• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

جانوران شگفت ‌انگیز و زیستگاه آن‌ ها

بررسی تخصصی فیلم Fantastic Beasts

جانوران شگفت ‌انگیز و زیستگاه آن‌ ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

نیوت یک محقق جادوگر از مدرسه‌ی هاگوارتز است که برای تکمیل تحقیقاتش در زمینه‌ی حیوانات شگفت‌انگیز به نیویورک می‌آید. مشکلاتی در این شهر برای او به‌وجود می‌آید که او با توانایی و صبر خود تمام آن‌ها را حل می‌کند. فیلمی کاملاً فانتزی و هم‌داستان با فیلم هری‌پاتر.

سال 2016 133 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت به‌نمایش‌درآمده از نوع درگیری فیزیکی یا زدوخورد همراه با خونریزی نیست. از آنجا که این اثر فانتزی و در فضای کارهای غیرواقعی و جادویی است، صحنه‌های درگیری بین جادوگران با ابزار و روش‌های جادویی به‌نمایش درمی‌آید. پرتاب اشیاء به‌سمت یکدیگر یا پرت‌کردن دیگران با قدرت جادویی، نابودکردن وسایل و امکانات شهر و استفاده از قدرت جادویی برای غلبه بر یکدیگر از خشونت‌های مشاهده‌شده در این فیلم است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

میزان ترس در این فیلم در قسمت‌هایی مانند نمایش موجوداتی عجیب با قیافه‌هایی غیرمعمول است، ممکن است این چهره‌ها برای مخاطب کودک مناسب نباشد. همچنین ترس موجود در شخصیت‌های فیلم در برخورد با موجودات عجیب نیز به تصویر کشیده می‌شود. تصاویری از حمله‌ی این موجودات به انسان‌ها و کشتن آن‌ها نیز در دو صحنه نمایش داده شده است. موجوداتی با چهره‌هایی غیرطبیعی نیز ممکن است عامل ترس در این سریال محسوب شوند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌ها در این فیلم به برخی صحنه‌ها ازجمله رابطه‌ی عاشقانه‌ی آقای کوالسکی و خانم کویینی که در حد لمس و بوسیدن است، هم‌چنین لباس‌های نیمه‌برهنه خانم کویینی و تینا گلدستین در برخی صحنه‌ها دیده می‌شود. در یک سکانس به مشروب‌فروشی می‌روند و علاوه بر نمایش رقص و آوزخوانی یک جن خانگی، خوردن مشروب نیز به نمایش درمی‌آید.

جزئیات
پیام مثبت

این اثر در یک فضای کاملاً فانتزی و غیرواقعی جادویی است. جادوگرانی که با استفاده از قدرت‌های جادویی خود زندگی می‌کنند و انسان‌های معمولی را پایین‌تر از خود می‌بینند. این فیلم نمایشی سرگرم‌کننده از داستانی غیرواقعی از دنیای تخیلی جادوگری است. شخصیت‌ها نیز در یک فضای کاملاً تخیلی که با استفاده از قدرت جادویی، دارای توانایی‌های خاصی هستند، زندگی می‌کنند. تصویری از زندگی جادوگران در صدسال گذشته که درخطر افشاشدن و برملاشدن اسرارشان هستند، نمایش داده می‌شود. در این بین یک جادوگر سعی دارد از قدرت فراواقعی یک موجود خطرناک به نام نهانه استفاده کند تا بتواند بر انسان‌ها حکومت کند. نیوت که برای تحقیقات خود دررابطه با حیوانات شگفت‌انگیز به نیویورک آمده است، اشتباهی چمدانش جابه‌جا می‌شود و حیوانات داخل چمدان در شهر پراکنده می‌شوند، او تلاش می‌کند آن‌ها را پیدا کند و در این بین مجبور می‌شود با یک موجود عجیب در شهر که به مردم حمله می‌کند، مقابله و او را کنترل کند. او درنهایت موفق می‌شود و آن جادوگر را که در اصل «گریندلوالد» نام دارد دستگیر می‌کند. در این فیلم شخصیت اصلی به حیوانات جادویی‌اش اهمیت می‌دهد و برای آن‌ها ارزش قائل است، هم‌چنین جادوگری را برای مقاصد شخصی‌اش نمی‌آموزد، بلکه سعی دارد در این راه به دیگران هم کمک کند. او به بی‌جادوها نگاه تحقیرآمیزی ندارد و به آقای کوالسکی نیز که یک بی‌جادوست، کمک می‌کند. نیوت سعی می‌کند تا به سازمان جادوگران کمک کند و از افشای اسرارشان جلوگیری می‌کند. او تلاش می‌کند تا روابط بین جادوگران و مردم عادی به حالت عادی برگردد و نظم در شهر نیویورک برقرار شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان فردی خجالتی و سربه‌زیر است؛ اما در کار خود خِبره است. او با حیوانات شگفت‌انگیز خود مهربان است، برای حفظ آن‌ها تلاش می‌کند و از آن‌ها برای حفظ اسرار جادوگران استفاده می‌کند. او برای تکمیل تحقیقات خود به نیویورک آمده است؛ اما در این سفر دچار اتفاقات ناخواسته می‌شود که مجبور است برای حل آن‌ها اقدام کند. او همیشه سعی می‌کند به تنهایی و با تکیه بر توانایی خود مشکلات را برطرف کند؛ اما در این سفر به‌طور اتفاقی با خانم تینا آشنا می‌شود و با همکاری او شهر نیویورک و جامعه‌ی جادوگران را نجات می‌دهد. شخصیت اصلی داستان اهل مشروبات الکلی نیست، زنباره نیست و تنها به تحقیقات و نوشتن کتابش فکر می‌کند؛ اما در این سفر احساس می‌کند عاشق خانم تینا شده است. خانم تینا گلدستین نیز زنی منضبط و قانون‌مدار است و سعی می‌کند به جامعه‌ی جادوگران وفادار باشد. خانم تینا همراه خواهرش زندگی می‌کند. او را از کارآگاهی در جامعه‌ی جادوگران تنزل داده و به یک کار معمولی مشغول کرده‌اند. تینا سعی می‌کند با نشان‌دادن قابلیت خود به جایگاه قبلی‌اش برگردد. شخصیت‌های اصلی مهربان و قانون‌مدار هستند و برای کمک به دیگران از توانایی خود استفاده می‌کنند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند این اثر در فضایی تخیلی و دور از واقع ساخته شده و ممکن است کودکان برخی از رفتارها و حرکات را باور کنند و تخیلی‌بودن آن را تشخیص ندهند. بهتر است دراین‌رابطه با آن‌ها صحبت کنید.

تبلیغ فضای پرقدرت و توانایی‌های جادوگران در این فیلم، باورپذیری فضای جادو را برای کودکان موجب می‌شود. والدین باید شناخت درستی از جادو و جادوگری برای فرزند خود ترسیم کنند. نمایش صحنه‌های حمله‌ی یک موجود ترسناک و بسیارقوی ممکن است برای برخی کودکان ایجاد ترس کند، بنابراین والدین باید ازقبل، از آن صحنه‌ها اطلاع داشته باشند. تصاویر موجودات عجیب‌وغریب و غیرطبیعی و آدم‌هایی با ظاهر جن ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشند. این فیلم بیشتر جنبه‌ی سرگرمی و هیجان دارد و محتوای مثبت و قابل ارائه‌ای برای کودکان ندارد، هم‌چنین ممکن است کودکان را به داستان‌های اسرارآمیز و سراسر تخیلی عالم جادوگری تشویق کند. والدین باید از محتوای محصول آگاهی بیشتری داشته باشند.

خلاصه: فضای فانتزی و دور از واقع، تبلیغ و نمایش قدرتمند جادوگری، نمایش صحنه‌های موجودات عجیب‌وغریب و غیرطبیعی، عدم ارائه محتوای مفید، جنبه‌های سرگرمی و هیجان‌انگیز قدرت‌های ماورایی.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا تینا آقای نیوت را دستگیر کرد و به مرکز جامعه‌ی جادوگران برد؟ با این سؤال به اهمیت قانون‌مداری اشاره کنید.

چرا آقای نیوت به آقای کوالسکی کمک کرد تا او بتواند شیرینی‌پزی خود را برپا کند؟ هدف از این سؤال توجه به تشکر و جبران کمک دیگران است.

نتیجه‌ی کار گریندلوالد چه شد؟ عاقبت افرادی را که دنبال استفاده از قدرت برای تسلط بر دیگران هستند، به کودک خود توضیح دهید.

خلاصه: درباره‌ی وظیفه‌شناسی خانم تینا و کمک آقای نیوت به آقای کوالسکی، با فرزندان خود گفت‌وگو کنید.

داستان فیلم

در سال ۱۹۲۶، نیوت اسکمَندِر پس از تکمیل سفرهای تحقیقاتی‌اش برای نگارش کتاب جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها، برای توقفی کوتاه وارد نیویورک می‌شود؛ اما بر اثر اشتباه ناخواسته‌ی یک بی‌جادو (اصطلاح آمریکایی برای مشنگ‌ها یا افرادی که جادوگر نیستند) به نام جیکوب کوالسکی، تعدادی از موجوداتی که درون چمدان جادویی‌ نیوت هستند، در شهر آزاد می‌شوند و روابط جامعه‌ی جادوگری و غیرجادوگری را دچار بحران می‌شود. حالا نیوت در تلاش است تا این جانوران را پیدا کند و به لندن بازگردد. خانم گلدستین که قبلاً یک کارآگاه جامعه‌ی جادوگری بوده و حالا به درجه‌ای پایین‌تر برگشته است، نیوت را می‌بیند و به جامعه جادوگری تحویل می‌دهد؛ اما نمی‌تواند بی‌نظمی را که نیوت در شهر ایجاد کرده است، اثبات کند، چون چمدان او به اشتباه با چمدان آقای کوالسکی جابه‌جا شده است. نیوت با کوالسکی تلاش می‌کنند حیوانات را پیدا کنند؛ اما در این بین اتفاق دیگری نیز درحال رخ‌دادن است. یک نهانه که بسیار قدرتمند و شبیه یک ابرسیاه است، در شهر مشاهده شده است. خانم گلدستین باز هم تلاش می‌کند نیوت را که برهم‌زننده‌ی شهر است، به جامعه‌ی جادوگری تحویل دهد؛ اما این بار او را هم دستگیر می‌کنند. نیوت به خانم گلدستین کمک می‌کند تا از زندان و پاک‌شدن حافظه‌اش رها شود و در ادامه با یکدیگر تمام حیوانات را پیدا می‌کنند؛ اما برادر خانم گلدستین جایگاه یک نهانه شده است و هر روز یک نفر را به‌واسطه‌ی نفرتش می‌کشد. در این بین به کمک نیوت تلاش می‌کنند او را کنترل کنند؛ اما بقیه جادوگرها او را از بین می‌برند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: David Yates/ دیوید ییتس

نویسنده/ مترجم: K. Rowling/ جی کی رولینگ

نام تهیه‌کننده: David Heyman, J. K. Rowling, Steve Kloves, Lionel Wigram/ دیوید هیمن، جی کی رولینگ، استیو کلاوز، لیونل ویگرام

نام بازیگران:Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jon Voight ,Colin Farrell / سامانتا مورتون، جان ویت، کالین فارل، ادی ردمین، کاترین واترستون، دن فوگلر، آلیسون سودول، ازرا میلر.

نام شخصیت‌ها:

نیوت اسکمندر: جادوگری عجیب و درون‌گرا، جانورشناس و کارمند وزارت سحر و جادوی بریتانیا که بعدها کتاب درسی هاگوارتز را به نام جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها می‌نویسد،

پورپرتینا گلدستین: مشهور به تینا، ساحره‌ای منطقی و معقول که کارمند کنگره‌ی جادویی ایالات متحده آمریکا (ماکوزا) است و همیشه دوست دارد طرف حق را بگیرد. او قبلاً کارآگاه بوده؛ اما حالا به دفتری بسیار پایین‌تر از حد مهارتش تنزل رتبه یافته ‌است،

کویینی گلدستین: هم‌اتاقی و خواهر کوچک‌تر تینا که دختری بسیار زیباست. او فردی مستقل و گشاده‌دل است که مهارت زیادی در ذهن‌جویی (خواندن ذهن) دارد،

جیکوب کوالسکی: یک بی‌جادو، (کسی که جادو نمی‌داند) او کارگر یک کارخانه است و آرزو دارد روزی شیرینی‌پز شود. او پس از ملاقات با نیوت با جامعه‌ی جادویی نیویورک سیتی آشنا می‌شود،

پرسیوال گریوز: جادوگری ماهر و کارآگاه عالی‌رتبه و مورد اعتماد رئیس کنگره‌ی جادویی آمریکاست که وظیفه دارد از جادوگران دربرابر افشاء و خطرات حفاظت کند،

مری لو بِربون: یک بی‌جادوی متعصب و رهبر بدجنس انجمن پاسداشت سیلم جدید (ابسج یا سیلم‌خواهان) است، گروهی افراطی که یکی از اهداف آنان شناسایی و کشتن جادوگران و ساحره‌هاست،

کریدنس بِربون: پسر آشفته‌ای که مری لو او را به فرزندی قبول کرده ‌است. او برادر کویینی گلدستن است،

سِرافینا پیکووِری: رئیس کنگره‌ی جادویی ایالات متحده آمریکا.

کشور سازنده: انگلیس

کمپانی سازنده: Warner Bros. Pictures, Heyday Films / شرکت برادران وارنر و هیدی فیلمز

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه