زولا

بررسی تخصصی بازی zula

زولا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«زولا» یک بازی آنلاینِ تیراندازی چندنفره است و فرزندتان برای بازی‌کردن آن به اینترنت نیاز دارد. بازی طوری طراحی شده است که پیشرفت در آن، نیازمند خرید درون‌برنامه‌ای است. توجه کنید که در هر نوبت بازی، بازیکن هیجان زیادی را تجربه می‌کند؛ از آنجایی که طول زمان هر نوبت هم طولانی است، فشار زیادی به اعصاب بازیکن وارد می‌شود.

سال 1390 جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

روح کلی این بازی مبتنی بر خشونت است. فرزندتان برای پیروزی در این بازی، بدون دلیل خاصی و صرفا برای رقابت و کسب پاداش بیشتر، به اِعمال خشونت (کشتن) نسبت به سایرین می‌پردازد. همچنین وجود خون و اول‌شخص‌بودن تصویر باعث می‌شود بر تأثیرگذاری این خشونت افزوده شود.

جزئیات
ترس

اگرچه در این بازی محتوا و حالت ترسناکی وجود ندارد، اما صدایی که اسم و القاب بازیکن را می‎خواند ممکن است باعث ترس یا دلهره در بازیکنان کم‌سن شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این بازی مستقیما نمایش یا اشاره‌ای به ناهنجاری‌های اجتماعی ندارد، اما از آنجایی که امکان گفت‌وگوی متنی در بازی فراهم است، بازیکنان ممکن است به همدیگر تندی کنند، ناسزا بگویند یا همدیگر را مسخره کنند. هرچند بازی سیستمی طراحی کرده است تا کلمات رکیک سانسور شود، اما بازیکنان منظور خود را می‌رسانند. بازی با هدف درآمدزایی، نقش مهمی به شانس داده است و فرزندتان برای خرید یک پوسته برای اسلحه و تجهیزاتش باید بستۀ شانس خریداری کند. همچنین موفقیت در ارتقاء اسلحه‌ها بستگی به شانس دارد که البته با پرداخت پول، می‌توان شانس را افزایش داد. بازی مدام استفاده از فروشگاه و اقلام آن را تبلیغ می‌کند. همچنین بازی طوری طراحی شده است که بازیکنانی که پول داده‌اند و اسلحه و تجهیزات بهتری خریده‌اند برنده می‌شوند. در ایران این اسلحه و تجهیزات خریداری نمی‌شوند بلکه برای یک روز، یک هفته و یک ماه اجاره داده می‌شوند که به این ترتیب بازیکن مجبور است پول واقعی بیشتری صرف بازی کند.

ادامه متن
جزئیات
سهولت در استفاده

کارهایی که در این بازی انجام می‌شود سختی خاصی ندارد، اما از آنجایی که آنلاین است و هم‌تیمی‌ها و رقبا انسان‌های واقعی با توانمندی‌های متفاوت هستند، بنابراین سختی بازی و مهارت‌های مورد نیاز به‌طور مستقیم به هم‌بازی‌هایی که در میدان هستند مربوط می‌شود.

جزئیات
ارزش آموزشی

این بازی رویکرد آموزشی ندارد، اما بازیکن در ضمن بازی با نام و فضای کلّی برخی از مکان‌ها، اسلحه‌ها و نحوۀ استفاده از تجهیزات آشنا می‌شود.

با سوالاتی در مورد به‌حق بودن نبرد، توجه فرزندتان را به داستان بازی جلب کنید.

نظر فرزندتان را درمورد دلایل جنگ و خشونت بپرسید.

با قصه‌ها و داستان‌هایی به فرزندتان یاد بدهید که جنگیدن و کشتن آخرین راه است.

بازی‌های جایگزین به فرزندتان معرفی کنید. مخصوصا اگر سن کمتری از سن مناسب بازی دارد.

به فرزندتان گوشزد کنید که برای رسیدن به موفقیت، تلاش مهم‌تر از پول است.

در مورد رفتار درست آنلاین با فرزندتان صحبت کنید و توضیح دهید که افراد گوناگون با فرهنگ‌های گوناگون در بازی هستند، بنابراین لازم نیست جز درمورد مسائل مربوط به بازی، درمورد سایر مسائل با آن‌ها حرف بزند.

توصیه‌های امنیتی را به او بگویید. به او یاد دهید که اطلاعات شخصی مثل نام کامل، محل زندگی و سن‌وسالش را فاش نکند و نام کاربری و رمز عبورش را به‌هیچ‌وجه در اختیار دیگران قرار ندهد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه