• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

تبر کوچک

تبر کوچک

بررسی تخصصی فیلم Small Axe

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  ماجرای شخصیت های متفاوتی که در سایه تبعیض نژادی مشکلات مشابهی دارند.

سال 2020 5 قسمت هر قسمت متوسط 90 دقیقه. حدود 400 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این اثر بی‌رحمی پلیس (زدن با باتوم، لگد زدن، پرت کردن آجر، ضرب و شتم و کبودی و...) دیده می‌شود. همین طوری صحنه‌هایی درگیری در درون خانواده مانند درگیری لفظی زن و شوهر و مادر فرزند دیده می‌شود. همین طور قسمت‌هایی مانند تهدیدکردن کسی و نگه‌داشتن چاقوی تیز به گردن او وجود دارد. علاوه بر این خشونت علیه کودکان در یتیم‌خانه نیز دیده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این اثر کشیدن سیگار و استفاده از مشروبات الکی و خرید و فروش مواد مخدر (حتی از سمت شخصیت‌های مثبت) دیده می‌شود. همین طور شخصیت‌ها (حتی شخصیت‌های مثبت) در طول فیلم از الفاظ رکیک متعددی استفاده می‌کنند. برهنگی و ... نیز در قسمت‌هایی دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

در این سریال شجاعت، پشتکار، امید، ایستادن برای آنچه که درست است و همبستگی و همکاری برای رسیدن به هدف دیده می‌شود، همین طور قسمت‌هایی از مبارزه علیه تبعیض‌نژادی در دهه 1960 تا 1980 انگلستان را به تصویر می‌کشد که هنوز هم در جامعه وجود دارد.

جزئیات
الگوی مثبت

این سریال شخصیت‌های اصلی متعددی دارد که اغلب به صورت مثبت به تصویر کشیده شده‌اند، این شخصیت‌ها اغلب مورد ظلم بی‌عدالتی قرارگرفته‌اند. اما در مقابل این ظلم و بی‌عدالتی ساکت ننشسته‌اند و برای خود و جامعه‌شان تلاش کردند. به همین ترتیب هر کدام الگوهایی مناسب برای به تصویر کشیدن شجاعت و ایستادگی در برابر ظلم و ... هستند

جزئیات
ارزش آموزشی

در این اثر قسمت‌هایی از تاریخ مبارزه سیاهپوستان علیه تبعیض‌نژادی در انگلستان دهه 1960-1980 دیده می‎شود و اطلاعات تاریخی در مورد تاریخ سیاهپوستان و همین طور ویژگی‌های این دوره تاریخی داده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

در درجه اول والدین توجه کنند که این اثر در مورد مبارزه مدنی جامعه‌ای تحت ظلم است. به همین ترتیب حاوی پیام‌های مثبت متنوعی است، مانند شجاعت، پشتکار، امید، ایستادن برای آنچه درست است و ... علاوه بر آن قسمتی از تاریخ تبعیض نژادی را به تصویر می‌کشد که اطلاعات تاریخی مناسبی به بیننده منتقل می‌کند. همین طور بیشتر شخصیت‌های اصلی این سریال به صورت مثبت به تصویر کشیده شده‌اند که در مقابل مشکلات قدرت و شجاعت نشان می‌دهند و با همکاری هم در برابر ظلم ایستادگی می‌کنند. در کنار این نکات مثبت به تناسب موضوع داستان با صحنه‌های خشونت‌آمیز نیز رو به رو هستیم. صحنه‌هایی مثل درگیری با پلیس، درگیری در درون خانواده‌هایی که تحت ظلم واقع شده‌اند، همین طور خشونت علیه کودکان در یتیم خانه‌ها و ... علاوه بر آن صحنه‌های سیگار کشیدن، استفاده از مشروبات الکی، خرید و فروش و مواد مخدر نیز دیده می‌شود و به همین ترتیب این اثر برای افراد زیر 15 سال توصیه نمی‌شود. علاوه بر این صحنه‌های بوسیدن، معاشقه، برهنگی و ... نیز در این اثر وجود دارد که در نسخه ی سانسور شده حذف شده‌است. به طور کلی می‌توان گفت این اثر، اثری آموزنده و دارای پیام مثبت برای افراد بالای 15 سال است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود در مورد تاریخ تبعیض نژادی در جهان صحبت کنید، در مورد اینکه برده‌داری از چه زمان شروع شد و جوامع سیاهپوست حتی بعد از الغای قانون برده‌داری در سرزمین‌های جدید درگیر چه مشکلاتی بودند؟ با آن‌ها در مورد ارزش مقاومت در برابر ناهنجاری‌ها صحبت کنید به آن‌ها توضیح دهید گروه‌های کوچک هم در صورتی که مقاومت کنند می توانند بر نیروهای به ظاهر شکست‌ناپذیر غلبه کنند. با آن‌ها در مورد ارزش شجاعت صحبت کنید و بگویید چرا در زمانی که می‌دانیم کاری درست است نباید بترسیم؟ همین طور با آن‌ها در مورد ارزش امید صحبت کنید و اینکه در صورتی که جوامع امید خودشان را از دست ندهند می‌توانند بر ناملایمات پیروز شوند. با فرزندان خود در مورد اهمیت همبستگی جمعی صحبت کنید، اینکه اگر گروهی در راه رسیدن به هدف باهم متحد باشند زودتر به هدف می‌رسند.

داستان فیلم

تبر کوچک مینی‌سریالی پنج قسمتی است که تاریخ مبارزه مدنی سیاه‌پوستان علیه تبعیض نژادی در انگلستان را به تصویر می‌کشد. هر یک از قسمت‌های این سریال یک بُعد از این مبارزه مدنی را به تصویر می‌کشد. برای مثال در قسمت اول به مبارزه حقوقی سیاه‌پوستان در دادگاه پرداخته می‌شود، در قسمت دوم تاثیر تبعیض نژادی بر روابط عاشقانه سیاهپوستان نمایش داده می‌شود، در قسمت سوم و چهارم نحوه پلیس و سیستم قضایی با سیاه‌پوستان به تصویر کشیده می‌شود و در قسمت آخر تاثیر تبعیض نژادی بر سیستم آموزشی و نحوه مبارزه سیاه‌پوستان با این تبعیض نمایش داده می‌شود.

جزئیات فیلم

کارگردان: Steve McQueen/استیو مک کویین

نویسنده: Rebecca Lenkiewicz/ / ربکا لنکوییز

نام تهیه کننده: Charlotte Andrews//شارلوت اندروز

نام بازیگران: Naomi Ackie/ Neal Barry / نائل باری نائومی آکی

نام شخصیت ها: (شخصیت‌ها در قسمت متفاوت و بسیار زیاد هستند)

کشور سازنده: انگلستان

کمپانی سازنده: British Broadcasting Corporation (BBC)

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد