر فوت راننده بعد از درگیری روز پنجشنبه، احساس عذاب وجدان پیدا می‌کند و برای اعتراف به کلانتری می‌رود./ امیر: همسر ترانه که در روز تولدش با یک راننده تاکسی درگیر می‌شوند و ضربه‌هایی که ترانه به گردن مرد می‌زند، منجر به مرگ راننده می‌شود./ بابک: دوست امیر و ترانه که وکیل است و در پرونده‌ی ترانه تمام تلاشش را می‌کند تا ترانه آزاد شود./ ستار: پسرِ آقای چارک‌چی که همان راننده‌ی فوت شده است و همانند پدرش خیلی راحت به دیگران ناسزا می‌گوید و با آن‌ها درگیر می‌شود.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه