• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نیروهای سونیک ؛ بازی مسابقه‌ای و نبرد چندنفره

نیروهای سونیک ؛ بازی مسابقه‌ای و نبرد چندنفره

بررسی تخصصی بازی Sonic Forces – Multiplayer Racing & Battle Game

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

برای رقابت و مسابقه در این بازی، بازیکنان باید با یکدیگر وارد نبرد شوند تا بتوانند با عقب‌انداختن دیگران، خودشان پیروز شوند. محوریت این بازی یک رقابت ناسالم است که اثراتی مانند حسادت و تقلّب را می‌تواند در بر داشته باشد. این بازی می‌تواند بر سرعت‌ِعمل بازیکن اثر مثبت بگذارد. تخفیف‌های مدّت‌داری که در بازی تبلیغ می‌شوند می‌توانند باعث تحریک بازیکن به استفاده از بخش خرید درون‌برنامه‌ای شوند.

سال ۲۰۱۷ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بازیکن برای پیروزشدن در مسیر مسابقه، علاوه‌بر عبور از موانع، لازم است به دیگر بازیکنان ضربه وارد کند تا با عقب‌افتادن آن‌ها، خودش بتواند پیروز شود. ضربه‌ای که بازیکن به دیگر بازیکنان وارد می‌کند بنا به توانایی شخصیت‌ها متفاوت است.

جزئیات
ترس

در رقابت بین بازیکنان، ممکن است بازیکن‌های دیگر موانعی را به‌صورت ناگهانی در مسیر بازیکن قرار دهند. این موانع ممکن است با فاصله‌ی کمی از بازیکن ظاهر شود و بازیکن نتواند به‌سرعت تصمیم مناسبی بگیرد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رقابتی که در این بازی بین بازیکن‌ها وجود دارد رقابتی سالم و صرفاً براساس توانایی و مهارت نیست، بلکه برای پیروزی و کسب رتبه‌ی بهتر، بازیکن‌ها باید با توانایی شخصیتی که با آن بازی می‌کنند به بازیکنی که جلوتر از آن‌هاست ضربه بزنند تا با عقب‌افتادن آن بازیکن، خودشان بتوانند پیروز شوند. این کار در عمل حسادت را به بازیکن آموزش می‌دهد. همچنین جوایزی که به بازیکن داده می‌شود به‌وسیله‌ی صندوقچه‌ی شانس است. شانس به این جهت که به عزّت‌نفس بازیکنان زیر 9 سال آسیب وارد می‌کند و شانس را جایگزین عوامل اصلی موفقیت می‌کند، برای این دسته از بازیکن‌ها مناسب نیست. همچنین آهنگی که در بازی پخش می‌شود آهنگ تندی محسوب می‌شود و می‌تواند بر ذائقه‌ی بازیکن اثرگذار باشد.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

در این بازی، مانند اکثر بازی‌ها، قسمت خرید درون‌برنامه‌ای وجود دارد. در گوشه‌ی پنل بازی نیز تبلیغ یک شبکه‌ی اجتماعی مخصوص کودکان نیز وجود دارد. نکته‌ای که شدت مصرف‌گرایی بازی را بیشتر می‌کند نمایش تخفیف‌های مدّت‌داری است که معلوم نیست چه زمانی مجدداً عرضه شوند. به‌همین‌علّت بازیکن را تحریک می‌کند تا برای ازدست‌ندادن این تخفیف‌ها از بخش خرید درون‌برنامه‌ای استفاده کند. گاوصندوقی نیز در بازی وجود دارد که تعدادی جایزه درون آن قرار می‌گیرد و تنها با خرید درون‌برنامه‌ای می‌شود از جوایز آن استفاده کرد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

انجام این بازی نیازمند سرعتِ‌عمل بالایی است؛ چون بازیکن باید بتواند همزمان هم از موانع مسیر بازی عبور کند و هم درمقابل موانعی که دیگر بازیکنان به‌صورت ناگهانی جلوی راه او می‌گذارند، سریع تصمیم بگیرد و از آن‌ها عبور کند.

جزئیات
آسانی بازی

نحوه‌ی انجام این بازی به این صورت است که با کشیدن دست بر روی صفحه، بازیکن باید از روی موانع بپرد؛ از زیر آن‌ها سر بخورد یا با چپ و راست رفتن، مسیر حرکت خود را تغییر دهد. همچنین هر شخصیت در بازی سه توانایی منحصربه‌فرد دارد که در پایین صفحه نمایش داده می‌شوند. بازیکن می‌تواند به‌محض فعّال‌شدن آن‌ها با ضربه بر روی گزینه‌ی توانایی، از آن‌ها استفاده کند. تمام این نکات در ابتدای بازی به‌خوبی به بازیکن آموزش داده می‌شود. دو نکته در بازی وجود دارد که باعث سخت‌ترشدن بازی می‌شود. نکته‌ی اول این است که انجام این بازی، یعنی حرکت و عبور از موانع و شلیک به بازیکنان دیگر، نیاز به سرعتِ‌عمل و مهارت خوبی دارد. مخصوصاً با توجه به اینکه در هربار بازی‌کردن، زمین بازی عوض می‌شود و نقشه و موانع جدیدی در مسیر بازیکن وجود دارد. نکته‌ی دوم هم مربوط به آنلاین‌بودن بازی است. در این بازی بازیکن با سه کاربر دیگر به‌صورت آنلاین بازی می‌کند و ازآنجایی‌که احتمال دارد بازیکن‌های دیگر قوی‌تر از او باشند، بازی مقداری سخت‌تر می‌شود. به همین جهت نیز علاوه‌بر مهارتی که بازی لازم دارد، یک درجه از آسانی بازی کم می‌شود. در بخش‌های مختلف بازی نیز قسمتی برای توضیح آن بخش وجود دارد که درباره‌ی آن بخش توضیح می‌‎دهد.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

محوریت اصلی این بازی مسابقه و رقابت با دیگر بازیکنان است. بازیکنان برای رقابت با هم می‌توانند از توانایی‌های شخصیتی که با آن بازی می‌کنند استفاده کنند تا با ضربه‌زدن به دیگر بازیکنان باعث عقب‌افتادن آن‌ها شوند و خودشان پیروز شوند. ویژگی رقابت همراه با نبرد بین بازیکنان برای بازیکنان رقابت‌جوپسند بسیار جذاب است. بازی با بازیکنان دیگر به‌صورت آنلاین هم برای بازیکنان معاشرت‌جوپسند جذابیت دارد. درنهایت وجود سطوح مختلف در بازی که هر سطح جایزه‌ای جداگانه دارد نیز برای بازیکنان دستاوردجوپسند جذاب است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر به دنبال تصویر واضحی از حسادت می‌گردید، این بازی می‌تواند این تصویر را در عمل به شما نشان دهد! بازی به وضوح تقلّب‌کردن برای پیروزشدن را ترویج می‌کند. بازیکن‌ها برای پیروزی در مسابقات باید با توانایی‌های کاراکتر خود، به بازیکن‌های دیگری که از او جلوتر هستند ضربه وارد کنند تا آن‌ها عقب بیفتند. این کار فارغ از جنبه‌ی خشونت‌آمیز آن، می‌تواند اثری به‌صورت حسادت و تقلّب در بازیکن داشته باشد.

برای انجام این بازی، حتماً باید آنلاین باشید و بدون اینترنت نمی‌توان بازی کند. مسابقه‌ای که بازیکن در آن شرکت می‌کند مسابقه با بازیکنان آنلاین دیگر است؛ البته تعاملی بین بازیکن‌ها در این بازی به وجود نمی‌آید.

جوایزی که در این بازی به بازیکن داده می‌شود به‌صورت صندوقچه‌های شانسی است. شانس از این جهت که می‌تواند به عزّت‌نفس بازیکنان زیر 9 سال لطمه وارد کند و شانس را جایگزین عوامل اصلی موفقیت مانند تلاش بکند، برای این دسته از بازیکنان مناسب نیست.

تخفیف‌های مدّت‌داری در این بازی نمایش داده می‌شود که برای مدّت محدودی فعّال هستند. این زمان محدود برای یک تخفیف می‌تواند بازیکن را تحریک کند تا از بخش خرید درون‌برنامه‌ای استفاده کند. نکته‌ی آخر درباره‌ی تبلیغی است که در گوشه‌ی پنل اصلی بازی وجود دارد. آیکونی که در این قسمت وجود دارد تبلیغ یک شبکه‌ی اجتماعی است که طبق ادعای سازندگان این اپلیکیشن، برای کودکان هفت تا دوازده سال مناسب است. هرچند این شبکه‌ی اجتماعی قوانینی مانند نگذاشتن عکس و اطلاعات شخصی، عدم امکان فرستادن پیام شخصی به دیگران و... دارد، بااین‌حال به نظر می‌رسد باید توجه ویژه‌ای به این شبکه‌ی اجتماعی نسبت به آَشنایی کودک با افراد غریبه یا اثرپذیری او از دیگران داشته باشید.

خلاصه‌: رقابت ناسالم این بازی می‌تواند اثراتی مانند حسادت و عادت به تقلّب بر بازیکن داشته باشد. بخش تخفیف‌های مدّت‌دار بازی می‌تواند باعث تحریک بازیکن به استفاده از خرید درون‌برنامه‌ای شود. نسبت به آشنایی فرزندتان با افراد غریبه در شبکه‌ی اجتماعی مورد تبلیغ این بازی توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

رقابت ناسالم این بازی می‌تواند اثرات نامطلوبی مانند حسادت و تقلّب بر بازیکن داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم  تفاوت حسادت و غبطه را برای فرزندتان توضیح دهید. همچنین درباره‌ی ارزشمندبودن پیروزی در کاری که با سعی به دست می‌آید و در آن تقلّب نمی‌شود با آن‌ها صحبت کنید. تقلّب‌کردن زرنگی محسوب نمی‌شود و در بلندمدت اثرات مخرّب خود را برای خود فرد و جامعه نشان می‌دهد. می‌توانید از این مقدّمه برای شروع بحث کمک بگیرید.

بخش تخفیف‌های مدّت‌دار بازی ممکن است وسوسه‌برانگیز جلوه کند و باعث تحریک بازیکن به استفاده از بخش خرید درون‌برنامه‌ای شود. پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی هدف تبلیغات و مواجهه‌ی صحیح با آن به‌نحوی که از اثرات مخرّب آن دور باشیم و با تحریک تبلیغات وارد یک خرید غیرضروری نشویم با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

خلاصه: پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی تفاوت حسادت و غبطه و ارزش یک موفقیت بدون‌تقلّب با فرزندتان صحبت کنید.

ماجرای بازی

مسابقه‌دادن در این بازی نیازمند نبرد با دیگر بازیکنان است. در این بازی، بازیکن با سه بازیکن دیگر به‌صورت آنلاین باید مسابقه دهد و در حین مسابقه با ضربه‌زدن به دیگر بازیکنان باعث عقب‌افتادن آن‌ها شود تا درنهایت خود بازیکن بتواند پیروز شود. بازیکن‌ها باید در مسیرهای مستقیمی حرکت کنند که تعداد آن‌ها وابسته به نقشه و زمین بازی است. در مسیرهای بازی موانعی وجود دارد که بازیکن باید از روی آن‌ها بپرد یا از زیر آن‌ها سر بخورد یا با تغییر مسیر حرکت خود از کنار مانع عبور کند.

برای ضربه‌زدن به بازیکن‌های دیگر، هر شخصیت در این بازی توانایی‌های منحصربه‌فردی دارد که در پایین صفحه‌ی بازی نمایش داده می‌شود و بازیکن با ضربه‌زدن بر روی آن‌ها می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این توانایی‌ها به‌صورت پرتاب یک شیء، ایجاد موانع در مسیر بازی، سپر محافظ و دیگر قابلیت‌های منحصربه‌فرد برای شخصیتی است که بازیکن با آن بازی می‌کند.

در انتهای هر مسابقه، با توجه به رتبه‌ی بازیکن، یک صندوقچه برای او باز می‌شود که جوایزی به‌صورت شانسی به بازیکن می‌دهد و یک صندوقچه هم به بازیکن داده می‌شود که می‌تواند آن را با فعّال‌کردن و گذشت مدّت‌زمان مشخّصی باز کند. البته تنها چهار صندوقچه را بازیکن می‌تواند جمع‌آوری کند که با فعّال‌کردنشان می‌تواند از جایزه‌ی آن‌ها استفاده کند. همچنین دو صندوقچه در پنل بازی وجود دارد که پس از گذشتن مدّتی به بازیکن داده می‌شوند.

با تکمیل ماموریت‌های جانبی بازی نیز تعدادی جایزه به‌صورت شانسی به بازیکن داده می‌شود. نقشه‌های مسابقات و جوایز بازیکن با توجه به کاپ او در بازی مشخص می‌شود. با بالاتررفتن کاپ بازیکن نقشه‌های جدید و سخت‌تر و همچنین جوایز بیشتری فعّال می‌شود. جوایزی که به بازیکن داده می‌شود حلقه، ستاره‌ی قرمز و کارت ارتقا است. برای ارتقای شخصیت‌های بازی نیاز به داشتن تعداد مشخصی از کارت‌های ارتقا است که با خرج‌کردن تعدادی حلقه، می‌توان شخصیت‌های بازی را ارتقا داد.

ارتقای شخصیت‌های بازی باعث ارتقای توانایی‌های آن‌ها می‌شود. از ستاره‌ی قرمز نیز برای بازکردن صندوقچه‌ها بدون گذشت زمان و سریع‌کردن روند بازی می‌شود استفاده کرد. برای به‌دست‌آوردن شخصیت‌های بیشتر نیز نیاز است بازیکن بتواند به‌اندازه‌ای که لازم است کارت ارتقای آن‌ها را جمع آوری کند.

در پنل اصلی بازی، یک گاوصندوق وجود دارد که بخشی از جوایز بازیکن داخل آن قرار می‌گیرد. برای استفاده از این گاوصندوق نیاز است از قسمت خرید درون‌برنامه‌ای آن را خریداری کرد. در بخش خرید درون‌برنامه‌ای نیز می‌توان حلقه و ستاره‌ی قرمز خریداری کرد و یا با ستاره‌های قرمزی که بازیکن دارد، صندوقچه‌ی شانس خریداری کند. در بخش پیشرفت بازی که سطح بازیکن را مشخص می‌کند رویدادی وجود دارد که با تکمیل ماموریت‌ها آن در انتهای رویداد به بازیکن صندوقچه‌ی شانس جایزه داده می‌شود.

آخرین نکته نیز مربوط به سطح مهارت بازیکن است. با پیشرفت در بازی و افزایش سطح مهارت بازیکن، مقاومت او دربرابر ضربه‌ی دیگر بازیکن‌ها و تعداد حلقه‌هایی که جایزه می‌گیرد بیشتر می‌شود.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android, ios

نام ناشر: sega

نام توسعه‌دهنده: sega

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 24/03/2021 -- 04/01/1400

نیاز به اینترنت: دارد و کاملاً آنلاین است.

امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، دعوت به عضویت در شبکه‌های اجتماعی، جدول رتبه‌بندی، رویداد، چندنفره بازی‌کردن

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد

نشان‌ها: همراهی با والدین

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه