• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

بیوه‌ی سیاه

بیوه‌ی سیاه

بررسی تخصصی فیلم Black Widow

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

اگر علاقمند به ابرقهرمانی‌های مارول هستید، حتما «ناتاشا رومانوف» را در کاپیتان آمریکا و انتقام‌جویان می‌شناسید. بیوه‌ی سیاه 2021، داستان زندگی پر فراز و نشیب اوست. ناتاشا شما را به اوهایو در سال 1996 می‌برد. زمانی که نزد خانواده‌ی نه‌چندان صمیمی و واقعی خود زندگی می‌کرد. او برای شما خواهد گفت که در طی 20 سال، چه شد که «ناتاشا» شد؟ این فیلم در ژانر اکشن و ابرقهرمانی ، داستانی زنانه اما خشن از نجات جهان را روایت‌ می‌کند... .

سال 2021 133 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

ژانر فیلم اکشن است؛ دیدن صحنه‌هایی چون مبارزات تن به تن، قتل، کتک زدن و... دور از انتظار نیست. انفجار و تصادفات شدید به وفور دیده می‌شود؛ این در حالیست که به ناتاشا و یلینا آسیبی نمی‌رسد. ناتاشا و یلینا در ابتدای دیدار، درگیری تن به تن وحشتناکی دارند. یلینا سر خواهرش را به دیوار کوبیده و بشقاب را روی صورت او خرد می‌کند، یکی از بیوه‌ها از ارتفاع سقوط کرده و استخوان‌هایش به نحو رقت‌انگیزی شکسته است. در کمپ نظامی، الکسی، با زندانیان مچ می‌اندازد و با خواندن رجزهای کاپیتان آمریکا، مچ زندانیان را می‌شکند. در نیمه‌ی دوم فیلم، دریکوف، ناتاشا را به طرز وحشتناکی کتک می‌زند و در آخر، ناتاشا، با کوبیدن سر خود به میز، اعصاب خود را قطع می‌کند. در سطحی دیگر، مخاطب با نوعی از بی‌قراری روانی مواجه است. ناتاشا و یلینا برای اولین بار، نه از دریکوف، بلکه از خانواده رکب می‌خورند. برای ناتاشا باورکردنی نیست که پدرش او را به یک سازمان نظامی_جاسوسی منتقل می‌کند. الکسی و ملینا، با دستان خود، دو دختر را به ورطه‌ی نابودی کشانده‌اند. ناتاشا و یلینا با فضایی آمیخته با درام و وحشت از خانواده و از یکدیگر جدا می‌شوند. در فیلم، صحنه‌هایی از تمرین تیراندازی کودکان دیده می‌شود. ناتاشا در کودکی برای نجات خود و خواهرش به روی پدر اسلحه می‌کشد. این درحالیست که الکسی و ملینا، با مشاهده‌ی نابودی دخترانگی و هویت فرزندانشان پس از 20 سال، دم برنمی‌آورند. اوج خشونت فیلم اینجاست که بیوه‌ی سیاه، سرگذشت تلخ یک زن نظامی را به تصویر می‌کشد. بیوه‌ها تسخیر شده‌اند. آنها از نوجوانی در اتاق‌های تیراندازی مشغول‌اند و در اتاق سرخ، اندام تناسلی خود را از دست داده و باید خود را فراموش کنند. در فیلم به شکلی گذرا به این بحث پرداخته شده است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تعقیب و گریزهای فیلم، دلهره‌آور است. موسیقی در صحنه‌های تعقیب و گریز بی‌تأثیر نیست. صحنه‌ی سقوط بهمن و درخطر قرار گرفتن ناتاشا برای مخاطب دلهره‌آور است. در سال 1996، زمانی که ناتاشا از مادرخوانده و خواهرش جدا می‌شود، ترس، غم و پریشانی عمیقی از چشمانش خوانده می‌شود. از طرفی، عملیات‌های دو خواهر در زمین و هوا، درعین خشن بودن، هیجان‌انگیز و فانتزی است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یلینا در هلیکوپتر، کاملا عادی و با جزئیات، عملیات اتاق قرمز برای استخراج اندام تولید مثلش را برای الکسی تعریف می‌کند. الکسی و ملینا نیز، در مقابل دختران بالغ خود، یکدیگر را ازنظر جنسی برانداز کرده و می‌ستایند. لباس رزم بیوه‌ها پوشیده اما بدن‌نما و تحریک‌کننده است. یلینا در بخش‌هایی از فیلم پوشش نامناسب به تن دارد. در بخشی دیگر، ناتاشا و یلینا با یکدیگر الکل می‌نوشند. آن دو هنگام ملاقات با پدر و مادر، رفتار نامناسبی دارد. ناتاشا به پدر می‌گوید:«خفه شو!» و یا یلینا که با پدر و مادرش رفتار محترمانه‌ای ندارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در طوفان درگیری‌ها و عملیات‌های موجود در فیلم، میل عجیبی به خانواده داشتن مشاهده می‌شود. بیوه‌ی سیاه، تمایل ذاتی یک انسان، علی‌الخصوص یک زن به خانواده را نشان می‌دهد. فیلم از جهاتی، خانوادگی است. اما تعریف خانواده متفاوت است؛ هیچ چیز در این خانواده سر جای خود نیست. ناتاشا و یلینا تمایلی به مادر شدن نشان نمی‌دهند:«ترجیح می‌دم سگ داشته باشم.»، اما زندگی بدون خانواده و هویت دخترانه هم برایشان منطقی نیست. روح همکاری و تعلق به خانواده، از تعاملات خشن اما بامحبت ناتاشا و یلینا پیداست. ازسویی دیگر، بیوه‌ی سیاه حامل وعده‌ی نابودی قدرتمندان است. دستگاه قدرتمند دریکوف، در چشم برهم زدنی، توسط دو زن با خاک یکسان شد. این درحالیست که ملینا به ناتاشا هشدار داده بود:«نمی‌تونی مردی رو شکست بدی که اختیار بقیه دستشه.» نهایتاً اینکه، در دستگاه قدرت، حتی باهوش‌ترین و قدرتمندترین عوامل نیز، قربانی هستند. در صحنه‌ی دورهمی خانوادگی، مکالمه‌ی الکسی و ملینا بیانگر قربانی بودن همه‌ی عوامل دریکوف است. ملینا با اینکه طراح فرمول‌های دریکوف است و برای خود جایگاهی دارد، اما درآخر می‌پذیرد که فقط یک عامل است. و یا الکسی که سه سال پس از جاسوسی برای دریکوف، درنهایت به کمپ فرستاده شد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ناتاشا قدرتمند است، اما دوست ندارد از قدرتش به هر نحوی و در هرجایی استفاده کند. او از اینکه دختر دریکوف را هدف قرار داده، سخت پشیمان است و می‌بینیم که در انتها درصدد جبران برآمده است. او دختر احیاشده و نیمه‌ربات دریکوف را نجات داده و از او عذرخواهی می‌کند. او به همراهی خواهرش، جرئت شورش دارد. در ابتدای فیلم می‌بینیم که ناتاشا با نقض قرارداد سوکوویا، حمله به پادشاه واکاندا، و پیوستن به شیلد، خروج خود از دستگاه دریکوف را علنی کرده است. و یا یلینا که با کپی کردن فرمول‌های گاز ضد انقیاد شیمیایی، درصدد نجات بیوه‌ها برآمده است. دو خواهر، یک تنه، دستگاه قدرتمند دریکوف را درهم کوبیده‌اند و درپی نجات بیوه‌ها هستند. آنها دوست ندارند هیچ دختری در جهان به سرنوشت آنها دچار شود. ازسویی دیگر، الکسی و ملینا را می‌بینیم که شبیه پدر و مادر نیستند. درست است که آنها پدر و مادر واقعی ناتاشا نیستند اما او را بزرگ کرده‌اند و یا یلینا که فرزند واقعی آن دو است. در نیمه‌ی فیلم می‌بینیم که زمانی که آنها پس از 20 سال دور هم جمع‌شده‌اند، الکسی و ملینا با افتخار از انجام وظیفه‌ی خود مبنی بر پرورش دختران بیوه دم می‌زنند. الکسی:«اعمال شما باید خون‌چکان باشه.» و یا ملینا خطاب به دو خواهر که در شوک انجماد درونی والدینشان هستند:«من دخترانم رو بزرگ نکردم که به تله بیفتن... اگه دل‌نازک شدین، برای اینه که حواسم بهتون نبوده.» در این لحظات، ناتاشا و یلینا با تداعی خاطرات مصنوعی خانوادگی خود، از درون شکستند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

ابرقهرمانی در داستان بیوه‌ها با محوریت زنان پیش می‌رود. قضاوت دشوار است که آیا داستان فیلم بر مدار فمنیسم است یا خیر؟ در فیلم می‌بینیم که تمامی شخصیت‌های رزمی زن هستند. اصرار بر قدرت زنان و برابری آنها با مردان، سویه‌های اندیشه‌ی فمنیسم را منتقل می‌کنند. تأکید نامحسوسی بر موج سوم فمنیسم در اثر مشاهده می‌شود؛ اینگونه که زن درعین گرایش به مردانگی و قدرتمند بودن، رگه‌هایی از تمایل به خانواده و فرزند داشتن در او وجود دارد، اما تعریف او از خانواده متفاوت با تعریف رایج است. او خانواده را دوست دارد اما به شرطی که به استقلال و تمایلات و آزادی او صدمه وارد نشود؛ ارتباطات و آداب در خانواده‌ی موج سوم متفاوت با آداب پذیرفته‌شده‌ی خانوادگی است. الکسی به‌عنوان پدر، هیچ جایگاهی ندارد. او نه تنها نسبت به ملینا، رده سازمانی پایین‌تری دارد، بلکه توسط دختران هم جدی گرفته نمی‌شود. در این مورد با فرزند خود صحبت کنید.

دراین‌باره بخوانید: داستان پیچیده ابرقهرمانان زن

 الکسی و ملینا، الگوهای خوبی برای توصیف جایگاه والدین نیستند. ارتباط زناشویی آنها و نیز ارتباطشان با دختران، تداعی‌کننده‌ی ازدواج‌ها و روابط سازمانی است. از این جهت، بیوه‌ی سیاه، انجماد سازمانی شوروی و کمونیسم را به خوبی به تصویر کشیده و سوژه‌ی خوبی برای مطالعات تاریخی است.‌ هرچند درانتها می‌بینیم که کانون خانواده درحال شکل‌گیری است.

دراین‌باره بخوانید: کدام پرنسس دیزنی؟

در سطحی دیگر، با نگرشی تاریخی به داستان درمی‌یابیم که ناتاشا در داستانی تخیلی، حکم مرگ «کاگ‌ب»، سازمان امنیتی روسیه را مهر می‌کند. این اتفاق، یادآور تضاد تاریخی بلوک شرق و غرب است. ناتاشا که خود تبار روس دارد، تمایل دارد به انتقام‌جویان کاپیتان آمریکا بپیوندد. در مورد تأکید فیلم بر تضاد بنیادی(نظامی_فرهنگی) بلوک شرق و غرب با فرزندانتان صحبت کنید.

درنهایت اینکه محصول حاضر، به جهت اقتضائات ژانر، مملو از صحنه‌های انفجار، درگیری تن‌به تن، و تلخی‌های زندگی نظامی و شرطی‌سازی‌شده است.

خلاصه: تحلیل مدل زنانگی در محصول حاضر، سوژه‌ی خوبی برای تفکر مخاطب در حیطه‌ی فمنیسم و ابرقهرمانی است.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا بیوه‌ی سیاه یک فیلم سیاسی است؟

به نظرت ناتاشا پس از نابودی دریکوف چه راهی درپیش دارد؟

آیا ارتباط الکسی و ملینا و فرزندانشان، از ابتدا برای مقاصد اتاق قرمز بود؟

آیا ناتاشا و یلینا از قدرت فوق بشری خود ناراضی بودند؟

چرا دریکوف بیوه‌ها را عقیم می‌کند؟

چرا دریکوف از «دختران» برای مقاصد خود استفاده می‌کند؟

چرا ناتاشا از کودکی مایل به پیوستن به دریکوف نبود؟

دلیل رفتار سرد ملینا با دختران، پس از 20 سال چه بود؟ آیا او خود، تسخیر شده بود؟

چه شد که در آخر الکسی و ملینا به دختران کمک کردند؟

چرا در پایان ناتاشا به خانواده برنگشت؟

سرنوشت مادر واقعی ناتاشا چه شد؟ آیا خانواده‌ای درکار بود؟

چرا ناتاشا از کشتن دختر دریکوف پشیمان بود؟

دلیل پریشانی ناتاشا در دستگاه دریکوف چه بود؟

خانواده در بیوه‌ی سیاه چگونه خانواده‌ای است؟

خلاصه:

«زن» را در داستان بیوه‌ی سیاه چگونه یافتی؟

داستان فیلم

در سال‌های ابتدایی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کسی تصور نمی‌کرد که بلوک شرق در عالم سیاست، امنیت و جاسوسی چیزی در چنته داشته باشد. حال آنکه «ژانرال دریکوف»، فرمانده‌ی بلامنازع پایگاه فوق پیشرفته‌ی تربیت بیوه‌ها، بنا دارد، چهره‌ای دیگر از روسیه نشان دهد. او برای تحقق اهداف خود، دختران را انتخاب می‌کند. «ناتاشا رومانوف» و خواهرخوانده‌اش، «یلینا بلوا» نیز جزئی از پروژه‌ی دریکوف هستند. موجودیت آنها برای سازمان دریکوف است. «الکسی شوستاکوف» و «ملینا وستوکوف»، ناتاشا و یلینا را تحت سرپرستی خود، برای تبدیل شدن به بیوه‌های دستگاه دریکوف آماده کرده‌اند.  بیوه‌ها نه خانواده‌ای دارند و نه احساسی. آنها سنگ‌های متحرکی هستند که فقط برای نبرد ساخته شده‌اند. در سال 1996، وقت آن فرا رسیده است که ناتاشا و یلینا با حقیقت مواجه شوند. آنها باید علی‌رغم میل خود به «اتاق قرمز» منتقل شده و سپس تحت آموزش‌های سخت دریکوف قرار گیرند. ناتاشا ما را به 20 سال بعد می‌برد؛ زمانی که از تسخیرشدگی در دستگاه دریکوف به تنگ آمده است. او درپی نقض قرارداد سوکوویا و نجات استیو راجرز(کاپیتان آمریکا، رهبر انتقام‌جویان)، دولت روسیه و دریکوف را در برابر خود قرار داده است. از طرفی، یلینا با دستیابی به فرمول خنثی‌سازی کنترل بیوه‌ها، از تسخیرشدگی نجات یافته و به دنبال خواهرش می‌گردد. ناتاشا و یلینا با در دست داشتن گاز ضد انقیاد شیمیایی، بنا دارند بیوه‌ها را نجات داده و مرکز فرماندهی دریکوف را نابود کنند. برای این کار به کمک الکسی و ملینا نیازمندند. وقت آن رسیده است که زنان فوق قدرتمند، از فرمول‌های دریکوف، علیه خودش استفاده کرده و بجای جست‌جوی سوژه‌های ترور، در جست‌وجوی خانواده و سرنوشت خود باشند... .

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مولف: Cate Shortland/ کِیت شورتلند

نویسنده/ مترجم: Eric Pearson/ اِریک پیِرسون

نام تهیه کننده: Kevin Feige/ کوین فایگی

نام بازیگران:

اسکارلت جوهانسون، فلورنس پیو، دیوید هاربر، ری وینستون، ریچل وایس

Scarlett Johansson. Florence Pugh. David Harbour. Ray Winstone. Rachel Weisz

نام شخصیت ها:

ناتاشا رومانوف: یکی از تربیت‌شدگان تشکیلات دریکوف است که علیه او به پا خاسته و درصدد نابودی دریکوف و تشکیلات مخوفش است.

یلینا: خواهر ناتنی ناتاشا است که با دستیابی به فرمول غلبه بر تسخیر بیوه‌ها، به ناتاشا کمک می‌کند.

ژنرال دریکوف: رئیس یک تشکیلات نظامی روس است. او دخترانی از سراسر جهان را گرد آورده ، و آنان را برای تصاحب جهان تربیت می‌کند. دریکوف به بیان خود، دختران شکست‌خورده را بازیافت کرده و با دستکاری سیستم عصبی مرکزی، آنان را به ابرزنان تسخیرشده‌ی نابارور تبدیل می‌کند، تا به هیچ هدفی جز آنچه در اتاق قرمز برایش آموزش دیده‌اند، فکر نکنند.

ملینا وستوکوف : مادرخوانده‌ی ناتاشا، مادر یلینا و همسر الکسی است. او طراح فرمول‌های دریکوف است و دخترانش را برای تشکیلات دریکوف تربیت کرده است.

الکسی شوستاکوف: پدر دختران و همسر ملینا است. او بعنوان یکی از جاسوسان دریکوف، دختران را به سازمان فرستاده و درنهایت خود و خانواده‌اش را قربانی آرمان دریکوف می‌یابد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: دنیای سینمایی مارول

توزیع‌کننده: دیزنی موشن پیکچرز

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد