• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

ندای وظیفه: جنگاوری نوین

ندای وظیفه: جنگاوری نوین

بررسی تخصصی بازی Call of Duty: Modern Warfare

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  یک بازی پر از خشونت درباره‏‌ی یک سرباز آمریکایی، یکی از عوامل انگلستان و یک زن شبه‌نظامی است که در دفاع از خانه‌ی خود در یک کشور خیالی عربی که توسط تروریست‌ها و ارتش فاسد روسیه مورد حمله قرار گرفته، برای پیداکردن گازهای شیمیایی ربوده شده هم‌پیمان می‌شوند. آماده‏‌ی جنگی تمام‌عیار از شکنجه، خون ریزی تا کودک کشی و سلاح شیمیایی باشید. بخش چند نفره‌ی آنلاین بازی مدل‌ها و امکانات فراوانی دارد.

سال ۲۰۱۹ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جایزه بهترین بازی چندنفره آنلاین از (Game Critics Awards)، جوایز موسیقی هالیوود در رسانه‌ها، بهترین طراحی صدا از The Game Awards 2019، بهترین میکس صوتی از هجدهمین دوره جوایز سالانه gang، بازی سال esport از جوایز جوی استیک طلایی 2020، منع فروش بازی برای کنسول PlayStation 4 در کشور روسیه به‌خاطر نمایش غیرواقعی و بسیار خشن ارتش روسیه. بازی بارها اصلاح شده تا حساسیت سیاسی آن کم‌تر شود.
جزئیات
خشونت

یکی از ناراحت‌کننده‌ترین مراحل، کودکی فرح است، او که به‌تازگی مادر خود را براثر انفجار در زیر آوار ازدست‌داده، حالا با یک سرباز روسی (که قبلاً پدرش را به شدت مجروح کرده) و قصد دارد او را بکشد تن‌به‌تن می‌جنگد. بعد از اینکه سرباز را در یک درگیری وحشتناک می‌کشد، همراه برادرش به بیرون فرار می‌کند، در آنجا زنان، حیوانات و کودکانی که قربانی حمله گاز سمی شده ‏اند را می‌بیند، سپس باید یک مرد دوبرابر اندازه خود را با اسلحه خودش بکشد. این یک تجربه عمیق ناراحت‌کننده و خشن است. پدرکشی جلوی چشم فرزند توسط نیروهای القتله و سپس کشتن کودک از دیگر بخش‌های تأسف‌بار بازی است. تیراندازی و خونریزی بخش عمده‌ای از بازی است. بازیکنان در بخش‌هایی اجازه دارند به روش خود به مأموریت‌ها نزدیک شوند و آزادی کامل در کشتن دارند و در صورت تیراندازی به یک غیرنظامی غیرمسلح، پیام "شکست مأموریت" وجود ندارد. صحنه‌های شکنجه کردن، غرقاب مصنوعی و کشتن هم زندانی برای آوردن فشار بیشتر برای اعتراف، از نمونه‌های دیگر خشونت شدید است. همچنین در بخش‌هایی شاهد افراد غیرنظامی در حال اعدام و اجبار شاهدان برای دیدن این لحظات هستیم، بمب گذاران انتحاری که در یکی از خیابان‌های اصلی لندن در حرکت هستند و درگیری‌هایی که منجر به کشته‌شدن افراد بی‌شماری در شهر می‌شود و در نهایت مردی را می‌بینیم که جلیقه ی بمب‌گذاری به بدنش قفل شده و التماس می‌کند که نجاتش دهیم تا دوباره دختر و خانواده‏ ی خوب را ببیند، بسیار تأسف‌بار است. استفاده‏ ی مکرر از الفاظ زشت، تحقیر و توهین و فریاد کشیدن از درد، تکه شدن بدن و خون‌ریزی و گروگان‌گیری نمونه‌های بارز خشونت بازی است. بخش چندنفره بازی برخلاف بخش داستانی که مبارزه برای منع مصرف گاز شیمیایی بود، بازیکنان برای ضربه‌زدن به حریف از گاز خطرناک فسفر سفید استفاده می‌کنند. حرکت‌های نهایی که روی حریف از نمای نزدیک اجرا می‌شود به شدت خشن هستند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

اکثر مأموریت‌ها در تاریکی و با کمک دوربین‌های دید در شب است که چهره‌ها را با جزئیات کمتر نشان می‌دهد، همچنین صحنه‌های کودکی کاراکتر زن که بسیار نزدیک به واقعیت ساخته شده، دلهره‌آور است. مبارزه‏ ی آدم‌های آلوده ‏ی زامبی گونه در بخش آنلاین و نمایش صداهای غیرطبیعی، ایجاد ترس و اضطراب می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

نمایش بار و مشروب، مصرف دخانیات توسط شخصیت‌های اصلی و محبوب بازی، توهین به کشور روسیه، نمایش دزدی و خیانت از سوی شخصیت‌های مثبت ماجرا، جنگ نابرابر و گفتگوی بدون نظارت متنی و صوتی در بخش آنلاین بازی که بازیکنان ممکن است به همدیگر تندی کنند، ناسزا بگویند یا همدیگر را مسخره کنند.

جزئیات
مصرف گرایی

تجمل و خرید درون برنامه‏ ای صرفاً جنبه تزئینی دارد و هیچ دلیل خاصی ندارد مانند رنگ‌آمیزی‌های خاص برای سلاح و تانک که اثری روی روند بازی ندارد. برخی محصولات عرضه شده مدت محدودی دارند و معلوم نیست که چه زمانی دوباره به فروشگاه برمی‌گردند که باعث شود بازیکن تحریک به خرید شود.

جزئیات
ارزش یاددهی

بازی ارزش یاددهی خاصی ندارد، اما شخصیت زنان را به‌دوراز نگاه جنسی نشان می‌دهد، یکی از شخصیت‌های اصلی فرح است که به‌عنوان یک فرمانده در مقابل متجاوزان به خاک کشورش خدمت می‌کند و در راه اعتقادات درستش حتی در مقابل برادرش می‌ایستد. گاهی مشارکت گروه‌های مختلف را در بازی برای هدف درست شاهد هستیم و با انواع سلاح کشتار آشنا می‌شویم، شاید بتوان استدلال کرد که بی‌رحمی نشان‌داده‌شده در این بازی می‌تواند توضیحی باشد در مورد اینکه جنگ چقدر وحشتناک است اما این واقعیت که 99٪ از وقتی‌که بازی می‌کنید در جنگ شرکت می‌کنید، احتمالاً هر درسی را که بازی سعی در آموزش آن دارد تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

در حالت داستانی، بازی دارای سطح سختی متفاوت از مبتدی تا پیشرفته است. امکان شخصی‌سازی دکمه‌های ماوس و کیبورد و راهنمای استفاده از دکمه‌ها در حین بازی وجود دارد. به جهت اینکه در اکثر مأموریت‌ها کار تیمی است، نیاز به مهارت تیراندازی بالا ندارد. در صورت باخت از نزدیک‌ترین مکان، بازی شروع می‌شود. اما در بخش آنلاین، بازیکن نیازمند سرعت عمل و دقت در تیراندازی بیشتری است و هم‌تیمی‌ها و رقیبان، انسان‌های واقعی با توانمندی‌های متفاوت هستند، بنابراین سختی بازی و مهارت‌های موردنیاز به طور مستقیم به بازیکنانی که در زمین‌بازی هستند، مربوط می‌شود گرچه اساس بازی بر این است که بازیکن همیشه با هم‌رده‌های خود و قدرت اسلحه‏ی مشابه بازی کند.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

بازی رقابتی است، در بخش آنلاین بازي جدول امتیاز دارد و امکان مقایسه عملکرد بازیکنان وجود دارد. امکان خودنمایی، طعنه‏‌زدن و کري خواندن در بازي وجود دارد. زمینه هاي متعدد رقابت مانند حالت کمپین یا داستانی، مبارزه انسان با ماشین و انسان با انسان وجود دارد.رقابت ها براساس حذف و نابودي است. کسی که حذف می کند بیشترين امتیاز را می گیرد. بازی چالش‌های روزانه و هفتگی خاص دارد. دارای مأموریت‌های جانبی و چالش‌های متعدد و متنوع است که بازیکن برای انجام آنها، پاداش دریافت می‌کند. خط پیشرفت در بازی وجود دارد. خط پیشرفت دارای سطوح مختلف است و هر سطح جایزه‏‌ی جداگانه دارد. اکثر پاداش چالش‌ها در پیشبرد بازی مؤثر و ضروری است مانند اسلحه‌های قوی‌تر. بازي در حالت داستانی خطیست اما چالشهای محدودی با محوریت گشتن در محیط دارد.بازی بخش آنلاین مفصلی دارد اما به طور کلی بازیکن با ماشین(حالت co-up) و با انسان می‌توانند رقابت کند. امکان چت متنی و صوتی و تشکیل گروه در بازی وجود دارد. امکان دادن علامت به سایر بازیکنان و کمک به یکدیگر و همکاری در بازی وجود دارد. مسابقات لیگ جهانی از دیگر امکانات آنلاین بازی است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی آنلاین و تیراندازی اول‌شخص در محیط دنیای امروز است.

در بازی به‌وضوح تحریف تاریخی مشاهده می‌شود. بازی به طرز هالیوودی آمریکا را قهرمان می‌کند. درحالی‌که درگیری ارتش ایالات متحده در خاورمیانه قطعاً قابل انتقاد است.

 این بازی روسیه را به‌عنوان شرور اصلی معرفی می‌کند که حواشی زیادی داشت و فروش بازی در نسخه پلی‌استیشن در روسیه ممنوع اعلام شد.

از نکات بحث‌برانگیز پیش از انتشار بازی نام‌بردن از کشور سوریه و مسئله‏ ی شلیک به کودکان و افراد بی‌دفاع بود که در نسخه منتشر‏شده شلیک به غیر نظامیان ممنوع و باعث باخت است. اما در قسمت‌هایی از بازی انتخاب را به عهده‏‌ی فرزندمان می‌گذارد و وادار به تصمیم‌گیری اخلاقی می‌کند و یا حتی فرزندمان در نقش یک کودک باید اعمال خشونت کند که باعث می‌شود فشار احساسی بسیاری به او وارد شود و حتی افراد بالای 18 سال هم نتوانند به‌راحتی فضای دردناک و خاکستری در بخش کمپین بازی را تحمل کنند.

 گفتگوی درون بازی دائماً شامل فحاشی است. نمایش سیگار، مشروبات الکلی و بار در صحنه‌هایی از بازی وجود دارد.

چندین حالت بازی در بخش آنلاین وجود دارد و چالش‌های زیادی برای کسب امکانات کشتار در اختیار فرزندمان قرار می‌گیرد. بعضی امکانات بازی نیازمند پرداخت درون برنامه‌ای است اما بازی را می‌توان بدون نیاز به خرید چنین مواردی نیز انجام داد.

امکان چت متنی و صوتی در بخش آنلاین بازی است که تنها امکان گزارش ناهنجاری در بازی وجود دارد. امکانات سفارشی‌سازی اسلحه و حتی صدا هم در بازی وجود دارد که باعث درگیری بیشتر فرزندمان با بازی می‌شود.

خلاصه‌ی آن:

تیراندازی اول‌شخص و نیازمند اتصال به اینترنت، نمایش خشونت در خاورمیانه، تحریفات تاریخی و حواشی سیاسی زیاد قبل و بعد از انتشار بازی، حالت آنلاین با امکان پرداخت درون برنامه‌ای و چت صوتی و متنی بدون نظارت از ویژگی‌های این بازی است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

ابتدا باید فرزند خود و سطح بلوغ او را بشناسیم. هنگامی‌که تصمیم گرفتیم آیا این بازی برای فرزندمان مناسب است یا خیر، قدم بعدی این است که تصمیم خود را با او در میان بگذاریم. یک گفت‌وگوی شفاف، راحت، بدون کنایه و صادقانه با فرزند خود داشته باشیم و دلایل خود را با او در میان بگذاریم.

می‌توان یک توافق خانوادگی برای مکان، زمان و بخش‌هایی که اجازه بازی دارد با کمک فرزندمان تهیه کنیم.

با فرزندمان بازی کنیم یا هنگام بازی لحظاتی را در کنارش نظاره‌گر باشیم، ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یکی از بهترین راهکارهاست تا درک کنیم چه چیزی فرزندمان را جذب بازی کرده است و این حس همدلی باعث می‌شود اگر فرزندمان لطمه‌ای از داستان بازی یا فضای آنلاین بازی‌خورده راحت‌تر با ما در میان بگذارد، همچنین در صورت مشاهده‏ ی ناهنجاری در بخش آنلاین بازی می‌توانیم گزارش کاربران را بدهیم.

با فرزندمان در مورد مضامین جنگ و نقش غرب و آمریکا در آتش‌افروزی سوریه، عراق و افغانستان صحبت کنیم و اطلاعاتی از جنایات آن‌ها در اختیارش قرار دهیم. به آن‌ها بگوییم که جنگیدن و کشتن آخرین راهکار است. هم چنین باتوجه‌به پایان بازی که سرباز آمریکایی برای نجات دنیا از جان خود می‌گذرد، بهتر است درباره‏‌ی چهره‏ ی واقعی سربازان آمریکایی و مشکلات روحی و روانی زیادی که در طول جنگ‌های متعدد درگیرش شده‌اند، صحبت کنیم.

شخصیت‌ها و موقعیت‌های پیچیده اخلاقی در عصر مدرن امروزی بیشتر از گذشته است. از فیلم و سریال گرفته تا بازی شاهد خلق آدم‌های خاکستری هستیم، آدم‌هایی که موقعیت و جبر زمانه آنها را وادار به انجام هر سطح از خشونت و بی‌اخلاقی می‌کند، و باعث شده مفاهیمی چون راست‌گویی، خیر و شر، جهاد و شهادت کم‌رنگ شود. بهتر است با آنها بنشینیم و با طرح پرسش‌هایی در مورد این مضامین صحبت کنیم. به‌عنوان‌مثال، کاپیتان پرایس مشخصاً شخصیت خوبی است، اما برای رسیدن به اهداف خود، گروگان‌گیری می‌کند و از اهرم فشار خانواده برای اعتراف کمک می‌گیرد. آیا این کار از او شخصیت بدی می‌سازد؟ اگر فرزندمان به‌اندازه کافی بزرگ هست که این موقعیت‌ها را ببیند، هیچ تردیدی وجود ندارد که او به‌اندازه کافی بزرگ هست که بتواند استدلال کند.

 همچنین برای کودکان با سن کمتر می‌توان بازی‌های دیگری را به‌عنوان جایگزین معرفی کرد. به طور مثال

Starwars Battlefront II (PEGI 16+) Warface(PEGI +16)

باید توجه داشت که افراد گوناگون با فرهنگ‌های مختلف در محیط آنلاین بازی هستند. بهتر است با فرزندمان صحبت کنیم که در محیط بازی فقط درباره ‏ی بازی صحبت شود و هیچ اطلاعاتی از نام و محل زندگی تا اطلاعات امنیتی و پسورد در اختیار کسی قرار نگیرد. هم چنین بهتر است با کسانی ارتباط بگیرد که در فضای واقعی با آنها در ارتباط است و آنها را از نزدیک می‌شناسد و ارزش‌ها و هنجارهای مشترک دارند.

خلاصه‌ی آن:

مکالمه صریح و صادقانه با فرزند خود داشته باشیم. در مورد تحریف‌های تاریخی و نقش منفی آمریکا در خاورمیانه با او صحبت کنیم. درباره‏ ی مرزبندی حق و باطل گفت‌وگو کنیم، فرهنگ استفاده از فضای آنلاین و نکات امنیتی و اخلاقی این فضا را به فرزندمان بگوییم.

ادامه متن

ماجرای بازی

در بخش داستانی (کمپین)، ماجرا در فضای واقعی و امروزی اتفاق می‌افتد، کشور خیالی در خاورمیانه به نام اورزیکستان، درگیر جنگ داخلی است، ژنرال فاسدی از ارتش روسیه، به بهانه‏‏‌ی دفاع از کشورش، اورزیکستان را به ویرانه‌‌‌ای تبدیل کرده است. در طرف دیگر، (القتله) قرار دارد که گروهی از افراطیون داخلی است و به بهانه‏‌ی آزادی وطن، دست به هر خشونتی می‌زند، در این میان گروهی از مبارزان آزادی به رهبری فرح کریم با الکس عامل سیا آمریکا و گریک نیروی ویژه بریتانیا (که به علت حملات تروریستی القتله در لندن کینه زیادی از آنها دارد)، با فرماندهی کاپیتان پرایس محبوب، برای بازپس‌گرفتن گازهای اعصاب ربوده شده از عوامل روسی هم‌پیمان می‌شوند. بازی فراز و نشیب داستانی بسیاری دارد و در هر مرحله بازیکن در نقش یکی از این شخصیت‌ها بازی را پیش می‌برد. بازی بر پایه‏‌ی کشتار است، جنایات علیه غیرنظامیان بی‌گناه، حملات تروریستی و صحنه‌های شکنجه در بازی بسیار است. تمرکز بازیکنان بر این است که از تیراندازی به غیرنظامیان تا زمانی که مشخص شود افراد دشمن واقعی هستند یا بی‌گناه جلوگیری کند اما ممکن است اشتباه هم انجام دهند. این بازی به‌خاطر گیم پلی، داستان، حالت چندنفره و گرافیک و صداگذاری خود موردتوجه قرار گرفته است، بیشتر انتقادها معطوف به انحرافات تاریخی و به‌تصویرکشیدن ارتش روسیه به‌عنوان نیروهای مزدور و به شدت خشن است. در حالت آنلاین چالش‌ها و مدل‌های بسیار زیادی برای بازی وجود دارد که همگی بر اساس کشتار است و فقط هدف کشتن متفاوت است. بازیکنان برای کشتار بیشتر و حرفه‌ای‌تر، پاداش می‌گیرند و در جدولی رده‌بندی می‌شوند. این کشتار به‌وسیله‏‌ی سلاح‌های گرم و سرد صورت می‌پذیرد. در بخشی از بازی آنلاین مبارزه‏‌ی متفاوتی بین انسان و شبه زامبی‌ها را شاهد هستیم. امکان گفتگوی صوتی و متنی در بخش آنلاین بازی بدون هیچ محدودیت و نظارتی وجود دارد.
ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم‌عامل (ها): مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن 4، ایکس باکس 1

نام ناشر: Activision

نام توسعه‌دهنده: Infinity Ward

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 11/9/2020   (1399/8/19)

نیاز به اینترنت: دارد

امکانات آنلاین: پرداخت درون برنامه‌ای، بازی‌کردن چندنفره، امکانات ارتباطی مثل چت متنی و صوتی و تشکیل گروه، لیگ‌های جهانی

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی (آفلاین): دارد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه