• امروز : 29 شهریور 1400
logo

نقد و بررسی فیلم تلقین (Inception)

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«تلقین» داستانی رمزآلود و پیچیده دارد. این فیلم درباره‌ی گروهی است که در رؤیای اشخاص ورود پیدا می‌کنند و بر ناخودآگاه آن‌ها تأثیر می‌گذارند و افکارشان را آن‌طور که خودشان می‌خواهند، سامان می‌دهند. «سایتو» به‌عنوان یک سرمایه‌دار بزرگ، این‌بار از این گروه می‌خواهد تا رقیب بزرگش در اقتصاد را، با استفاده از ورود به رؤیای پسرش، از صحنه حذف کنند. «کاب» که فرد اصلی و مغز متفکر این تیم محسوب می‌شود، خود یک رؤیای سرکوب‌شده در ذهن خود دارد که در طی این عملیات او را به دردسر می‌اندازد.

سال 2010 132 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 16 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «تلقین» داستان گروهی است که با ورود به رؤیای دیگران به آن‌ها تلقین می‌کنند تا کاری را که آن‌ها می‌خواهند، انجام دهند. این رفت‌وآمد شخصیت‌ها بین رؤیا و واقعیت روند داستان را پیچیده می‌کند؛ اما کم‌کم گره‌هایی را که کارگردان برای ذهن بیننده ایجاد کرده است، باز می‌کند. فیلم دارای هیجان است و اندکی استرس به بیننده منتقل می‌کند، با توجه به آستانه‌ی تحمل هیجان و استرس فرزندتان، فیلم را انتخاب کنید. تماشای این فیلم برای نو‌جوانان کم‌سن‌تر می‌تواند آن‌ها را سردرگم کند؛ اما با توجه به هیجان‌طلبی سنین نوجوانی، ممکن است آن‌ها به دیدن این فیلم تمایل نشان دهند. پیشنهاد می‌شود فرزندان خود را در هنگام تماشای فیلم همراهی کنید و با گفت‌وگو درباره‌ی گره‌ها و جریانات فیلم، او را در فهم بهتر محتوای آن همراهی کنید. می‌توانید به همراه فرزند نوجوان خود به جست‌وجوی مطالب در اینترنت و مطالعه‌ی نقد‌های محتوایی این فیلم بپردازید تا گره‌ها و معما‌های فیلم را کشف و درک کند.

خلاصه: توصیه می‌شود به همراه فرزند نوجوان خود به جست‌وجوی مطالب در اینترنت و مطالعه‌ی نقد‌های محتوایی این فیلم بپردازید تا گره‌ها و معما‌های فیلم را کشف و درک کند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر به‌جای «کاب» بودی، در لحظه‌ای که همه باید بیدار می‌شدند تا از رؤیا خارج شوند، چه تصمیمی می‌گرفتی؟

«کاب» برای دیدن دوباره‌ی فرزندانش تصمیم گرفت این عملیات را انجام دهد، به‌نظر شما ارزش این کار را داشت؟

ادامه متن

داستان اثر

داستانی معمایی «تلقین» روایتگر گروهی است که با استفاده از تلقین، وقتی دیگران در خواب هستند، اسرارشان را می‌دزدند و آن‌ها را در اختیار «سازمان‌های جاسوسی» قرار می‌دهند. «سایتو» یک سرمایه‌دار ژاپنی است که یک‌بار خودش مورد حمله‌ی این گروه قرار گرفته است؛ اما برای حذف رقبایش به این گروه پیشنهاد یک مأموریت می‌دهد و در ازای آن به «دام‌کاب» قول می‌دهد که نام او را از لیست سیاه آمریکا حذف کند تا او بتواند پیش فرزندان خود بازگردد. «دام‌کاب» می‌پذیرد و تیمش را تشکیل می‌دهد و مشغول به‌کار می‌شود. مأموریتی که به «کاب» و همکارانش محول شده است، این است که در ذهن یک وارث، فکر منحل‌کردن بیزینس پدرش را بگذارند تا به این ترتیب رقیبِ «سایتو» از صحنه حذف شود و او به خواسته‌اش برسد. آن‌ها به‌صورت گروهی به بررسی موقعیت «آقای فیشر» و رابطه‌اش با پدرش و اطرافیانش پرداختند تا دقیق‌تر بتوانند برای او رؤیایی ترسیم کنند که به واقعیت نزدیک باشد. «کاب» و گروهش بعد از برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق «آقای فیشر» را در هواپیمایی که او را نزد پدرش می‌برد، بی‌هوش می‌کنند و خودشان نیز بی‌هوش می‌شوند تا بتوانند رؤیای او را آن‌طور که می‌خواهند سامان دهند؛ اما همه‌چیز طبق خواسته و طراحی آن‌ها پیش نمی‌رود. آن‌ها در رؤیای «فیشر» با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند؛ ولی در آخر به مقصود خود می‌رسند. با این تفاوت که «کاب» تا ابد در رؤیا باقی ماند و نتوانست به واقعیت بازگردد.

جزئیات اثر

کارگردان / مؤلف: Christopher Nolan / کریستوفر نولان

نویسنده / مترجم: Christopher Nolan / کریستوفر نولان

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : محمد امین فرجی

۲ خرداد ۱۴۰۰

مناسب سن 16 +
گزارش نظر

انتهای داستانی که در سایت شما ثبت شده اشتباه است... و با واقعیت فیلم تطابقی نداره حتما اصلاح کنید لطفا... نکته دم این که اصلا این فیلم رو نقد نکردید... به هیچ وجه. نکته سوم این که فیلم هرچند برای مخاطب نوجوان هم به کمک والدین و یا یک همراه بزرگسال میتواند قابل فه باشد؛ و البته میتواند جذاب هم باشد. اما پیام هایی که از نظر محتوایی و فلسفی در فیلم وجود دارد اصلا مناسب یک نوجوان نیست؛ مگر این که همراه وی کاملا به محتوای فلسفی اثر مسلط بوده و حداقل یک نقد فلسفی جاندار از فیلم را مطالعه کرده باشد. فیلم از نظر نحوه پردازش داستا، جلوه های ویژه، کارگردانی هنری، و فیلم نامه داستانی قطعا کم نظیر است و جذابیت های بالایی دارد. فیلم دارای یک ژانر محتوایی بسیار روشن است که متاسفانه با توجه به این که به مسئله ژانر محتوایی-فکری در ایران هیچ توجهی نمیشود در اینجا نیز بدان کم توجهی شده است. ژانر جهان های موازی؛ و دنیا سازی در فیلم کاملا مشهود است لذا مخاطب حتی بزرگسال باید در این رابطه اطلاعات قابل توجهی را کسب کرده باشد تا بداند فیلم قصد دارد با مخاطب خود چکار کند. و چه هدفی دارد. از نظر فلسفی فیلم حامل محتوا هایی چون شکاکیت بنیادین (هستی شناختی) و پوچ انگاری (اصطلاحا نهیلیست) است که در این رابطه نیز باید به مخاطب اطلاعاتی داده میشد.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه

افزودن دیدگاه در مورد تلقین

مناسب برای رده سنی
این اثر چطور بود

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>