تلقین

بررسی تخصصی فیلم Inception

تلقین

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«تلقین» داستانی رمزآلود و پیچیده دارد. این فیلم درباره‌ی گروهی است که در رؤیای اشخاص ورود پیدا می‌کنند و بر ناخودآگاه آن‌ها تأثیر می‌گذارند و افکارشان را آن‌طور که خودشان می‌خواهند، سامان می‌دهند. «سایتو» به‌عنوان یک سرمایه‌دار بزرگ، این‌بار از این گروه می‌خواهد تا رقیب بزرگش در اقتصاد را، با استفاده از ورود به رؤیای پسرش، از صحنه حذف کنند. «کاب» که فرد اصلی و مغز متفکر این تیم محسوب می‌شود، خود یک رؤیای سرکوب‌شده در ذهن خود دارد که در طی این عملیات او را به دردسر می‌اندازد.

سال 2010 132 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در لایه اول و دوم رؤیای «فیشر»، وقتی ناخودآگاه او می‌خواهد با گروه«کاب» مقابله کند، صحنه‌هایی از زد‌وخورد و شلیک گلوله و درگیری با سلاح گرم مشاهده می‌شود. همچنین در صحنه‌ای قطار از وسط خیابان و از روی ماشین‌هایی که در خیابان هستند، عبور می‌کند.

جزئیات
ترس

فیلم به‌طور کلی پیچیدگی‌هایی دارد و داستان بین دنیای واقعی و رؤیا در رفت‌وآمد است و این ناشناخته‌بودن فضا ترسناک است. در صحنه‌هایی جاذبه از بین می‌رود و شخصیت‌ها به اطراف پرتاب می‌شوند و کنترلی بر حرکات خود ندارند. وقتی آن‌ها در رؤیای «فیشر» هستند، در صحنه‌ای با ماشین، درحالِ سقوط در دریا هستند؛ اما این سقوط با تعلیق زیاد انجام می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

به‌طور کلی کاری که «کاب» و گروهش انجام می‌دهند، غیرقانونی است و «کاب» نیز به‌همین‌خاطر از ورود به کشورش منع شده و در لیست سیاه قرار گرفته است. صحنه‌های کوتاهی نیز وجود دارد که در آن بار و نمادهای ناهنجار نمایش داده می‌شود. نمایش نوشیدنی‌ها و مشروبات الکلی در برخی صحنه‌ها دیده می‌شود. هم‌چنین نا‌سزاهایی در بعضی از صحنه‌ها ردوبدل می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

در داستان از واقعی‌نبودن رؤیا و تفاوتش با واقعیت صحبت می‌شود. رؤیایی که شخصیت‌ها در آن حضور داشتند، درواقع ساخته‌ی تخیل و ناخودآگاه آن‌ها بود و در داستان بیان می‌شود که ماندن در این تخیل تاچه‌ اندازه می‌تواند آسیب‌زا باشد. «کاب» به‌خاطر علاقه شدیدی که به همسر و فرزندانش دارد، خطر این عملیات را به جان می‌خرد و ریسک آن را می‌پذیرد. او هرکاری می‌کند تا زودتر به زمین برگردند و پیش فرزندانش برود. هم‌چنین کار گروهی و کمک به دیگران از پیام‌های مثبت فیلم است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«کاب» با اینکه به خانواده‌اش بسیار علاقه‌مند است و برای دیدن آن‌ها تلاش می‌کند؛ اما کارهایی که برای این دیدار انجام می‌دهد، از راه غیرقانونی و نادرست است.

اگر به‌جای «کاب» بودی، در لحظه‌ای که همه باید بیدار می‌شدند تا از رؤیا خارج شوند، چه تصمیمی می‌گرفتی؟

«کاب» برای دیدن دوباره‌ی فرزندانش تصمیم گرفت این عملیات را انجام دهد، به‌نظر شما ارزش این کار را داشت؟

نظرت درباره‌ی پیچیدگی‌های فیلم چیست؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه