تپلی و من

بررسی تخصصی فیلم

تپلی و من

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم داستان زندگی «رامین»، فیلم‌نامه‌نویسی تنها و ناموفق است که با ورود پسربچه‌ای ۸ ساله، به نام تپلی، زندگی‌اش دگرگون می‌شود. صحنه‌هایی از خشونت روانی و فیزیکی در فیلم دیده می‌شود که می‌تواند بر کودکان تأثیرگذار باشد. همچنین رامین با کتایون پیش از ازدواج رابطۀ‌ صمیمانه دارد. موضاعات اصلی این فیلم رابطه با خانواده و تأثیر اتفاقات کودکی بر ادامۀ زندگی است. درنهایت هم رامین با تلاش و کوشش موفق می‌شود مشکلاتش را حل کند.

سال 1397 93 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم خشونت‌های روانی نظیر ناسزاگفتن، فریاد زدن، تهدید و بی‎توجهی در بعضی از صحنه‌ها دیده می‌شود. همچنین خشونت‌های فیزیکی مانند مشت‌زدن، هل‌دادن، پرت‌کردن اشیا و حیوان‌آزاری در چند صحنه وجود دارد. ناسزاهای به‌کاررفته در این اثر، ناسزاهایی ملایم، در حدّ «بی‌عرضه» و «مزخرف» است. فریادزدن رامین بر سر تپلی یا دادزدن مادرِ یکی از هنروران آموزشگاه بر سر فرزندش، بی‌توجهی رامین به پدرش که برای دیدار او به تهران آمده است و مسخره‎شدن تپلی توسط بچه‎های مدرسه به‎لحاظ روانی، تأثیرگذارند. چند صحنه از آموزش‎دادن بوکس به رامین و تپلی توسط پدر کتایون و استفادۀ تپلی از این آموزش‎ها در دعوا با چند نفر از بچه‎های مدرسه دیده می‌شود. اسیرکردن پرنده‎ها و آزاردادن آن‎ها و پرتاب‎کردن کتاب به سمت رامین توسط کتایون، از جمله خشونت‎های فیزیکی به‎کارگرفته‎شده در این اثر است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

شاخص ترس در این اثر چندان چشم‎گیر نیست. در یک صحنه، چند خلافکار از دست پلیس فرار می‌کنند. ترس رامین از مواجهه با موجودی که در خانه‎اش ظاهر می‎شود و غیب می‎شود ممکن است در ابتدا نگران‎کننده باشد، البته درنهایت معلوم می‌شود که آن موجود تپلی است. فریاد زدن رامین بر سر تپلی و مادر یکی از هنروران بر سر فرزندش، می‎تواند کمی دلهره‎آور باشد

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دروغ‎گفتن رامین به کتایون و مادر یکی از هنروران آموزشگاه، دربارۀ اینکه تپلی خواهرزاده‎اش است و حرکات تپلی در مترو (دست‎کردن در بینی و پاک‎کردن صورت با لباس و نمایان‎شدن شکم تپلی در این حالت)، می‎تواند بر روی کودکان تأثیرگذار باشد.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده، مخصوصا در انتهای فیلم و مواجهۀ تپلی با پدر و مادرش، به‌خوبی به نمایش گذاشته می‌شود. در این فیلم، این پیام که سرنوشت انسان قابل تغییر است و با تلاش می‌توان آینده را عوض کرد، به‌خوبی دیده می‌شود. در بخش‌هایی از فیلم، اهمیت سلامت و ورزش و اینکه فست‌فود دشمن سلامتی است، توسط پدر کتایون یا خود رامین، ابراز می‌شود. در صحنه‌ای، تپلی می‌گوید من طرف کسی هستم که حرف حق را بزند. توجه کنید که از سوی دیگر، روابط خارج از چارچوب ازدواج، بین کتایون و رامین، نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رامین پس از مواجهه با تپلی، به دنبال تغییر سرنوشت خود می‌افتد و اگرچه در ابتدا، شخصیتی سست و ناموفق دارد، ولی پس از تلاش فراوان و رفتن به گذشته، بالاخره می‌تواند آینده‌اش را به نحوی مطلوب تغییر دهد. کتایون خوش‌قلب و مهربان است و در مواجهه با تپلی، برای او دلسوز است. آقای کلانتری، شخصیتی چشم‌چران و سست‌عنصر است که در ابتدا عاشق کتایون بود ولی در یک تغییر ناگهانی و پس از مواجهه با معلم نقاشی جدید آموزشگاه، عاشق او می‌شود. تپلی راستگو است و به رامین برای تغییردادن آینده‌اش کمک می‌کند

ادامه متن

از فرزند خود بپرسید تپلی راه دیگری برای مقابله با بچه‌های قلدر مدرسه که پرندگان را آزار می‌دادند نداشت؟

از فرزند خود بپرسید در چه زمان‌هایی مجاز به خشونت‌ورزی هستیم؟

از فرزند خود بپرسید آیا رفتار رامین با پدرش درست بود؟

خلاصه: آیا تپلی راه دیگری برای مقابله با بچه‌های قلدر مدرسه که پرندگان را آزار می‌دادند نداشت؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه