• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

راه‌های احمقانه برای خط کشیدن

راه‌های احمقانه برای خط کشیدن

بررسی تخصصی بازی dumb ways to draw

author-img

توسط : محمدحسین محقق ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ظاهر این بازی کارتونی و دوبعدی است. بااین‌حال، به‌خاطر نمایش جزئیات کشته‌شدن لوبیا، بازی خشنی محسوب می‌شود. حجم تبلیغات این بازی زیاد است و فقط بخشی از آن‌ها قابل‌کنترل است که در ازای آن‌ها نیز جایزه داده می‌شود. چالش بازی رسم صحیح خطوط است تا لوبیا بدون برخورد با تله‌ها به نقطه‌ی پایان برسد.

سال 2019 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

کاراکترهای اصلی بازی موجوداتی شبیه لوبیا هستند. اگر بازیکن موفق نشود خطوط لازم برای رسیدن لوبیاها را به‌درستی ترسیم کند آن‌ها توسط تله‌های موجود در مراحل بازی به طرز وحشتناکی کشته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال در برخورد با تیغه‌ها یا ارّه‌ها، لوبیاها نصف می‌شوند و کشته‌شدن آن‌ها با نمایش جزئیاتی مثل پاشیدن خون همراه است. همچنین بازیکن اگر بخواهد یک مرحله را از اول شروع کند با ضربه‌زدن بر روی دکمه‌ی شروع مجدّد، لوبیاها منفجر شده و خون آن‌ها به محیط اطراف می‌پاشد. با شروع دوباره‌ی بازی، همچنان آثار ترکیدن یا کشته‌شدن لوبیا باقی است و خون او همچنان روی سطوح باقی مانده است. این میزان از خشونت از ابتدای بازی مشخّص است. درست در زمانی که بازی در حال بالاآمدن است، متنی با مداد درحال نوشته‌شدن است که به‌محض تمام‌شدن متن، مداد در چشم لوبیا فرو می‌رود و از چشم لوبیا خون به بیرون پاشیده می‌شود. یکی از بخش‌های جانبی موجود در این بازی رنگ‌آمیزی تصاویر است. نکته‌ی حائز اهمیت در این بخش بازی، تصاویر خشنی است که بازیکن باید به رنگ‌آمیزی آن‌ها بپردازد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

کشته‌شدن لوبیاها به‌صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و فارغ از خشونتی که به نمایش گذاشته می‌شود، کشته‌شدن ناگهانی آن‌ها نیز برای بازیکن شوکه‌کننده است. همچنین جزئیاتی مانند نصف‌شدن لوبیاها یا رنگ‌آمیزی تصاویر خشن موجود در بازی، فضایی ترسناک برای بازیکنان کم‌سن ایجاد می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تبلیغات در این بازی بدون اختیار بازیکن نمایش داده می‌شوند و در میان این تبلیغات، بازی‌ها و تصاویری وجود دارد که حاوی نکات غیراخلاقی است. بخش مهم‌تر ناهنجاری در این بازی مربوط به کشته‌شدن لوبیاهاست. فارغ از جنبه‌ی خشونت‌آمیز این مسئله، فضای آرام بازی باعث می‌شود تصویری که از کشته‌شدن فجیع لوبیاها نمایش داده می‌شود برای بازیکن عادی جلوه داده شود و مرگ لوبیاها با این حجم از خشونت برای او به یک پدیده‌ی عادی و حتی جالب تبدیل شود. تفاوت در نحوه‌ی کشته‌شدن لوبیا توسط تله‌های مختلف کنجکاوی بازیکن را برای دیدن این تصاویر برمی‌انگیزد و جذّابیت این میزان از خشونت را برای بازیکن بیشتر کند. در یکی از بخش‌های بازی که بازیکن باید به رنگ‌آمیزی تصاویر بپردازد، تصاویری که برای رنگ‌آمیزی وجود دارد بعضاً تصاویر خشنی از لوبیاهای کشته‌شده است که جزئیاتی را هم شامل می‌شود. درکل، نمایش این میزان از خشونت با جذّابیت و خونسردی و ایجاد آرامش در بازیکن همراه است. نکته‌ی آخر جوایزی است که در انتهای مراحل و یا با جمع‌آوری مدادها به بازیکن داده می‌شود. جوایزی که به بازیکن داده می‌شود به این شکل است که بازیکن باید از میان چند گزینه یکی را انتخاب کند و با توجه به شانسی که دارد جایزه ببرد. وجود شانس برای بازیکنان زیر 9 سال آسیب‌زاست و می‌تواند به عزّت‌نفس آن‌ها لطمه وارد کند.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

تبلیغات در این بازی به‌صورت کنترل‌نشده در میان مراحل بازی نمایش داده می‌شوند. البته بازیکن می‌تواند برای استفاده از برخی آیتم‌ها با اختیار خود به تماشای تبلیغات بپردازد. مثلاً برای خرید برخی از مدادها لازم است تا بازیکن حتماً تعدادی تبلیغ تماشا کند تا بتواند آن مداد را که جنبه‌ی تزئینی دارد را تهیه کند. همچنین با تماشای تبلیغ می‌تواند در انتهای مراحل و یا در بخشی که با جمع‌آوری سه مداد جایزه داده می‌شود، جوایز بیشتری به دست بیاورد. بازیکن برای اینکه بتواند جلوی تبلیغاتی که به‌صورت خودکار نمایش داده می‌شوند را بگیرد این امکان را دارد تا از بخش خرید درون‌برنامه‌ای گزینه‌ی عدم نمایش تبلیغ را خریداری کند. همچنین با تخفیف‌خوردن پکیج‌های بازی این امکان را دارد تا علاوه‌بر حذف تبلیغات، تعدادی سکه، لامپ راهنمایی و مداد خریداری کند. این تخفیف‌های مدّت‌دار باعث تحریک بازیکن به استفاده از خرید درون‌برنامه‌ای می‌شود. البته چون بخش خرید درون‌برنامه‌ای با پرداخت ارز خارجی قابل‌استفاده است، برای کشور ایران غیرفعّال است.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

نحوه‌ی حرکت بعضی از تله‌ها در بازی از قوانین فیزیک پیروی می‌کند. بازیکن برای اینکه به تله‌ها برخورد نکند باید خطوطی رسم کند که آن‌ها نیز از قوانین فیزیک بهره می‌برند تا مسیری برای لوبیا بسازد که مانع برخورد او با تله‌ها شود. نمایش قوانین فیزیک در این بازی می‌تواند به درک شهودی بازیکن از قوانین فیزیک و پدید‌های پیرامون او کمک کند.

جزئیات
آسانی بازی

آموزش ابتدای بازی کارهایی را که لازم است بازیکن انجام دهد به‌خوبی آموزش می‌دهد و بازیکن از این نظر برای انجام بازی مشکل چندانی نخواهد داشت. کاری که بازیکن باید انجام دهد ترسیم خطوطی است که باعث شوند لوبیای بازی به نقطه‌ی انتهایی برسد. سختی این بازی بیشتر به این علت است که بازیکن باید بتواند خطوط مناسب را در مکان مناسب جوری ترسیم کند تا مسیری بی‌خطر برای لوبیا بسازد و او بتواند بدون برخورد با تله‌های بازی به نقطه‌ی انتهایی برسد. دو بخش دیگر بازی که یکی از آن‌ها رنگ‌آمیزی است و دیگری ترسیم خط به دور اشکال است سختی زیادی نداشته و تنها در بخش ترسیم خط به دور اشکال کمی دقت نیاز است تا با نگه‌داشتن دست بر روی صفحه، خطی مستقیم ترسیم کند که با رهاکردن آن، خط به‌طورکامل دور شکل را پر کند. در بخش رویداد بازی نیز نحوه‌ی بازی‌کردن شبیه بخش مرحله‌ای بازی است و تفاوتی با آن‌ها ندارد.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

چالشی که بازیکن باید با آن دست و پنجه نرم کند این است که خطوط را به‌درستی رسم کند تا لوبیا بدون برخورد با تله‌ها به نقطه‌ی پایان برسد. در نگاه اول این کار بسیار ساده است، اما در مراحل بالاتر و همچنین رویدادهای بازی، چالشی بسیار جدّی محسوب می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

اولین نکته‌ای که در این بازی از همان لحظات اول توجه را به خود جلب می‌کند خشونت این بازی است که با نمایش جزئیات کشته‌شدن لوبیا همراه است. در طی مراحل بازی اگر بازیکن نتواند به‌درستی خطی بکشد که لوبیاها را بدون برخورد با تله‌ها به نقطه‌ی پایان برساند، لوبیاها در برخورد با تله‌ها به طرز فجیعی کشته می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، در برخورد با ارّه یا تیغه‌ها نصف شده و خونشان به اطراف می‌پاشد و حتی بعد از شروع مجدد بازی همچنان خون لوبیا روی سطوح اطراف وجود دارد. البته خشونت این بازی در فضایی فانتزی و کارتونی نمایش داده می‌شود و نمای دنیای واقعی را ندارد. نمایش فانتزی خشونت ازطرفی هم باعث عادی‌شدن این نوع از خشونت برای بازیکن می‌شود که اثری ناهنجار به حساب می‌آید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت حجم بالای تبلیغات بازی است. بخشی از تبلیغات بدون خواست بازیکن نمایش داده می‌شوند که در میان آن‌ها، برخی دارای نکاتی هستند که برای بازیکن مناسب نیست. برای توقف نمایش تبلیغاتی که ناگهانی نمایش داده می‌شوند بازیکن باید از قسمت خرید درون‌برنامه‌ای گزینه‌ی عدم نمایش تبلیغ را خریداری کند که برای ایران محدودیت دارد.

البته مانند بازی‌های دیگر، با قطع اتصال اینترنت جلوی نمایش این تبلیغات گرفته شود. برای بخش دیگر تبلیغات، بازیکن این اراده را دارد که تبلیغ را تماشا بکند یا خیر. اما با تماشای تبلیغ، بازیکن می‌تواند آیتم‌ها بیشتری به دست بیاورد.

دو بخش دیگر بازی شامل رنگ‌آمیزی تصاویر و خط کشیدن دور اشکال است. در بخش رنگ‌آمیزی، بازیکن باید تصاویری را رنگ کند که بعضی از آن تصاویر خشن هستند. جوایز شانسی بازی به‌ظاهر بسیار زیاد هستند، اما باید توجه داشت که هزینه‌ی راهنمایی و خرید مداد در بازی هم به همان نسبت زیاد است و درصورت مدیریت‌نکردن، بازیکن به مشکل برمی‌خورد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر قصد تهیه‌ی این بازی را برای فرزند خود دارید پیشنهاد می‌کنیم درباره‌ی تبلیغات با آن‌ها صحبت کنید.

تبلیغات برای معرّفی محصولات و فروش بیشتر یک محصول است. توضیح این نکته درکنار اینکه ما زمانی اقدام به خرید می‌کنیم که احتیاج به وسیله‌ی مشخّصی داشته باشیم می‌تواند اثرات مصرف‌گرایانه‌ی این بازی را کاهش دهد.

قوانین طبیعی موجود در این بازی نکته‌ی دیگری است که در این بازی وجود دارد و می‌تواند باب صحبت خوبی برای بحث علمی و مفید درباره‌ی قوانین طبیعی مانند گرانش باشد.

خشونت زیاد این بازی ممکن است اثرات نامطلوبی بر بازیکن بگذارد. لذا پیشنهاد می‌کنیم فعالیت‌هایی را برای فرزند خود در نظر بگیرید که می‌توانند به تلطیف روحیه‌ی او کمک کنند. به‌عنوان‌مثال گردش‌هایی که در طبیعت می‌توان داشت عموماً باعث ایجاد آرامش و تلطیف روحیه می‌شوند.

خلاصه‌: با توجه به حجم بالای تبلیغات این بازی به نظرمان خوب است که درباره‌ی تبلیغات و نحوه‌ی خریدکردن در مواقع نیاز با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

ماجرای بازی

هرکدام از موجودات این بازی که شبیه لوبیا هستند قصد دارند به حیوان یا وسیله‌ی موردعلاقه‌ی خود برسند. ولی در مسیرشان تله‌هایی وجود دارد. کاری که بازیکن باید انجام دهد این است که با ترسیم خطوط، مسیری برای لوبیا بسازد تا بدون برخورد با تله‌های هر مرحله، به حیوان یا وسیله‌ی موردعلاقه‌اش برسد.

اگر بازیکن نتوان خطوط را به‌درستی رسم کند و لوبیا به تله‌ها برخورد کند، لوبیا به طرز فجیعی کشته می‌شود. نمایش جزئیات کشته‌شدن لوبیا باعث شده است این بازی میزان خشونت بالایی داشته باشد.

در انتهای مراحل بازی، سه جعبه‌ی بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند و جایزه‌ی خود را ببرد. همچنین در بعضی مراحل بازی یک عدد مداد وجود دارد که بازیکن اگر بتواند سه عدد از آن‌ها را در مراحل بازی به دست بیاورد این امکان را دارد تا از بین هشت علامت سوال سه‌تای آن‌ها را انتخاب کند و جایزه ببرد.

بازیکن می‌تواند با تماشای تبلیغ یک جعبه‌ی دیگر یا سه علامت سوال دیگر را باز کند و مجدداً جایزه‌ای ببرد. با بردن هر مرحله، چنددرصد به نوار بازشدن مداد جدید اضافه می‌شود و درصورتی که این نوار به صددرصد برسد آن مداد برای بازیکن باز خواهد شد و بسته به نوع مداد می‌تواند با تماشای تبلیغ، پرداخت سکه یا رایگان این مدادها را که جنبه‌ی تزئینی دارند تهیه کند.

جوایزی که در انتهای مراحل به بازیکن داده می‌شود لامپ راهنمایی و سکه هستند که تعداد آن‌ها به‌ظاهر زیاد است. ولی استفاده از راهنما در مراحل بازی تعداد زیادی لامپ احتیاج دارد. در مراحلی که بازیکن نتواند آن مرحله را با سه ستاره ببرد، می‌تواند با تماشای تبلیغ، یک ستاره‌ی اضافه بگیرد.

تعداد ستاره‌هایی که بازیکن به دست می‌آورد در بازکردن مراحل بعدی بازی مؤثر است. در قسمت خرید درون‌برنامه‌ای می‌توان گزینه‌ی عدم نمایش تبلیغات را خریداری کرد تا از نمایش ناگهانی تبلیغات جلوگیری شود.

دو بخش دیگر در بازی وجود دارد که یکی از آن‌ها رنگ‌آمیزی اشکال است و بخش دیگر کشیدن خط به دور اشکال است. در بخش رنگ‌آمیزی بازیکن می‌تواند با پرداخت تعدادی سکه، تصویری را که رنگ کرده است با دیگران به اشتراک بگذارد. البته این پرداخت سکه برای هر شکل فقط یک بار لازم است انجام شود.

در بخش کشیدن خط به دور اشکال، کاری که لازم است بازیکن انجام دهد این است که دست خود را روی صفحه نگه دارد تا خطی مستقیم رسم شود و زمانی که احساس کرد طول خط با محیط شکل برابر است، با برداشتن دست خود خطی که رسم شده است به دور شکل می‌پیچد تا محیط آن را رسم کند.

آخرین بخشی که در بازی وجود دارد رویدادهای بازی است که یکی از آن‌ها روزانه است و دیگری مناسبتی است. مدل این دو رویداد با مدل بخش مرحله‌ای بازی یکسان است و تفاوتی در نحوه‌ی بازی‌کردن وجود ندارد.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Android, ios

ناشر: Metro Trains Melbourne

توسعه‌دهنده: Metro Trains Melbourne

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: 09/11/1399 -- 28/01/2021

نیاز به اینترنت: بدون اتصال به اینترنت می‌شود بازی کرد اما با اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعّال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، تماشای تبلیغ، رویداد، چالش، اشتراک‌گذاری محتوا

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: ندارد.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد