• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

بی‌عدالتی ۲

بی‌عدالتی ۲

بررسی تخصصی بازی Injustice 2

author-img

توسط : مریم داوردان ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سبک این بازی مبارزه‌ای و دارای خشونت بالاست. حالت‌های مختلف بازی، سیستم شخصی‌سازی کاراکترها برای ظاهر و قدرت آن‌ها که در قالب آیتم‌های جایزه‌ای شانسی در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد همگی باعث درگیری بیشتر بازیکن می‌شود. مفاهیمی همچون عدالت، کنارگذاشتن اختلافات برای نجات زمین از دست شروران در حالت داستانی به چالش کشیده می‌شود. عضویت در شبکه‌ی اجتماعی بازی و پیوستن به گروه‌های مختلف و گفت‌وگو با افرادِ دیگر از امکانات جانبی بازی است.

سال 2017 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جایزه‌ی بهترین بازی مبارزه‌ای در سال 2017 از منابع معتبری مانند IGN، Game Critics Awards، Game Informer و ...دریافت کرده است. مجموعه کتاب‌های کمیک استریپ هم با همین نام منتشر شده است.
جزئیات
خشونت

اساس بازی بر پایه مبارزه‌ی دو نفر با یکدیگر اتفاق می‌افتد. در این راه استفاده از هر نوع سلاح واقعی و تخیّلی از اسلحه، شوکر، چاقو، دینامیت گرفته تا عصاهای جادویی، اشعه‌ی لیزر چشم و حمله‌ی حیوانات درّنده مجاز است. حتی می‌توان اشیاء سنگینی را که درون صحنه‌ی مبارزه وجود دارند به سمت حریف پرتاب کرد. هر کاراکتری یک‌سری حرکات ویژه (super move) دارد که شدّت خشونت بیشتری را به نمایش می‌گذارد. نمایش آسیب‌ها به‌صورت بریدگی، پاره‌شدن لباس و کمی خون است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

فضای کلّی بازی سعی در القای ترس ندارد، اما برخی شخصیت‌ها و استیج‌های بازی مانند شهربازی متروک ممکن است بازیکن را با ترس همراه سازد. همچنین بازیکن مدام مورد حمله‌ی طرف مقابل با انواع سلاح‌ها و گاهی حیوانات درّنده قرار گرفته و هنگام مبارزات به‌ویژه در حالت آنلاین دچار استرس و اضطراب می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

برخی کاراکتر‌های زن و مرد بازی پوشش مناسبی ندارند و گاهی زنان از دیالوگ‌های اغواگرانه به‌عنوان کری‌خوانی استفاده می‌کنند. همچنین بازی شامل سیستم لوت باکس قوی است به‌طوری‌که برخی لباس‌ها و ویژگی‌ها را با پرداخت درون‌برنامه‌ای نمی‌توان تهیه کرد و بازیکن مدام متوسل به شانس خود می‌شود که این موضوع علاوه‌بر درگیری بیشتر با بازی می تواند به عزّت‌نفس بازیکن آسیب زده و او را کلافه کند. گهگاهی عبارات نامناسبی به زبان انگلیسی شنیده می‌شود و برخی کاراکترها برای ضربه‌زدن به حریف از جادو و نیروهای ماوراءالطبیعه استفاده می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

بازی اساساً تبلیغی برای کاراکترهای DC است. همچنین برخی آیتم‌ها در بازی وجود دارند که جنبه‌ی تزئینی داشته و تأثیری در روند بازی ندارند. امکان خرید درون‌برنامه‌ای برای آیتم‌های تزئینی و بالابردن قدرت شخصیت‌ها فراهم است.

جزئیات
ارزش یاددهی

حالت داستانی بازی بر پایه‌ی نجات دنیا از دست شروران بزرگ به دست ابرقهرمانان است. دراین‌بین سوپرمن و بتمن از لحاظ ایدئولوژیک و مفهوم عدالت‌ورزی ازهم فاصله گرفته‌اند اما برای هدف مشترک و والاتر که همان نجات زمین است باهم متحد می‌شوند و همکاری می‌کنند. قدرت انتخاب پایان بازی به دست بازیکن است که فارغ از نوع انتخابش باعث تقویت تفکّر استراتژیک و قدرت تصمیم‌گیری می‌شود. در بخش‌های دیگر بازی تنها زدوخورد و فشاردادن چندین دکمه‌ی دسته‌ی بازی را شاهد هستیم.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

بازی حالت آموزشی (learn) دارد که دموی هر حرکت و ترتیب دکمه‌هایی که نیاز است را نمایش می‌دهد و می‌توان گام‌به‌گام با بازی پیش رفت. همچنین در حالت تمرینی (practice) هرآنچه بازیکن یاد گرفته با شخصیت‌های مختلف روی حریفی که حرکتی ندارد تمرین می‌کند تا مهارت لازم را به دست آورد. بازی در حالت داستانی دارای سه حالت (آسان، متوسط و سخت) است. کنترل‌های اصلی برای برنده‌شدن درمقابل حریف برای تازه‌کارها نیازمند زدن هم‌زمان چندین دکمه است اما ضربات خاص نیازمند این تمرین‌هاست. در حالت آنلاین مبارزه با افراد واقعی نیز بر سختی بازی می‌افزاید به‌ویژه وقتی‌که افراد با استفاده از سیستم gear بازی ویژگی‌های قدرت و سلامت خود را به‌روز کرده باشند. البته می‌توان سیستم قدرت‌های ویژه‌ی هر بازیکن را خاموش کرد تا همه‌ی بازیکنان در یک سطح قرار بگیرند.

ادامه متن
جزئیات
بازی پذیری

بازی براساس بردوباخت و جدول امتیازهای مختلف و رنکینگ بازیکنان است و برای بازیکنان رقابتی جذّابیت زیادی دارد. همچنین چالش‌های متنوع ساعتی، روزانه و ماهانه را در بازی شاهد هستیم که شامل شرایط خاص مبارزه و جایزه‌های مختلف است. به‌طورمثال سیستم چت صوتی بازی پس از گذشتن از سه چالش متنوّع فعّال می‌گردد که افراد چالشی را درگیر بازی می‌کند. بازیکن می‌توان با بازیکنان دیگر به‌صورت محلّی یا آنلاین به مبارزه بپردازد و معاشرت کرده و گروه تشکیل دهد و همه‌ی افراد گروه برای پیشرفت گروهشان تلاش و همکاری داشته باشند که برای افراد برون‌گرا و عاشق معاشرت و کسانی که اعتمادبه‌نفس کمی دارند اما سعی می‌کنند در فضای مجازی خودی نشان دهند بسیار جذّاب است. المان‌های پویایی در هر صحنه وجود دارد که بازیکن می‌تواند آن‌ها را بیابد و برای ضربه‌زدن به حریف استفاده کند همچنین سیستم قوی لوت‌باکس بازی افراد کاوشگر را جذب خود می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«Injustice2» یک بازی مبارزه‌ای براساس قهرمانان و ضدقهرمانان DC است. بازی درمورد کار گروهی و کنارگذاشتن اختلافات برای رسیدن به هدف ارزشمندتر صحبت می‌کند. همین‌طور نشان می‌دهد که حتی اگر ابرقهرمان هم باشید قدرت و مقام ممکن است شما را در تصمیم‌گیری گمراه کند.

در حالت داستانی، انتخاب سرنوشت بازی به عهده‌ی فرزندتان است که درصورت انتخاب بتمن یا سوپرمن گرچه زمین نجات می‌یابد اما سرنوشت افراد زمینی و نحوه‌ی اجرای عدالت توسط آن‌ها متفاوت خواهد بود.

اکثر شخصیت‌ها نیروهای ماورایی دارند. خشونت بازی بالا و گاهی دیوانه‌وار است که به مرور زمان ممکن است حساسیت مسئله‌ی خشونت را در فرزندتان کاهش دهد.

این بازی پیشنهادهایی برای خرید درون‌برنامه‌ای برای فرزندتان دارد. همچنین به‌خاطر شخصیت‌پردازی قوی در بازی این علاقه ممکن است در او ایجاد شود که درجزئیات محیط پیرامون خود مانند لباس، کلاه، رنگ‌بندی اتاق و روتختی و وسایل تزئینی و موارد نظیر آن از شخصیت‌های بازی الهام بگیرد و دنیای بازی را به محیط واقعی‌اش گره بزند یا از شخصیت‌های بازی الگوبرداری کند.

اگر فرزندتان سن کمی دارد امکان تأثیرپذیری از خشونت بازی و تقلید از حرکات و رفتار شخصیت‌ها در او به‌ویژه شروران بیشتر است. بازی با داشتن حالت‌های مختلف تک‌نفره و چندنفره و سیستم لوت باکس پیشرفته باعث درگیرشدن فرزندتان برای مدّت‌زمان طولانی خواهد شد. بهتر است قبل از شروع بازی برای زمانی که فرزندتان می‌تواند بازی کند با او به توافق برسید.

بازی امکان انتخاب جنسیت‌های مختلف را برای بازیکنان فراهم می‌کند. پوشش نامناسب شخصیت‌های مرد و زن می‌تواند بر ذهن نوجوان تأثیر گذاشته و او را از دید واقعی نسبت به جنس مخالفش دور نماید. امکان چت صوتی در بازی وجود دارد همچنین امکان ایجاد گروه‌های متخلف و عضویت در گروه‌ها و ارتباط با افراد دیگر در بازی فراهم است. نسخه‌ی موبایلی و کنسولی این بازی در دسترس فرزندتان است.

خلاصه‌: بازی حول محور ابرقهرمانان و شروران، با کیفیت بالا و نوع داستان‌پردازی و گره‌زنی‌هایی که دارد سبب افزایش تمایل فرزندمان به بازی می‌شود، خشونت بالای بازی برای فرزندمان به‌ویژه کوچک‌ترها تأثیرگذارتر است. امکان تشکیل گروه و ارتباط با دیگران در بازی وجود دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

بپرسید که معمولاً فرزندتان با کدام شخصیت‌ها دوست دارد بازی کند؟ دلیل این انتخاب چیست؟ ببینید چقدر علاقه‌مند است که جنس مخالف خود را به‌عنوان شخصیت بازی‌اش انتخاب کند؟

به سراغ کدام شخصیت‌ها نمی‌رود؟ چرا آن‌ها را انتخاب‌ نمی‌کند؟

در پایان بخش داستانی بازی، سوپرمن را انتخاب کرد یا بتمن را؟ دلیل این انتخابش چیست؟ چه تفاوتی بین این دو فرد و تفکّر آن‌ها وجود دارد؟ تحلیل او درباره‌ی منش رفتاری این دو شخصیت چیست؟

از فرزندتان بپرسید آیا افراد فرصت جبران اشتباهات خود را دارند؟ چقدر باید به دیگران برای جبران خطاها فرصت داد؟ تابه‌حال شده کار اشتباهی انجام داده باشد و درصدد جبران آن اشتباه باشد؟

درمورد این مسئله که خیلی از مشکلات را می‌توان با گفت‌وگو حل کرد صحبت کنید و از زندگی شخصی خود تهدیدهایی را که با گفت‌وگو به‌جای اعمال خشونت به فرصت تبدیل کرده‌اید مثال بزنید. عواقب دعوا و عصبانیت را گوشزد کنید و از او بخواهید که با کمک راه‌های قانونی مشکلاتش را رفع کند.

درمورد آداب صحبت با غریبه‌ها با فرزندتان صحبت کنید و امکانات نحوه‌ی غیرفعال‌کردن چت صوتی و گزارش کاربران مختلف را باهم مرور کنید تا درصورت نیاز آشنایی لازم را داشته باشد.

پیشنهاد رفتن به کتابخانه یا کتاب‌فروشی برای تهیه‌ی کتاب‌های کمیک استریپ می‌تواند جذّاب باشد.

خلاصه‌: با فرزندتان گفت‌وگوی صمیمانه‌ای درباره‌ی این موضوع داشته باشید که راه‌حل عمده‌ی مشکلات گفت‌وگو است و اعمال خشونت راه درستی برای حل مسائل زندگی نیست.

ادامه متن

ماجرای بازی

بازیکن در بازی شاهد مبارزه‌ی تن‌به‌تن بین شخصیت‌های دنیای DC  است. بازی چند حالت مختلف شامل داستانی، چندنفره‌ی محلّی و آنلاین دارد. حالت داستانی بازی، شامل دوازده فصل مختلف است که اساساً حول محور سوپرگِرل، بتمن و سوپرمن می‌چرخد و در هر فصل بازیکن با یک شخصیت شرور یا قهرمان شروع به بازی می‌کند.

داستان بازی در ادامه‌ی قسمت اول و با نمایش اَبَرشروری به نام «برینیاک» شروع می‌شود که سال‌ها قبل سیاره‌ای که سوپرگرل در آن بوده را نابود کرده و سوپرگرل و یک کودک، تنها بازماندگان آن سیاره هستند که به زمین پناه آوردند. برینیاک شرور که بزرگ‌ترین دشمن سوپرمن است، این بار قصد نابودی زمین را دارد. ازطرف‌دیگر تفکرات و نحوه‌ی اجرای عدالت سوپرمن از بتمن فاصله گرفته و او معتقد است صلح تنها از راه فرمان‌برداری امکان‌پذیر است. اما بتمن اعتقاد دارد برای اجرای عدالت باید درکنار مردم ماند، نه اینکه بر آن‌ها حکومت کرد و ازاین‌جهت دچار اختلافات عمده شده‌اند. به‌طوری‌که در ادامه‌ی سری قبلی بازی و تلاش‌های سوپرمن برای حکومت بر زمین، او اکنون در زندان به سر می‌برد و قدرتش تحت کنترل است و بتمن رهبری برقراری آرامش بر زمین را دارد. اما مجبور می‌شود در راه محافظت از زمین دربرابر حمله‌ی برینیاک با سوپرمن همکاری کند. بازیکن شاهد مبارزاتی بین این دو قهرمان و همچنین تلاش‌های گروه‌های مختلف برای نجات زمین است.

در آخر هم در پس این ماجراها و آشنایی با قدرت‌ها و ویژگی‌های قهرمانان و شروران قدیم و جدید گرچه زمین از دست برینیاک نجات پیدا می‌کند، ولی دو نوع پایان برای بازی در نظر گرفته شده که بازیکن با انتخاب شخصیت سوپرمن یا بتمن پایان و تجربه‌ی متفاوتی را از مفهوم عدالت تجربه می‌کند.

بازیکن می‌تواند با هوش مصنوعی بازی کند که یکی از این حالت‌ها multiverse است و با الهام‌گرفتن از نظریه‌ی جهان‌های موازی، هر شخصیت با سه کاراکتر به‌ترتیب مبارزه کرده و درصورت برنده‌شدن به مرحله‌ی بعدی می‌رود. در حالت چندنفره می‌توان به سه روش با بازیکن محلّی دیگر مبارزه کرد و در حالت آنلاین مبارزه به‌صورت رنک‌بندی، غیر رنک‌بندی و به‌صورت چالش‌های مبارزه‌ای چندنفره با بازیکنان دیگر در سراسر دنیا تقسیم‌بندی شده است.

بازی شامل بخشی به نام Gear است که می‌توان هر شخصیت را نه‌تنها از لحاظ ظاهری، بلکه قدرت و سلامتش را بهبود داد. این مسئله وابستگی زیادی به سیستم لوت باکس بازی دارد و با خرید درون‌برنامه‌ای نمی‌توان تمام ویژگی‌ها و آیتم‌ها را خریداری کرد. لیگ‌های مسابقات جهانی از ویژگی‌های جذّاب دیگر این محصول است.

بازی در دو نسخه‌ی کنسولی و موبایلی عرضه شده که این دو نسخه به هم متّصل شده و جذّابیت‌های بیشتری برای بازیکن فراهم می‌کند؛ زیرا با پیشرفت در هر پلتفرم جایزه‌ها و امتیازات با یکدیگر هماهنگ می‌شوند.

ادامه متن

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, android, IOS

ناشر: Warner Bros. Interactive Entertainment

توسعه‌دهنده:   NetherRealm Studios

تاریخ انتشار: 16/5/2017 برابر با 26/2/96

تاریخ آخرین به روزرسانی: 21/2/2020 برابر با 2/12/98

نکات برجسته بازی: جایزه‌ی بهترین بازی مبارزه‌ای در سال 2017 از منابع معتبری مانند IGN، Game Critics Awards، Game Informer و ...دریافت کرده است. مجموعه کتاب‌های کمیک استریپ هم با همین نام منتشر شده است.

نیاز به اینترنت: دارد و کاملاً آنلاین است.

امکانات آنلاین: خرید، گفتگوی صوتی، ایجاد دوستی، لیگ ESPORT، جدول رتبه‌بندی، رویداد، تشکیل گروه، ذخیره‎‌سازی، گفتگوی متنی، چالش، چندنفره بازی‌کردن.

امکان بازی به‌صورت چندنفره محلی: دارد.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد